Jump to content

Usunięcie tła


Perez666
 Share

Recommended Posts

Jako że obsada w 450l się zmieni,zdecydowałem się na usunięcie tła strukturalnego,tym sposobem zyskując cenne cm2 pow.dna.Problem polega na tym iż muszę w tym celu usunąć wzmocnienie poprzeczne.I teraz pytanie:ile wody spuścić,połowa wystarczy czy więcej?Całość nie wchodzi w grę bo nie mam gdzie tej wody podziać.

Link to comment
Share on other sites

hm a co za roznca czy zbiornk przy usuwaniu wzmocnenia nastepne tla, bedze pelny czy nie ,no chyba ze se boisz o to ze akwarium se rozleci,mysle ze odlanie 150l pownno wystarczyc poniewaz ja np; w mojej 300 mam tylko wzmocnienia podluzne i stoi:)

p.s pochwal sie co to bedze za obsada.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie naporu wody się obawiam,ciśnienie jest dość duże jak przypuszczam.Poza tym gdy wytnę przy pełnym baniaku,szyby mogą się "wybrzuszyć" a tego chcę uniknąć.

Ktoś już wycinał wzmocnienie z wodą w baniaku?

Link to comment
Share on other sites

Zlej >2/3 koniecznie, bo na 100% Ci wybrzuszy szybę przy wycinaniu.

I nie tyle problem że Ci wybrzuszy, co że zrobi to nagle pod sam koniec wycinania.


Ja co prawda nie wycinałem na pełnym, ale są mierzalne różnice między akwa z poprzecznymi a bez, o takich samych pozostałych parametrach. Dlatego najbardziej obawiałbym się o szyby główne w miejscach gdzie kończą się wzmocnienia wzdłużne, jako że te różnice po wycięciu przeskoczą natychmiast na tamte miejsca. I ubezpiecz mieszkanie. :wink:

Nie chcę straszyć bo się da, ale dużo zależy od tego jaki dokładnie zbiornik i w jaki sposób zostanie to wycięte.


Oraz należy BRAĆ pod uwagę, że wklejenie jej nawet na 1/3 wody nastąpi przy trwałym odkształceniu szyb i może mieć destrukcyjny wpływ w przyszłości. Poza tym silikon schnie minimum 24h, więc co? Nie zalejesz przez taki czas?

Moim zdaniem rozwiązaniem jest zakupienie na allegro używanej beczki np 120l za śmieszne 20-kilka zł nawet do jednorazowego użytku i spuszczenie wody aż po piach, a nie ryzykowanie w tak bezsensowny sposób. Przecież spokojnie wystarczy Ci zachowanie 50% wody, bez żadnej szkody dla ryb. Pawiookim dla przykładu nie raz podmieniałem 60% wody na czysty kran i to zimny. Ty możesz po wklejeniu dolewać stopniowo, podgrzewając wodę grzałką w akwa. Operacja zajmie Ci 3 dni i będzie kosztować dodatkowa beczkę, ale zaśniesz potem przynajmniej spokojny.

Link to comment
Share on other sites

Czyli nie ma co ryzykować tylko spuszczać całą wodę...ehh a dopiero co wyniosłem 200l baniak do piwnicy....no nic,trza zakasać rękawy i go wtaszczyć,bo wolę dmuchać na zimne.Dzięki makok :wink:

Link to comment
Share on other sites

Tez bym nie rydzykował z wodą w baniaku.Jak kolega wyzej napisał, najgorszy będzie koniec wycinania,za duze ryzyko.Jak mi pękły wzdłuzne i nie było poprzecznego to baniak na środku mierzył 503mm a na koncach 500mm.Wiec nagłe wycięcie rozłozy zbiornik.Ze wklejeniem nie było by problemu,spuściłem 1/3 wody, zcisnąłem akwa tasmą do pakowania, szarą na 501 i posklejałem, ale po pół roku rozebrałem wsztstko, wkleiłem nowe wzdluzne po całości a nie jak to robią ci z allegro i poprzeczne, narazie jest dobrze.

Link to comment
Share on other sites

Perez mozesz skorzystać z wanny jesli posiadasz :wink:


Akurat nie posiadam :wink:


Tak jak pisałem wyżej,wyciągnę z piwnicy baniaki(200 i 96l)i to powinno starczyć.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • ziemniak
   Pływanie przy powierzchni to na pewno nie oznak aklimatyzacji tylko, że coś się dzieje. Tak jak pisze @Robson79 przede wszystkim dobrze natleniaj wodę. Jeszcze przychodzi mi do głowy chlor przy podmianie. Jeśli nie masz pewności co do chloru w wodzie to jak najszybciej podaj z tropicala esklarin i antychlor. Na pewno nie zaszkodzi. Nie podawaj pokarmu. Jeśli ryby uspokoją się to dopiero spróbuj bardzo małą ilość. Zalegający pokarm jest niebezpieczny dla zdrowia ryb.
  • ziemniak
   Ale słodzisz rybom - świetny wpis. Czekam na kolejne wrażenia z cukrem i też spróbuje. 
  • ziemniak
   Pozostaje życzyć bardzo szybkiego powrotu do zdrowia i do zobaczenia po zalaniu 🐟 🍻 🙃
  • triamond
   Wersja 13. Poprawienie błędu z liczeniem azotanów i fosforanów przy uwzględnieniu asymilacji bakteryjnej. Dodanie źródeł węgla organicznego. Obliczanie potrzebnej powierzchni filtracyjnej przy uwzględnieniu dodatku węgla organicznego. Dodatek węgla organicznego - jest zawinięty w karcie 'Obliczenia'.   Obliczanie mediów filtracyjnych13.xls Obliczanie mediów filtracyjnych13.ods
  • triamond
   Minął rok od startu zbiornika. Wszystko dobrze 1. Ryby zdrowe. Uchował się 2 cm pseudotropheus elegans. Wczoraj widziałem też 1cm narybek. Widoczne tylko w czasie karmienia. 2. Karmienie 2,6g Aller Futura ex 0,9-1,5 mm. Czasami podaję ręcznie Aller Aqua Classic 2mm – ta granulacja (realnie większa) za gruba do karmnika – nie pracuje gładko. 3. Wilgotność w pokoju trochę niższa. Karmnik już nie pleśnieje. Grzyb u wylotu lejka, który raz na miesiąc myję (fotka w poprzednim poście). Wygodniej. 4. NO3 = 0ppm, PO4 = 0ppm. Eksperyment z węglem organicznym zakończony sukcesem Jakiś czas temu pisałem o moich obawach w związku ze stosowaniem żywicy. PA202 wiąże związki organiczne i bakterie hetrotroficzne nie mają źródła energii. Kolonia stopniowo obumiera. Jak się żywica wyczerpuje, w wodzie pojawia się nadmiar związków organicznych. Bakterie znowu się stopniowo odradzają. Wolę mieć stabilne warunki mikrobiologiczne (można wymieniać żywice, zanim się wyczerpią; pracochłonne). Bakterie przy niskim stężeniu węgla organicznego w wodzie słabo rosną. Szczególnie przy karmie która jest dobrze trawiona przez ryby i zawiera mało węglowodanów (4,7%). Potrzebny dodatek węgla. Od 10 tygodni bez eksperymentów z żywicami. 6 tygodni temu dodałem kostkę cukru (2,5g) do filtra, co spowodowało zmętnienie wody (minęło). Eksperyment z tapioką – granulowaną skrobią. Po 40 dniach nadal nie rozłożona do końca. Wychodzi z pończochy – trudno zważyć. Testuje też polikaprolakton. 2 tygodnie temu zacząłem dozować gilcerynę. Dawka 0,5 g dziennie; Od 10 dni cukier – ok. 1g dziennie (z przerwami). W czwartek azotany 5ppm. Dzisiaj zero Karmnik JBL leżał nieużywany. Minimalna dawka to ok. 1g. Wsypywana do filtra do plastikowego pojemnika z dziurką. Ten w drugim pojemniku z dziurką. Chciałem spowolnić wzrost stężenia cukru w wodzie po podaniu dawki. W testach z barwnikiem – pojedynczy kubek uwalniał zawartość w ciągu godziny. Dwa – powyżej 12 godzin. Jeśli ktoś będzie eksperymentował, to polecam zaczynać od bardzo małej dawki i ją stopniowo podnosić. Potrzebna też duża powierzchnia filtracyjna! Azotany i fosforany stają się biomasą bakteryjną, którą trzeba usuwać. Odcięcie od węgla odwróci proces. Też trzeba to robić stopniowo. Do policzenia (również dozowanie węgla): Model teoretyczny pokrywa się z doświadczeniem:) 5. Chyba trzeci raz w tym roku wyczyszczę szybę. Po pierwszym dodaniu cukru i zmętnieniu wody, bakterie też rosły na szybie. Subtelny nalot – widać tylko z boku. Teraz już nie powinno rosnąć. 6. Przez rok, pompa zużyła 127 kwh, oświetlenie 29 kwh. Grzałki brak. Poszło 33m3 wody. 1 kg karmy. Razem niewiele ponad 100 pln/ rok na 1000l brutto (bez wody) 7. Plany na długie zimowe wieczory: dozownik płynów (chińska pompa perystaltyczna + sterowanie: esp32 + MOSFET IRF540) oraz wgranie esphome do sterownika światła. Ewentualnie własny sterownik led (esp32 + Mosfet IRF540) jeśli nie uda mi się osiągnąć bardzo płynnego wschodu słońca na gotowcu ledenet.  
  • Robson79
   Witaj.  Zainwestuj w testy kropelkowe ponieważ te paskowe nie są wiarygodne.  Nic nie piszesz o starcie biologicznym, jak przebiegał i dlaczego robiłeś przed wpuszczeniem obsady podmianę wody. Ryby pływające pod powierzchnią to oznaka przyduchy, zbyt mała ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Czasami wystarczy ustawić wylot filtra aby łamał lustro wody, dzięki czemu woda będzie lepiej natleniona. Nic więcej na podstawie tych zdjęć i skromego opisu niestety nie poradzę...
  • tomaszb
   Cześć jestem nowy i zielony. Wczoraj wpuściłem obsadę, wymieniłem 30% wody, dzisiaj wykonałem testy i wrzucam wyniki w foto. Pyszczaki pływają przy tafli wody mimo, że wyniki są ok. Niepokoi mnie fakt, że nie rzucają się na jedzenie. Na forach wyczytałem, że trzeba im dać czas na aklimatyzację, ale wolałbym się Was poradzić jako fachowców . Z góry dziękuję i proszę o brak hejty :) na marginesie filtr kubełkowy Aquael ultramax 1500, grzałka przepływowa, skimmer neo, lampa UV przepływowa . Dolalem na start bakterii aktywujących. 
  • Bastian
   Doszedł zbiornik wraz z szafką i pokrywą od @timi-akwaria.pro No cóż po raz  kolejny perfekcyjna robota 👍 Nawet żona stwierdziła że jest bardzo ładne . Marcinie bardzo dziękuje za wykonanie i pomoc 🍻 Tutaj będzie filtracja. Niestety na stan zdrowia będę musiał przesunąć uruchomienie zbiornika 😭ale podobno cierpliwość to cecha akwarysty 😉
  • ziemniak
   W poprzednim akwarium nie podmieniałem wody przed dobre kilka miesięcy, w tym czasie 2-3x regenerując purolite.
  • Ludwik
   Ok wiec nie muszę się obawiać o zbyt niskie stężenie nh3 w moim przypadku(teraz wynosi 1,5mg/L). Właśnie zrobiłem pomiar i no2 w ciągu ostatnich 3 dni wzrosło z <0,01 do 0,1 wiec wszystko idzie w dobrym kierunku. Dziękuje za link do artykułu zapoznam się z nim bardziej w wolnej chwili.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.