Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. To jest mój pierwszy post na waszym forum. Zanim go postanowiłem napisać czytałem na waszym forum posty o filtracji narurowej, przeglądałem filmy na youtube.

Mam już pewną wizję odnośnie tego jak mój filtr ma wyglądać, ale nie jestem jej pewny dlatego proszę o pomoc w skorygowaniu mojego projektu. Poniżej schemat ideowy filtra (jeden obraz więcej wart niż 1000 słów :) )

narurowiec.jpg

Na schemacie nie naniosłem informacji o tym, że pompa to w zasadzie dwie pompy pracujące naprzemiennie (uruchamiane przez przełącznik czasowy).

W akwa zamiast falownika włożony skimer. Zależy mi na zminimalizowaniu częstotliwości podmian wody.

Proszę o komentarz i rady co zmienić, co przeprojektować, co wyrzucić.

Opublikowano

Pierwsze 3 korpusy Ok. Przed i za nimi zawór zamykający - kran spustowy- pompa- 2 korpusy na biologię (ceramikę) i bypass aby cała woda nie szła na biologię. Zawory za i przed biologią i tyle. Po co piasek i grys? 

Za pompą możesz jeszcze dać trójnik i korpus z Purolite (zamiast purigenu). 

Przede wszystkim to wpisz w naszą wyszukiwarkę filtr narurowy i znajdziesz gotowe projekty.

Opublikowano

Chodzi mi o nitryfikację czyli FBF ? zaraz za pompą, wiem o zaworach po prostu ich nie naniosłem na schemacie.

O co chodzi w biologii w ceramice? Czemu nie złoże z bakteriami nitryfikacyjnymi? Jak pozbyć się NO2 i NO3 nie robiąc częstych podmian wody?\

Grys koralowy zatwardza wodę. Tak? Mam w kranie wodę dość miękką. Dlatego też w akwa wylądują nasze krajowe wapienie, a nie np łupek.

Opublikowano

Fbf jest już rzadkością i po latach doświadczeń kolegów po prostu odchodzi do lamusa. Dziś całą biologię w akwarium ogarniasz dwoma lub trzema korpusami wypełnionymi ceramiką.

O twardości wody też się nie musisz martwić. Piach i kamienie w akwarium same ustabilizują ten parametr. Tak dla jasności to jaką masz twardość w kranie?

No2 załatwiają bakterie na ceramice i piasku w akwarium a NO3 jeśli za wysokie to albo podmiana albo stosowanie żywicy Purolite. 

Opublikowano (edytowane)

Parę rzeczy zapomniałeś napisać kolego:D

Po pierwsze witaj u nas i napisz czy to będzie biotop Malawi i czy w przyszłości planujesz większy baniak.

Bo jeśli Malawi to woda w tym jeziorze jest bardzo miękka i alkaliczna . Zamiast o twardość zatroszcz się o pH bo zwykle przy miękkiej wodzie pH też niskie a musi być co najmniej 7,4-7,6

Osowców u nas w Polsce jak psów - prawie w każdym województwie po kilka. Może podaj z jakiego wodociągu twoja woda pitna .

Sami może sprawdzimy jaką masz wodę zanim ten grys wpakujesz nie potrzebnie.

16 minut temu, d.dzierzak napisał:

O co chodzi w biologii w ceramice? Czemu nie złoże z bakteriami nitryfikacyjnymi? Jak pozbyć się NO2 i NO3 nie robiąc częstych podmian wody?\

O Seba resztę napisał

Edytowane przez deccorativo
Opublikowano (edytowane)

Głupio mi się przyznać, ale nie robiłem sam pomiaru, sugeruję się opinią osoby montującej filtry do wody. (filtra nie zamontowałem)

Według dokumentu umieszczonego pod tym linkiem: http://wik.turawa.pl/download/attachment/1622/scan8015_000.pdf nasza woda ma ph 6,5

Osowiec Śląski województwo opolskie, powiat opolski, gmina Turawa.

Wielkość baniaka podana w temacie, ale ok chodzi mi o 300 litrów 120x50x50, to jest formu na którym omawia się tematy związane z biotopem Malawi, tu raczej nie będę pytał o akwarium holenderskie.

Jeśli chodzi o samodzielne sprawdzenie wody to masz rację. Po pracy zaopatrzę się w jakieś podstawowe testy paskowe do pomiaru PH KH i GH. Na szybko jakieś paskowe testy w salonie akwarystycznym powinienem dostać.

Wracając do schematu mechanika (trzy korpusy równoległe) - zawór - kran spustowy - pompa - zawór - trójnik - bypas - trzy korpusy równolegle wypełnione ceramiką - wylot do akwa

Wszystko na 3/4 cala

Edytowane przez d.dzierzak
Opublikowano

Szkoda pieniędzy na testy paskowe, jeżeli nie znajdziesz dobrych kropelkowych na miejscu zamów przez internet. Polecane na forum są testy JBL i salifert, ale na PH, KH i GH mogą być także zoolek.

Opublikowano

Kurczę a już myślałem że mam sąsiada - jest Osowiec koło Węgrowa.

Słuchaj Agnieszki - błagam tylko nie paskowe - wyrzucone pieniądze a wynik żaden.

Tak jak napisała koleżanka - nie chodz do zoologa w Turawie najlepiej zamów w erybka.pl albo clarias.pl tylko 3 testy ale kropelkowe.

JBL pH zakres 7,4-9 - czasami nie zamów o innym zakresie

JBL NO2

JBL lub Salifert NO3

Ten raport zbyt mało mówi o wodzie dla ryb z Malawi. A byś się zdziwił ilu tu przychodzi po porady z innymi biotopami.

Nie masz kolego problemu twardości wody - masz problem i to poważny zbyt niskiego pH bo tylko 6,5 ( w aptece w Osowcu masz 6,6) a to do 7,6 daleko.

Z przewodności widzę że woda faktycznie  miękka i nisko zmineralizowana ale to akurat woda jak z  jeziora Malawi oprócz tego pH - nie pękaj poradzimy i nie zakładaj żadnych filtrów od speców od wodociągów.

Jedyne czego nie wiem bo raport nie podaje to poziom azotanów NO3 a to dla nas bardzo ważny parametr.

Jak kupisz testy to sobie sam zmierzysz i zamiast od narurowca zacznij lekturę i budowę od tego  jeszcze przed zakupem.

baniaka .

oraz ten temat bo ujmuje też co i jak robimy i co kupujemy żeby nas w zoologu nie obdarli z kasy.

 

 

 

 

.

 

Opublikowano

Wielkie dzięki za rady odnośnie testów i tego nalewaka do wody.

Obszerna lektura, którą zostawię sobie na wieczór.

31 minut temu, deccorativo napisał:

Tak jak napisała koleżanka - nie chodz do zoologa w Turawie najlepiej zamów w erybka.pl albo clarias.pl tylko 3 testy ale kropelkowe.

W Turawie jest jakiś sklep zoologiczny?

Chyba nie w tej Turawie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.