Skocz do zawartości

lukBB

Klubowicz
  • Postów

    50
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez lukBB

  1. Witaj. Ładny zbiornik, wymiar konkretny i pozwalający już na hodowlę trochę większej mbuny.

    Co do aranżacji i doboru poprzednicy już Ci doradzili. Skąd będziesz brał ryby?Widzę że jesteś z BB, w Żorach mamy 2 godne polecenia hodowle. Ich właściciele to wieloletni hodowcy i przede wszystkim pasjonaci. Zawsze dobrze doradzą obsadę i nie wcisną nic na siłę. Warto umówić się, podjechać, oglądnąć na żywo i dopytać jakie wybrane przez Ciebie gatunki można że sobą połączyć.

    Co do pomysłu wsadzenia tych sztucznych garaży, jest to dosyć mało naturalne. Umieszczone blisko zbyt blisko siebie i w dodatku schowane nie spełnią swojej roli. Nie będziesz mógł obserwować naturalnych zachowań ryb walczących o swój rewir. Ponadto będą zbyt blisko siebie. To w mojej opinii po prostu się to nie sprawdzi. Naturalne groty w kilku miejscach, tak jak w jeziorze. 

    Trzymam kciuki za projekt i pozdrawiam po sąsiedzku!

     

     

    • Lubię to 2
  2. Odnośnie kupowania baniaka z niepewnego źródła (a tutaj coś gość ewidentnie kręci) jest spore ryzyko. Może być np. mocno porysowane (czego nie zobaczysz jak nie zalejesz wodą, już u siebie w domu oczywiście po zakupie). Jeżeli decydujesz się na zakup z 2 ręki to warto znać historię zbiornika, osobę która go prowadzi bo wtedy ryzyko jest o wiele mniejsze. Wyobraź sobie, że poświęcasz kilka godzin na czyszczenie, układanie kamolców, potem zalewasz i widzisz piękna rysę na środku...

    Też miałem brać używany zbiornik ale posłuchałem kolegów z forum. Poczekałem, odłożyłem kasę, i zamówiłem z pewnego źródła nowy baniak i to taki jaki maksymalny wejdzie. Jeżeli dasz radę wytrzymać "presję czasu" przy zakładania nowego zbiornika to warto poczekać żeby potem cieszył na dłużej...

    • Lubię to 6
  3. 9 godzin temu, alexinhio10 napisał(a):

    Łupek i gray stone są drogie, więc pewnie do 450l wyszło by z 300-400zł

    Powtórzę się, jak masz możliwość odwiedź skład budowlany i tam ceny będą kilkukrotnie mniejsze. Czasem warto zrobić kilka km a finalnie dużo zaoszczędzić...

    • Lubię to 2
  4. Do 450l trochę Ci kamieni wejdzie więc szkoda iść w koszty. Przez neta kamienie są bardzo drogie i nie masz możliwości wziąć ich do ręki, co Ci wyślą to dostaniesz😕 polecam udać się do składu z kamieniami. Polać wodą konkretne kamienie które Ci się spodobają i będziesz widział jak będą wyglądały w akwarium. Sam wtedy stwierdzisz które będą pasowały do ciemnego tła... Często wybieranym kamieniem jest serpentynit.

    • Lubię to 3
  5. W dniu 14.02.2024 o 22:40, jaras napisał(a):

    Aller aqua futura

    Ten pokarm (i tylko ten) podaje swoim rybom @triamond od startu zbiornika. Pisał, że ryby zdrowe, rosną prawidłowo i nie chorują. @Rafał80 poszukaj o tym pokarmie, ostatnio przewijał się w kilku wątkach o żywieniu ryb. 

  6. Jeżeli jest przeznaczona jako "przyjazna dla dzieci" to tak. Z tego co wynika z opisu to takiej informacji brak. Poszukaj na forum, były podawane kilkukrotnie konkretne farby które można bezpiecznie używać do kontaktu z wodą.

  7. 3 godziny temu, Rafał80 napisał(a):

    Wybierajmy pokarmy o wysokiej zawartości białka, najlepiej odzwierzęcego z niską zawartością węglowodanów bez względu na to, czy to ryby z grupy mbuna, czy nonmbuna. Nie muszą być to produkty tzw. premium dla akwarystów, nadadzą się do tego wysokobiałkowe pasze przemysłowe.

    I taką karme stosuje @triamond. Aller futura ex. Zresztą pisał o tym w tym wątku na stronie 5 bodajże. Jestem ciekaw jak się mu chowają ryby na tej karmie?

  8. 1 godzinę temu, Bartek_De napisał(a):

    Nie ważne. Od kilku lat istnieje przepis, że każdy numer na kartę musi być zarejestrowany i mieć przypisane dane osobowe użytkownika do karty sim.

    Tylko niestety robi się to na słupa. Bierze się "kloszarda" (bez obrazy dla nikogo) spod sklepu i za browar dokonuje rejestracji numeru.

     

    Godzinę temu, Pikczer napisał(a):

    Ale może trafisz na stróżów prawa w dobrym nastroju i się zajmą sprawą

    To już nawet nie chodzi o dobry nastrój policjanta. Niestety mamy taki upośledzony system prawny. Najczęściej jest to "tylko" wykroczenie a nie przestępstwo (chodzi o wysokość szkody PLN) i przez niska szkodliwość czynu w większość przypadków umarzane. Smutna rzeczywistość...

     

  9. Miałem tą dużo krótsza, chyba 30 cm i w innym biotopie. Wziąłem ją skuszony diodami WRB oraz płynnym sterowaniem. Była ze mną krótko, oddałem po testach. Wg. mnie pomimo ilości W/lumenów światło było jakieś słabe. Testowałem wraz z chihiros LED A II 351 i ta właśnie zostawiłem.

    Tą lampę chcesz wziąć do naszego biotopu? Ona jest dedykowana do akwarium otwartego... A pyszczaki lubią sobie wyskoczyć. Chyba że masz pokrywę a lampę chcesz po prostu położyć pod nią 

  10. 16 godzin temu, piotriola napisał(a):

    Masz doświadczenie zakładaj temat

    Hmmm... W sumie dlaczego nie? Będzie mi miło napisać coś dla innych czego akurat nie znalazłem.

    Znajdę wolną chwilę i siadam to tematu. dzięki za pomysł👍

    • Lubię to 3
  11. 49 minut temu, Falcowski napisał(a):

    nie poszło mi to dobrze. Ciężko było mi utrzymać warunki

    Temperatura i wilgotność muszą być na odpowiednich poziomach. Ja też miałem kiepski start, bo w lecie je przegrzałem i przy za dużej wilgotności zaczęły się kisić... @FalcowskiJakbyś chciał jeszcze raz spróbować (lub ktokolwiek inny z forum) to porcję zarodową mogę wysłać. Jak już hodowla ruszy to jest bezobsługowa. A jak ktoś potrzebuje do mięsożerców/wszystkożerców to pokarm jest jakościowo pierwsza klasa...

    • Lubię to 1
  12. Odgrzeje stary kotlet. Szukałem właśnie informacji na temat podawania okazjonalnie własnego żywego pokarmu. Mam hodowlę grindala i albidusa. Bardzo prosta w obsłudze, praktycznie nic nie kosztuje oprócz porcji zarodowej. Stosuje w innych baniakach 2 razy w tygodniu. Ryby szaleją ze szczęścia. Jak to wygląda u nas? Ktoś podawał, ktoś może hoduje? @Falcowski byłeś zainteresowany tematem, założyłeś hodowlę?

    • Lubię to 1
  13. Dziękuję za obszerne wyjaśnienie nurtujących mnie kwestii.

    10 godzin temu, Falcowski napisał(a):

    Jeśli chodzi o komin, to odradzam to co Bartek powiedział. Komin na środku to porażka i ciężko ustawić. Tak samo odradzam po przeciwnej stronie dawać spust i powrót. Powinny być po tej samej stronie, inaczej komin ci nie będzie zasysał nieczystości. Cyrkulację możesz sobie poprawić cyrkulatorami

    kiedyś czytałem lub oglądałem podobną wypowiedź, że nie będzie to działać poprawnie jeżeli nie będą po tej samej stronie. Zresztą większość kominów które oglądałem gdzieś na necie właśnie miały standardowe rozwiązanie.

    10 godzin temu, Falcowski napisał(a):

    Jeśli chodzi o miejsce przy ścianie, będzie kiepsko wyglądało, jak będzie szczelina za duża. Z drugiej strony łatwiej dodawać lub zabierać kable, jeśli coś się zmieni. Jak ci się boczna szyba zachlapie/poplami od zewnątrz, też nie doczyścisz kropek, więc jak ma być blisko do ściany, to oklejona jak tył - tło czarne najlepsze.

    Myślałem już o tym wcześniej (czarna folia na bok) a odnośnie odległości od ściany to chyba zostawię te 3-5 cm aby np. było jak zamontować cyrkulator na magnesie.

    10 godzin temu, Falcowski napisał(a):

    Jeśli chodzi o Malawi, to deszczówka jest bardzo miękka, więc odradzam.

    Dzięki za czujność, z deszczówką to chodziło mi o odprowadzenie wody do drenu rynnowego, który przebiega mi wzdłuż budynku akurat 50cm od akwarium. Tam właśnie będę się wpinał. Zasilanie wody (wodociągi) też będzie doprowadzenie pod szafkę i potem kroplownikiem jak radził @triamond do sumpa.

    10 godzin temu, Falcowski napisał(a):

    Na pokrywę wklej sobie zaczepy, żeby było łatwiej. Szczelnie przykryty sump to brak wilgoci w szafce.

    zaczepy? w sensie żeby pokrywa nie spadała/nie ruszała się na sumpie tylko sztywno się trzymała tak?

    Miałem pomysł nie robić pleców w szafce aby zapobiec wilgoci, jak się nie mylę wspominał o tym @Bartek_De kiedyś w jakimś innym temacie...

    10 godzin temu, Falcowski napisał(a):

    Co do awaryjności, to pomysł bez sensu. Prędzej prądu nie będzie, niż ci pompa padnie, a jak padnie, to zaleta sumpa, że dłużej wytrzyma bez ruchu.

    dłuższych przerw w dostawie prądu u nas nie ma (maks kilka godzin). podwójne pompy były by przydatne gdyby jedna klękła wtedy z wymianą nie było by ciśnienia... a tak jak padnie ta jedyna to może się zdarzyć, że będzie długi weekend, sklepy stacjonarne zamknięte i np. czas oczekiwania na kuriera 2 dni. Może warto kupić od razu 2 i jedną schować do szafki? słyszałem, że dużo osób tak robi...

     

     

    Bardzo dziękuję, że chciało Ci się poświęcić czas i narysować całego sumpa, wiele mi to ułatwi 👍 mam pomysł zrobić bezobsługową filtrację jak kolega @triamond opartą na K1, u mnie pewnie częściowo statyczną/dynamiczną, to wyjdzie już w praniu. Jak już wyhoduje się na niej odpowiednia ilość złoża by obsłużyć filtrację mechaniczną to wtedy wyjmę gąbki i watę.

    Kolega @triamond zaprezentował swój bezobsługowy zbiornik. praktycznie nic nie dotyka filtracji i ma wodę kryształ:) jest to dla mnie przykładem, że się da... :)

    • Lubię to 1
  14. 6 godzin temu, triamond napisał(a):

    Wysokość przelotu: dziura niżej, śrubunek, kolanko na teflon wciśnięte z rurką. Kręcąc kolankiem zmieniasz poziom wody.  Obejrzyj fotki. U mnie były po 2 spływy - czyli zamiast kolanka trójnik i 2 rurki. Na górę rurki można założyć koszyk jak mają małe pompy.

    Wylewanie wody grawitacyjne bez żadnych zaworów. Nalewanie kroplownikiem.  W charakterystyce kroplownika jest podane ciśnienie. Są reduktory ciśnienia do osmozy (np. https://pl.aliexpress.com/item/1005001757641188.htm), ograniczniki przepływu do osmozy itd. Ja mam teraz tylko filtr ceramiczny - bo miałem nieużywany. Przy stałej podmianie ryzyko problemów z chlorem raczej małe... bo dostaje się do wody stopniowo w małych dawkach i utlenia związki organiczne; dlatego nie mam filtra węglowego.

    Fotki oglądałem ale dopiero teraz widzę na co patrze😉 Dzięki za łopatologiczne wyjaśnienie tematu. Jest to dokładnie to o co mi chodziło. Proste, tanie, a przede wszystkim raz dobrze ustawione to potem już bezobsługowe. Dzięki jeszcze raz za zaangażowanie w wątek👍

     

  15. 2 godziny temu, triamond napisał(a):

    Chodzi mi o to jak woda płynie w sumpie. Może iść np. z komory spływu do góry po krawędzi szyby potem przez media na dół, gdzie kolejna szyba nie dochodzi do samego dna... i potem znowu do góry. To nazwijmy ruch góra-dół. Może też płynąć od przodu do tyłu... czyli przegrody wszystkie dotykają dna sumpa, ale co druga nie dotyka przedniej szyby, i co druga( na zmianę) nie dotyka tylnej. Nazwijmy to ruchem przód- tył.

    Dzięki za doprecyzowanie. Teraz wszystko jest wiadome odnośnie przepływu wody przez komory sumpa.

    U mnie opcja 3b odpada bo nie chce mieć rurek poza szkłem ( estetyka i ciężki do nich dostęp) 

    Chyba najlepsza opcja z przelotem przez szkło w komorze z pompą i potem do drenu. Tylko tutaj trzeba precyzyjnie ustawić wysokość przelotu? Czy np. ilość litrów wylewanej wody na godzinę ustawić odpowiednim kroplownikiem?

    Zasilanie wody z sieci przez ustrojstwo z elektrozaworami tak jak Ty masz i znowu kroplownik do komory spustowej?

    Dużo pytań ale chce to zrobić raz a dobrze 😉

    Ps. Jeszcze myślę nad zastosowaniem 2 pomp na stałe, trochę słabszych niż miała by być jedna główna. W przypadku jakiejś awarii ( zdaje sobie sprawę, że podniesienie to koszt filtracji ale zapewni spokój w razie awarii jednej z pomp) dobry pomysł?

  16. Dzięki wielkie @triamondza lekturę, jest tyle opcji, że aż głowa mala. Nie sądziłem, że można aż tyle wymyślić 😉

    Będę miał na pewno dużo pytań...

    Nie miałem okazji niestety nic podobnego widzieć na żywo a YouTube pokazuje tylko częściowo rozwiązania...

    Co masz na myśli przepływ przód/tył, góra/dół? Chodzi o to gdzie jest zrobiony przelot w szkle?

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.