Jump to content

Oświetlenie przesuniętne na przód

JemioloSeba
 Share


Akwarium 280l 140x40x50 Filtracja HW-304A + falownik jvp-101 + jvp-200. Oświetlenie: belka led (samsung 5630 + niebieska taśma led) Melanochromis cyaneorhabdos - Maingano 1 + 2 (+ 2 młodzieży) Maylandia Estherae Red Red 1 + 2 (+ 2 młodzieży) Cynotilapia Hara Gallireya Reef 7 szt. młodzieży Labidochromis caeruleus - Yellow 8 szt. młodzieży


From the category:

Akwaria

· 3,295 images
  • 3,295 images
  • 6,732 image comments

 Share


Recommended Comments

Masz ładne akwarium, ale kompletnie nie potrafisz tego wykorzystać. Wrzuciłeś luzem trzy kamienie i korzeń (totalne nieporozumienie, gdybyś miał pielęgnice z Amazonii to by było super). Gdzie twoje ryby mają wyznaczyć swoje rewiry, gdzie słabeusze znajdą schronienie. Gdybyś miał np. Aulonki nie miałbym zastrzeżeń, ale nie przy mbunie. Taka jest moja opinia, nie musisz zwracać na nią uwagi, ale może zamiast powielać schematy z KM obejrzyj filmy z Malawi, poczytaj o zachowaniach ryb i ich potrzebach i na tej podstawie zbuduj akwarium.

Link to comment

To akwarium funkcjonuje już dobry rok. Fakt, że jest to nowa odsłona, ale już widzę dość dokładnie zaznaczone rewiry poszczególnych samców. Jeśli dobrze znasz Mbunę to wiesz, że samiec potrafi wykorzystać niemal każdy kamień aby pod nim wykopać swoją grotę i utworzyć rewir. Co do kryjówek to faktycznie nie robiłem ich zbyt wiele ale każda inkubująca samica znajduje spokój za rurkami od kubła lub gdzieś za grzałką i nie zaobserwowałem aby któraś z tego powodu cierpiała lub miała utrudniony czas inkubacji.

Link to comment

Masz po jednym samcu z każdego rodzaju, dlatego jest tak miło i spokojnie. Co będzie się działo gdy ta młodzież dorośnie i samców zrobi się więcej? Te słabsze długo nie pożyją. Mam kilka samców elongatusa i wybarwiającego się samca trewavaski. Wiem, że prędzej czy później dojdzie do konfrontacji między młodym a starym, ale jeśli dojdzie to dlatego, że młody będzie chciał spróbować swoich sił, a nie dlatego, że będzie musiał. Gdyby u mnie było tak pusto, to tego samca nie byłoby pewnie już wśród żywych. Jakiś czas temu miałem w akwarium trzydniową walkę dwóch samców Acei, jeden z nich tego nie przeżył, ale do tej walki doszło po trzech latach. Pretendent chciał się sprawdzić, nie wyszło mu to na zdrowie, ale on chciał, nie musiał. Poza tym, czy jakieś młode pochodzące z inkubacji, o której pisałeś, są w stanie przetrwać?

Link to comment

Młode nie przeżywają pomimo ciągłej inkubacji samic. W zasadzie o to też chodzi. Nie potrzebuje aby młode dorastały i później martwić się jak je wyłapać. Dorosłe mają w ten sposób naturalny pokarm a ja nie mam problemu z utrzymaniem "populacji" Co do samców to masz rację. Z czasem walki będą ale o to w tym po części chodzi. Niech wygra lepszy i sobie rządzi. Bardzo chętnie pooglądam walki i raczej nie będę dramatyzował jak wyłowię martwego pretendenta bo walki o rewir i dominację to część natury tych ryb. Obsada i tak z czasem pójdzie do redukcji no chyba, że wcześniej zredukuje się sama na co chwilowo się nie zanosi.

Link to comment

Możesz mieć problem z utrzymaniem populacji gdy padnie Ci jedyny samiec. Ja miałem taką sytuację z elongatusami i tą sytuację uratowało mi ostatnie tarło tego samca. Dzięki temu mam w akwarium ładną populację elongatusów. Nie obawiaj się zbyt wielu młodych z tarła, w moim "zagraconym" akwarium przeżywają 2-3 młode albo wcale, najwięcej elongatusów i acei( dobrze się maskują w tym otoczeniu) Właśnie dorastają mi samiczka i samiec trewavaski, całkiem dobrze bo padła mi jedna z trzech samic. Młoda zajmie jej miejsce:) a samiec musi sobie radzić. I na tym to chyba polega, wymiana międzypokoleniowa w ogólnym akwarium.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.