Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Chłopie zwariowałeś, tyle kasy za kilka diodek ? !!!! szok !!!!.
Kup sobie moduły samsunga RGB i białe, podłącz do zasilacza za 50zł wszystko w zasadzie jest plug and play, nic nie musisz lutować jak nie chcesz. Moduły te przyklejasz od spodu do pokrywy dla pewności obrabiasz silikonem do klejenia akwariów i będzie dużo lepsze niż ta belka w chorych pieniądzach, bo sam rozplanujesz rozmieszczenie modułów.
Całość możesz uzupełnić sterownikiem od naszego kolegi klubowego @RomanoLindano  i będziesz miał znacznie lepsze światełko i automatyczne sterowane.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

O powrócił syn marnotrawny po 4 latach:D fajnie że piszesz  znowu.

Co do tych linków to jakiś koszmar cenowy ale jeśli to na prawdę miejscowość a nie nazwa kawy to na biednego nie trafiło.:D

W mojej ocenie za drogo i nie wybarwia wszystkich kolorów ryb oraz wnętrza akwarium. Brakuje szczególnie tych pomarańczowych i czerwonych składowych spektrum światła.

Sam byś zrobił 100x taniej i 10x lepsze nawet jak nie masz zielonego pojęcia na razie jak to zrobić .

Jak jednak nie masz czasu na prace ręczne a podasz jakie masz ryby to poszukam ci alternatywy do tego kosmicznie drogiego Juwela.

o Rafale pisaliśmy razem.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Naprawdę wartościowe forum z takimi wartościowymi ludzmi,dziękuje.Spróbuje sam zrobić oświetlenie led w moim baniaczku.Pieziorro i Deccorativo możecie pomóc w dobraniu ilości diod i kolorów i odpowiedniego zasilacza?Czy te diody będą miały chłodzenie?Moja obsada to Saulosi 14szt,2 Maingano i może się skusze na Maisona reef.(Mam 3 Sciemnochromisy ale sprzedaje)Ogólnie to Saulosi jest priolitetową rybą.Skontaktuje się z @RomanoLindanoza sterownikami :)

Opublikowano (edytowane)

Najprostsze rozwiązanie podał ci Plezi , a @egon44 wstawił taki temacik w dziale Oświetlenie.

W ogóle to poszperaj w tym dziale po tematach - może cię coś zainteresuje.

Napisz jakie lubisz klimaty - ciemne jasne jak z HQI  , środek oświetlony a boki ciemne  - to nie jest sklep - tu robisz swoje DIY pod swoje ryby i swoje gusta .

Jak  wybierzesz a nie jest napisane i coś nie jest jasne to pytaj - podpowiemy.

 

Edytowane przez deccorativo
  • Dziękuję 1
Opublikowano

Moduły się nie grzeją, są ciepłe, ale nie gorące, więc pod pokrywą nie musisz mieć dodatkowego chłodzenia.
Ja kupowałem moduły samsunga, i mam je w obu baniakach, w mniejszy baniaku mam jednogatunkowo Saulosi.
Moduły umieściłem na dwóch belkach i są one u mnie bliżej przedniej szyby, dodatkowo dokleiłem od strony tylnej szyby dodatkowe osłonki, przez co światło pada tylko w przód i do dołu, tworząc piękną głębię czarnego tła, zrobiłem tak bo małe akwarium mam 140x40, więc dość wąskie, taka czerń sprawia wrażenie nieskończoności :) polecam.

Jeśli rozmawiamy o akwarium z Twojego profilu, to proponuję około 12-13 modułów RGB https://polskiled.com.pl/modul-goq-samsung-3xled-150-stopni-rgb,3,3461,2940

oraz około 15 modułów https://polskiled.com.pl/modul-goq-samsung-3x5630-150-stopni-bialy-zimny,3,3461,2935

Do tego ze sporym zapasem watów będziesz mógł kupić zasilacz https://polskiled.com.pl/zasilacz-led-modulowy-cl-ip20-12v-5a-60w,3,4243,4246

nie zapomnij o przewodach dwu i czterożyłowych https://polskiled.com.pl/przewod-pol-led-1-metr-2x0-75mm2,3,3543,3879 oraz https://polskiled.com.pl/przewod-pol-led-4x0-3mm2-rgb-1-metr,3,3543,2423

oraz kablu do zasilania :) bo będzie trzeba ciąć jakieś stare urządzenie w domu 

https://polskiled.com.pl/przewod-2m-2x0-75mm2-z-wtyczka-euro-bialy,3,3543,3285

Na koniec wisienka na torcie, czyli produkt Romka, nie musisz go męczyć na PW, możesz oficjalnie kupić przez jego stronę:
https://sklep.palabras.pl/sterownik/25-leddimmerpro.html

Całość nie wymaga lutowania, ja pierwsze ledy lutowałem, kolejne to jak kolejne dziecko, mniej się człowiek cacka... :) więc tylko odizolowałem i  skręciłem przewody od modułów z przewodami do sterownika i zastosowałem izolację termokurczliwą :) i tak działa od półtora roku... :)

p.s. Moduły są połączone ze sobą przewodami fabrycznie, wiec nic nie łączysz już poza przewodami do sterownia, dalej wszystko łączy się za pomocą przyłączy zaciskowych na śrubkę :), coś jak Lego Technics dla staruchów. 
Moduły mają też klasę szczelności IP68 więc nawet jak mi wpadła kiedyś belka do baniaka to tylko ryby się zdziwiły a zestaw działa do dziś, one mają od spodu taśmę 3m która trzyma bardzo mocno i nawet nasze wysoce alkaliczne opary nie mają wpływu na mocowanie.

Poniżej wstawiam filmik jak wygląda oświetlenie mojego Sauloskarium:

 

 

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Witaj!

Oprócz tego co napisali koledzy to możesz też moduły zamocować w sposób jaki zrobił to kolega @marcin73m w tym temacie 

 

Oczywiście mam na myśli lekkie oświetlenie zbiornika po bokach +głębia czarnego tła...

Jest tyle możliwości że w głowie się nie mieści a Ty musisz jedynie się tylko zdecydować co tobie się podoba :) 

Z mojej strony śmiało mogę polecić moduły Led oczywiście w parze z sterownikiem naszego klubowicza Romka...

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Po tych wszystkich postach które napisaliście pozostaje mi tylko zakupić wszystko i montować.Moja świadomość się poszerzyła w nowym temacie,wielkie dzięki jeszcze raz!

Zaczynam też kompletować rzeczy na tło 3D ze styropianu,więc jak mi się uda to będzie też tło.Oświetlenie zakupie gdy będę w Polsce na świętach,do tego czasu mam nadzieje że zrobię wypasione tło :)Teraz zastanawiam się nad aranżacją oświetlenia,czy nad całym akwarium czy z ciemniejszymi bokami.Jaki jest Wasz gust ?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
    • Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył.  Chyba przy następnej wymianie  włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
    • Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.