Skocz do zawartości

Parametry wody przy starcie


Mariusz.wega

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

We wtorek 07.03. wystartowałem moje malawi 200l- więcej w dziale - przedstaw się

Start robiłem zgodnie z szablonem startu na WA. Nie ukrywam że tutaj pojawił się mały problem, którego przyczyna mogła być wg mnie zwietrzała woda amoniakalna. Otóż po wyliczeniu wyszło że muszę dolać 17 kropli więc tyle dolałem.

Po teście (kropelkowy JBL walizka + uzupełnienie) Poziom NH 4 wskazywał idealnie 0,6 mg/l. Postanowiłem więc jeszcze trochę dolać i z kolejnych obliczeń wyszło że muszę dolać jeszcze 0,55ml... i dolałem.

Po odczekaniu 20 minut test i wyszło pomiędzy 0,6-1ml - żona obstawiła że wyszło 0,8 - jej właśnie zleciłem ocenę optyczną, bo u mnie z odróżnianiem takiej gamy kolorów słabo.

No więc zgodnie z szablonem startu na WA - nie chcąc już przekombinować wlaliśmy 2 ampułki Prodibio Biodigest - 2 ampułki standard 112l - 1000l wody.

I zmierzyliśmy pozostałe parametry:

NH 4 - 0,8

PH - 8

NO2 - 0,05

NO3 - 7,5 (między 5-10)

KH 11

GH 17

Czy na starcie takie wyniki są ok czy może coś jest nie tak?

Miałem problem co do ilości ampułek Prodibio - bo w szablonie nie do końca jasno jest to opisane( Chyba że czegoś nie doczytałem to z góry przepraszam)

Cytuj

Prodibio Biodigest - wystarczy 1-2 ampułki od 112l aż do 1000l wody

Cytuj

6/ Jeśli pomiar NH4 wskazuje poziom 0,8-1 mg/l wlej bakterie nitryfikacyjne wg instrukcji dawkowania

Wg instukcji dawkowania jest 1 ampułka na 60l - Ja dałem dwie zgodnie z pierwszą informacją - pytanie czy nie za mało? jeśli za mało to musiałbym je dokupić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W szablonie są trzy rodzaje bakterii  i każde mają swoje dawkowanie na opakowaniu poza PB bo na ampułce nie ma miejsca ale producent podaje że jedna wystarcza nawet do 1000l wody by ją zaszczepić to co tu jest nie jasne - podzielisz otwartą ampułkę na 1/10 i wlejesz a co zrobisz zresztą .?

Bakterii nitryfikacyjnych nie można przedawkować - inne owszem ale nie nitryfikacyjne.

wszystko ok.

teraz co 4-5 dni pomiar wyłącznie trzech parametrów

NH4, NO2, NO3.

 i czekamy - ustaw temp 30C -światło całą dobę 0 -natlenianie na max czym tylko masz- łapy z daleka od akwarium -nic nie widzisz -nic nie poprawiasz -nic nie dosypujesz..:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, to mnie trochę uspokoiłeś bo myślałem że już coś przekombinowałem z tymi bakteriami.

Temperatura od startu ustawiona na 30C światło zgaszone, cyrkulator skierowany na lustro wody tak więc natlenienie działa. Uzbrajam się w cierpliwość...

 

 

Edytowane przez Mariusz.wega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mała aktualizacja:

pomiary wody(robione przy świetle dziennym):

Start zbiornika 07.03.2017

07.03.2017  NH4_0,8;   PH_8;    NO2_0,05;   NO3_7,5(pomiędzy 5-10);   KH_11;       GH_17

18.03.2017  NH4_0,8;   PH_ -;    NO2_0,1;     NO3_7,5(pomiędzy 5-10);    KH_-:        GH_-

25.03.2017  NH4_0,8    PH_ -;    NO2_0,7;     NO3_12,5(pomiędzy 10-15);   KH_-;    GH_- 

Studiując forum rozumiem, że pierwszy etap ruszył tak?

Piszę bo wole się upewnić że wszystko idzie dobrym torem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Wykonałem dzisiaj kolejny pomiar:

28.03.2017 NH4_0,1;   PH_-; NoNO2_poza skalą - powyżej 1;    NO3_20;    KH_-;   GH_-.

Czyli wnioskuję że zjadło NH4 i podniosło NO2 ( i NO3) - tylko martwi mnie że NO2 podskoczyło poza skale. Czy to normalne? Test wykonałem w razie czego 2 razy - żeby się upewnić czy czegoś nie pomyliłem.

W razie czego wrzucam zdjęcie z pomiaru.

DSC_0074.thumb.JPG.24f795e155341062d27a6eb144c44c9e.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja pomiarów:

07.03.2017  NH4_0,8;   PH_8;    NO2_0,05;   NO3_7,5(pomiędzy 5-10);   KH_11;       GH_17

18.03.2017  NH4_0,8;   PH_ -;    NO2_0,1;     NO3_7,5(pomiędzy 5-10);    KH_-:        GH_-

25.03.2017  NH4_0,8    PH_ -;    NO2_0,7;     NO3_12,5(pomiędzy 10-15);   KH_-;    GH_- 

28.03.2017 NH4_0,1;   PH_-; NoNO2_poza skalą - powyżej 1;    NO3_20;    KH_-;   GH_-.

01.04.2017 NH4_<0,05;   PH_7,6;   NO2_0,05;   NO3_20-40(bliżej 20);   KH_6;    GH_12

Czy to oznacza że mogę już przymierzyć się do kupna mieszkańców?

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sugeruje Andrzej - możesz zarybiać choćby dziś ale zrób przedtem z 30-50% podmiankę wody przez ustrojstwo albo z uzdatniaczem kranówy  i wpuszczaj obsadę. Najlepszy uzdatniacz to Seachem Prime albo Kordon Amquel Plus

Podmianka w celu obniżenia tego NO3  blisko 40 ppm- staraj się po zarybieniu utrzymywać  No3 blisko poziomu 20ppm

powodzenia w hodowli:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.