Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów! :) 

Po dłuższej przerwie od poważnej akwarystyki, warunki mieszkaniowe pozwoliły na powrót do tego wspaniałego hobby. Wybór padł na Malawi. Kiedyś miałem już zbiornik 240l z tymi pielęgnicami, jednak były to czasy odległe i podejście do zbiornika i jego mieszkańców było powiedzmy delikatnie "tandetne". Tym razem chciałem się zabrać do tematu nieco solidniej. Zbiornik do którego chciałbym zaplanować obsadę to klasyczne 450l. W akwarium ma być "mbunarium". Aranżacja już ułożona (starałem się uzyskać maksymalnie dużo kryjówek). Przeczytałem już wiele artykułów, wyposażyłem się w książkę Pana Sierakowskiego i Pana Łątki i obsadę wybierałem już chyba z 5 razy. Problem polega jak zwykle na tym, że chciałoby się mieć je wszystkie! :) Co wiadomo, niestety jest niemożliwe. Nie chciałbym, żeby zbiornik był czymś o czym piszą "kontrolowane przerybienie", ale też nie chciałbym żeby pływało w nim 10 ryb na krzyż. Chciałbym połączyć (o ile to możliwe) walory estetyczne zbiornika z możliwie dużą ilością ryb oraz korzystne warunki mieszkaniowe dla jego lokatorów. Czytałem, w jednym z artykułów, że w zbiorniku o pojemności 450l można pokusić się o racjonalne pielęgnowanie maksymalnie 6 gatunków. Wybrałem listę gatunków, które chyba pasują do siebie pod kątem żywieniowym (wszystkożerne - roślinożerne). Patrzyłem również przez pryzmat terytorializmu (jeden gatunek o znacznym terytorialiźmie, jeden o nieznacznym oraz 4 gatunki o umiarkowanym). Pytam zatem całą doświadczoną Brać klubową, czy jest możliwe stworzenie odpowiednich liczebnie haremów, które zakładałyby wystąpienie w obsadzie wszystkich poniższych gatunków?

1. Labeotropheus Trewavasae

2. Metriaclima sp. "msobo"

3. Pseudotropheus cyaneorhabdos

4. Pseudotropheus Crabro

5. Idotropheus Sprengerae

6. Pseudotropheus Acei.

Pozdrawiam serdecznie i będę wdzięczny za wszystkie odpowiedzi.

Opublikowano (edytowane)

Witam, przy takiej ilości gatunków nie da się żeby nie ująć tego w słowie "przerybienie". 

Jeśli będzie to 1-3 samców plus np 5-7 samic to mnożąc to przez 6 gatunków będzie tłok  jak na koncercie. 

Ja w odrobinę większym akwarium mam nawet więcej gatunków, ale nie haremów. Ilościowo też mam trochę sporą liczbę. Z tym, że mam u siebie ryby z grupy non-Mbuna. Są trochę spokojniejsze. A te, które wybrałeś trzeba bardziej rozsądnie dobrać. 

Znawcy coś więcej napiszą, pomogą dobrać te gatunki, ale nie wszystkie na raz. Haremy sugeruje max 3. Nie muszą, ale prawdopodobnie będą się wybijać wzajemnie. Pisze na podstawie swojego skromnego doświadczenia. Taki urok tych ryb :)

No i pokaż fotę akwarium, może ktoś coś podpowie.

 

Edytowane przez Pikczer
  • Lubię to 1
Opublikowano

Hmmm....

Po jednym samcu na trzy samice z każdego gatunku mamy 4 sztuki razy 6 gatunków to jest 24 ryby w 450l to jest ilościowo ok.

Przy odpowiedniej ilości i kształcie kryjówek jest duża szansa powodzenia.

Opublikowano

@Tomasz78 właśnie o czymś takim myślałem. Ewentualnie żeby zrezygnować z jednego gatunku na poczet dwóch samców Msobo. Nie jestem jednak pewien czy na taki zbiornik, dwóch samców z tego gatunku nie będzie zbyt wiele (czytałem, że to małe bandziorki). Aranżacja przedstawia się jak na zdjęciach. Wydaje mi się, że stworzyłem sporo kryjówek przyszłym lokatorom.

IMG_20220328_214502802_HDR_2.jpg

IMG_20220328_214531436_HDR.jpg

Opublikowano (edytowane)

Dorzuć jeszcze gruzu bo to co nasz to raczej na jeden gatunek terytorialny. Podstawą jest dużo jaskiń by gnębione ryby miały gdzie się ukryć a u ciebie widzę dwie. W twojej aranżacji jeden samiec zajmie jedna stronę drugi, drugą a reszta będzie od jednej do drugiej strony przeganiana. 

Edytowane przez Bezprym
  • Lubię to 2
Opublikowano
22 minuty temu, Vrzechu napisał:

Ewentualnie żeby zrezygnować z jednego gatunku na poczet dwóch samców Msobo.

Nie musisz rezygnować, jak pewnie kupisz stadko młodych z każdego gatunku do późniejszej redukcji to w miarę jak ryby będą rosły i ustalały hierarchię sam zobaczysz jak to się układa. Osobiście uważam że spokojnie możesz mieć tyle gatunków ile napisałeś i 2 samce msobo, trzeba tylko zrobić odpowiedni wystrój pod to, tak zwane garaże co nie każdemu się podoba a do tego mitologia tego forum mówi że garaży się nie robi ;) .

Wystrój który zrobiłeś wygląda ładnie i pewnie wzorowałeś się na mitologii tego forum że tak się robi, niestety te dwa gruzowiska w praktyce zajmą dwa najsilniejsze samce i podzielą sobie akwa na pół, taki wystrój nadaje się pod 2 max 3 gatunki lub duże przerybienie. Ale co kto lubi, bez urazy ;) .

Na razie póki ryby będą małe taki wystrój możesz mieć a jak ryby zaczną rosnąć to sam zobaczysz jak sytuacja będzie się rozwijała czy taki aranż ma sens czy nie.

Jak chcesz mieć 6 gatunków to kombinuj, próbuj, zdobywaj doświadczenie a własne doświadczenie jest najlepsze.

Opublikowano

@Bezprym @Tomasz78 bardzo Wam dziękuję za cenne sugestie. Na zdjęciach może tego nie widać ale każde usypisko konstruowałem w taki sposób żeby miało możliwie dużo jaskiń, które się ze sobą nie łączą. I takich "pomieszczeń" mam około 15-20. Czy na nic się to zda jeśli akwarium jest optycznie podzielone na dwa "stosy"? Chodzi o to żeby jakby ujednolicić linię tego gruzowiska, żeby nie dało się optycznie, jednoznacznie wyodrębnić jakichś rewirów? Druga sprawa to terytorializm wymianianych przeze mnie gatunków. Nie ukrywam, że podczas wyboru posiłkowałem się książką, w której jedynie terytorializm Msobo był określany jako znaczny. Terytorializm Acei był określony jako nieznaczny a 4 pozostałe gatunki wpasowały się w terytorializm umiarkowany. Myślałem że to właśnie Msobo sobie obierze jakąś grotę na stałe a reszta będzie sobie mieszkać "to tu to tam" w zależności od bieżącej hierarchii w baniaku.

Opublikowano (edytowane)

Fajnie, że poczytałeś sporo o interesujących Cię gatunkach, bo daje to ogólna wiedze. Ale żadne książki ani nikt z użytkowników tego forum nie zagwarantuje Tobie, że taki układ gatunków i ilości na 100 procent sprawdzi się akurat w twoim zbiorniku. Wiele czynników wpływa na to, jak funkcjonuje dana obsada. Kluczowe będą na pewno aranżacja zbiornika i dobór obsady pod względem żywieniowym. Jeśli chodzi o temperamenty, to takie trochę gdybanie, bo oczywiście są gatunki z natury mniej i bardziej agresywne, czy też terytorialne. Ale bardzo dużo zależy od charakteru osobników na które trafisz, a tego już nikt nie przewidzi. U jednych dany gatunek fajnie funkcjonuje z drugim a u innych niekoniecznie. Również wewnątrz gatunku bywa bardzo różnie. Do tego sytuacja w akwarium zmienia się z biegiem czasu, te ryby ciągle walczą o swoje, czasem długo funkcjonujący nieźle układ nagle ulega zmianie, ktoś zaczyna szaleć, ktoś się poddaje, czasem jakiś osobnik ginie. Nie da się tego w 100 procentach przewidzieć i zaplanować. Masz swoją wizję tego co chcesz stworzyć więc próbuj. Zawsze możesz reagować, redukować, dorybiać, zmieniać obsadę. Właśnie ten element nieprzewidywalności jak dla mnie sprawia, że ten biotop jest tak fascynujący. Wszystko przed Tobą.

Edytowane przez pulpet
  • Lubię to 4
Opublikowano (edytowane)
32 minuty temu, Vrzechu napisał:

Na zdjęciach może tego nie widać ale każde usypisko konstruowałem w taki sposób żeby miało możliwie dużo jaskiń, które się ze sobą nie łączą. I takich "pomieszczeń" mam około 15-20.

Ok, niech tak będzie, ale ryby kopią i mogą się przekopać do sąsiedniego ''pomieszczenia'' .

Jak Ci się podoba aranż który zrobiłeś to tak zostaw. Zanim ryby podrosną i zaczną ustalać terytoria to jeszcze daleko, będziesz później kombinował w razie czego i dodasz więcej kryjówek jeśli teraźniejsze okażą się niewystarczające.

32 minuty temu, Vrzechu napisał:

Druga sprawa to terytorializm wymianianych przeze mnie gatunków. Nie ukrywam, że podczas wyboru posiłkowałem się książką, w której jedynie terytorializm Msobo był określany jako znaczny. Terytorializm Acei był określony jako nieznaczny a 4 pozostałe gatunki wpasowały się w terytorializm umiarkowany. Myślałem że to właśnie Msobo sobie obierze jakąś grotę na stałe a reszta będzie sobie mieszkać "to tu to tam" w zależności od bieżącej hierarchii w baniaku.

I być może tak będzie, ale pyszczaki są nieprzewidywalne i może się okazać że wyłonią się inni liderzy niż msobo.

Edytowane przez Tomasz78
  • Lubię to 1
Opublikowano

@pulpet @Tomasz78 właśnie ta nieprzewidywalność i to że te ryby są takie charakterne sprawia że to strasznie ekscytująca sprawa 🙂 dokupię jeszcze trochę tych kamieni żeby leżały sobie gdzieś pod ręką "w razie czego". Mam jeszcze dwa pytania. Czy jeśli zdecydowałbym się dokładać więcej kamieni to lepiej tą aranżację wypłaszczyć żeby nie było takich dwóch "bastionów" czy to już nie ma wielkiego znaczenia oby było więcej kamieni? Druga sprawa to kwestia redukcji. Czy jeśli okaże się że ryby po zakupie żyją w jakiejś harmonii (o ile u pyszczaków takie określenie może funkcjonować) to mimo wszystko konieczna jest redukcja? Jeśli tak to skąd wiadomo kiedy ją przeprowadzić? No to jeszcze jedno pytanie jednak - ile poszczególnych osobników powinienem kupić na początku?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.