Jump to content
Ostatnia szansa aby zapisać się na kalendarz klubowy na 2023 rok. Dosłownie na dniach zamykamy listę chętnych i po tym czasie nie będzie już możliwości dopisania się. Link do tematu znajduje się po prawej stronie forum w sekcji "ogłoszenia". Zachęcam. ×

840-start na WA


klekot
 Share

Recommended Posts

Wczoraj (03.06) w południe wystartowałem moje akwarium. 3,5ml WA i 2 ampułki Prodibio Biodigest. W załączniku tabelka z pomiarami. Filtracja - kaseciak, pompa DCT4000, 2 litry MATRIX (w tym 1 litr z poprzedniego zbiornika, przeleżane 2 lata, ale nie pamiętam czy było płukane kranówą). Czekam spokojnie na rozwój sytuacji.

Start akwarium..doc

Link to comment
Share on other sites

deccorativo
2 litry MATRIX (w tym 1 litr z poprzedniego zbiornika, przeleżane 2 lata, ale nie pamiętam czy było płukane kranówą).


Michale zmierz po 24h i po 48h tylko NO2 jest szansa że te bakterie w starym Matrixie przetrwały i wystarczy je teraz wybudzić ze snu wtedy nie będzie to start a przeszczep biologii.

powodzenia

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Dołączam dalszy ciąg pomiarów. Coś się chyba ruszyło, ale także zastanawia mnie spadek Kh. Bakterie chyba nie przeżyły w starym Matrixie, ale będą nowe ;) . Jeszcze jedna uwaga co do testu kropelkowego NO3 JBL - zamieniłem nie opacznie zakrętki i proszek mi zwilgotniał i boję się o wiarygodność tych wyników. To było poruszane już chyba z 2 miesiące temu na forum. Myślę o zakupie niestety nowego testu.

Start akwarium..doc

Link to comment
Share on other sites

Następna aktualizacja pomiarów. NO2 i NO3 stoi w miejscu. Spadek KH i GH o 1 stopień. NH4 na właściwym poziomie. Jak Waszym zdaniem nie ma co zamawiać jeszcze obsady na przyszły tydzień?

Start akwarium..doc

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Z obsadą to nie bądz raptus nic nie zamawiaj bo start baniaka masz zatrzymany.

Na razie wiemy że cały amoniak w ilości 1,5mg/l został przerobiony i wszystko siedzi teraz w NO2 czy rośnie czy spada to nie wiesz bo masz poza skalą pomiarową tyla tego:D


Niepokojące jest to że od 4 dni nie rośnie ci NO3 a to oznacza że stoi II etap czyli NO2->NO3.

I tak masz już wysokie NO3 pod 40ppm więc i tak czekałaby cię podmiana wody i to solidna.


Podmień 50% wody w baniaku ale przez ustrojstwo z węglem a potem wlej ampułkę Prodibio Biodigest

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Podmian wody zrobiona zgodnie Heniu z Twoimi zaleceniami i bakterie też dodane. W załączniku podaje ponownie zestawienie pomiarów. Co do zamawianie ryb to wyhamowałem i czekam pokornie jak to się wszystko wyklaruje.

Start akwarium..doc

Link to comment
Share on other sites

Kolejne uaktualnienie pomiarów po 2,5 dniach od podmiany wody. Teraz nie wiem, czy zakończenie procesu dojrzewania jest na dobrej drodze:x, czy znów coś się popitoliło?

Start akwarium..doc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • KapitanCzysty
   Na dzień dzisiejszy ryby wyglądają na zdrowe, wszystkie pobierają pokarm w takim tempie jakby nie jadły tydzień 🙂. Ostatecznie jakiś miesiąc temu musiałem pożegnać się z jedną samicą Hary (eutanazja), ale była to najmniejsza i najsłabsza sztuka, która nie odzyskała formy pomimo przenosin do innego zbiornika. Wiem co czujesz @Pikczer, bo po całej "zabawie" został mi uraz i jak widzę jakieś ocieranie się ryby to zaczynam przyglądać się dokładniej i włącza mi się czerwona lampka.  Na szczęście wszystko jest w normie. Czy terapia była skuteczna? Według mnie tak, czy w 100%? Tego nie jestem w stanie stwierdzić bo gdzieś tam w czeluściach skał mojego baniaka coś się może czaić i przy pogorszeniu warunków wody obudzić...
  • KapitanCzysty
   Dzięki za sugestię, tak zrobiłem i @triamond miał rację, sitko ma dokładnie 24 mm. Przy okazji trochę sobie je przeczyściłem bo po kilku latach nazbierało się zanieczyszczeń 🙂.    @Radzik ciekawa pomysł z tą przejściówkę, ale wolałbym wariant bardziej ekonomiczny, może uda się znaleźć coś takiego jak z linku @triamond - "Złączka redukcyjna, adapter, nypel M24x1 - 1/2 gwint zewnętrzny". Wtedy wkręcam przyłącze z gwintem wewnętrznym: i podłączam do szybkozłączki z ustrojstwa. Co masz nam myśli @triamond mówiąc, że kran stał się dziurawy? Przejściówka zaczęła przeciekać?  @Xaphon akurat mam OBI niedaleko i tam uderze w pierwszej kolejności to sprawdzimy czy to się nada.  Dzięki chłopaki za sugestie. 💪 Dam znać jak się uda coś załatwić, póki co brak czasu...
  • Pikczer
   @KapitanCzysty i jak ryby ? Wszystko ok? U mnie od jakiegoś czasu podobne cyrki się dzieją. Chciałem podpytać czy kuracja była skuteczna? 
  • Xaphon
   A może taki wynalazek? https://www.obi.pl/zlaczki-i-przylacza-kranowe/uniwersalne-przylacze-na-kran/p/6375109
  • jaras
   Jak to co się stanie? Podniesie KH i pH Tak jak Bartek wyżej napisał.     
  • pulpet
   Tu Cię świetnie rozumiem. Od pół roku pozbywam się obsady z ostatniej nie malawki. Wydać byle komu ryby, koło których się kilka lat chodzi, nie jest łatwo. Ja cierpliwie czekam,.aż ostatnia ryba znajdzie mowy dom i następny zbiornik pod gruz😁
  • novi
   Jak bym znał temperament pyszczków to zapewne oddałbym resztę obsady = ale sturisomy festivum miały u mnie dożywocie (jeden samiec ma ponad 20lat).  A nie znalazłem osób mających te rybki.  
  • pulpet
   Tu nie chodzi o minusy. Wszyscy bawimy się tu w Malawi i chcemy, żeby było jak najlepiej. Dla ryb i akwarystów. Jeśli pojawia się krytyka, to konstruktywna😉. A że nie popieramy tutaj mieszania biotopów, to fakt, który musisz wziąć na klate. To że można trzymać ryby przeróżne razem to wiemy, a to, że ryby się rozmnażają, wcale nie oznacza, że są trzymane w optymalnych warunkach Jeszcze raz powodzenia👍
  • novi
   Dzięki - wiedziałem, że zbiorę minusy. Akwa z pyszczakami działa już ponad 6mcy - saulosi i elongatus się w nim rozmnożyły i młode rosną w tym akwa. A bystrzyki i sturisoma festivum zostały z dawnej obsady i przy pH=7.5 i zero azotynów/azotanów czują się OK/ nawet się rozmnażają. Docelowo wiem, że zmienię aranżację akwa - tło strukturalne plus więcej skałek.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o  Demasoni ?
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.