
Konrad
Użytkownik-
Postów
49 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez Konrad
-
trochę droższe rozwiązanie - JBL 1500/1501
-
opcji trochę masz... od przewiezienia zapasów w lodówce turystycznej z miejsca gdzie można coś kupić (mrożonki) po np O.S.I. BRINE SHRIMP czy NATUREFOOD SUPREME ARTEMIA
-
Do sklepów nie dostają już ponoć od dystrybutora 901 z cermec i micromec we wszystkich koszach, ja ostatnio jak kupowałem 901 to miałem tylko jeden kosz ceramiki + 2 kosze z gąbkami (chociaż miał być micromec+cermec). W sklepie nie mieli pojęcia że już nie dostają "lepszych wkładów", odpakowali III filtry z dostawy i we wszystkich to samo (kosz ceramiki + gąbki). Co lepsze w żadnym z filtrów nie było również uszczelki pod głowicą.
-
Stosowałem ale odpuściłem - u mnie bynajmniej nie zadziałało.
-
Ja bym z tymi szafkami z IKEI nie szalał, nie twierdzę że nie utrzyma 240l ale spokojnie bym nie spał i nawet nie próbowałem sprawdzać. Kupiłem w IKEI szafkę także pod standardową 240tkę bo tylko taka mojej żonie wizualnie pasowała do salonu. Za "plecy" robi tam cieniutka płyta z jakiegoś zmielonego kartonu, natomiast te blaty są wypełnione w środku jak pisze producent "kartonem o konstrukcji plastra miodu". Wzmacniałem wszystko płytą wiórowa 18mm łącznie z dokręcaniem drugiego blatu, wszystko na konfirmaty i w te sklejki z IKEA wiertło jak w masło wchodziło. Tak że nie proponował bym takich rozwiązań bo to z dużym prawdopodobieństwem będzie wymagało powtarzania wyżej wymienionych czynności.
-
Jeżeli zdjęli "embargo importowe" na ten pokarm i mogą go już sprzedawać w UE (bo gdzieś czytałem że był z tym problem) to pewnie będzie dostępny ale od ponad roku nigdzie na terenie RP kupić go nie było sposób więc mam nadzieję że się nikomu nie odwidzi.
-
Trza zamawiać błyskawicznie!
-
Czy mnie oczy mylą, czy w końcu jest dostępny? http://www.akwarystyczny24.pl/dainichi-cichlid-ultima-krill-sinking-250g-small-p-4413.html
-
Możesz zmniejszyć przepływ w JBL-u, natomiast na 240 litrów będzie to wybór bardzo dobry ale juz na 100l to bez sensu, bo spokojnie 701/700 da radę i nie ma co wydawać kasy.
-
Kupuj JBL-a, na chinola nie można narzekać ale jakością jeszcze te filtry odbiegają od Europejskich. Używam zarówno JBL jak i HW i co prawda jako rozwiązanie niskobudżetowe HW zdaje egzamin doskonale to jednak JBL 1501 w 240 będzie Ci długo doskonale służyć.
-
błędy początkującego, podłoże, ewentualna zmiana
Konrad odpowiedział(a) na bandzior85 temat w Tło, podłoże, dekoracje, ...
Ciężko jest powiązać płochliwość ryb z piaskiem wapiennym, raczej powodów szukał bym w wodzie. O NO3 już pisano, piszesz że robisz spore podmiany, jak często, mierzyłeś PH i KH? Może zmieniałeś coś ostatnio w akwarium, zmieniałeś układ skał? W poprzednio pisałeś że masz problem z utrzymaniem czystości piasku, może za często go czyścisz a tym samym stresujesz ryby robiąc magiel w akwa... przyczyn może być kilka. -
Pilna pomoc w sprawie skał do malawi!
Konrad odpowiedział(a) na dino15124 temat w Tło, podłoże, dekoracje, ...
Wszystko to oczywiście kwestia gustu ale w naszym biotopie będziesz miał do czynienia z glonami a wapień filipiński obrośnięty zieleniną już tak pięknie moim zdaniem nie wygląda. Długo takich kamieni w stanie z zakupu nie utrzymasz. Mi najbardziej podoba się serpentynit i takie kamienie mam u siebie. Jeżeli pytasz o to czy wapień do akwa się nada to tak nada się, jeżeli pytasz natomiast czy ładnie to wygląda to moim zdaniem nie. -
Moja rada jest taka...kup na początek samą kaskadę, może pomyśl o większej niż pisałaś na początku np. FZN-2? Dosyp ceramiki. Jeżeli się okaże że potrzebujesz wewnętrznego to sobie dokupisz tego JBL-a ale potem (przynajmniej będziesz wiedziała że na prawdę go potrzebujesz). ------------ Piszesz że masz belkę i że akwa stoi we wnęce, nie wiem jaki stojak ma belka (może podwiesisz??) ale tak teraz sobie pomyślałem czy kaskada zamocowana z boku nie będzie kolidowała z możliwością postawienia belki? Zawsze można filtr zamontować na tylnej ściance ale sama rozważ.
-
a gdzie tam wydmucha, koleżanka pisała że ma 63l:) prefiltr na rurę zasysającą, wylot na taflę wody albo np. na boczną szybę i powinno być ok. Ja ten kubeł mam, jakoś wyjątkowo mocno to on nie dmucha.
-
Moim zdaniem kaskada najlepsza, ale jeżeli rozważamy MultiKani to w tej samej cenie nabył bym dziarskiego chinola HW 302 i po sprawie, pytanie czy masz na kubeł miejsce.
-
Te pokarmy które wymieniłeś to ryby jeść będą no ale na pewno nie są one z najwyższej półki. Na żarciu dla ryb bym nie oszczędzał, wątków w dziale żywienie na ten temat jest cała masa. Tu niczego nowego nie odkryje O.S.I i NF to jest to co każdy kto używał może polecić. Przy Twojej obsadzie nawet najmniejsze opakowanie starczy na długo. Zastanów się czy chcesz karmić pysie tabletkami dla zbrojników i czy osoba która Ci to poleciła nie zrobiła tego z racji braku dostępu do innego pokarmu. Moja rada to nie kupować trocin i tutaj nie chce absolutnie nikogo obrazić ale zupełnie inne efekty możesz osiągnąć stosując lepsze pokarmy. Co do JBL FilterStart to rzeczywiście jest to bardziej starter jak kolega Post Mortem napisał ale ja sugerowałem się bardziej niepewnością w dojrzałości złóż bo pisałeś że filtr około miesiąca chodzi. Pytanie czy robiłeś testy np. na NO2 ale to już inna kwestia.
-
No to teraz zrozumiałem... zrób tak jak piszesz. Na wszelki wypadek możesz dodać do nowego złoża jakiś bakterii np. JBL FilterStart (nie jest to konieczne przy podmianie tylko jednego kosza), zasyp całość ceramiką i pomyśl o jakimś prefiltrze.
-
Ja się staram sprzątać co tydzień ale czasami z racji rożnych dodatkowych obowiązków nawet i 2 tygodnie niczego w baniaku nie ruszam. Na 240l mam za mechanika Aquael circulator 2000 i niestety ale gąbka nie pochłania mi kupsztali w całości. Na zasadzie prób i błędów tak wszystkie wyloty poustawiałem że cały syf schodzi mi do tylnego narożnika i 5 min zajmuje mi ściągnięcie wszystkiego wężem. Odmulacza nie używam bo mi ciężko pomiędzy dekoracjami plastikową rura manewrować. Ja piach mam bardzo drobny ale co do żwiru to nie wiem... w Malawi żwiru nie miałem i nie wiem jakie są możliwości pyszczaków, szczególnie młodych w jego przekopywaniu. Wiem jedno że gdybym miał żwir to bym się przy tej ilości skał zamęczył przy sprzątaniu. Po piachu zabrudzenia "ślizgają" się do narożnika zgodnie z cyrkulacją wody, przy żwirze pewnie by się zagłębiały w podłożu szybciej no ale to tylko moje zdanie.
-
Czyli Ty masz już ten unimax 250 podłączony do akwa? Jeżeli tak i chodzi Ci przez miesiąc to ok. Ja o wymianie wkładów pisałem w kontekście "zachowania biologii" w baniaku (3 stare wkłady i jeden świeży, potem kolejna podmiana na kolejny nowy wkład itd) ale to w sytuacji jeżeli chciał byś w nowym filtrze mieć inne, nowe złoża albo stare już by się zaczęły nie nadawać do filtra. Co do wymiany wkładów to nikt Ci nie poda jakiegoś ścisłego terminu bo to zależy chociażby od rodzaju wkładu (zupełnie inne terminy "przydatności" będzie miał węgiel a inny ceramika) i jakości danego wkładu. Ja mam wszystkie kubły zasypane ceramiką i od ponad roku jeszcze niczego nie uzupełniałem ani nie wymieniałem, założyłem prefiltry i wszystko puki co gra.
-
No jak nowe... a skąd bakterie w złożach weźmiesz, przeżuć stare wkłady oczywiście. Rozumiem że chodzi Ci o unimaxa 250, on ma 4 kosze więc jeżeli wkłady masz już zużyte to proponuje zacząć od 3 koszy ze starymi mediami i jednym świeżym, co trzy tygodnie bym jeden kosz wymieniał na świeży. Cyba że Ci się nie chce to podłącz 250 - tkę na 5-6 tyg. równocześnie z 150.
-
Cała sztuka to dobre ustawienie cyrkulacji wody w baniaku, mi wszystkie kupska lądują w 2 niewidocznym z frontu miejscach w akwa a że pyśki to brudasy to trochę tego się zbiera. Ja pod tym względem tj. widoczności kup nie widzę przewagi białego grysu nad białym kwarcowym piachem, będą widoczne i w jednym i drugim przypadku. Nie używam odmulaczy, sprzątam wszystko zwykłym wężykiem (tak jest mi poręczniej). Ściągam tylko warstwę nieczystości, piach mam bardzo drobny i tutaj popełniłem błąd na samym początku ale przez rok wymieszałem go dosypując co jakiś czas grubszego. Na chwilę obecną nie chciało by mi się bawić z grysem, za dużo mam skał w akwa. Przy podmianach wysysam kupy, przemieszam trochę piach i tyle, nie sprawia to żadnych problemów.
-
Jak nie musisz walczyć z niskim PH to wybrał bym piasek, nie sądzę żeby grys był za każdym razem gorszym rozwiązaniem chociaż widziałem "ostry grys" i rzeczywiście do niczego się nie nadawał. Nie wiem dla czego sądzisz że piasek będzie trudniejszy w utrzymaniu czystości, bo biały? Na białym kupska lepiej widać Taki o granulacji 0,5-1,0mm będzie ok, drobniejszych się wystrzegaj. Z mojego doświadczenia łatwiej utrzymać w czystości piach niż grys.
-
Czy ktoś stosował ten preparat? Zamówiłem przez neta na wypróbowanie i opakowanie przyszło rozszczelnione, sam płyn wali jak psie g... i zastanawiam się czy to w ogóle jeszcze się do czegoś nadaje, kilka rodzajów bakterii stosowałem ale tak nie waliło jeszcze nic.
-
Na pewno lepiej było by mieć mniejszą ale jeżeli termostat masz sprawny to powinno być ok. bo jeżeli nie to te ryby ugotujesz w 15 min. Na pewno sprawdź przed wpuszczeniem samicy zbieżność ustawień na termostacie z rzeczywistą temperaturą w baniaku bo przy takiej mocy i takim litrażu może się okazać że masz 5 st. za dużo. Zastanów się może nad kotnikiem i czy narybek jest Ci potrzebny, czy masz co z nim zrobić.
-
o NGB było pisane szeroko tutaj: http://forum.klub-malawi.pl/nitra-guard-bio-cubes-t18141.html to nie miejsce na ten wątek ale ja jestem osobiście zawiedziony.