Skocz do zawartości
**Przypomnienie** Ostateczny termin wpłaty składki członkowskiej za okres 2024/2025 to 15 maja br. Po tym terminie każdy klubowicz, który nie opłaci składki zostanie zdegradowany do rangi użytkownika. ×

skoraikosci

Użytkownik
  • Postów

    9
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez skoraikosci

  1. testy w laboratorium były robione; wygląda na to, że azotany i azotyny są ok. ale mam jeszcze pytanie czy warto dodawać sody oczyszczonej aby podwyższyć pH do 8,0 ?
  2. Mam wyniki badań wody: pH 7,74 tw. węglanowa 6,1 st. twardości tw. niewęglanowa 13,7 st. twardości azotany 33 mg/l azotyny 0,041 mg/l Proszę o interpretację wyników, czy dodawać sody oczyszczonej żeby podnieść pH i tw. węglanową?
  3. o nie, chyba muszę wrócić do szkoły średniej bo nic z tego nie rozumiem:\
  4. Dzięki za link - jest w czym wybierać Nie mam żadnych roślin ani korzeni. To normalne zjawisko, że jak woda stoi dłuższy czas to spada PH, wiem to od znajomej chemiczki. w Twoim akwa może masz jakieś kamienie, które podtrzymują PH albo jeszcze coś innego ma na to wpływ.
  5. W kranówie mam dość wysokie PH ok. 7,5 - 8 , ale w akwarium wiadomo jak woda stoi to później spada. Dobry pomysł z tą sodą oczyszczoną ( czytałem że jest bezpieczna w stosowaniu a to ważne w przypadku takich dyletantów chemicznych jak ja) jak po zbadaniu wody okaże się że rzeczywiście PH wynosi 7 to zacznę stosować. Twój link nie działa...
  6. 25-26 st. C Myślisz, że warto sztucznie podwyższyć PH jakimiś preparatmi? ( o jeden stopień bo mam ok. 7) nie ma przy tym ryzyka, że zachwiane zostaną jakieś inne parametry? może macie jakąś sprawddzoną metodę na to..? Jeśli chodzi o pokarm to dzisiaj zakupiłem inny ( Malawi-mix i płatkowy Tetry) zobaczymy czy za kilka dni będzie poprawa. Poskąpiłem za to na testach parametrów wody i nie kupiłem ( 40zł jeden test a musiałbym kupić ze 3, na PH, NO3 i NO4 razem 120 zł!). Za parę dni dam znajomej do zbadania i będę miał za free.
  7. hehe, chyba przeczytałem to co chciałem przeczytać... a tak na poważnie, to możliwość że jest to wina kamieni odpada?
  8. dzięki za wszystkie odpowiedzi, no więc po kolei: od tego zacznę, chociaż kilka razy badałem moją wodę w profesjonalnym laboratorium (mam tam znajomą ) i zawsze parametry były w normie; wystarczy test NO3 i NO4 czy jeszcze coś? może i było 100 razy, ale żaden przypadek nie pasował idealnie do mojego, więc kiedy skończyły mi się pomysły jak temu zaradzić , zdecydowałem się napisać o tym na forum filtr kubełkowy mam częściowo wypełniony łomem koralowym, niby ma to podwyższać PH, chociaż nie zauważyłem poprawy, a chemii nie chciałbym stosować jak podrosną to mam zamiar je odsprzedać Pomysł, żeby wymienić kamienie wydaje mi się bardzo ciekawy. Łupkowe mam od samego początku, kupiłem je w składzie budowlanym i kto wie, może coś w nich 'siedzi' chociaż przed włożeniem do akwarium wygotowałem je. Jeśli okaże się, że parametry są ok to pokombinuję coś z karmieniem i wywale łupki. Zapomniałem jeszcze napisać o dwóch rzeczach: 1) jak podmieniam wodę to do świeżej wody dodaję Aqua Safe Tetry, nie wiem czy ma to jakieś znaczenie 2) glony - rosną intensywnie, na kamieniach mam zielony dywanik, po wyczyszczeniu szyby za jakieś 3 dni pojawia się już zielony nalot. Wczoraj zauważyłem, że na łupkach zaczęły jakby obumierać.
  9. Akwarium mam od 10 miesięcy, ryby ocierały się o przedmioty praktycznie od samego początku ( akwarium 240l.) Obsada: 9 saulosi ( do redukcji), 9 acei (młode), 1 rdzawy. Wystrój: kamienie łupkowe i wapienne, podłoże - żwirek Parametry wody: PH ok.7, No2, No3 i reszta w normie (ale mierzone paskiem, więc dokładność pozostaje pod znakiem zapytania...) Karmienie: 1x dziennie na zmianę: spirulina, płatki typu malawi, sałata, mrożona artemia, kasza manna Odchody ryb: różnie - czasem krótkie i grubsze, czasem cięńkie i długie, w pewnym okresie białe, nitkowate Filtr: zewnętrzny JBL e900 Podmiana wody: co tydzień 40l Próby zwalczenia objaw: CMF ( doradził mi to sprzedawca w sklepie akwarystcznym) CAPITOX-S zmiana wody z wodociągowej na własną ze studni czasowe podwyższenie temp. do ok. 30 stopni C. wszystko bez efektu. Ryby cały czas się ocierają o kamienie i podłoże, chociaż nie bardzo często, innych objaw nie zaobserwowałem. Dodam jeszcze że w dwóch różnych sklepach akwarystycznych także zaobserwowałem ocieranie się pyszczaków o podłoże, więc może nie jest to takie groźne.. Co robić? bardzo proszę o radę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.