Skocz do zawartości

lypnik

Użytkownik
  • Postów

    28
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez lypnik

  1. To nie wchodzi w grę. Kuchnię (jak na zdjęciu powyżej) dzieli blat. Jeśli by go nie było to pewnie bym się pochylił nad pomysłem Wskazana przeze mnie lokalizacja jest optymalna pod względem dostępu do prądu, odpowiedniej prezencji ze "strategicznych punktów obserwacyjnych" ale nurtuje mnie światło. Akw + słońce kojarzy mi się z glonem i niestabilną temperaturą. Z drugiej strony to światło będzie jakieś 3 godziny nie więcej.
  2. Intuicja mi to podpowiadała... Ale w wątku co ciekawe (chyba że mylnie odebrałem) wychodzi na to, że większość ma u siebie tradycyjną szafkę z akw pod ścianą. Zatem pytanie nie związane już z tematem wolnostojącego akw a alternatywną lokalizacją. O ile dobrze pamiętam, lokalizację zbiornika należy wybrać tak, by nie padało na niego bezpośrednio światło słoneczne. Prawda, fałsz czy nie do końca? Poniżej wrzucam zdjęcie układu domu z proponowaną lokalizacją.
  3. Hej! Chciałbym "wrócić do gry" i szukam dobrego miejsca w nowym lokum na akw. Jako że lubię wyzwania, wybór trafił na miejsce przy blacie kuchennym (na przedłużeniu blatu). Rozważam czy realizacja baniaka w tym miejscu z obsadą malawi jest realna. Jest mnóstwo pytań, ale być może Wasze doświadczenie pomoże mi odpowiedzieć sobie na postawione pytanie, a co więcej wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie. 1. Wymiary zbiornika/obsada. Blat ma 60cm szerokości. Żeby proporcje fajnie się zachowały drugi bok w podstawie dałbym 45cm. Wysokości optymalnie wyszłaby 80cm. Wychodzi 216L brutto. Wyżej nie chciałbym bo i tak będzie ciężko w razie wu zrobić cokolwiek na dole. Chociaż te 90 cm kusi (243l). Czy i co tam można włożyć - będąc tradycjonalistą i mając przetarte szlaki zapytam czy Saulosi będzie ok? 2. Infrastruktura techniczna. Chciałbym by sposób doprowadzenia rur z kubełka (spod zbiornika) oraz zasilania do lamp był możliwie dyskretny, ale prawdę mówiąc nie jestem przekonany. Wstępnie myślałem żeby akw było powyżej istniejącego blatu co umożliwi mi wyprowadzenie rurek z szafki spod akw, tylko co dalej? Otwory w dolnej części ściany bocznej (wydaje się być bardzo ryzykowne zwłaszcza przy takiej wysokości -choć bardzo kuszące)? Zasilanie do oświetlenia chyba doprowadzę z sufitu. 3. Coś jeszcze ? "Biorę po 200 zł z konta każdej drużyny i słucham państwa" :)
  4. Hej wszystkim! Bardzo dziękuję Wam za zaangażowanie w temat i opinie. Muszę przyznać że w pewnym sensie po przeczytaniu wszystkiego trochę jakbym nabrał wody w usta - dobrze że to była woda z niefunkcjonującego akwarium i to mnie ocuciło. ZMIANY Zacząłem od filtracji. HW z biologa z prefiltrem zmieniłem na mechanika bez prefiltra. Następnie dokupiłem multikani /x3 (i o tym kuble mogę chyba rozprawkę już napisać...) i zrobiłem z niego biologa. Kamienie poukładałem tak by wokół był tunel do cyrkulacji wody (czasami klocek się zawieruszy ale wystarczy trącenie płetwą i zaraz znajduje swoje właściwe ujście). Na sam koniec ustawiłem cyrkulacje wody. Obsada - (odniosę się do tematu), niestety wychodzę z założenia że w tym momencie ciężko dokonać zmiany (logistyka; koszta). Także póki co - tak musi zostać. Jak tylko będę miał chwilę to dorzucę film z moją cyrkulacją jak w temacie. Pozdrawiam.
  5. Dla zobrazowania sytuacji przesyłam zdjęcia. Szafka hand made. Narurowiec piękna sprawa - czytałem patenty i analizowałem projekty, ale wydaje mi nie na ten stan - w przyszłości jak najbardziej! W zbiorniku mam przerybienie: Yellow /x6 Afra Coube /x1 Hongi red top /x3 Socolofi /x3 Acei /x2 Jakieś mieszańce /x2 Razem 17 szt. NO3 nie badam bo nie mam odczynników - monituję NO2.
  6. Cenię pomysł - stąd temat by na podstawie Waszych doświadczeń znaleźć to błogie optimum. Co do Twojego rozwiązania, powiem tak- niby tak, ale Takie rozwiązanie to zabieranie miejsca w akw (którego i tak już mało). Kolejną rzeczą jest wątpliwość co do "wygody" czyszczenia gąbki. Widzę jak wyciągam prefilt, który mam aktualnie. Za każdym razem, kiedy go wynurzam, odkleja się od niego syf, który wraca do akw. Ponadto większe klocki pływają i tak obok gąbki. W tym rozwiązaniu "syf" jest separowany na gąbce, w kubełku wyf jest swobodnie zasysany i separowany dopiero wewnątrz. Co do uwagi o małej wydajności multikani jako mechanika - nie pomyślałem nawet w ten sposób. Myślę, jednak że zrobię tak jak pisałem wcześniej - ewentualnie poprawię wylot z HW by sprawniej wprowadzał cyrkulację. Już sam nie wiem. W sumie pompa którą wskazałeś jako cyrkulator spoko sprawa - jedyny minus to brak regulacji wypływu w pionie.
  7. lypnik

    akwa500l

    Przychylam się do opinii. Rozmiar to nie wszystko ;) Jakkolwiek z mojego punktu widzenia rozmiar robi wrażenie.
  8. Na wstępie przepraszam - kompletny brak czasu. Teraz mam go trochę więcej i zamierzam się zabrać za temat. Kropelkowe JBL - NO2 Po teście około 0,05 NO2 mg/l Nie ma to znaczenia bo i tak chcę poprawić cyrkulację i sposób oczyszczania, a co za tym idzie parametry wody. Przemyślałem sprawę i najpierw chcę kupić multikani (sprawdziłem zmieści się w szafce). To mi poprawi cyrkulację i załatwi mechanikę. Pytanie tylko jest takie - zastanawiam się nad tym jak on głośno chodzi - jednak silnik jest zawnętrzny. Druga sprawa jest taka - czy dobrym pomysłem jest zakup używanego, jestem pełen obaw. W następnej kolejności jeśli po włożeniu multikani i sprawdzeniu wszystkich układów cyrkulacji problem będzie dalej, dołożę falownik.
  9. Dokładnie tak. Stąd też pomysł na podzielenie akwa na dwie strefy: kryjówki + wolna toń wody Parametry są ok. - ryby są zdrowe i się rozmnażają. Robię podmiankę ok 30% co ok 3 tyg. Czy wylot z biologa musi być całkiem niezakłócony (prosta rura bez tłumików)?Ja mam pionową rurę na końcu zaczopowaną. Rura jest na długości ponawiercana otworami ( 1/4 obwodu ścianki rury - tak by możliwie ukierunkować strumień). Z tego co zauważyłem to klocki zbierają się głównie w 2 miejscach - pod wlotem i wylotem do biologa. Na wlocie przypomnę jest prefiltr z gąbki. Sam problem to na potęgę zalegające klocki- muszę zmienić taktykę, bo w takim układzie przyjemność z posiadania akwa jest niepełna. I zaczynam myśleć o nim w kontekście obowiązku.
  10. Witam serdecznie zapaleńców! Słowami wstępu- żerowałem na Waszej wiedzy zakładając zbiornik, ale teraz kiedy wracam po ponad 3 latach do lektury, mam wrażenie że jednak nic nie czytałem... Dodam nim ktoś mnie wyprzedzi - tak wiem mały baniak. Niestety mieszkam gdzie mieszkam i jedynie po nocach śnię o domku jednorodzinnym z zabudowaną i wyposażoną w pełną przemyślaną infrastrukturę 600tką w ścianie. Tak na szybko: - 112 L w profilu - filtr HW-303B +UV+ prefiltr z gąbki na wlocie[1400 l/h] + 2kg ceramiki (wlot i wylot na przeciwnych ścianach akw) wylot zrobiłem z podziurkowanej gęsto pionowej rurki. - grzałka 100W z termostatem wewnętrznym - zestaw napowietrzający HP-100 - piasek kwarcowy (18 kg) - kamienie "scenery stone" 12szt - woda netto 80/85 litrów Problem: Jakoś tak wyszło, że doznałem na własnej skórze terytorializmu z którym sobie nie poradziłem i zrobiło mi się "gejowskie" akw (zostawiałem własny narybek). Nie mogłem się rozstać z tym co miałem i stwierdziłem, że dokupię samic zrobię kontrolowane przerybienie i będzie ok. Jak się można domyślać przerybienie wyszło bokiem, a dokładnie (żeby się rymowało) - odwłokiem. Masa odchodów - nie ma się czym chwalić :? Miesiące odmulania odmulaczem, ale wraz ze wzrostem ryb problem coraz większy - dlatego piszę. Czytałem takie tematy obczaiłem cyrkulację i stwierdziłem mnóstwo błędów w organizacji mojego akw. jakkolwiek mam trudności z podjęciem decyzji ws usprawnienia procesów. Wiem - nie masz pan mechaniki. Mechanikę w tym przypadku do czasu pełniła gąbka na wlocie i mój co kilkudniowy wysiłek odmulaczem... Nie mam za dużo miejsca i nie mogę pozwolić sobie na duży dodatkowy hałas (wymogi żony . Niestety aranżacja "labiryntu" skał w akw sprzyja zaleganiu kloców w wielu miejscach. Pytanie: Jak to najrozsądniej usprawnić? Doczytałem, że pysie lubią mocne prądy wodne (być może dlatego swoja aktywność przekładały na "nadmierny" terytorializm) - falownik/jaki ? Czy taki kubeł uciągnie jeszcze mechanikę jakbym np. (nie wiem jakim cudem) znalazł miejsce na multikani - (jak miałem nabitą gąbkę na wlocie to filtr potrafił zaciągać powietrze)? Reasumując, muszę czymś to przepchać i odciągnąć, ale chcę by miało to ręce i nogi i było zoptymalizowane (bez trąb "powietrznych" i zbędnych kosztów i zajmowania miejsca którego nie ma) Pozdrawiam (nawiązując do początku posta - może sen się kiedyś spełni:rolleyes: ).
  11. lypnik

    Problem z NO2 po raz n...

    niee. (wcześniej przeczytałem że da radę go skrócić tylko żeby to wsztstko później monitorować itp. i założyłem wszystko po 1 tygodniu od wlania wody- too fast.) no i z monitoringu wynika że coś nie tak btw. obsada jak na sygnaturze
  12. lypnik

    Problem z NO2 po raz n...

    Posiadam filtr HW-303B +UV+ prefiltr[1400 l/h] + 2kg ceramiki zalane wcześniej bakteriami startowymi z JBL. No ok. ale co z pytaniami na 1 i 3?
  13. lypnik

    Problem z NO2 po raz n...

    Dobra... Przeczytałem 150 postów licząc od początku i nie znalazłem odpowiedzi na moje wątpliwości... Posiadam tylko test JBLa na NO2 i paski lakmusowe JBLa. Paskami się nie sugeruję ale NO2 wskazuje na wartość ok 0,6-0,8mg/l Zamierzam zakupić 50ml purigenu gdyż wody netto mam 80-85l. Moje pytania: 1. Czy sytuację poprawi dodanie jakichś starup;ów do wody (bo już kompletnie się zamotałem czy to coś da czy nie i dlaczego ? jedynie doczytałem że raczej nie powinno zabić bakterii w filtrze jeżeli zastosuje sie purigen na gdzieś na wyjściu) 2. Czy wysoki stan NO2 będzie świadczył o szybkim następstwie wzrostu NO3 i w konsekwencji wyst. amoniaku ? czy z NO3 powstaje no2... ja już nie kminie tego - rysunki z obiegu azotu i opisy są dla mnie nie zrozumiałe btw. mam akw bez roślin 3. Czy powinno się napowietrzać wodę i co to w konsekwancji z punktu chmicznego daje
  14. jak dla mnie zero kontrastu i bardzo mała aranżacja wnętrzą- akw świeci tylko strukturą
  15. chyba śnisz... odlicz kubaturę wody której nie dolewasz do pełna, odlicz wodę którą zastępują kamienie i piach ... może nie jest to taki oczywiste ale ja liczyłem ile wlałem u siebie i mi wyszło w akw 112l ok 80-85 litrów wody....
  16. Szlak mnie zaraz trafi- przyznam że jestem sprawny i mam smykałkę do manufaktury.... ale ta folia zaraz mnie zje! sposób który opisałem poniżej jest .... no nie wiem czy dobry czy ja za mało napsikałem .... Robiłe 2 ściany - mała boczną i dużą tylną.. Mała wyszła za 3 razem a duża.... yyy zabrakło folii ... MASAKRA! chyba zmieniam metode...
  17. Poprzednia obsada to były rybki typu molinezja itp. dlatego nieodrażało mnie to że zabieram miejsce w akw- teraz już tego nie będzie bo będzie biotop malawi na innym osprzęcie. Poza tym za strukturą też czyściłem rzadziej, ale było czyszczone, a filtr był tak ukierunkowany by wywoływać przepływ dookoła akw. co okazało się nieskuteczne. W każdym bądź razie struktura jest upierdliwa
  18. Dowiedziałem się od producenta że montaż takiej folii może być z zastosowaniem zwykłego ALE! BEZBARWNEGO płynu Z ALKOHOLEM do mycia szyb. 1. myjemy szybe tym płynem- odtłuszczamy i później wycieramy do sucha 2. robimy mgiełke na powierzchni którą chcemy okleić i przykładamy do niej folię 3 wyciągamy / wyciskamy szpatułką (dowodem osobistym czy też inną kartą) napsikaną mgiełkę spod folii od środka na zwenątrz Wszystko przy użyciu jednego płynu. Za kilka dni będę tak robił i dam znać czy działa
  19. Właśnie likwiduje akw 112l i robie restart (zmieniam 99% wszystkiego co było). Podczas likwidacji struktury natknęło mnie coś by uświadomić ludziom co oznacza struktura w akw. (dodam tylko że posiadałem filtr wewnętrzny UNIFILTER 500UV Aquael'a). Struktura była zakupiona na allegro- gotowa zakupiona struktura jak np tutaj (ta akurat jest taka sama jaką posiadałem) http://allegro.pl/new-tlo-strukturalne-standard-80x40-do-akwarium-i2453504356.html WADY - cena - zabiera dużo miejsca z akwarium - posiada specyficzny zapach - mętni wodę podczas zawiązywania się akw - zarasta glonem i jest później trudne do wyczyszczenia - hamuje cyrkulację pomimo zastosowanych siatek bocznych i otworów - za strukturę dostają się odchody i inne nieporządane rzeczy - utrudnia dostęp do tyłów akw - stanowi perfekcyjne miejsce do rozwoju bardzo niepożadanych organizmów! - konsekwentnie stanowi źródło podwyższających się parametrów wody azotany itp. - zdarza się również że wpływają/przeskakują za nią rybki które nie potrafią przedostać się z powrotem ZALETY: - wygląd - kupujesz gotowe - możliwość schowania urządzeń grzałka itp. Dodaję dokumentację fotograficzną: Zaraz po zainstalowaniu: Po zawiązaniu się wody i po zarybieniu: W trakcie resetowania: powyższe zdemontowane tło jest strasznie zabrudzone- widać różnicę między całością a jasnym paskiem który wystawał z wody
  20. Czyli przyklejam od zewnatrz- nie w akw, tylko poza akw z tyłu ? (fajne to forum-działa przynajmniej )
  21. kopie bo szukam rozwiązania ... czytam czytam a później robie jedynie dat nie czytam
  22. Dobra. Ja tez się "nabrałem" i właśnie zakupiłem folie ORACAL. http://allegro.pl/folia-samoprzylepna-ploterowa-oracal-reklama-50cm-i2404448033.html podaje link bo na aukcji jest napisane że folia jest matowa i z połyskiem- 1.czy to oznacza że jest wybór między jedną a drugą czy ona ma z jednej srony mat z drugiej połysk 2.jeśli jest dwustronna to z której storny kleiliście od strony matu czy błysku 3. no i to co mnie najbardziej zastanawia bo piszecie o glonach itp na folii.... czy ta folię kleicie od zewnątrz akwarium czy od środka (bo też jest mowa że jest w pełni wodoodporna- pytam bym głupstwa nie zrobił)
  23. Dal całkowitej pewności- jeżeli chodzi Ci o kostkę brukową jak na kolorowych chodnikach (wielki mi postęp cywilizacyjny) to stanowczo odradzam- NIE. Tam sa barwniki utwardzacze full chemii i inne.
  24. Dzięki za szybką odpowiedź. Zainstaluje prefilter na końcówkę ssącą, a co do deszczowni to na początku będzie bez (mam zamiar zainstalować bąbelki bo mam cały osprzęt, a zainstaluje przy wylocie to całość zbiornika będzie napowietrzona). Choć sam nie wiem czy jest sens napowietrzania, bo kiedyś przeczytałem że w dużych zbiornikach tj. tak od 112l w górę nie potrzeba dodatkowego napowietrzania gdyż w zupełności wystarczalnie zachodzi wymiana powietrzna. Jednak pewien w tym przypadku nie jestem bo to się tyczyło akw a biotopie standardowym gdzie na podłożu mamy żwir. Tam przestrzenie międzyziarnowe są duże i raczej nie ma problemu, co innego jest przy malawi- tam jest piasek i przestrzenie bardzo małe i moga zachodzić warunki beztlenowe. Reasumując- trzeba dodatkowo napowietrzać i stosować deszczownie albo inny sprzęt?
  25. Witam. Staję przed wyborem zakupienia filtra HW-303B +LAMPA UV ale posiadam 112L. Wydajność tego filterka do 1400 l/h (przeznaczony na zbiorniki ok 450l). Moje pytanie brzmi- czy nie będzie to za mocny filtr? (nie zamierzam instalować filtra wewnętrznego i wolałbym w razie przyszłościowych planów na większe akw mieć gotowy sprzęt- proszę tylko nie piszcie że już 112L jest małe i powinienem już je teraz zmienić- TO JUŻ WIEM ale mam ograniczenia na ten czas... z resztą nie będę się tłumaczył) Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.