Skocz do zawartości

Akwarium 180x60x50


husi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Planuje założenie akwarium o wymiarach 180x60x50 (540l). Mam kilka pytań:

1. Jakie filtry zewnętrzny i wewnętrzny?

2. Czy konieczny jest falownik?

3. Dać na spód piasek czy jakiś jasny żwirek? (Miałem mniejszy zbiornik z piaskiem kwarcowym i był problem z czystością)

4. Jakie oświetlenie? Czy dawać pokrywę czy na jakimś stelażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.01.2022 o 22:26, husi napisał:

1. Jakie filtry zewnętrzny i wewnętrzny?

2. Czy konieczny jest falownik?

Zostały mi te 2 pytania. A co do filtrów, czy wewnętrzny jest konieczny a może dobry kubełek z prefiltrem ogarnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj na forum, masz masę opinii o filtrach. Dużo też zależy jak planujesz filtrację rozłożyć, jaka ma być aranżacja oraz widoczność osprzętu. Jeśli weźmiesz filtr wewnętrzny typu Aquael turbo 2000 to falownik raczej nie będzie potrzebny. Kubeł typu Ikola 600 maxx lub Aquael ultramax 2000.

Jednak taka filtracja przy dorosłej obsadzie może nie wystarczyć. Przemyśl czy nie lepiej może narurowiec lub sump, ewentualnie hmf. Tym bardziej, że będziesz miał całkiem pokaźne szkiełko. Ewentualnie dwa duże kubły plus falownik.

Na forum znajdziesz sporo ciekawych rozwiązań filtracyjnych.

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, husi napisał:

Zostały mi te 2 pytania. A co do filtrów, czy wewnętrzny jest konieczny a może dobry kubełek z prefiltrem ogarnie?

Witam, mam aktualnie akwarium o takich samych wymiarach. 

Po lewej stronie fluval fx6 jako mechanik, ładnie sprząta. Ma też prefiltr co ułatwia czyszczenie. A po prawej JBL e1502. A jakbyś miał fundusze to weź e1902. 

Do tego wszystkiego i tak falownik, bo kupy nie trafią do filtra.

W mniejszym i w tym używam eheim stream on 6500. Fajny ale minus że nie ma bajeranckiej regulacji :)

Fajne są też z serii Jebao. 

Podobnie i z filtrami, dużo do wyboru. 

Jesli zamiast filtra wewnętrznego użyjesz cyrkulator to będzie więcej miejsca dla ryb. Ciut ładniej.

Ogólnie lepiej mieć za mocną filtrację (jeśli w ogóle taka istnieje w takich warunkach) niż za słabą. Jak przedmówca wspomniał gdy ryby urosną wiele się zmienia. To już wtedy nie są ryby które brudzą, ale prosiaczki :)

I zdecydowanie popieram, że warto przemyśleć kwestię np sumpa. Hmf mi się nie podoba bo miejsce zajmuje, ale nie twierdzę że jest kiepski. A narurowiec to taki trochę pomiksowany kubełek. Ma też dużo zalet. 

Zauważyłem jedna rzecz. Im mocniejsza biologia tym lepiej wszystko działa, mniej pracy, mniej problemów a więcej przyjemności.

Edytowane przez Pikczer
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podobnym baniaku miałem JBL CP1501 z prefiltrem Eheim + turbo gąbkę Aquael 2000 też z prefitlrem Eheim. Sprawdzało się to dobrze. Minus taki, że trzeba pchać łapy do baniaka i czyścić gąbki. Mamy w końcu 21 wiek... Teraz pokusiłbym się o Fluval fx6 + cyrkulator. Jak nie dowalisz za dużo ryb (nie zrobisz zupy rybnej) to fx spokojnie ogarnie i masz wszystko na zewnątrz, jak dowalisz to dołożysz turbo gąbkę lub drugi kubełek i sprawa załatwiona.  

Nie ma się nad czym doktoryzować.

Edytowane przez CoolPhone
Literówka.
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Pikczer napisał:

Witam, mam aktualnie akwarium o takich samych wymiarach. 

Po lewej stronie fluval fx6 jako mechanik, ładnie sprząta. Ma też prefiltr co ułatwia czyszczenie. A po prawej JBL e1502. A jakbyś miał fundusze to weź e1902. 

Możesz jakieś zdjęcia wrzucić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, husi napisał:

Możesz jakieś zdjęcia wrzucić?

Po lewej fx6 i cyrkulatory, a po prawej gdzie widać też szybę prawą jest tylko wlot i wylot JBL e1502. Można to wszystko zamaskować jeszcze.

A może jutro będę pod akwarium grzebał to wstawię foty kubełków jeśli są potrzebne. 

IMG_20220128_203259.jpg

IMG_20220128_203238.jpg

IMG_20220128_203228.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pikczer napisał:

Po lewej fx6 i cyrkulatory, a po prawej gdzie widać też szybę prawą jest tylko wlot i wylot JBL e1502. Można to wszystko zamaskować jeszcze.

A może jutro będę pod akwarium grzebał to wstawię foty kubełków jeśli są potrzebne. 

 

Woda kryształ, super. Nawet bez zasłaniania wlotów i wylotów nie jest to jakoś strasznie widoczne. 

Jakbyś mógł to wrzuć te fotki sód akwarium 😉

Edytowane przez husi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2022 o 09:36, CoolPhone napisał:

W podobnym baniaku miałem JBL CP1501 z prefiltrem Eheim + turbo gąbkę Aquael 2000 też z prefitlrem Eheim. Sprawdzało się to dobrze. Minus taki, że trzeba pchać łapy do baniaka i czyścić gąbki. Mamy w końcu 21 wiek... Teraz pokusiłbym się o Fluval fx6 + cyrkulator. Jak nie dowalisz za dużo ryb (nie zrobisz zupy rybnej) to fx spokojnie ogarnie i masz wszystko na zewnątrz, jak dowalisz to dołożysz turbo gąbkę lub drugi kubełek i sprawa załatwiona.  

Nie ma się nad czym doktoryzować.

Myślisz że Fluval fx6 lub JBL 1902e plus prefiltr i cyrkulator wystarczy? Czy jednak 2 kubły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.