Jump to content

Efekt czarnego tła przy oświetleniu led

Pleziorro
 Share

Recommended Posts

Pleziorro

Witam

Od pewnego czasu zastanawiałem się nad moim oświetleniem czy nie mógł bym czegoś poprawić, metodą prób i przysłaniania poszczególnych modułów doszedłem do wniosku, że nie chcę mieć zacienionych boków, tylko plecy akwarium, ale w ten sposób aby dno przy samym tyle było doświetlone, jak i skały, efekt ten można uzyskać stosując dwie belki jedną z przodu, drugą z tyłu. Niestety przy takim układzie tło jest bardzo wyeksponowane, o ile w Czarnej Perle 2 warto pokazać moje wypociny z pianki, to w przypadku Czarnej Perły 3 doświetlanie spienionego pcv nie wygląda najlepiej.

Dociąłem 3,5cm paski z czarnego pcv i dokleiłem je z tyłu za modułami, ograniczając kąt padania światła na tył. Efekt jaki uzyskałem jest bardzo zadowalający i cieszy moje oko. Może nie każdemu to przypadnie do gustu ale są na pewno osoby które zechcą spróbować takiego rozwiązania, a może już nawet stosują je od dawna :).

Zapraszam do obejrzenia filmiku 

Edited by Pleziorro
  • Like 2
  • Dziękuję 3

No powiem Ci że bajka jak dla mnie! Zastanawiałem się nad zacimnieniem boków w swoim nowym baniaku, ale teraz chyba skopiuje twoje rozwiązanie :)

Tylko z tą różnicą że myślałem o jednej szerokiej belce (profilu alu)

Pleziorro

Będzie też działać na jednej belce, kwestia tylko ustawienia belki tak aby osłonka nie odcinała się na tle, tylko żeby linia cienia szła mniej więcej równo z linią piasku, wtedy efekt murowane, czarne tło i lekki półmrok w tylnej górnej części akwarium i doświetlone kamienie i podłoże.

• Dziękuję 1

Pleziorro

W tym akwarium, ledy mam przyklejone do takiego kanału https://www.leroymerlin.pl/elektrycznosc/instalacje-elektryczne/listwy-i-kanaly-instalacyjne/listwa-elektroinstalacyjna-mke-18-50-2k-50-x-18-x-2000-mm-aks-zielonka,p2581,l1064.html

Także doklejenie pcv to była sekunda - klejem cyjanoakrylowym, takim jak kleję kaseciaki.

• Dziękuję 1

Pleziorro

Nie, nic z tych rzeczy, na 140cm są podparte tylko po środku na wzmocnieniu poprzecznym.

Moduły w zasadzie się nie grzeją, są ciepłe a nie gorące.

• Dziękuję 1