Jump to content

Overflow pipe


cronoseek
 Share

Recommended Posts

Postanowiłem postawić sump pod akwarium a, że nie chce wiercić działającego akwarium postanowiłem zbudować overflow pipe (rurę przelewową) taki substytut pudełka przelewowego. Postawiłem na średnice 32mm i klejone pvc, i co tu dużo pisać. Zasadę działania każdy znajdzie w google więc nie ma sensu opisywać. Poniżej fotorelacja, a w kolejnych postach opiszę jak sprawuje się w praktyce...

https://goo.gl/photos/oXAQ8N4UK7pxn1mEA

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Ja bym się bał na tak duże akwarium taka rurkę. Jak nie chcesz wiercic w akwa otworów to już bym od żałował te 2 stowy na pudełko przelewowe. Albo 1/3 ceny tego jak zrobisz samemu. Na necie jest sporo przykładów, ważne by miał odpowitrznik na gorze.

W overpipe trochę ryzyko. Nie masz rewizji, nie zgrasz zrzutu i powrotu sama pompa, a dawać zawór na tym to tez słabo. Wiec będzie Ci siorbac to cały czas. Oczywiście pomysł postawienia sumpa jest jak najbardziej prawidłowy, to popieram :D


Choć najlepszym rozwiązaniem było by wierci w bocznej szybie ze 3 otwory do komina zewnętrznego, tylko czy znajdziesz fachowca, który się tego podejmie. ;)

Link to comment
Share on other sites

Jeśli nie zda egzaminu będę myślał o pudełku. Choć nie bardzo mam miejsce na kominy pudełka itp., a nie chce ich wstawiać od widocznej strony.


Co do siorbania po to jest rurka z zaślepką na końcu, tam docelowo zostanie wywiercony otwór. natomiast na kolanku w najwyższym punkcie kolejny otwór rurka i zaworek zwrotny do odpowietrzania.


Jak to sprawdzi się w praktyce, czas pokaże. Na pewno efekty pokaże/opisze tutaj.

-- dołączony post:

Dziś przelew zaliczył pierwsze testy, szczelność siorbanie etc. Nie siorbie:D Jedna nieszczelność do likwidacji poza tym ok. Przepustowość przetestuje dopiero po postawieniu sumpa. Galeria z pierwszego postu uzupełniona o nowe foty

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Bezprym
   @Pikczer po 5 dniach od podmiany. 
  • Pikczer
   Może jestem jakiś niekumaty, ale z tym Protocaps M nie rozumiem instrukcji.  W sobotę podałem rozpuszczone tabletki, po 3 dniach czyli wypadło na wtorek robię podmianę wody i zrobiłem.  A "po 5 dniach postępowanie powtórzyć". Czyli w czwartek znowu tabletki i w niedzielę podmiana? Czy to za szybko? Czy po 5 dniach licząc od dnia dzisiejszego?  Proszę mnie oświecić 😜
  • ziemniak
   @Bezprym to co napisał to IMO kończy temat tego wątku. Przemyśl te trzy gatunki i tyle. Każdy z tych trzech gatunków był zaprezentowany na forum jednogatunkowo i to było naprawdę wow.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @Andrzej Głuszyca i @Bartek_De za kolejne propozycje. Bateria jest stojąca, wychodząca ze zlewu. Zaglądałem pod szafkę co tam się kryje i mam dwa osobne zawory na wodę ciepła i zimną z której dodatkowo jest odejście na zmywarkę. Mało miejsca, mało ruchu. Ciężko byłoby coś jeszcze upchać ponieważ wjeżdża  tam na styki szuflada z koszami. Przy wymianie musiałbym mieć wyciągnięte kosze, wysuniętą szufladę, a to blokuje trzy pozostałe szuflady. 🙂 Tak to wygląda: Na tą chwilę chyba najbardziej skłaniałbym się do wersji gdzie wykręcam ręcznie sitko, wkręcam przejściówkę 24mm na 3/4 + redukcja 3/4 na 1/2 i do tego już wspomniane przyłącze z gwintem wewnętrznym. No chyba, że znajdę lokalnie jedną przejsciowke z 24 mm na 1/2 to będzie mniej skomplikowane. Co do szczelności połączenia nie ma to takiego znaczenia ponieważ całość będzie nad zlewem, może coś tam kapać. 😉
  • Ziemiojadek
   Gdybym nie fiksowal się na żadną rybę z listy. Po prostu mogę wrzucić do akwarium każdą rybę jeden lub dwa gatunki. Całkowicie jestem otwarty na sugestie. 
  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.