Jump to content

Rozmnażanie a temperatura


piotriola

Recommended Posts

piotriola

Witam

Rozmnożyłem protomelasa zostawiłem sobie 10 sztuk do mojego głównego zbiornika, jakie było moje zdziwienie jak po jakimś czasie okazało się że mam 10 samic. Wcześniej obserwowałem ryby Mbuna jasne było to że w temperaturze 25 C wypuszczają młode po 21 dniach, w temperaturze 27 C wypuszczają rybki po 19 dniach. A jak wygląda to z ilością procentową urodzeń samców i samic w różnych temperaturach?

U krokodyli jeżeli temperatura gniazda wynosi 33-35 C wylęgają się samczyki, jeżeli obniżymy temperaturę do 28-31 C wylęgną się samiczki. Przy temperaturze 32 C populacja jest podobna. Może ktoś ma jakąś wiedzę na ten temat i podzieli się spostrzeżeniami jak wygląda to u ryb.

pozdrawiam

 • Dziękuję 1
Link to post
Share on other sites
harisimi

Temat juz był poruszany. Wiążące badania w tym zakresie odnośnie z tego co pamiętam robili naukowcy mając jako materiał badawczy mieczyka lub gupika. Faktycznie roznice temperatur wpływały wg ich badań na płciowość ale z tego copamietam rozstrzał temperatur przy tych badaniach był w znacznym zakresie ( ponad 10 stopni ) można znaleźć takiego arta w bardzo starych wydaniach czasopisma akwarium ( chyba lata 90-te lub nawet 80-te ). Mamy jednak zbyt mały materiał badawczy aby z własnego doświadczenia wskazać coś wiążącego. Twoje domniemania nalezy jednak od razu uśmiercić ;) bo temperatura 25 C to normalana temperatura większej czesci zbiornika i gdyby w takiej temperaturze dzieci były by tylko jednej płci to obecnie nie pielęgnowalibyśmy pyszczaków bo przestałyby istnieć. Zresztą to również moja standardowa temperatura i dochowałem się w niej kilkuset rybek różnej płci ;). Długość inkubacji jest natomiast zależna od bardzo wielu czynników i tak decyduje o tym, poczucie bezpieczeństwa samicy, jej indywidyualne umiejętnosci pobierania karmy, gatunek ilość ikry w danym tarle, wiek ryby. Myślę że trop jednak obrałeś dobry wyższa temperatura w jakimś tam zakresie może wpływać zapewne na szybszy rozwój rybki ale czy już te 2 celcjusze to nie mam pewnosci. Zapewne mógłbyś pobawić sie w doswiadczenia w tym zakresie gdybyś posiadał kilka zbiorników i przy rozdźwieku kilku stopni i spisac swoje spostrzeżenia np w temperaturze 20 a 30 stopni ale praca badawcza ma to do siebie że jest żmudna i czasochłonna. Pojedyńczym spostrzeżeniom brak jest natomiast podstawowych elementów których wymagają empiryczne badania.

Link to post
Share on other sites
harisimi

Chyba jednak temperaturę ale nie chce mi się szukac w garażu tego starego numeru "Akwarium" bo mam kilkadziesiąt egzemplarzy i kserokopie reszty ;) skoro w garażu zimno a wydźwiek praktyczny dla malawisty żaden ;).

Link to post
Share on other sites
harisimi

Jak sie ociepli ;) wczoraj szukałem listu do jednego z wątków i w temperaturze 4 C z czerwonym nosem wreszcie go znalazłem ale drugich poszukiwań mógłbym nie przeżyć :).

Link to post
Share on other sites
harisimi

Artukuł jest intrygujący choć trudno metody badawcze autora nazwać badaniem naukowym. Zabawne jest, że on dażył akurat do czegoś odmiennego niż my ;). Jednoznacznie potwierdza to o czym wspominali nawet na naszym forum ludzie znający rynki zachodniej Europy, mianowicie to, że kupują tam głównie ryby dorosłe i głównie interesują ich samce. Wracając do arta to obniżając PH mamy sznse uzyskać mniej samców. Zastanawia mnie jednak jak z tak dużą dozą pewności można po pół roku określić płeć ryby ... kwestia jest do zbadania ... gdybym miał kulfony, red - blue lub daktari zacząłbym od zaraz ;) ... posiadacze tych gatunków na start ;) ... gra warta świeczki bo przecież o większą ilość samic nam właśnie chodzi.


Temperatura wg niego nie ma wpływu a ja z tego co pamiętam jakiś wpływ jednak miała ale niewielki i przy znacznych różnicach temperatur.

Link to post
Share on other sites
piotriola

Szukałem i znalazłem.

O wpływie ph na proporcje płci u narybku opisuje George J. Obserwacje prowadził na kilku gatunkach ryb z jeziora Malawi. Z obserwacji wynikało że im mniejsze ph tym uzyskiwał mniej samców. Czy ten artykuł przyda się malawiście ? myślę że tak.

Magazyn Akwarium maj 2003 dostępny w int.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • anutemix
   Tylko ciężko karmić bo wszystko lata po baniaku:-)
  • Falcowski
   Ja nie mam w ogóle. Tylko i wyłącznie non stop pompa od sumpa na maxa - 9000l/h.
  • Bartek_De
   U mnie "idzie" cały czas nawet do karmienia nie wyłączam.
  • anutemix
   Hej jak u Was jest? cyrkulator cały czas działa czy na noc wyłączony? Żeby rybki odpoczęły sobie. Poznam opinie i spostrzeżenia. Pozdro 
  • Bartek_De
   Trochę mało miejsca tam masz jak pod taką pompę. Pompa musi być pionowo? Bo jeśli w hamburgu nie będziesz miał nic co mogłoby dostać się do wirnika, na przykład ceramika, to mógłbyś zrezygnować z kosza i może pompa zmieści się poziomo, a wtedy możesz użyć takiego węża https://allegro.pl/oferta/waz-karbowany-25mm-1-cal-niezalamujacy-się-7258479590 nie musi być konkretnie ten, to tylko przykład. Ja kupowałem w OBI, są różne średnice. Te węże są miękkie, fajnie się formują i nie zaginają się, polecam. Natomiast jeśli pompa musi być tak jak jest to wtedy musisz wykombinować sobie jakieś kolano, które nakręcisz na wyjście z pompy, do kolana wkręcisz lub wkleisz końcówkę na wąż, a dalej to już wąż jak wyżej. No chyba, że ta końcówka nakręcana, którą widać na zdjęciu, zmieści ci się (bo i tak ją pewnie dotniesz) wtedy ten wąż będzie idealny.
  • NewBe
   Dobrze wiedzieć, że to sprawdzeni hodowcy. Jeszcze się waham nad wyborem obsady bo jednogatunkowe akwarium jest łatwiejsze w prowadzeniu gdyż wszystkie parametry wystarczy dostosować do konkretnego gatunku ( u mnie to Saulosi). Z drugiej strony wielogatunkowe gdzie więcej kolorów, więcej ciekawych zachowań ale też więcej możliwości na zgrzyty i utarczki między gatunkowe. Mam pytanko dotyczące Socolofi - podobno ciężko trafić na dobre egzemplarze (takie informacje znalazłem w sieci) czy to faktycznie prawda ? Ja nie poznam dobrego egzemplarza bo nigdy ich nie widziałem na żywo.  Czy ewentualnie Cynotilapia gallireya reef mogłaby zastąpić Socolofi wraz z Yellow i rdzawymi? Ostatecznie chciałbym na żywo zobaczyć wybrane gatunki czyli Saulosi, Yellow, Socolofi, Rdzawe i no cóż niech się dzieje.
  • Fr3d
   Witam.  Jestem w trakcie realizacji projektu baniaka 450 l 150x50x60 na filtracji typu hamburg na pompie hsbao swd-4000 i zastanawiam się jak zrobic wyjście z tej pompy żeby w miarę dobrze to wyglądało jak i również była jakaś fajną regulacją kierunku strumienia wody, pompa oryginalnie posiada tylko wyjście z pompy bez żadnych złączek, kolanek itp.  Macie jakieś fajne patenty na wykonanie wylotu. Załączam kilka fotek do zoobrazowania problemu 
  • rabczanin
   Powoli zaczyna się kształtować końcowy zarys całej aranżacji, kamienie potokowe więc próbowałem otworzyć układ progu/stopnia wodnego na potoku, czy coś gdzieś dołożyć lub ująć kamienia ? Też nie chce za bardzo ,,zagruzować"akwarium uważam iż obecna aranżacja ma dość lekką konstrukcje a kryjówek jest bardzo dużo.   a to poniższe zdjęcie jak było mniej drobniejszych kamieni. Proszę o ewentualne wskazówki i porady.  
  • ziemniak
   Akurat oboje hodowców z Żor temperuje zapędy akwarystów. Rozmawiałem z nimi kilka razy i z kilku źródeł zasięgałem informacji. Jeden z nich odradzał mi zakup większej obsady, nawet jeśli planuje "powiększyć" akwarium. 
  • Luki_m1
   Dziękuję. Już dodałem pokarmu. Pozdrawiam. Sent from my VOG-L09 using Tapatalk
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.