Jump to content

Obsada do 450l


kasperek05
 Share

Recommended Posts

Cześć wszysktim, w swoim zbiorniku 155x55x50 mam jak dotąd:

- 5 estherae - 3 samców; 3 samice; kilka młodych ( z tego co widać ok.3 -4 samic)

- 5 saulosi - 2 samców; 3 samice; kilkanaście maluchów


i tutaj pojawiają się dwa pytania:


1. Czy odławiać dwóch samców estherae ? Pytam ponieważ ostatnio w podobnej sytuacji odłowiłem 2 samców i niestety dominujący samiec, który został, zaczął wyżywać się na pozostałych rybach.

2. Jaki "odważny" gatunek dorzucić do tego ? Dlaczego "odważny" ? ponieważ ostatniio moje ryby są troszeczke płochliwe gdy dostaną za dużo jedzonka, mam nadzieje, że jeden "odważny" gatunek nie będzie się chował za kamieniami i pozostałe ryby pójdą za jego przykładem.


Jeszcze jedna myśl, fajnie by było gdyby ten gatunek miał kolor - niebieski albo czarny.

Link to comment
Share on other sites

AD 1 - moim zdaniem o łowić bo wcześniej czy później samiec dominujący wyeliminuje konkurentów, a gdy jego agresja przeszła na inne ryby to jedną z przyczyn mogło być, że chciał pokazać innym o swoją dominację lub podchodził do tarła

AD 2 - jeśli dołożysz "odważny" gatunek to nie znaczy, że reszta się dostosuje do tych bo może płochliwość przejść na tych "odważnych" Z tą płochliwością może być wiele czynników, trzeba poczekać, aż im przejdzie. Jeśli chcesz coś dorzucić to proponuję Metriaclima Msobo Magunga. Tylko sprawdź czy samice nie będą podobne do siebie. Ostatnio była dyskusja na ich podobieństwa kolorystyczneo. Moje samice Msobo są żółte, u innych podchodziły pod kolor pomarańczy.


Sorki nie było tematu Msobo, masz przecież Saulosi, a tu samice są bardzo podobne.

Link to comment
Share on other sites

Kolega nic nie napisał o wieku ryb, ale jeżeli są to ryby dorosłe i ustaliła się już hierarchia, to odłowienie może przynieść taki skutek, jak pisze. Jak koniecznie chcesz odłowić, to najlepiej powyciągać te kamole, które nie leżą bezpośrednio na dnie. Wyłowić te samce i przy okazji narybek. Ułożyć na nowo kamienie, ale inaczej niż były, to samce od nowa będą obierać sobie rewir. Staraj się też żeby było jak najmniej kryjówek, grot itp. bo często od tego ryby robią się płoche , jak mają się gdzie chować. I dopuść ryby np. Cynotylapię hara , czy Ps. socolofi.

Link to comment
Share on other sites

Ryby mają ok. 1,5 roku. O tym żeby pozmieniać wystrój nie pomyślałem ale to byłby calkiem niezły pomysł.

Najgorsze jest to, że u mnie w Lublienie pewnie niedostane Cynotylapii hary :|

Link to comment
Share on other sites

W moim baniaczku gdy dochodziło do płochliwości - zwłaszcza gdy działo się to "nagle", to był to pierwszy sygnał, że coś jest nie halo Zwłaszcza gdy się nie rzucały na żarcie (najczęściej to oznaczało u mnie podwyższone NO3) Nie mówię, że tak jest u Ciebie, ale skoro nic w baniaczku nie zmieniałeś, to może sprawdź wodę - nie zaszkodzi.Najgorsze jest to, że u mnie w Lublienie pewnie niedostane Cynotylapii hary :neutral:Nie musi być ona. Niebieskich i niebiesko-czarnych mbuna jest pod dostatkiem. Też rozglądam się za obsadą do podobnego baniaczka. Acei luwala - niebieskie, odmiana ngara - wpadająca w czerń... chyba by pasowały ;) i chyba je szybciej znajdziesz w okolicy niż harę.

Link to comment
Share on other sites

misiek-1984

Z Acei to całkiem dobry pomysł. Sam je mam w swojej 450 l. bańce. Ryby nie obierają ściśle określonych rewirów, pływają w górnych partiach akwarium. Nie są jakimiś mega zadziorami.

Link to comment
Share on other sites

misiek-1984

A więc tak, za i przeciw, sam zdecydujesz.

- u młodych Acei prawie niemożliwe jest określenie płci, więc musiałbyś kupić ich więcej, żeby później zostawić sobie harem

- rybska dorosłe są dużo droższe i ciężko je dostać

- przy dodawaniu obsady lepiej jest wpuścić młodzież, starzy domownicy nie będą zwracać na nie uwagi - choć nie jest to reguła. Ja ostatnio dodałem cały dorosły harem i było ok. Przez pierwsze dwa dni był pokaz sił i układu hierarchii w akwa, ale później już wszystko się unormowało.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
  • Bartek_De
   Temat został przywrócony. Jednak autor zdążył założyć już nowy w dziale obsady w związku z tym, ten temat zamykam. Dyskusję można kontynuować jak niżej.  
  • Bartek_De
   Nadmienię, że również dla Aulonocar (dla całej grupy non-mbuna☝️) zbiornik 100cm jest zbyt mały.
  • ziemniak
   IMO za mały zbiornik dla Pseudotropheus johannii. Bardziej bym się skłaniał do Cynotilapia zebroides 'Jalo Reef' - ma ładne samiczki. Chyba najładniejsze z cynotilapi. Poszukaj na forum, ktoś miał jednogatunkowe w podobnym litrażu. Zrobił świetną aranżacje i miał układ z trzema samcami.
  • Ziemiojadek
   Witam wszystkich.  Mój poprzedni wątek ulegl kasacji z powodów technicznych. Więc może nie będę już powtarzać rzeczy, które zostały ustalone.  Mam male akwarium 100x40x45.    Ustaliliśmy, że Metriaclima są zbyt duże i zbyt agresywne do tego akwarium.  A ryby typu Aulonocara eureka red sztucznie wyhodowane. Zostaly mi trzy gatunki na liście. Obstawiam, że trzeci z listy jest najbardziej odpowiedni.  Czy 10 sztuk to odpowiednia ilość do takiego akwarium? Bo rozumiem, że nie można ich łączyć razem.  Aulonocara Chilumba Cynotilapia afra jalo reef Melanochromis johanni    
  • Bezprym
   Spróbowałbym z Cynotilapią. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.