Skocz do zawartości

oleey

Użytkownik
  • Postów

    24
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez oleey

  1. oleey

    zielona woda

    Polecam lampę UV. Po kilku dobach świecenia cała zawiesina zniknie.
  2. Działa genialnie. Woda po 48h ciągłego świecenia zrobiła się krystaliczna. Kupować w ciemno
  3. Właśnie problem w tym, że te glony są cały czas tej samej wielkości. Jest to zielony nalot, bez widocznych dłuższych "kłaczków" i niemożliwy do usunięcia paznokciem. Tak jest od ok. 2 tygodni. Mierzę cały czas tymi samymi testami NO2 i NO3 - kropelki sera. A co do startu to wydawało mi się, że te 100 ml uryny to przysłowiowa kropla w morzu. Stąd też rybki startowe. Mój błąd... Edit: poobserwuję jeszcze parametey przez tydzień zanim wpuszczę cokolwiek. A co myślicie o teorii samoczynnej denitryfikacji? Edit2: właśnie zmierzyłem NH3/NH4 i wynik dla obu to 0.0. Test sera kropelki.
  4. Wybacz nabe ale trochę nie rozumiem Twojego zdziwienia. To podczas skoku NO2 miałem wyciągać rybki startowe? Zdaję sobie sprawę, że w czasie dojrzewania baniaka parametry skaczą ponad normę i to może zaszkodzić startówkom ale wszyscy piszą żeby kupić wytrzymałe ryby tak, żeby przeżyły dojrzewanie. Akwa odpalane ok. 100 ml uryny + dwie tanie rybki. A wracając do tematu to dziwi mnie jedynie to, że NO3 spadało łagodnie przez 3 dni. Nie sądzę aby dwie podmiany po 20% w odstępie 3 dni usunęły całe NO3...
  5. Mój baniak dojrzewa już 34 dni. Parametry zmieniały się wręcz książkowo do czasu gdy u jednej z dwóch startowych rybek pojawiły się objawy zatrucia azotanami oraz pleśniawka (przy NO2=5, NO3=50). Szkoda mi było rybki więc podałem CMF, po 3 dniach podmieniłem 20% wody (po podmianie NO2=4, NO3=b.d.), potem znowu 3 dni i podmiana 20% wody (po podmianie NO2=0.7, NO3=25). Po każdej podmianie uzupełniałem CMF zgodnie z instrukcją na opakowaniu. I teraz zaczyna się zagadka. Dziś mija trzeci dzień od ostatniej podmiany i przez te 3 dni NO2 wędrowało 0.7->0.4->0.0 a NO3 25->10->0.0. Czy to jest możliwe? Bo rozumiem gdyby po ostatniej podmianie zatrzymało się na NO3=25 lub rosło... Poza podaniem CMF nic innego nie było podawane. Dodam tylko, że bardzo ładnie rosną zielenice na kamieniach a chora rybka ma się wręcz idealnie. Akwa:500L Filtracja: 2x JBL e900 + aquael circulator 1100
  6. Ja też mam taką kopalnię blisko siebie ale nie zdecydowałem się na piasek z niej. Z bardzo prostego powodu. Nie miałbym żadnej pewności jaką wielkość ziaren dostanę. Natomiast piach z marketu wydaje się wstępnie przesiany.
  7. Wg. mnie rok to max. Fachowe pisma mówią nawet o tym by po pół roku wymieniać świetlówkę ale to chyba lekka przesada.
  8. Mam Aquamedic RW 15000 i jest bardzo w porządku. Dla miłośników troszkę bardziej niebieskiego światła.
  9. Ok czyli na razie nic nie robię. Zacząłem tylko mniej świecić żeby ograniczyć zarastanie akwa glonami. Boję się zakwitu wody.
  10. W moim dojrzewającym od 3 tygodni akwarium parametry wyglądają następująco: pH: 8 (JBL kropelki) No2: 5 (Sera kropelki) No3: 50 (Sera kropelki) Innych parametrów na razie nie mierzyłem. Kilka dni temu woda z krystalicznie czystej stała się lekko mętna. Zaczął się silny wzrost zielenic i okrzemek. Kamienie, a nawet piasek pokryły się zielenią. Od razu uprzedzam pytania odnośnie sinic - zielone na piasku nie skleja go, piasek jest sypki, a z kamienia nie da się usunąć nawet paznokciem. W akwa pływają mieczyk i molinezja oraz około 15 świderków. Co robić z tymi parametrami? Podmieniać wodę? EDIT: filtry 2x JBL e900 (jeden z ceramiką, drugi ceramika/gąbka), Aquael Circulator 1100 z gąbką
  11. To ja mam pokrewne pytanie. Jaką maksymalną temperaturę mieliście w akwa? Teraz przy upałach u mnie dobiło do 30.
  12. Ta gąbka wygląda ciekawie. Widział to ktoś na żywo?
  13. Wyczytałem gdzieś, że żyją tam jeszcze małże...?
  14. Tak. Co oprócz ryb żyje w Malawi?
  15. Nie znalazłem podobnego tematu, a informacje na ten temat są rozrzucone po różnych tematach. A pytanie brzmi co, oprócz pyszczaków, może żyć w biotopie Malawi? Po lekturze forum wiem, że mogą to być świderki. Co jeszcze? Do zadania tego pytania zainspirował mnie prawie pusty dojrzewający zbiornik.
  16. Na początku przepływ można przydusić, a potem, jak spadnie wydajność filtra, odkręcić na maxa. Poza tym przy przerybieniu akwa taki kubeł może się przydać.
  17. Ja mam dwa e900 w akwa 500L. Oba pracują cicho, oba z uszczelkami i oba z nowym typem wirnika (niebieskim). Kupowałem w kwietniu.
  18. A mogę prosić o jakieś wskazówki odnośnie złoża biologicznego? Jakiś konkretny materiał?
  19. Witam, jestem nowym użytkownikiem forum. Jestem w trakcie zakładania baniaka 200x50x50. Na filtry biologiczne (lub biologiczno-mechaniczne) wybrałem 2xJBL CristalProfi e900. Zamierzam używać ich w konfiguracji jak od producenta, czyli: trzy wkłady gąbek i jeden wkład z tulejami ceramicznymi. Filtrów jeszcze nie włączałem, ponieważ cały czas czekam na szkło od producenta i tym samym nie wiem jaki ruch wody można z nich uzyskać. Zamierzam ustawić wloty i wyloty filtrów po obu stronach akwa tak, aby uzyskać opływ wody dookoła. Teraz moje pytanie do Szanownego Grona Czy oprócz tych filtrów będę potrzebował jeszcze mechanika do bełtania wody, czy może same kubły wytworzą wir? Pozdrawiam wszystkich i czekam na sugestie!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.