Skocz do zawartości

Kolorymetryczny pomiar parametrów wody DIY


nabe

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie,okazuje się że nie święci garnki lepią i urząrzenie jest bardzo proste.Po kalibrowaniu (teoretycznie) nie będzie trzeba wołać kobiety do oceny koloru próbki,wystarczy odczytać wynik.

http://www.home.zonnet.nl/rsetteur/aquarium/karel/colorie/coloriemeter_eng.htm

Coś tak prostego aż prosi się o zrobienie na jakimś mikrokonlrolerze z przeliczeniem pomiaru prądu na ppm.

  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, tylko że tak działają wszystkie kolorymetry, a mimo to jeszcze nikt nie zrobił w miarę dokładnego i taniego.

Nawet Hanna nie ma w swojej ofercie kolorymetrów mierzących najbardziej interesujący nas związek NO3 (tu oczywiście mowa o serii checker która ma w miarę akceptowalną cenę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały pic polega na mierzeniu intenywności koloru a nie faktycznej ilości jonów,więc ta metoda na pewno będzie mniej dokładna. Ale na pewno pomogłaby w odczytaniu koloru próbki zooleka :D


Tu miernik z elektrodą.

Pinpoint Nitrate Monitor | eBay


Tańszego nie znalazłem.Tylko te cło i przesyłka.. ale nowy kosztuje już więcej. Strona producenta http://www.americanmarineusa.com/ Taniej od Hanny.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak dla testów się skuszę i zbuduję takie cuś.

Skomplikowane to nie jest, a w sumie może trochę pomóc.

Jestem ciekawy czy można podmienić otrzymany wynik aby na wyświetlaczu zamiast Voltów pokazywało mg/l

-- dołączony post:

Wszystko już kupione.

Zdam fotorelacje ze składania i testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Napiszę posta pod postem żeby odświeżyć temat.

Więc po kolei:

Jak już pisałem wcześniej chciałem zbudować takie oto cudo i w sumie zbudowałem.

Niestety nie jest tak kolorowo jak by się mogło wydawać.

Po pierwsze gdy zastosujemy dwa potencjometry to wyników faktycznie nie możemy odczytać.

Zdemontowałem jeden potencjometr i cały układ działał tylko na jednym lecz niestety powtarzalność wyników była bardzo kiepska.

Wydaje mi się że cały układ padł przez zbyt mało czuły fotorezystor.

Nie wiem czy są na rynku bardziej czułe czy nie ale z tym który ja użyłem niestety cały układ nie działa zbyt dobrze, w sumie nie działa prawie że wcale.


Podsumowując:

Teoretycznie układ jest spoko, po sprawdzeniu go w praktyce okazuje się być już bardzo słabym rozwiązaniem.

Zastanawiam się nad kupnem checkera Hanny i na nim pokombinowania czy da radę określić poziom NO3 w akwarium.

Zastanawiam się tylko na jaki kolor zabarwiają wodę testy załączone do checkera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.