Skocz do zawartości

240 l. - Powrót do akwarystyki - Prośba w doradzeniu


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam serdecznie,

na początku, przedstawię się. Jestem Grzegorz i wracam do akwarystyki po 12 latach przerwy. Jedyne moje doświadczenie z akwarium było: w latach 90tych stare akwaria, jeszcze kitowane, z dużą ilością molinezji, mieczyków, gupików i górami. Później w Polsce pojawił się internet:) i pozyskałem trochę wiedzy i założylem 112 litrów z jedną parą ryb: Pielęgnice Salvinii. Po długiej przerwie postanowiłem zakupić 240 litrowe akwarium i umieścić w nim pyszczaki.

Rozmiar akwarium: 120x40x50

Oświetlenie: pokrywa Aquael prosta 2x18W z dwiema świetlówkami Retrofit Sunny 18W z  możliwością dorzucenia 2 dodatkowych modułów. Tutaj myślałem o wyjęciu jednej sunny i dorzuceniu wersji marine.

Filtr: w planach jest filtr Aquael Ultra 1500 bądź 2000. Pytanie: czy musi być jeszcze wewnętrzny? Dotychczasowo stosowałem w 112 l. filtr kaskadowy (prefiltr gąbkowy) i wydawało mi się, że wszystko było w porządku. Jeżeli jest potrzeba dodatkowego filtru to jaki zakupić?

Najważniejsze: obsada: Planuje w akwarium mieć max 15 ryb z trzech gatunków: pyszczak saulosi, pyszczak żółty i maingano. czyli wychodzi po 5 z każdego gatunku w konfiguracji 1 samiec + 4 samice. Ewentualnie 12 ryb : 1+3

I to tyle co sobie zaplanowałem. Jeżeli gdzieś popełniłem gafę, proszę o naprostowanie.

Moje pytania:

1) mata pod akwarium to oczywista oczywistość, ale co zastosować pod kamienie w samym akwarium?

2) jaki piasek kupić? kwarcowy, budowlany, rzeczny? Zależy mi na tym by kolor piasku nie był czysto biały, ale taka załamana biel

3) tło chciałem mieć czarne: co najlepiej się sprawdzi i jest proste do instalacji?

4) czy nie będzie fau pax jak do akwarium wrzucę ze dwie długo listne kryptokoryny?

5) jakiej mocy grzałkę powinienem kupić?

6) kamienie, które będą pasowały do prawie białego piasku i czarnego tła to? iść w czerń?

 

 

 

 

Opublikowano

Wcześniej miałem taki litraż. Jako podkład pod kamienie położyłem spienione pcv. Piasek dekoracyjny Kreisel z marketu budowlanego. Grzałka 200 watt wystarczy spokojnie. Tło czarne fajne jest z Juwel poster na kleju Poster fix. Kamole znajdziesz najłatwiej ma składach kamieni do ogrodu może masz gdzieś w pobliżu. Chociaż ja kupowałem na allegro nazywała się "kamień Nero skała czarno- biała" od użytkownika centro- stone( kurier przywiózł ,nie xhialoi się jeździć i szukać😀)

Opublikowano (edytowane)
30 minut temu, Sarkon napisał:

Filtr: w planach jest filtr Aquael Ultra 1500 bądź 2000. Pytanie: czy musi być jeszcze wewnętrzny? Dotychczasowo stosowałem w 112 l. filtr kaskadowy (prefiltr gąbkowy) i wydawało mi się, że wszystko było w porządku. Jeżeli jest potrzeba dodatkowego filtru to jaki zakupić?

Ja śmiało mogę zaproponować Ci tańsze rozwiązanie i naprawdę skuteczne. Filtr Aqua Nova NCF 1200 lub 1500 i jako prefiltr sun sun hw 602. Ncf 1200 miałem w 240 litrach a teraz w 375 mam Ncf 1500 oczywiście ze wspomnianym prefiltrem i jestem naprawdę zadowolony z tego filtra ( cenowo też ) także polecam. Innej dodatkowej filtracji nie muszę stosować.

Edytowane przez nirva
Opublikowano

nirva powiem ci szczerze, że system z tym prefiltrem w postaci tego sun sun to super sprawa, bo oszczędzamy miejsce w akwarium.

Opublikowano (edytowane)
13 minut temu, Sarkon napisał:

nirva powiem ci szczerze, że system z tym prefiltrem w postaci tego sun sun to super sprawa, bo oszczędzamy miejsce w akwarium.

I naprawdę spełnia swoją rolę. Ja jeszcze na samą górę na gąbki daję watę filtracyjną i co dwa tygodnie czyszczę prefiltr a kubełka nie ruszam. Jak miałem 240 to kubełek otwierałem raz w roku tylko.

Edytowane przez nirva
Opublikowano

Szanowni, skoro już wiem jaki filtr zakupić i jaki kamień użyć może odpowiecie na jeszcze dwa pytania:

1) kupiłem pokrywę Aquael 2x18 w i stockowo oferują w niej dwa ledy sunny 18w. Jedną uległa uszkodzeniu podczas transportu (zgłoszone) ale może polecicie coś co podkreśli urodę pyszczaków, nie za miliony monet?

2) nikt nie wypowiedział się na temat obsady akwarium. Czy w waszej ocenie jest ona w porządku? 

 

Dzięki!

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • To, że są różne sprawdzone metody filtracji to wiem bo kilka z nich przerobiłem. To, że jak kupię i po roku używania będę miał odpowiedź to też wiem 😉 Temat założyłem po to, że być może ktoś miał z podobnym rozwiązaniem styczność choćby w basenie lub ma jakieś konkretne spostrzeżenia, które wykluczają lub potwierdzają zasadność użycia takiego filtra w akwarium...
    • Jak dla mnie temat rzeka do rozważań. Tylko po co? Akwa, o którym piszesz, to w sumie kropelka. Sprawdzonych systemów sporo, jak masz duszę eksperymentatora, to śmiało próbuj 10 l gąbki 20 PPI zrobi robotę i po co się męczyć. Ale do odważnych świat należy. Eksperymentuj, bo rozwiązanie nietuzinkowe, chętnie poczytamy relację  po roku używania.      
    • Wyprowadźcie mnie z błędu zanim zrobię nietrafiony zakup 😁  Ostatnio zacząłem mocno zastanawiać się nad ciśnieniowym filtrem piaskowym do mojego akwa 150x60x60. Wiele zoo czy dużych akwariów używa tego typu filtracji tylko oczywiscie w innej skali. Od FBF różni się to tym, że piasek nie jest w ruchu tylko woda jest przez niego przeciskana pod ciśnieniem. Piasek jak wiadomo jest jednym z lepszych mediów do osiedlania biologii oraz super medium mechanicznym. Czyści się to bajecznie bo po prostu zmienia się kierunek przepływu wody i zebrany syf jest przy podmianie spuszczany do kanalizy. Aquael robi takie filtry do basenów i wyglądają solidnie. Mają wielkość dużego kubła akwarystycznego i złoże na 10kg piachu.  Widzicie jakieś wady dla wykorzystania tego w akwarium?  https://allegro.pl/oferta/filtr-basenowy-aquael-klarjet-6000-6000l-h-29-w-13557937799
    • Cześć,  Co do pakowania "poddbijaczy" pH do filtrów, w podłoże czy nawet budowanie aranżacji z określonych skał, to ja bym sobie odpuścił. Działa chyba głównie na naszą psychikę😜. Kiedyś walczyłem o pH 8, teraz pyski pływają w 7,2 -7,5 i nic z tym nie robię. Lałem chemię, wariowałem przy każdej podmianie i teraz nie wiem po co. Parę osób hodujących z rozmachem popukało się w czoło, jak im powiedziałem jak wydziwiam. Przestałem i rybom jakby z tego powodu wszystko jedno. Pływają, rosną, mnożą się i nie narzekają nawet w wigilię jak z nimi gadam 😜
    • Cześć. Norma w nowym zbiorniku. Najpierw jasnozielono, potem okrzemki. Z czasem doczekasz się zieleni, nieco ciemniejszej, ale zdecydowanie okrzemki się cofną. Jak chcesz zielonej skały, to trzymaj NO3 pod 20-25 nawet 30. Inaczej będzie słabo z glonami. I kombinuj ze światłem, czasem sobie mocno świecę w miejsca, gdzie chce mieć łąki do wypasu mbuniakow. Super akwaryna. Powodzenia. 
    • Tak samo podchodzę do tematu, dlatego ładuję potłuczone muszle do filtrów - bo działają powolutku ale cały czas.  @triamond przy wylocie z filtrów woda dobrze faluje, wymiana gazowa działa jak trzeba.  
    • Jedne są z włókien syntetycznych a drugie z naturalnych . Syntetyczne nie 'pylą".  Tak samo jest z watą akwarystyczną. Dlatego zawsze stosowałem watę JBL bo jest w 100% syntetyczna. Inna często "pyliła".
    • To właśnie ten sam dostawca u którego zakupiłem teraz i rzeczywiście jest wszystko ok
    • Od lat biorę tę i nie ma żadnych problemów
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.