Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dosyć często pisane jest, że łatwiej utrzymać trzy wybarwione samce w akwarium niż dwa.

Chciałbym aby wpisywały się tutaj osoby, ktorym udało się to osiagnąć w swoim akwarium pisząc jaki maja litraż, jaki gatunek ryb z więcej niż jednym samcem, oraz jak długo mają taki zestaw.

U mnie pomimo 720 l nie udało mi się na dłuższą metę utrzymać dłuzej niż przez kilka miesiecy więcej niż jednego samca, ani mphangi, ani reda ani żadnej innej ryby.

A jak wasze doświadczenia w tym temacie?

Opublikowano

240 l Saulosi.

Na początku przez 4 miesiące były 4 samce - 3 wybarwione i 1 śledź.

Po wydaniu śledzia wybarwiony się ześledziował i teraz mam 2 wybarwione i 1 czasami śledzowego czasami wybarwionego (zależy jaka ryba podpływa)

Stan taki mam od pól roku.

Teraz się trochę pozmienia bo z maluchów które się uchowały w skałach (3 sztuki teraz po okolo 4-6 cm) wszystkie 3 przestały być żółte i są śledziowe więc będzie trzeba powydawać.

Na razie spokój więc niech i tak będzie...

Opublikowano

4 samce demasoni - 3lata - 240l.

Kwestia gatunku, temperamentu, cech osobniczych, wielkosci zbiornika, aranzacji, pozycji ksiezyca i pewno jeszcze masy innych aspektow IMO.

Przy czym, proby z hongi (2-3 samce na poczatek, trik z wybarwianeim) kompletnie nie udane, samce tlukly sie mimo wielkosci przecinka. Mphanga 375l, jeden samiec, kazdy kolejny eliminowany.


Co ciekawe probowalem dodawac mlode samce, ktore teoretycznie nie byly konkurencja dla wyrosnietych alfa. Hongi nazwijmy je beta, trzymaly sie srednio tydzien (wspominalem kiedys o moich samcach kamikadze, ale te kwestie pomijam).


Wystroj. Mowi sie, ze przy odpowiedniej(wlasciwej) aranzacji duzo latwiej utrzymac 2/3 samce tzn, duzo kryjowek, oddzielne rewiry. Z mojego krotkiego doswiadczenia wnioski sa dokladnie 180stopni nazat.Przy oddzielnych rewirach, (powiedzmy, podzial lewa-prawa strona) samce walcza ciagle o dominacje. Przy braku podzialu(jednolity uklad skal, bez wydzielojnych sztucznie rewirow) agresja wenatrzgatunkowa, realcja/samiec/samiec w moim przeswiadczeniu znacznie lepsza.


Cechy osobnicze. Wlasnie, u jednego te same dwa samce beda plywac kolo siebie u drugiego inne beda prac sie niemilosiernie.


Zbiornik.IMO im MNIJESZE akwarium tym agresja MNIEJSZA(napisalem to raczej obrazowo). Zanikaja pewne naturalne zachowania (ja tak robie z demasoni). Tzn za duzo osobnikow, za male akwa. Z reszta hari tez kiedys o tym pisal. Im wiekszy zbiornik tym mniej demasoni (co jest blizsze ich naturalnym zachowaniom).


Poza tym (ja osobiscie nigdy na zywo nie widzialem, tymbardziej nie probowalem), pisze sie o zbiornikach all male, brak samic(kolejny czynnik) - brak agresji. Duzo wiecej samcow niz 2-3 a zbiorniki wcale nie maja 5m dl.


Duzo warunkow musi byc spelnione, zeby w zazwyczaj malych akwariach uhodowac wiecej ni2-3 samce tego samego gatunku. Demasoni jest moim zdaniem pod tym wzgledem gatunkiem dosc specyficznym.

Opublikowano
Z mojego krotkiego doswiadczenia wnioski sa dokladnie 360stopni nazat.
:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Nie da rady 360 stopni i to jeszcze nazat :-)


Co do wystroju to ja nie ma jakichś podziałów na rewiry cz coś takiego.

Dużo kryjówek ale dwa samce zrobiły sobie podział przód - tył baniaka.

Opublikowano
Z mojego krotkiego doswiadczenia wnioski sa dokladnie 360stopni nazat.
:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Nie da rady 360 stopni i to jeszcze nazat :-)


Co do wystroju to ja nie ma jakichś podziałów na rewiry cz coś takiego.

Dużo kryjówek ale dwa samce zrobiły sobie podział przód - tył baniaka.



Mam kaca :mrgreen:

Opublikowano

500 liter

saulosi 2+7 nie bez problemow (pierwszy dominator nie uznawal zadnych rywali ,dopiero po odlowieniu, jego syn toleruje drugiego samca , jest jeszcze 3 ale 4cm sledzik)

rdzawe3+4 ze spokojem

acei ngara 2+4 raczej spokoj

meingano przypuszczalnie 3+4 lub 4+3 bywa roznie

pozdrawiam

Opublikowano

U mnie oprócz wspomnianych saulosi są jeszcze yellowki 2 samce (chyba bo nie inkubowały. Do przedwczoraj było 3+2 bez większych dymów)

Poza tym 3 rdzawe (z czego jedna samica inkubowala, skoro inkubowała to musi być i samiec i 3 coś nie wiem co bo)

Wewnątrzgatunkowo - non stop napinki 2 alf saulosi - dodaje tylko uroku

yellow - delikatne przepychanki

rdzawy - spokój


Międzygatunkowo:

Saulosi z yellowkiem - lekkie dymy bez większych konsekwencji.

Opublikowano
Siwy a jak długo? trwa taki stan??

saulosi 2-3 miechy- zyja i sa wybarwione oba

rdzawe od poczatku ich posiadania bedzie ponad rok w 500 i jeszcze ciut czasu w 200(wczesniej)

ngara 3 miechy (rybki dorosle dostalem)

meingano od poczatku ich posiadania (na przelomie 2008/2009)

Opublikowano

Akwarium 375l.

1. Red blue. Jako ciekawostka, bo niezupełnie na temat. Od początku ustawiony układ 1+4. Dopóki samiec był mniejszy, to on był zdominowany, a samice rządziły. Kiedy je przegonił - całkowita zmiana sił i hierarchii w gatunku;)


2. Melanochromis parallelus. Myślałem że miałem układ 2+6, bo samce pięknie się wybarwiły, podziliły sobie terytorium - większy i silniejszy 1/3 akwarium w strefie zrzutu pokarmu, z największą "grotą"; nieco mniejszy ale za to ładniejszy 2/3 akwarium z kilkoma grotami. Całkowity zakaz wstępu jednego na teren drugiego, ale poza momentami naruszenia terytorium - spokój. Sielanka z dwoma wpełni wybarwionymi samcami trawała z 2 miesiące. Potem okazało się, że największa samica to trzeci samiec. Zajął "terytorium" dokładnie nad kamieniem granicznym, przeganiany raz przez jednego, raz przez drugiego konkurenta. Niestety zanim zdążyłem zareagować - jako przypadkowe ofiary (chyba w celu odwrócenia uwagi) ten trzeci samiec ustrzelił dwie samice. W nocy po tej drugiej sam poległ... Największego samca oddałem sam i pozostał mi wydawałoby się idealny układ 1+3. Niestety nie tylko samce u pyszczaków mają charakter i najpierw najmniejsza samiczka zagoniła średnią, a potem największa - najmniejszą. Teraz mam niepopularny na naszym forum układ 1+1, ale cóż ryby same to tak ułożyły...


3. Pseudotropheus elongatus "Usisya". Od kiedy ryby osiągnęły 4-5 cm wiedziałem że mam układ 3+5. Jedna samiczka padła (to nie było pobicie) i zostało 3+4. Spośró samców średni wielkością jest najładniej wybarwiony i "rzadzi". To jest moja najpiękniejsza ryba - cały soczyście żółty, czarne końcówki płetw, no i coraz więcenie fioletowych, opalizujących akcentów. Jestem pewien, że gdyby nie dwóch konkurentów nie byłby tak poprostu zaje...fajnie wybarwiony (inne słowo ciśnie się na usta :D ) . Pozostałe dwa samce też nie są brzydkie - jeden cały żółty bez czarnych końcówek, drugi z czarnymi końcówkami ale również dużo ciemniejszą "karnacją". Najwięcj starć dominant miał z największym samcem, szczególnie rano przez pewien czas dzień w dzień musiał mu udowadniać swoją wyższość. Wówczas iskry leciały, ale teraz się uspokoiło i jest wzgędny spokój.



Więc jednak, czesem da się, ale czasem zdecydowanie nie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.