Jump to content

filtr narurowy do 540 l


Krzysiek_ci
 Share

Recommended Posts

Krzysiek_ci

Witam

Przeczytałem już sporo o filtracji narurowej, są różne opinie i różne sety. Mam prośbę czy mógł by ktoś ocenić seta i doradzić co można by zmienić. Zbiornik bedzie 150x60x60

Schemat

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/11b09efebebf874d.html


Całość będzie w plastiku zgrzewanym 1"

Pompa GRUNDFOS ALPHA 2 25-60


Przed pompą sznurek 100 mikronów, za pompą 50 mikronów potem pusty kormus, następnie FBF, matrix i purigen.

FBF chced zrobić w 10" korpusie, ktoś mi doradził że jest problem ze startem jak zaniknie prąd. Chodzi o samoistny start.


Pytanie mam takie czy dwa ostatnie korpusy obracać jak fbf czy użyć czegoś takiego http://filtrowana.pl/wklady-pozostale/44-pusty-wklad-pod-zasyp-dowolnym-zlozem-osmoza-filtr.html


Z góry dziękuje za cenne rady :D

Link to comment
Share on other sites

miron.dmt

Ciekawe rozwiązanie z tą puszką pod zasyp złożem, ale zajmuje przestrzeń w i tak nienajwiększym 10" filtrze a 3mb rurki elektroinstalacyjnej PCV fi 20mm to koszt 3,00zł. Twoja decyzja.


Ten pusty korpus to w jakim celu? Po 4-ch filtrach mechanicznych niema się prawa najmniejsze ziarenko piasku prześliznąć. Zasyp go najlepiej żwirem koralowym lub AZOO ACTIVE FILTER 4in1

Link to comment
Share on other sites

Krzysiek_ci

Chodzi o ewentualny wegiel, jak bym musial kiedys leczyc rybki. A jak z zapowietrzaniem przy tej ilosci korpusow ?


Wysyłane z mojego MT11i za pomocą Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

miron.dmt

Korpusy podłączone zgodnie z kierunkiem przepływu wskazanym przez producenta trzeba odpowietrzać (śrubka w górnej części korpusu) a te które podłączysz w przeciwnym kierunku (matrix, purogen) nie wymagają odpowietrzania. Wynika to z budowy korpusu. Oczywiście pod warunkiem zastosowania rurki a nie puszki pod sasyp złoża.

Link to comment
Share on other sites

Krzysiek_ci

poczytałem jeszcze :) Dużo osób pisze że lepiej jest zrobić oddzielny wylot za pompa, za FBF i za biologiem. Czyli trzy wyloty. Chodzi o przepływ.

schemat

[www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5bc50e036e784c41.html


1. 100 mikronów

2. 50 mikronów

3. Pusty (na ewentualny węgiel)

4. FBF 10" korpus

5. Matrix

6. Purigen


Mam pytanie

W akwarium będzie tło 3D, wszystko będzie schowane za tłem. Wypuszczę z tła zasys, a wyloty wyjdą na przednią szybę. Czy może tak być ? Jak jest u was ?

Link to comment
Share on other sites

miron.dmt

Ja nie widzę takiej potrzeby, ale jak inni tak piszą to może.

Mam tylko jedna uwagę. Rozmieszczenie zaworów jak na schemacie nie pozwoli Ci na wymianę wkładu filtra bez wyłączenia pompy. Zastanów sie nad rozwiązaniem, które to umozliwi bo zastosowanie kakiej ilości zaworów jak na schemacie jest niepotrzebne przy Twoim rozwiązaniu.

Link to comment
Share on other sites

Krzysiek_ci

Czyli zrobic jeszcze bypass na pierwszym mechaniku ?

Pare osob pisalo ze przerabialo (dodawalo) uklad i robilo pusty przelot odrwzu za pompa. A dobrym rozwiazaniem jest FBF z osobnym wylotem, bo wtedy widac przeplyw. A jak z tym wylotem, moze byc na przednia szybe. Zbietam wiadomosci bo planuje wieksze akwa i chce zrobic narurowca raz a dobrze, bez zbednych przerubek.

Dziekuje ze pomagasz ;)


Wysyłane z mojego MT11i za pomocą Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

miron.dmt

Nie chcę Ci burzyć twojej koncepcji, ale zawory dałbym przy samych korpusach (tak jak na załączonym schemacie) zapewni Ci to:

1) Wymianę wkładów bez wyłączania pompy

2) Likwidację bajpasu przy wkładach mechanicznych

3) Bajpas przy FBF konieczny ze względu na regulację przepływu. Przepływ przez złoże fluidalne jest niewielki a podniesienie złoża przy rozruchu wymaga wstępnie trochę większego ciśnienia.


Ja zastosowałem właśnie taki układ zaworów i polecam Ci takie rozwiązanie ze względów praktycznych.

Schemat FBF.pdf

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • KapitanCzysty
   Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z tych eksperymentów, fajnie, że realizujesz i testujesz swoje pomysły. Będę śledził. 🙂  Co do ryb to brakuje mi jeszcze ważenia... 😅 😉
  • KapitanCzysty
   To jeden w plusów posiadania mieszkania, przy braku włączonego ogrzewania woda w dużym akwarium nie schodzi poniżej 24, a w kotniku jest o około 0,6-0,8 wyższa. Ciekawe z czego wynika ta różnica? Zwalam to na "winę filtra" który bardziej grzeje wodę niż pompa IBO.  Już się robi ciekawie pod tym względem. 🙂 Ostatecznie odłowiłem inkubującą samicę Hary do kotnika. Zajęło mi to jakieś 80 minut i już traciłem nadzieję. Okazała się bardzo czujna i doskonale znała wszystkie przejścia w skałach. Na szczęście obyło się bez wyciągania kamoli. Trafiła do osobnego zbiornika w 19 dniu inkubacji i podczas przekładania w siatce zauważyłem jednego około centymetrowego cwaniaczka, który szybko trafił z powrotem do pysku mamy jeszcze przed wypłynięciem z siatki. Jednocześnie we wtorek, czyli dzień przed przełożeniem danej samicy zauważyłem, że mam kolejną inbkującą niewiastę i tym razem padło na filigranową samice Perlmutta. Zastanawiające jest to, że nie było  widać jakiegoś większego ruchu w tym temacie. Jeden samiec Beta coś tam machał ogonem, ale sam chyba nie wiedział co robi i do kogo bo wydawało się, że pozuje przez lustrzanym odbiciem. Niestety w piątek rano było już pozamiatane i niedoszła matka pobierała normalnie pokarm. Dzień wcześniej, wieczorem robiłem podmiankę i tutaj dopatrywałbym się powodu takiej sytuacji. Zastanawia mnie jednak obecna sytuacja w kotniku. Z tego co zdążyłem zauważyć z pyska matki zdołał uciec jeden przecinek i stawiam flaszkę, że jest to ten sam, ktorego widziałem w siatce. 😄 Siedzi cały czas w szczelinie między skałami i próbuje się wychylać aby coś dziabnąć, ale jego matka dalej z pełnym pyskiem chce go z powrotem mieć przy sobie. Podpływa co chwilę do tej szczeliny i próbuje go z tamtąd wyciągnąć. CZasami wygląda to tak jakby na niego polowała. Robi to nieustannie. Pytanie moje, jak długo może trwać taka sytuacja? Czemu nie wypuściła pozostałych młodych? Rozkminiam to w ten sposób, że może nie czuje się bezpiecznie i póki jeszcze ma siły trzyma je w tym pysku. Może to taka nadgorliwa sztuka? 🙂 Trochę mnie to martwi, że młode nie mają już co jeść, a jej post trwa już 23 dzień.  
  • aurban6
   Możesz zdradzić jaki masz pomysł na konfigurowanie kanałów (interfejs) ? Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • pulpet
   Podobnie zeznaje mój lokalny kleiciel szkła. Jeżeli bierzesz akwa z jego koroną Alu, może być bez wzmocnień. Jeśli gołe szkło, to bez wzmocnień z pisemnym wyłączeniem 10 letniej gwarancji.  Rozmawiałem.wstepnie o akwarium 220 długim, szkło chyba 12 mm o ile mnie pamięć nie zawodzi.
  • Piotr775
  • przemo-h
   @Vrzechupułapka na pewno dobra rzecz, ale osobiście też polecam łapanie ręką. Kwestia treningu i złapiesz co chcesz. Karm zawsze z ręki, karm podczas podmian, czy ogólnie podczas grzebania, gdy ryby się stresują. Będą wtedy ją kojarzyć z czymś dobrym, czyli wyżerką. Na te najbardziej uparte jest jeszcze taki myk😉 Przykrywasz taką siatką norę, w której siedzi ryba i czekasz. Można też wykurzyć czymkolwiek, jeśli jest dostęp do tej nory z drugiej strony. Tym sposobem łapane są ryby w jeziorze. Oczka mogły by być większe, ale też działa. 
  • pulpet
   Chyba niewieścieje na starość, bo przybity nudą długich jesiennych wieczorów poczułem potrzebę przemalowania wnętrza akwarium😁. No i  meble poprzestawiałem  trochę.   Było Jest A poważnie, moduły i tło, które wykonałem około rok temu nie do końca zdały egzamin. Pojawiły się pęknięcia i odpryski. Nieliczne, ale nie chciałem czekać na więcej i postanowiłem trochę to poprawić. Usunąłem niepewne elementy zaprawy i całość pokryłem żywicą epoksydowa i piaskiem. Udało się uniknąć malowania. Trochę eksperymentowałem, praktycznie każdy element jest robiony trochę inaczej. Cześć jest posmarowana żywicą i obsypana piaskiem, część malowana żywicą wymieszaną wcześniej z piaskiem. Używałem też piasków o różnych odcieniach  i różnej średnicy. Mam w planach dwa duże zbiorniki, do których dekoracje będę robił sam. Więc miałem okazję poćwiczyć. Pomoczy się to wszystko trochę, porośnie glonem i będę wiedział, jaki wariant najbardziej mi odpowiada i taki zastosuję robiąc dużo większe projekty. Zbiornik byl pozbawiony dekoracji przez dwa tygodnie, więc bez problemu pozbyłem się nadmiarów przychówku. Wyłowiłem 17 podrośniętych rdzawych, takich 3-5 cm. Rój drobiazgu został skutecznie wyjedzony przez dorosłe ryby. Na chwilę spokój będzie.  Do tego łatwo było przeprowadzić inwentaryzację ilościową i wielkościową.  Parę ryb trafiło do siatki i zostało dokładnie zmierzone. Więc bez żadnych tam orientacyjnie, na oko, pi razy drzwi i około wiem jak liczna jest obsada i kto ma ile wzrostu. Acei 2/6 Panowie 15 cm dominujący i 12 cm Panie 10-11 cm   Maingano 2/5 Panowie 12 i 11 cm, brak dominanta Panie 7-8,5 cm Trzy sztuki przychówku 2,5-4 cm. Nie dały się zjeść przy braku dekoracji więc zostały.   Rdzawe 2/6 Panowie 12 i 11,5 cm brak dominanta Panie 6,5-7,5 cm   Saulosi 5/8? 4 panowie 10-11 cm i jeden ok. 7cm przychówek.  Dwa samce zdecydowanie dominujące. .Dwa albo 3 do redukcji. Panie 3 szt ok. 7 cm z pierwszych zarybień i pięć szt. ok. 4 cm dopuszczone niedawno. Hodowiec zaglądał pod ogon i jest pewny że dziewczyny, ja nie do końca. Zobaczymy co wyrośnie. Ogólnie jedyne ryby, które mi się eliminują. Co jakiś czas panienki dostają szału i uśmiercają jedną z koleżanek.   2 Nimbochromis Livingstoni 15 i 13 cm. Miały eliminować narybek eliminują.granulat. Oba do wydania. Nowa aranżacja wymaga jeszcze poprawek i dopieszczenia. Na razie z browarkiem w ręku patrzę i kontemplacji się oddaję. Będą przeróbki i kręcenie elementami, bo nie jestem zadowolony. Dojdą glony. Światło też lipa, bo padła mi belka oświetleniowa i świeci coś tam z cmentarzyska rupieci w piwnicy.  Nowe światło Made in @Bartek_De & @aurban6 czeka na mnie w Polsce i zostanie zamontowane niebawem. Zobaczę jak to wyjdzie. Albo pomaluje jeszcze raz.  I dorobię inne moduły. A co mi tam 😁.
  • makok
   Trochę zagęściłem i dodałem parę kolorów, bo lubię mieć opcje, a miałem wolne miejsca podłączenia. Wyszło zacnie. Całość spróbuję upchnąć w belkę 160cm.
  • aurban6
   3mam kciuki i kibicuje. Jedna uwaga pomyśl co z wilgocią w lampie bo napewno będzie mokro. Ledy spoko nie ma problemu ale co z pozostałą elektroniką. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • makok
   Nie mam jeszcze fish roomu, dopiero kiedyś w nowej chacie. Czytałem że piszczenie rozwiązują stosowne rezystory. nm-tech.pl zdaje się coś takiego mówił na którymś filmie. I tak je kupić muszę, więc zbadam sprawę. Wolałbym wszystko mieć w lampie i wjechać tylko kabelkiem powera, bo mam 48 kanałów PWM + 8 sekcji zasilania 🤣. Będzie się działo. Raczej jedyne co wywalę na zewnątrz to zasilacz(e).   No teraz jakoś to wygląda i jest porządek.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.