Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich. Od dwóch lat posiadam akwarium 160 litrów z Saulosi (1+3), co może niektóre osoby zadziwić za filtr wewnętrzny i jedyny robi chińszczyzna Aqua Nova NBF-1200, rybki mają się dobrze, są duże, wybarwione. Woda czysta, klarowna, na piasku zero odchodów. Wymieniony wcześnie filtr robi za mechanika i biologa-jak widać wystarcza. Lecz filtr pracuje już dość słabo, silniczek trejkocze i wydajność spadła. Rozważam zakup filtra Aquael Turbo 2000, który również odpowiadał będzie za filtracje mechaniczną, oraz biologiczną. Pytanie jest następujące co będzie lepsze, Filtr Aqueal Turbo 2000 gąbka z kompletu + w pojemniku wata, lub cyrkulator Aqueal 2000 i prefiltr eheima z gąbkami? Chyba, że znacie jeszcze inną lepszą kombinacje co do tego filtra. Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedzi.

Opublikowano

Ja posiadam w swoim akwarium 450l filtrację opartą na dwóch filtrach AQUAEL TURBO 2000. Do jednego zamontowany jest prefiltr EHEIM z watą a  drugi ma 2 pojemniki z ceramiką, jeden z watą i gąbkę na końcu. Oczywiście nie obyło się bez falownika gdyż miałem problem z filmem bakteryjnym oraz zalegajacymi gdzieniegdzie odchodami...  Co prawda czyszczenie tego AQUAEL'a z pojemnikami jest trochę uciążliwe ale po awarii kubełka i zalaniu mieszkania żona nie chce słyszeć o żadnym filtrze poza akwarium; przynajmniej narazie...

Opublikowano

Dzięki za odpowiedź, fajnie masz to rozwiązane. Właściwie to zastanawiam się, czy na wata jest mi potrzebna, z obecnej jakości wody jestem bardzo zadowolony. A co do prefiltra eheim z gąbkami w środku, to mam pytanie, czy podczas wyciągania go z wody, część odchodów trafia do wody? W tym filtrze zabudowanym co go posiadam, niewielka ilość trafia do wody i niestanowi to dla mnie problemu, a czytałem, ze gdy gąbka jest niezabudowana, to większość odczepia się i trafia do wody i trzeba wężykiem to zassać, a wiesz może jak to będzie w przypadku prefiltra eheim?

Opublikowano (edytowane)

Jeśli wyjmujesz prefiltr EHEIM'a pionowo to nic nie wypada no chyba że będziesz nim potrząsał na boki to coś tam wypadnie ale nie tyle co w przypadku samej gąbki...

 

Edytowane przez Robson79
Opublikowano
32 minuty temu, Afrodyzjak napisał:

Właściwie to zastanawiam się, czy na wata jest mi potrzebna, z obecnej jakości wody jestem bardzo zadowolony.

To już zależy od Ciebie. Ja gdy jeszcze miałem kubełek to też byłem zadowolony z czystości wody. Niestety przy dwóch filtrach AQUAEL z gąbkami już nie do końca mi się podobało gdyż zawsze pływały jakieś drobinki w wodzie... Po zamianie gąbek na watę to bez porównania, woda kryształ... ?

Opublikowano
6 godzin temu, Afrodyzjak napisał:

Właściwie to zastanawiam się, czy na wata jest mi potrzebna, z obecnej jakości wody jestem bardzo zadowolony.

..też mam takie rozwiązanie . Zamiast oryginalnych gąbek daje watę JBL. Różnicę gołym okiem zauważysz.

Opublikowano

Dziękuje Wam za pomoc, z tą watę to widzę jedną niedogodność, mianowicie filtr będzie jedynym filtrem, więc jak będzie eheim z watą, to ucierpi biologia ze względu na to, ze watę się wymienia co podmianę lub dwie wody w akwarium i tym samym nie będzie bakterii nitryfikacyjnych w filtrze, chyba, że dałbym dwa takie filtry, jeden wata, drugi gąbka, ale chciałbym żeby był to jeden filtr. Chyba, ze usunę jedną gąbkę w prefiltrze i dam w to miejsce watę, ale nie wiem czy to ma ręce i nogi.

Opublikowano
11 minut temu, Afrodyzjak napisał:

z tą watę to widzę jedną niedogodność, mianowicie filtr będzie jedynym filtrem, więc jak będzie eheim z watą, to ucierpi biologia ze względu na to, ze watę się wymienia co podmianę lub dwie wody w akwarium i tym samym nie będzie bakterii nitryfikacyjnych w filtrze, chyba, że dałbym dwa takie filtry,

Teoretycznie masz rację..ale..! Prefiltr Eheim  jest zbudowany z dwóch modułów. W jeden możesz włożyć oryginalną gąbkę i ją płukać a w drugi watę i wymieniać co dwa tygodnie.  Pamiętaj ,że bakterie nitryfikacyjne to nie tylko filtry i wkłady. To również piasek w którym być może jest ich nawet więcej( w podłożu). Jeżeli będziesz miał już dojrzałe akwa to wtedy możesz nie obawiać się tego o czym napisałeś  bo wtedy akwa może spokojnie bez wkładów w filtrze pracować biologicznie na samym piasku w podłożu co już nasi koledzy na tym forum udowodnili fizycznie.  .Ale warunek: akwa ma być dojrzałe. Jak znajdę ten temat to Ci tutaj wrzucę linka do niego.Tym samym możesz wtedy w obu modułach mieć i wymieniać watę.

Opublikowano

No i miód malina. Tak więc dam w jeden moduł gąbkę, a w drugi watę, czy kolejność ma znaczenie? Wydaję mi się, ze ma i najpierw gąbka, a później wata? Mówiąc od dołu filtra.

Opublikowano (edytowane)
5 minut temu, Afrodyzjak napisał:

No i miód malina. Tak więc dam w jeden moduł gąbkę, a w drugi watę, czy kolejność ma znaczenie?

Nie ma znaczenia tak naprawdę..bo brud jest zaciągany  poprzez boczne ścianki. Możesz pobawić się pozmieniać kolejność. Ale wszystko zależy od cyrkulacji. Czasami lepiej wyłapuje dolny moduł a czasami górny. Zależy kto jak ma zrobioną cyrkulację. Podam tutaj nick kolegi  @Pleziorro  bo on udowodnił ,że można w naszym biotopie śmiało obyć się bez filtracji biologicznej a poprzestać na piasku ( nitryfikacja) Może Rafał się odezwie to poda Ci linka bo ja nie mogę go znaleźć.

Edytowane przez AndrzejGłuszyca

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.