Jump to content

240l 2 dorosłe samce saulosi i co dalej?


_robson_
 Share

Recommended Posts

Witam


Posiadam akwarium 240l 120*40*50h. Pierwszą moją obsadą był zestaw gatunków hongi maingano i saulosi. Z perspektywy czasu odradzam wszystkim taką obsadę w tak małym akwarium. Hongi zdominowały całe akwa maingano i saulosi się nie rozmnażały i siedziały pochowane w kątach. Z czasem zredukowałem obsadę i obecnie posiadam 2 dorosłe samce saulosi. Zdecydowany jestem teraz na akwarium jednogatunkowe - saulosi. Samce które posiadam mają około 5 lat i są biało szaro czarne. Sądziłem że gdy z akwarium pozbędę się hongi i maingano samce wybarwią się. Tak się jednak nie stało. Mam rozumieć że są już za stare i nie zmienią barw? Co teraz? Dorzucić 8 sztuk młodych saulosi? Bo obawiam sie że dorosłe samce spowodują że maluchy też się nie wybarwią bo nie będą dominować A dominant jest stary i szary...Doradźcie prosze. Marzy mi się w miare spokojna żółto niebieska obsada

Link to comment
Share on other sites

kup 10 mlodych a stare oddaj

hmm pewnie tym co zaczynają :mrgreen: są niedoświadczeni i łykną hehe. Ale to tak nie powinno wyglądać.

Ja bym kupił młode. i obserwował co się będzie działo dalej...

Link to comment
Share on other sites

Elozox - komu ma oddać te 5 letnie ryby? Mógłbyś sprecyzować, bo ciekawi mnie ta kwestia :?


Ja nadwyzki oddaje do sklepu , dokladnie do diskusa w Warszawie np za pokam.

Link to comment
Share on other sites

Oddanie dwóch dorosłych samców może być problematyczne. Pytanie jak potraktowane przez nich zostałoby młode stadko? I czy młode samce wybarwiłyby się w takiej sytuacji?

Link to comment
Share on other sites

Afrazlikomy

myślę , że wybarwiłyby się bez problemu , nim saulosi osiągną 100% rozmiar to pewnie ok. roku potrwa , a do tego czasu z pewnością uda im się zdominować stare samczyska.

Link to comment
Share on other sites

Głosów odradzającyh wrzucenie młodych saulosi do dwóch dorosłych samców nie widzę więc zaczynam się rozglądać za młodym stadkiem. Ile byłoby optymalnie 8-10? Może ktoś z Warszawy i okolic ma za dużo młodzieży?

Link to comment
Share on other sites

A tak się właśnie zastanawiam... Czy to możliwe że samce się nie wybarwiają bo nie używam specjalistycznych świetlówek akwarystycznych? Jest szanse że jak dam np aqua glo na tył i power glo na przód to ryby się jednak wybarwią? Czy na 5 letnie samce już nie ma rady i po prostu starość robi swoje i pozostaną już takie szare?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • pulpet
   To nie do końca tak. Tu jeden z niemieckich kolegów fajnie opisuje, skąd biorą się nieścisłości i nieporozumienia jeśli chodzi o oznaczenie pokoleń.  https://www.malawi-germany.de/index.php/wissenswertes/512-f1-vs-wfnz-die-generationenssysteme.html To co robią z tym sprzedawcy może być wynikiem niewiedzy i nieznajomości zagadnienia. Może nie każdy sprzedawca/importer wie o istnieniu  dwóch klasyfikacji używających oznaczeń Fx i wtedy w dobrej wierze sprzedaje ryby sklasyfikowane wg stopnia pokrewieństwa jako ryby sklasyfikowane pod względem domieszki "dzikiej krwi". Nie zawsze musi to być oszustwo.
  • tom77
   Moim zdaniem oszustwo. Mogą być nieścisłości i różne rozumienia jak nazywać ryby z hodowli przyjeziorowych, ale jeśli ktoś przywozi/zamawia ryby z Afryki i potem nazywa ryby w drugim lub jeszcze późniejszym pokoleniu terminem "F1" to ewidentnie oszukuje. F1 to tylko pierwsze pokolenie, czyli rodzice z odłowu, tarło w akwarium (w niewoli). Zdaję sobie sprawę, że część sprzedawców może oszukiwać, ale jeżeli my malawiści hobbyści zaczniemy to akceptować wtedy błyskawicznie "pieniądz gorszy wyprze lepszy" i przyzwoitej jakości ryb będzie jak na lekarstwo (patrz los saulosi lub oryginalnego S.fryeri)
  • Bastian
   Dziękuje bardzo 👍 W przyszłym roku będę musiał zgłosić się w Pokrzywnej na rehabiltację w tak zacnym gronie 🍻👍
  • pulpet
   Jeśli chodzi o ryby z importu i oznaczenia F1 i dalej to faktycznie mało daje to informacji o pokoleniowosci i spokrewnieniu z rybami z odłowu.  Jest spory bałagan, zwłaszcza jeśli chodzi o ryby z Niemiec.  Ryba F1 z Niemiec może mieć dzikich przodków daleko w przeszłości. I w naszym rozumieniu może być F10. I to żadne oszustwo, po prostu różne systemy klasyfikacji, stosowane przez różnych hodowców. Wszystko subiektywnie prawidlowo, ale F1 z Niemiec bezmyślnie skopowiane przez sprzedawcę, może być kompletnie źle zinterpretowane przez kupującego w Polsce. Kiedyś o tym pisałem, ale temat nie chwycił, więc porzuciłem sprawę.
  • Bartek_De
   @Bastian Trzymaj się💪 I jak najszybszego powrotu do zdrowia I tak z przymrużeniem oka, coroczne spotkania w Pokrzywnej zapobiegają takim historiom Zapraszamy🍻
  • Bastian
   Bardzo dziękuje za dobre słowo 👍 Właśnie dzisiaj wyszedłem ze szpitala i już myślałem że przyniosę dodatkowy kamyczek do akwarium 😉 ale niestety nie udało się 🤥 (kamień nadal w nerkach). Nie ma jak wylądować na sor-ze w dniu odbioru zbiornika. Od jutra zaczynam aranżacje zbiornika
  • S_owa
   Ok, dzięki za informację. Cierpliwie rozglądam się za nimi jako ostatni punkt obsady w założonym pod koniec lipca zbiorniku. Patrzyłem na oferty różnych hodowli i są dostępne tylko w dwóch m.in. w Tan-Mal. Oni mają sporo ryb z dobrych  niemieckich i duńskich hodowli (a tam też p.crabro są dostępne bo niedawno sprawdzałem). Też czasem z dystansem patrzę na to F1 ale kupując z dobrego źródła mam chociaż realna, uzasadnioną nadzieję, że ryby są dobrej jakości i nie jest to 10 pokolenie bez wymieszania krwi.
  • Vrzechu
   @S_owa muszę przyznać, że z ryb jestem bardzo zadowolony. Jest to pokolenie F1. Tzn. tak deklaruje hodowla, ale nie mam podstaw, żeby temu nie wierzyć  Obsada zakupiona w hodowli Tan - Mal. Śmiało mogę polecić.
  • S_owa
   Ciężko teraz o ładne p.crabro, nie są one raczej odławiane, na rynku większość ryb to pokolenie FXXXX, często daje o sobie znać chów wsobny.  Twój młody samiec Crabro ładnie się zapowiada (jest intensywnie czarny, ma ładne proporcje), pozostałe osobniki również wyglądają dobrze, mają wyraźne pasy, intensywne ubarwienie, ładne proporcje. Pamiętasz gdzie/od kogo nabyłeś swoje ryby ?
  • Vrzechu
   @KapitanCzysty mówisz - masz  "Czarna Mamba"  oraz Kulfon  Labeotropheusy nie rzucają się bardzo w oczy bo są tylko 3 samice i 1 samiec, ale mają się dobrze i samice między sobą wykazują najwięcej agresji ze wszystkich moich podopiecznych. Mimo posiadania 3 Synodontisów uchowały się nawet 2 maluszki. Z moich obserwacji wynika, że samica trzymała w pyszczku większą ilość młodziaków, ale jak tylko jakieś jej uciekły to zostały pożarte. Te 2-3 sztuki nosiła tak długo, że już martwiłem się, że nie przeżyje bo bardzo schudła i wszystko trwało chyba 4 tygodnie. Wypuściła je jak były już naprawdę spore jak na narybek i dwa udaje mi się czasami dostrzec. Sama bardzo szybko wróciła do formy a następna już inkubuje  Jurny ten Kulfon    
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.