Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam. 

Skoro temat został przeniesiony do działu "Przywitaj się", to go troszkę przerobię, aby faktycznie pasował do tego działu :). 

Od zawsze największym powodzeniem cieszyły się u mnie akwaria roślinne. Teraz z braku czasu i chęci sprawdzania całej tablicy Mendelejewa co tydzień, przesiadam się na trochę mniej absorbujące mbuny :).  A, no i nie trzeba co miesiąc latać z butlą CO2 :D

Akwarystyką zajmuję się od dawna. Aktualnie na stanie znajduje się prawie 500l słonego kawałka oceanu, małe krewetkarium żony, a teraz czas na zagospodarowanie byłego akwarium holenderskiego.

Zacznę od akwarium morskiego. Jest to zbiornik full opti, ow ymiarach 125x55x50 co daje  340l. Za filtrację odpowiada sump, o pojemności blisko 120l. W sumie w obiegu jest 460l. Akwarium wystartowało stosunkowo nie dawno, bo ma zaledwie 3 miesiące. W zbiorniku nastawiłem się na średnio wymagające korale LPS. Ich nieatpliwym urokiem jest piękne "bujanie w rytm fal" wody. 

Następne działające akwarium, to kosteczka lubej, o pojemności 30l. Jest to krewetkarium, które jest gęsto porośnięte mchami, anubiasami, microzorium, oraz bucki. Znajdują się tam też krewecie blue bolt (tak? chyba tak się nazywają 😂 ).

A teraz to, o czym jest to forum, czyli malawi. Na chwilę obecną jest to standardowe 200l, czyli 100x40x50. W niedalekiej przyszłości będzie zamienione na 150x60x60. Najpierw jednak trzeba wyremontować jeden z pokoi :). 

Za filtracje tego akwarium są odpowiedzialne dwa kubełki. 

1. Ultramax 1500 w którym są dwa kosze z gąbką, oraz dwa z ceramiką. 

2. Stary poczciwy fluval 304, a w nim cztery gąbki, oraz cztery kosze z ceramiką. 

Oświetla to Aquael Leddy Slim sunny 36 watt.

Skała to serpentynit, którego weszło ok. 30kg. Swoją drogą z tą skałą była niezła mordęga. Na składzie kamienia mieli najmniejszy kamień o wadzę 120kg. Myślałem, że auto mi pęknie, a potem plecy jak musiałem go połupać na mniejsze fragmenty 😓.

Podłoże to standardowo piasek kwarcowy ze sklepu budowlanego. 

Pochwalę się kilkoma fotkami :)

 

IMG_20190730_202718.jpg

20190728_000506.jpg

20190723_213924.jpg

IMG_20190710_204153.jpg

IMG_20190710_204128.jpg

IMG_20190730_173457.jpg

IMG_20190730_202641.jpg

IMG_20190730_202633.jpg

Edytowane przez Geruwi
Opublikowano

Temat przeniosłem do właściwego działu czyli PRZEDSTAW  SIĘ.

 

Miło nam Ciebie powitać na naszym forum i mamy nadzieję ,że zostaniesz tutaj na dłużej. Odnośnie pytań obsady itp..zakładaj śmiało tematy w działach odpowiednio tematycznych . Tutaj tylko się przestawiamy i swoje akwa:)

Opublikowano
4 minuty temu, AndrzejGłuszyca napisał:

Temat przeniosłem do właściwego działu czyli PRZEDSTAW  SIĘ.

 

Miło nam Ciebie powitać na naszym forum i mamy nadzieję ,że zostaniesz tutaj na dłużej. Odnośnie pytań obsady itp..zakładaj śmiało tematy w działach odpowiednio tematycznych . Tutaj tylko się przestawiamy i swoje akwa:)

Witam, i dziękuję za miłe przywitanie :).

Miałem nadzieję, że temat o obsady będzie odpowiedni w dziale "życie w moim akwarium" 😃

Pozdrawiam :) 

Opublikowano
Teraz, Geruwi napisał:

Miałem nadzieję, że temat o obsady będzie odpowiedni w dziale "życie w moim akwarium"

W tym dziale po prostu opisujesz obserwacje dnia codziennego  dotyczące ryb. A w dziale OBSADY  dyskutujemy o obsadach w ogóle czy też w konkretnym zbiorniku np. Twoim . Spokojnie..kilka chwil i wszystko tematycznie ogarniesz. Pomoc i radę zawsze tutaj znajdziesz.

Opublikowano (edytowane)

No dobrze, w takim razie biorę się za skrobanie drugiego tematu :).

Dziękuję za pomoc :D

 

Edycja: 

Pozwoliłem sobie na zmianę głównego wpisu :)

Edytowane przez Geruwi
Zmiany, zmiany, zmiany...
  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • To, że są różne sprawdzone metody filtracji to wiem bo kilka z nich przerobiłem. To, że jak kupię i po roku używania będę miał odpowiedź to też wiem 😉 Temat założyłem po to, że być może ktoś miał z podobnym rozwiązaniem styczność choćby w basenie lub ma jakieś konkretne spostrzeżenia, które wykluczają lub potwierdzają zasadność użycia takiego filtra w akwarium...
    • Jak dla mnie temat rzeka do rozważań. Tylko po co? Akwa, o którym piszesz, to w sumie kropelka. Sprawdzonych systemów sporo, jak masz duszę eksperymentatora, to śmiało próbuj 10 l gąbki 20 PPI zrobi robotę i po co się męczyć. Ale do odważnych świat należy. Eksperymentuj, bo rozwiązanie nietuzinkowe, chętnie poczytamy relację  po roku używania.      
    • Wyprowadźcie mnie z błędu zanim zrobię nietrafiony zakup 😁  Ostatnio zacząłem mocno zastanawiać się nad ciśnieniowym filtrem piaskowym do mojego akwa 150x60x60. Wiele zoo czy dużych akwariów używa tego typu filtracji tylko oczywiscie w innej skali. Od FBF różni się to tym, że piasek nie jest w ruchu tylko woda jest przez niego przeciskana pod ciśnieniem. Piasek jak wiadomo jest jednym z lepszych mediów do osiedlania biologii oraz super medium mechanicznym. Czyści się to bajecznie bo po prostu zmienia się kierunek przepływu wody i zebrany syf jest przy podmianie spuszczany do kanalizy. Aquael robi takie filtry do basenów i wyglądają solidnie. Mają wielkość dużego kubła akwarystycznego i złoże na 10kg piachu.  Widzicie jakieś wady dla wykorzystania tego w akwarium?  https://allegro.pl/oferta/filtr-basenowy-aquael-klarjet-6000-6000l-h-29-w-13557937799
    • Cześć,  Co do pakowania "poddbijaczy" pH do filtrów, w podłoże czy nawet budowanie aranżacji z określonych skał, to ja bym sobie odpuścił. Działa chyba głównie na naszą psychikę😜. Kiedyś walczyłem o pH 8, teraz pyski pływają w 7,2 -7,5 i nic z tym nie robię. Lałem chemię, wariowałem przy każdej podmianie i teraz nie wiem po co. Parę osób hodujących z rozmachem popukało się w czoło, jak im powiedziałem jak wydziwiam. Przestałem i rybom jakby z tego powodu wszystko jedno. Pływają, rosną, mnożą się i nie narzekają nawet w wigilię jak z nimi gadam 😜
    • Cześć. Norma w nowym zbiorniku. Najpierw jasnozielono, potem okrzemki. Z czasem doczekasz się zieleni, nieco ciemniejszej, ale zdecydowanie okrzemki się cofną. Jak chcesz zielonej skały, to trzymaj NO3 pod 20-25 nawet 30. Inaczej będzie słabo z glonami. I kombinuj ze światłem, czasem sobie mocno świecę w miejsca, gdzie chce mieć łąki do wypasu mbuniakow. Super akwaryna. Powodzenia. 
    • Tak samo podchodzę do tematu, dlatego ładuję potłuczone muszle do filtrów - bo działają powolutku ale cały czas.  @triamond przy wylocie z filtrów woda dobrze faluje, wymiana gazowa działa jak trzeba.  
    • Jedne są z włókien syntetycznych a drugie z naturalnych . Syntetyczne nie 'pylą".  Tak samo jest z watą akwarystyczną. Dlatego zawsze stosowałem watę JBL bo jest w 100% syntetyczna. Inna często "pyliła".
    • To właśnie ten sam dostawca u którego zakupiłem teraz i rzeczywiście jest wszystko ok
    • Od lat biorę tę i nie ma żadnych problemów
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.