Skocz do zawartości

Charlotte

Użytkownik
  • Postów

    57
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Charlotte

  1. Nie znam się na elektryce... to dla mnie czarna magia więc się za to nie zabieram. Chcę jedynie rady: czy potrzebuję całego nowego zestawu oświetleniowego T5 na jedną świetlówkę, czy (jeśli to możliwe) nowego statecznika elektronicznego dedykowanego do jednej świetlówki, oraz jej moc.
  2. Witam, mam akwarium 240l, do tego aluminiową pokrywę, oświetlenie Aqualux T5 2x54W Dokładnie taki zestaw: http://www.zoolight.pl/product-pol-1674-POKRYWA-120x40-AquaLux-Oswietlenie-T5-2x54W-.html Wcześniej miałam jedną świetlówkę 30W. Przez zmianę oświetlenia dopadł mnie zakwit glonów, pomogła mi lampa UV i teraz wszystko jest ok. Oprócz tego dwie świetlówki po 54W dość mocno nagrzewają wodę i podnoszą temperaturę w całym akwarium. Statecznik elektroniczny, który posiadam nie przewiduje pracy na jednej świetlówce i gdy próbuję jedną odpiąć przestaje świecić. Planuję kupić nowy zestaw T5 z statecznikiem elektronicznym tylko z jedną świetlówką. Chyba, że jest możliwość wymiany samego statecznika elektronicznego i podpięcia tylko jednej świetlówki z tych dwóch, które posiadam. Co byście doradzili? Jaka świetlówka i jaka moc byłaby wystarczająca do oświetlenia całego akwarium?
  3. Super jest ta wewnętrzna lampa UV, dziękuję JemioloSeba Bardzo wygodna w użyciu i co najważniejsze obejdzie się bez cięcia węża. Mam jeszcze jedno pytanie co do zmniejszenia oświetlenia. Chciałabym zmienić moje oświetlenie z dwóch świetlówek T5 na jedną, jaka moc będzie wystarczająca?
  4. Czy taka lampa UV będzie odpowiednia do akwarium 240l? http://allegro.pl/lampa-uv-11w-sterylizator-uv-c-na-glony-chor-i3682122857.html Z opisu wynika, że lampę UV montuje się w połowie węża wylotowego z kubełka. Mam kilka pytań: 1) Czy ten sterylizator nadaje się do podłączenia pod filtr kubełkowy JBL Cristal Profi e901? 2) Muszę przeciąć wąż wylotowy w połowie i "połączyć go" lampą UV, dobrze rozumiem? 3) Jak ustawić/ zmniejszyć przepływ? 4) Jak długo stosować lampę UV - do pozbycia się zakwitu glonów, czy 3-4 dni wystarczy?
  5. Wiem, że mam zakwit glonów, ale szukam przyczyny. Podejrzewam, że zwiększenie ilości światła (przejście z jednej świetlówki 30W na dwie 54W) i wymiana świetlówek na nowe były głównym powodem zakwitu glonów. Dodatkowo brak prądu przyczynił się do zaburzenia równowagii biologicznej w akwarium. Myślałam o wkładzie do filtra Sachem Purigen, ale chyba jednak zdecyduję się na lampę UV. Nigdy nie stosowałam lampy UV, będę musiała ją kupić. Czy możecie mi jakąś polecić?
  6. Dwa tygodnie temu byłam na kilkudniowym szkoleniu z pracy, od sąsiadów dowiedziałam się, że w tym czasie przez kilka godzin nie było prądu. Po powrocie woda w moim akwarium stała się mętno - zielona. Zastosowałam włókninę JBL Symec Micro do filtra kubełkowego i problem zniknął. Niestety po kolejnym wyjeździe pboblem znów powrócił. Woda jest zielona, mętna, wygląda to tak jakby unosił się w niej dym. Zastanawiam się co może być tego powodem. Jedyne co zmieniałam w moim akwarium to nowa pokrywa aluminiowa kupiona we wrześniu z mocniejszym oświetleniem T5 2 świetlówki 54W ( wcześniej miałam jedną świetlówkę 30W) oraz nowe tło strukturalne Juwel STR 600. Jak na razie stosuję watę zamiast gąbki na filtrze mechanicznym, zatrzymuje się na niej zielony osad. Ale chcę rozwiązać problem do końca i poznać przyczyny zielonej wody, a nie naprawiać na okrągło skutki. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie wskazówki. Akwarium 240l Filtr zewnętrzny biologiczny: JBL Cristal Profi e901 Filtr wewnętrzny mechaniczny: Aquael Circulator 2000 Oświetlenie T5 2x 54W Sylvania Aquastar & Philips Obsada: Pseudotropheus elongatus mphanga (dorosłe) 1+3 Red-red x7 (maluchy 3cm) Maingano x6 (maluchy 3cm) Rośliny: Anubias x2 Parametry wody mierzone testami kropelkowymi JBL: pH 8,0 NO2 0,025 NO3 30 NH4 0 PO4 0
  7. To mnie pocieszyłeś. Niestety akwarium zalane, więc stukanie nie wchodzi w grę. Tak jak mówisz stan76 szczelina w blacie mogła się jeszcze bardziej zwęzić pod wpływem ciężaru zalanego akwarium, dlatego zamontowanie listwy jest teraz tak trudne. Wygląda na to, że szafka pozostanie bez listwy ozdobnej
  8. Witam, mam problem z zamontowaniem listwy maskującej do szafki diversa solid. Szczelina w blacie od szafki jest za wąska, albo listwa zbyt gruba i nie mogę jej wsunąć. Może powinnam najpierw ją zamocować a dopiero później zalać akwarium? Próbowałam nawet lekko upiłować ząbki na listwie by łatwiej się wsunęła, ale nie przyniosło to żadnych efektów. Pewnie wielu z was ma szafki diversa i zna na to jakiś sposób. Będę wdzięczna za pomoc.
  9. Wiem, że temat dotyczy filtra JBL e1501, ale piszecie też o e901 więc aby nie zakładać nowego tematu opiszę problem z moim filtrem. Dwa dni temu myłam mój kubełek JBL e901. Cały zasypany jest ceramiką (rurki i kulki). Wypłukałam kosze w wodzie z akwarium, zalałam filtr do pełna, tak że przy zamykaniu wylewała się woda i od tamtej pory ciągle puszcza bąbelki. Próbowałam go odpowietrzać, tak jak to opisywaliście: przechylałam, trzesłam nim i nic. Dziwi mnie to, że "puszczanie bąbli" odbywa się systematycznie. Dodam jeszcze, że zanim go wymyłam pracował bardzo cicho. Nie wiem co jeszcze mogę zrobić.
  10. Witam, mam ten sam problem, więc postanowiłam przyłączyć się do rozmowy. Od trzech dni moje ryby stały się bardzo płochliwe. Samce całymi dniami siedzą w jaskiniach, a samice ukrywaję się w tylnej części akwarium za skałami. Żadna z ryb nie podpływa do karmienia, dopiero gdy pokarm opadnie na dno w ich pobliżu, łapią go i uciekają w popłochu. Dodam, że akwarium mam od roku, pojemność 250 litrów, a w nim 12 pyszczaków. Parametry wody: NO2 - 0,025 NO3 - 30 NH4 < 0,05 pH - 8,0 temperatura 26 stopni W ostatnim czasie zabrakło mi uzdatniacza do wody i dwie ostatnie podmiany robiłam wodą prosto z kranu, ale wątpię, by mogło być to powodem ich płochliwości. Dzisiaj, jak co tydzień robiłam podmianę wody 30% i nie mam żadnej poprawy - akwarium nadal świeci pustkami. Poza tym z powodu ostatnich upałów zmniejszyłam czas naświetlania z 12 do 8 godzin. Czy jest możliwe aby zmiana w godzinach świecenia, miała aż tak duże znaczenie, że stały się przez to płochliwe? Cała reszta pozostała bez zmian, wciąż się zastanawiam nad tym, co mogło je aż tak zestresować. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie i podpowiedzi w tym temacie.
  11. Styropian jako tymczasowe rozwiązanie, to nienajlepszy pomysł. Rozumiem, że zależy Ci na czasie i chcesz wystartować zbiornik. Pomyśl jednak o tym, jak później przeniesiesz zalane akwarium z piachem i kamieniami na szafkę. Nawet jak zlejesz wodę do wiader to same kamienie i piach, które pozostaną będą sporo ważyć. Nie lepiej poczekać te kilka dni i kupić np. taką prostą szafkę? http://www.diversa.info.pl/prod_203_szafka_budget_80x35x60_ap_.html
  12. To ja zdecydowanie wybieram opcję z rozcinaniem tła. A tak na serio, wystarczy przeciąć je na pól czy lepiej na trzy części przy długości akwarium 120cm?
  13. Też mam w planach zakup tła strukturalnego, ale im więcej o nim czytam tym bardziej się zniechęcam do niego. Czy kupując tło strukturalne zawsze trzeba je rozcinać na części? Wzmacniająca belka poprzeczna i wzmocnienia boczne nie pozwolą na włożenie go w całości do akwarium o długości 120cm. Chyba, że są jakieś inne metody zamontowania tła bez cięcia go na kawałki.
  14. Tło odstaje z 3cm, więc by je przykleić silikonem do tylnej szyby akwarium musiałabym je siłą prostować, boję się, że mogłoby wtedy się złamać. Tym bardziej, że jest cienkie. Ten pierwszy pomysł z książkami wydaje się bezpieczniejszy, więc go wypróbuję. Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły jak wyprostować tło strukturalne?
  15. Mam inne pytanie odnośnie tła do akwarium. Kupiłam tło strukturalne bardzo cienkie ok 1cm do mojego kotnika, lecz jest ono lekko wygięte na bokach i na górze i po włożeniu odstaje ok 3cm. Nie dość, że wygląda to niestetycznie to na dodatek przez to że boki odstają cały narybek siedzi mi za tłem. Na stronie napisane jest, że tła przygotowane są z lekkich i wytrzymałych żywic. Czy takie specjalne tworzywo sztuczne można jakoś wyprostować? W ostateczniści odeślę to tło, ale szkoda, bo tło bardzo mi się podoba.
  16. Pewnie macie rację i aluminiowa pokrywa będzie pasować do akwarium diversy, ale wolałm się upewnić bo to spory wydatek. Jeżeli okazałoby się, że pokrywa gdzieś przecieka to skorzystam z waszych rad. Dzięki za pomoc astek i karadeniz.
  17. Są tacy co wolą sami zrobić pokrywę i tacy jak ja, którzy wolą kupić na gotowe. Jedyne czego chciałabym się dowiedzieć, to czy pokrywa zoologht będzie pasować do akwarium diversa. Stąd moje pytanie, czy ktoś z forumowiczów ma takie połączenie??
  18. Odświeżę temat. Planuję kupić pokrywę zoolight 120x50 lecz nie mam pewności czy do akwarium firmy diversa będzie pasować? Czy jest ktoś na forum, kto ma akwarium firmy diversa połączone z pokrywą zoolight?
  19. Zrobię tak jak radzisz. Całą ceramikę z kubełka wsadzę do siatki (mam takie siatki specjalne na wkłady) i przez ten czas gdy nie będzie prądu będą w akwarium. A kubełek w tym czasie ma być zupełnie pusty, czy lepiej go zalać wodą z akwarium?
  20. Dzisiaj rano na drzwiach wejściowych do mojego bloku znalazłam informację, że pojutrze wyłaczą prad na 8 godzin. Zastanawiam się jak rozwiązać ten problem. 1) Kupić UPS'a - filtr kubełkowy pobór mocy 11W, mechanik 6W co daje w sumie 17W i tu pojawia się pytanie jaki UPS wybrać by podtrzymał oba filtry przez 8 godzin? 2) Odłączyć kubełek z zasilania, wypłukać złoże z filtra z brudu w wodzie z akwarium, opróżnić kubełek z brudnej wody i mułu, zalać wodą z akwarium i spokojnie czekać na powrót energii elektrycznej. Gdy prąd wróci, najpierw jeszcze raz wylać wodę z kubełka, która w nim była podczas awarii i dopiero podłączyć go do obiegu i prądu. W tym czasie nie karmić ryb i uruchomić brzęczyk na baterie, który będzie zaopatrywał wodę w tlen.
  21. Filtr cały czas pracuje (wkład biologiczny plus gąbka). Czy za dwa tygonie mogę wpuścić do tego kotnika samiczkę? Miną wtedy trzy tygodnie od założenia kotnika z wodą z głównego zbiornika. PS. Rozumiem, że mam nie robić przez ten czas żadnych podmian w kotniku, by woda mogła "dojrzeć".
  22. Kiedy mogę zrobić tą podmianę 50% i jaki uzdatniacz proponujesz? PS.Nigdy nie stosowałam uzdtniaczy, więc proszę opisz mi jak go stosować. Ile mam go wlać przy 250 litrowym akwarium gdy odleję te 100 litrów.
  23. Tydzień temu odlałam wodę z głównego zbiornika i wylałam do kotnika. Na wkład biologiczny w filtrze wylałam pół ampułki Prodibio Biodigest. W sklepie, gdzie ją kupiłam dawkowanie było opisane " 1 ampułka na 120-1000 litrów". W kotniku nie ma jeszcze żadnych rybek, ponieważ spóźniłam się i samiczka wypuściła rybki. Kolejna samiczka jest kotna i za dwa tygodnie chciałabym ją wpuścić do kotnika. Powinnam wylać tą wodę, nalać świeżej z kranu i odczekać 3 tygodnie? Czy wystarczy zrobić podmianę wody w kotniku?
  24. Zrobiłam dzisiaj cotygodniową podmianę wody. Z 250 litrowego akwarium odlałam 50 litrów i zalałam świeżą wodą prosto z kranu. Robiłam testy mojej kranówki, wyniki są w porządku (opisywałam je kilka postów wcześniej). Po kilku godzinach zrobiłam test kropelkowy JBL na NO3 i tu moje ogromne zdziwnienie - wynik pozostał bez zmian tzn. NO3 = 40. 1) Za mało podmieniłam wody? Jeśli podmiana była za mała, to kiedy i ile wody powinnam podmienić? 2) Leję wodę prosto z kranu, czy bezpieczniej byłoby dodawać do niej uzdatniacz? Jeśli tak, to napiszcie jaki uzdatniacz polecacie i proszę o krótki opis jak go stosować.
  25. Wysokość słupa wody od piasku do tafli wody wynosi 40cm, akwarium ma 50cm wysokości, więc będzie ok.200 litrów w akwarium. Odleję 50 litrów, po kilku dniach zrobię testy i za tydzień znowu podmiana 50 litrów. Odlewam zawsze za pomocą wężyka (którym zbieram nieczystości z piasku) prosto do 10-cio litrowego wiaderka, wtedy zawsze mam pewność ile wody odlałam. Mam nadzieję, że jak NO3 wróci do normy rybki przestaną dziwnie się zachowywać.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.