Jump to content

Liczba samców Saulosi


bigb
 Share

Recommended Posts

Witam,

właśnie jedzie do mnie akwarium 240l (120/40/50) i zastanawiam się nad obsadą tego zbiornika.

Pierwotnie chciałem jedno gatunkowe saulosi i mam pytanko o liczbę samców, która będzie mogła być w tym zbiorniku?

Chodzi mi o to żeby czuły się komfortowo, myślę nad liczbą 3-4 samców.


Druga opcja to akwarium dwugatunkowe z mniejszą liczbą saulosi i pyszczakami rdzawymi ewentualnie "acei".

Tylko czy ta opcja jest ok, czy te gatunki będą ze sobą współżyły bez większych ekscesów?

Ewentualnie liczę na propozycji innych sąsiadów dla saulosi (saulosi muszą być, tak mówi małżonka).

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Jezeli zdecydujesz sie na jednogatunkowe z saulosi, to mozesz probowac wielosamcowo.Ryby same ustala co i jak.

Acei do 240 nie wsadzaj, duze ryby, lubiace plywac w toni i moze byc im ciasno w 240.

Dobrym towarzyszem do saulosi jest "rdzawy", maingano lub 'yellow", ale wtedy bedziesz mial za zolto, chybaze wezmiesz saulosi coral.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie acei poleca mi brat, który kiedyś je miał zanim przeszedł na biotop tanga.

Saulosi coral to chyba wersja gatunku otrzymana sztucznie, zastanawiałem się nad wersją coral ale wybrałem standardowe saulosi.

Co do obsady dwugatunkowej to myślałem nad saulosi 2+6 i sprengerae ok. 6 osobników (na początku samca ciężko będzie w stadzie odnaleźć).

Tylko czy tego nie będzie za dużo?

Link to comment
Share on other sites

Właśnie acei poleca mi brat, który kiedyś je miał


Dla acei to stanowczo za mały baniak.


Saulosi coral to chyba wersja gatunku otrzymana sztucznie,


Nie,saulosi coral żyje w jeziorze.To nie jest wytwór tajów.

Link to comment
Share on other sites

będzie dobrze, bo kupisz młode ryby. Z czasem dojdzie do redukcji ja zawsze mbunę kupowałem po 8 sztuk i nie zawsze trafiało mi się z samicami tak jak chciałem.

Acei w 240l dorosły pływał mi wtedy gdy odłowiłem go z 720l przy zmianie obsady na mięsożerną, wyglądał w tym akwarium nieszczególnie i na szczęście tylko parę dni, potem znów trafił do 720l baniaczka.

Link to comment
Share on other sites

Okej, acei odpada tak jak myślałem, że to ryba nie tych rozmiarów.

Akwarium jednogatunkowe to będzie saulosi ok 14 sztuk w tym mam nadzieję na 3-4 samce, może wersja coral będzie ciekawa.

Akwarium dwugatunkowe to saulosi 8 sztuk i sprengerae 6 sztuk.

Zanim akwarium będzie dojrzałe to będę już wiedział.

Link to comment
Share on other sites

weź rdzawych z 8 szt.

Ale to razem z saulosami da 16 ryb w 240 litrach, może być ciasno.Gdy wyklarują się haremy zredukujesz rdzawe do 1+3 i będzie w sam raz.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
  • Bartek_De
   Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
  • teller
   Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
  • Bartek_De
   Nic nie musisz robić, wysyp okrzemek to normalne w świeżych akwariach. Martwi mnie natomiast wynik No2. Jesteś pewien, że 5? Może 0,5, a może 0,05? Osobiście nie widziałem testów ze skalą do 5 z tym parametrem. Doprecyzuj to i zaopatrz się w testy kropelkowe, paskowe są mało dokładne.  Co do filtracji to faktycznie jest mizerna i dlugo na tym nie pociągniesz. Dołożenie kubełka to konieczność w Twoim przypadku. Filtr moze stać na podłodze obok, jeśli Tobie to nie będzie przeszkadzać. Co masz na myśli pisząc, że filtr przestaję funkcjonować po kilku dniach?
  • teller
   Cześć wszystkim, założyłem miesiąc temu nowe akwarium z Malawi. Miałem do dyspozycji stary zbiornik 120 l. Około 10 dni od wpuszczenia domowników pojawił się rdzawy nalot na kamieniach, na szybie, w niektórych miejscach pod powierzchnią piasku. Wymiana 30% zbiornika co tydzień nie pomaga. Wciąż po kilku dniach pojawia się nalot, a filtr przestaje funkcjonować. Co może wyeliminować ten nalot i zachować czystą wodę na dłużej?   Parametry wody w momencie największego wysypu: NO3 - 50 NO2 - 5 GH - 8d KH - 20d pH - 8.0 Cl2 - 0.8 Chcę kupić nowy, bardziej wydajny filtr. Czy zewnętrzny może stać na ziemi obok akwarium? Niestety komoda ma zbyt niskie szuflady, żeby zmieścić go do środka. Bardzo proszę o pomoc.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @pulpet za tak wartościowy opis Twoich obserwacji i spostrzeżeń. Teraz już chyba nie ma wątpliwości co do płci danego osobnika. Poobserwowałem go dokładniej i jak się okazało pojawiła się u niego na płetwie odbytowej jedna, dość duża, chociaż jeszcze nie tak mocno wyraźna atrapa jajowa (myślę, że proces jeszcze trwa).  Mamy więc samca 😁👍. Wariat jest bardzo ruchliwy i ciężko mu zrobić wyraźne zdjęcie. Coś tam jednak na nim widać, patrząc przez szkło nie ma wątpliwości. Żaden z pozostałych 13 Saulosi nie ma jeszcze atrapy.    
  • marcin73m
   Jak ja kleiłem swojego narurowca, to zgrzewane rury miały mniejszą średnicę wewnętrzną. To też był jeden z argumentów na "nie".
  • marcin73m
   o masz, faktycznie umknęło mi to 🙈 dzięki za poprawkę 👍
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.