Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam kolegów,


Dziś jeden dorosły i już dosyć stary samiec Maylandia crabro, dostał coś takiego jak na zdjęciach. :| Opuchlizna jest naprawdę wielka i pojawiła się dosyć szybko: wychodziłem o 17.00 było ok, wróciłem o 21.00 wyglądał już tak jak na fotkach. Dodam jeszcze, że zachowuje się wg mnie całkiem normalnie. Powiedzcie proszę co to może być i czym może być spowodowane. Wygląda on dosyć śmiesznie, jak by się bardzo, bardzo zdziwił :lol: mniej więcej tak: :shock:


Dopowiem jeszcze, jeżeli to ma znaczenie, że podobny objaw, z tym, że tylko na jednym oku miała samica Yellowka jakieś dwa miesiące temu, z tym, że po tygodniu jej przeszło. Wyglądało to wtedy jak skutek jakiegoś brutalnego ataku, więc nie zaniepokoiłem się jakoś bardzo wtedy.

post-8398-14695711799883_thumb.jpg

post-8398-1469571180067_thumb.jpg

post-8398-14695711801246_thumb.jpg

post-8398-14695711801893_thumb.jpg

Opublikowano

Wytrzeszczone są, to nie po ataku bo zmiana wystąpiła symetrycznie. Jeżeli to wytrzeszcz to prawdopodobnie w najbliższym czasie wystąpią inne objawy. Zwróć uwagę na to czy nie ma nastroszonych łusek, jak je i jak się wypróżnia.Wytrzeszcz bywa objawem problemów z nerkami i wątrobą a tych u ryby raczej nie wyleczysz :|

  • 9 miesięcy temu...
Opublikowano

Witam moj pszczak ma to samo z oczami, Teraz od 2 dni nic nie je a dziś rano zauważyłam ze juz wogóle nie wyplynął i siedzi na dnie, jest osowiały, płetwy ma złozone jest cały granatowy nie zmienia ubarwienia, niewiem co dalej robic. czy rzeczywiście nie ma ratunku na te chorobe co to wogole jest?

Pozdrawiam

Opublikowano

Przyczyną jest zaatakowanie nerek lub wątroby ryby. Powodują je wirusy przyniesione z nowymi nabytkami lub nawet bakterie, które na co dzień znajdują się w akwarium i atakują tylko ryby słabe. Objawy są spowodowane tym, że ciało rybki wypełnione zostaje płynem i powoduje wytrzesz oraz różnego rodzaju opuchlizny. Objawy tez są jak siedzi w ciemnej miejscu,grocie i się nie pokazuje, jest "ospała" można ją w ręce złapać zmiany ubarwienia.


Poniżej lista leków, którymi można próbować leczyć ryby:

1) Chloramfenikol (chloromycetyna/detreomycyna) w stężeniu do wody 40mg na 1 litra wody. Lub w pokarmie 500mg na 100g pokarmu. Przy kąpieli musisz mieć oczywiście OSOBNE AKWARIUM i w tym przypadku rybcie poddajesz kąpieli na czas 10-20 godzin i z powrotem do zbiornika bez leków.

2) Lub zamiast powyższego leku może być któryś z tych: Tetracyklina (achromycyna) lub chlorotetracyklinę lub oksytetracyklinę w stężeniach 1g na 100 litrów wody i robisz wtedy kąpiel 3-4 dniową.


Leki te są dostępne na receptę głównie, więc musisz ją zdobyć od weterynarza lub lekarza.


Jeżeli masz weterynarza, który na rybach się zna ... teoretycznie powinni, ale różnie to bywa to może zabierz do niego rybę jeżeli kuracja nie przyniesie rezultatu, a ryba będzie żyła.

Potrzymaj go tam trochę w tym osobnym akwarium, niech mu się znacznie poprawi.


PS. Musisz następnym razem pamiętać gdyby coś takiego się przytrafiło działać szybko bo już wiesz mniej więcej jak - niestety często jest tak, że jeżeli objawy są widoczne gołym okien dla nas ... to dla rybki jest już za późno.


Jeszcze poczytaj to http://akwadar.w.interia.pl/choroby.html ale tak naprawdę podobne objawy są u pary chorób rybich, tak wiec raczej za późno na leczenie. Odseparuj ja jak najszybciej poddaj kuracji by nie przeszło na inne sztuki. A inne obserwuj dokładnie

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jedne są z włókien syntetycznych a drugie z naturalnych . Syntetyczne nie 'pylą".  Tak samo jest z watą akwarystyczną. Dlatego zawsze stosowałem watę JBL bo jest w 100% syntetyczna. Inna często "pyliła".
    • To właśnie ten sam dostawca u którego zakupiłem teraz i rzeczywiście jest wszystko ok
    • Od lat biorę tę i nie ma żadnych problemów
    • Okazuje się , że jednak owaty dostępne na rynku różnią się jakością. Zakupiłem tą polecaną przez rafalniski i teraz problem z mleczną wodą nie wystąpił. Wniosek jest chyba taki , że niektóre owaty są barwione na biało i  oddają ten barwnik do wody. Jest możliwość zakupu u tego dostawcy w konkretnie pociętych formatkach np 65x25,5 , przy czym minimalna ilość to 70szt. Czekam na wycenę i jak cena nie będzie zbyt wysoka to chyba skorzystam żeby nie bawić się z cięciem.
    • Ja bym nic z wodą nie robił, nic im nie będzie w takim PH. Ważniejsze wg mnie są stabilne parametry wody. Jak będziesz się bawił w robienie wody, to jest ryzyko kłopotów w przyszłości.
    • pH wzrośnie, jeśli wylot filtra będzie powodował ruch powierzchni i lepszą wymianę gazową.
    • Nie chcesz spróbować podnieść sodą?
    • Od kilku tygodni pływa sobie ekipa: 7 Acei - jeden niestety padł następnego dnia po wpuszczeniu do akwarium, tydzień temu dokupiłem cztery maluchy, bo one lubią w ławicy pływać.  4 yellowki 4 rdzawe 3 giętozęby jako ekipa antykoncepcyjna Oprócz tego jednego aceika wszyscy zdrowi, rosną jakby im ktoś za to płacił. Karmię głównie sproszkowaną spiruliną i mrożonym Malawi mixem w kostkach.  Jedyne wyzwanie to pH, cały czas jest obojętne jak kranica (ciut ponad 7.0), czyli kamienie nic nie puszczają. Żaden z moich lokalnych sklepów nie ma kruszonych korali na składzie, to zbieram muszle nad morzem, gotuję w solance zupę muszlową, płuczę, tłukę młotkiem i wrzucam do filtra.  Zdjęcia słabe, bo nie umiem, ale coś tam widać.     
    • Cały czas prowadzenia akwarium z Malawi miałem bardzo podobnie a akwarium prawie ten sam litraż . W kranie NO3 miałem 5. W akwa po ustabilizowaniu się  parametrów  miałem cały czas 20. Jak stosowałem purolite to spadało do 10. Nie masz czym się przejmować. Jak  wzrośnie 40-50 wtedy zbijaj. Teraz nie ma sensu.
    • Cześć. Pora podsumować wątek Minęło 10 tygodni od zalania zbiornika. Parametry wody w apce na zdjęciach, ryby wpuszczałem stopniowo, NO3 to max 22,0mg/l - podmieniam co sobotę ok. 30%, poziom spada do ok. 9,0mg/l zastanawiam się czy i proszę o podpowiedź -zrobić podmiany częściej i zejść do NO3 10,0mg/l i poniżej? Najpierw wszystko się zazieleniło i super podoba mi się rybcie super żerują na skałkach, ale teraz zielone glony zanikają  i wychodzą powoli okrzemki. Myślałem, że będzie odwrotnie, ale okrzemki wyszły od 8 tygodnia. Wartość Si > 7,0mg/l Kupiłem filtr wewnętrzny Aquaela T. 2000 dodatkowo, wchodzi spokojnie absorber na krzemiany: Sera Silicate Clear 500g, ale po tygodniu udało się uzyskać wartość Si 6,65mg/l- Fosforany mam bardzo nisko - poniżej 0,05mg/l max wartość była 0,14mg/l. Ryb miały być 4 gatunki wyszło 5 przez niedomówienie dostałem Afrę Hara i super bo to świetne ryby, bę∂ę musiał redukować obsadę i oddać nadmiar samców. Na razie są małe i niesamowicie jest patrzeć jak się wybarwiają, ale dorosną i 450l będzie za mało. Akwarium na dziś rządzi "Prezes" jedyny wybarwiony (na razie, reszta nie wykazuje chęci), Metriaclima Estherae "Red Red" Cynotilapie mnie fascynują - w parę sekund potrafią zmienić kolor z grafitowego, przez fiolet do błękitu i samiec dominujący "Leon" poniżej. Pozdrawiam.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.