Skocz do zawartości

filtr zewnętrzny


4ear

Rekomendowane odpowiedzi

ad1 ale jak nie znane zmierzyłem no3 testami kropelkowymi jbl i wyszło między 1 a 5 czyli co nie halo ?

ad2. phmetr kalibrowany 2 tygodnie temu więc wątpię czy źle pokazuje ph

ad3. co to niby to uztrojstwo (można jaśniej) nie każdy jest alfą i omegą w akwarystyce,wszyscy kiedyś zaczynali od podstaw ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.04.2016 o 16:59, deccorativo napisał:

Już to wielokrotnie w różnych tematach podawałem, ale ciągle mam pytania i dziesiątki różnych zestawów do oceny sklecanych w najniższych cenach z allegro, albo żle wybranych elementów ze sklepów i marketów budowlanych.

Podam nie najtańszy ale z jednego żródła wszystko i najlepszy w niskiej cenie:D nie z wkładem węgla za 5zł bo nie może to być wkład z Europy z dobrym węglem. Oba zestawy podłączamy do wody mieszanej ciepła/zimna więc najlepiej w miejsce słuchawki prysznica bo mamy regulację temperatury, szybkości nalewania wody i jak coś przecieka to nie zaleje mieszkania bo ścieka do wanny lub brodzika prysznica.

 

 

 

Ustrojstwo czyli zestaw do nalewania kranówy z NO3 do 5ppm

 

 

 

 

49846ae04ac93f05gen.jpg

 

 

 

Zestaw zastępuje chemiczne uzdatniacze wody wodociągowej i usuwa wszystkie formy chloru stosowane w wodociągach do odkażania wody, usuwa też zanieczyszczenia mechaniczne do 3um a także metale ciężkie, pestycydy, i wiele innych związków szkodliwych dla ryb bez użycia chemii tylko za pomocą węgla aktywnego.

 

Skład zestawu w kolejności od słuchawki prysznicowej:

 

1/ Przyłącze w miejsce słuchawki prysznicowej - 1 szt

http://sklep.osmoza.pl/zlaczka-af-mc-0608-jg-p-378.html

 

2/ Korpus 10" z gwintami 1/4" do wyboru biały lub przeżroczysty.- 1 szt

http://sklep.osmoza.pl/obudowa-eg14wwaq-biala-p-139.html

 

3/ Szybkozłączki wkręcone do korpusu do podłączenia wężyka 3/8" - szt 2

http://sklep.osmoza.pl/zlaczka-af-mc-0604-jg-p-380.html - 2 szt

 

4/ Wkład do korpusu z prasowanego blokowego węgla aktywnego który jednocześnie usuwa zanieczyszczenia mechaniczne do 3um - szt 1

http://sklep.osmoza.pl/wklad-weglowy-blokowy-fccbl-gw-do-osmozy-filtrow-kuchennych-p-732.html

 

5/ Wężyk 3/8" na tyle długi by starczył do akwarium - x metrów

http://sklep.osmoza.pl/przewod-38-ktpe38-p-155.html

 

Całkowity koszt bez przesyłki z wężykiem długości 10m - 101zł.

Wyjaśniam że Wężyk 3/8" a nie 1/4" bo ten cieńszy stawia tak duży opór że woda odkręcona na max płynie do akwarium w tempie 2-3l/min więc może ktoś uważać że za wolno.

 

 

 

 

Zestaw do nalewania kranówy z NO3 pow 10ppm

 

 

 

 

 

Jest to dokładnie ten sam co powyżej uzupełniony o korpus liniowy 2" z wkładem żywicy jonowymiennej Purolite A520E która pochłąnia z wody kranowej NO3 i po tym korpusie woda wpadająca do akwarium nie tylko jest pozbawiona zanieczyszczeń mechanicznych i chloru ale także azotanów NO3 które w zależności od stanu żywicy i szybkości nalewania utrzymują się od 0,5ppm aż do poziomu jak w kranie dla zapchanej żywicy - wtedy potrzebna regeneracja solą próżniową tabletkową albo taką do zmywarek ( nie nabłyszczacz) sól spożywcza szybko niszczy żywicę i nie jest polecana przez producenta Purolite.

 

Skład zestawu - jak w wersji powyżej uzupełniony o dodatkowe elementy:

 

3/ dodatkowe Szybkozłączki wkręcone do korpusu do podłączenia wężyka 3/8" - szt 2 czyli w tej wersji razem 4 szt

http://sklep.osmoza.pl/zlaczka-af-mc-0604-jg-p-380.html

 

6/ Obudowa filtra liniowego 2" z siateczkami i gąbkami w komplecie

http://sklep.osmoza.pl/obudowa-liniowa-2-p-770.html

 

 

7/ Żywica jonowymienna usuwająca azotany NO3 Purolite A520E - 1 litr za 38 zł

http://sklep.osmoza.pl/zloze-do-usuwania-azotanow-a520e-p-461.html

 

Do korpusu liniowego wejdzie max 0,5l i nie należy zbyt ubijać - powinno być lużne by przepływ wody był swobodny.

 

Korpus liniowy podłączamy 30-50cm za filtrem węglowym by wszystko było w wanie lub brodziku. W tej konfiguracji nie należy dawać wysokich przepływów wody przez złoże Purolite by zdążył wyłapać azotany NO3.

 

Razem koszt wzrasta do ok 176 zł.

 

Zaproponowałem właścicielowi sklepu osmoza.pl by udzielił naszym klubowiczom upustu:D zobaczymy czy się przychyli do prośby.

np. :) 

Edytowane przez Dariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz NO3 takie jak podajesz to budujesz go w wersji pierwszej - tańszej.

Kupujesz wężyki i śrubunki oraz obudowę filtra i jego wkład z węgla aktywnego (linki pod zdjęciem)

Przy podmianach wody jest to bardzo wygodne. Nie musisz ganiać z wiaderkami po domu, tylko podłączasz bezpośrednio pod prysznic, wkładasz drugi koniec do akwarium i lejesz sobie wodę. Fotografie to ilustrującą znajdziesz w linku od deccorativo. Co daje ten wkład z węgla? W skrócie powiem że dużo. Wszystkie info o tym wkładzie znajdziesz w temacie podesłanym przez Pana Henryka - deccorativo

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Pardon, zagalopowałem się. 😬
    • Od razu ucinam wszelkie dyskusje na temat wspomnianych ryb czy proponowania koledze obsady w tym temacie. Przypominam, jesteśmy w dziale DIY.
    • Też miałem 120 cm akwarium, więc baw się dobrze i poznawaj biotop, 
    • Właśnie. To nie temat, jakich wiele tu na forum, że nowicjusze opisują planowane zbiorniki z przekonaniem, że "większy nie wejdzie do salonu", po czym reszta przekonuje, że da się, delikwent stawia takowy i jest wdzięczny i zadowolony. 😉 Trudno, jest jak jest, przecież nie będziemy koledze kazać przestawiać ścian, zwalić wylanej płyty i zamurować otworu, bo zbiornik mógłby być większy. Oczywiście, aż prosiło się o taki na etapie projektowania domu. Inna sprawa, to niech rzuci kamieniem ten, kto nie zaczynał od 240-tki. 😁 Może faktycznie na piętrze (albo i na tym samym poziomie) stanie za jakiś czas 1000 litrów i jeszcze zadziwi wszystkich. 👍 Nie jest też tak, moim zdaniem, że nic nie da się wpuścić do takiego akwarium. @Lema pewnie jeszcze trochę zejdzie, zanim odpalisz zbiornik, mam np. do oddania harem niedużej i ciekawej rybki, jaką jest Labidochromis Perlmutt. Jeśli chodzi o wysokość akwarium, nie szalej, bo światło otworu w ścianie ma niecały metr, będzie Ci trudno serwisować zbiornik.  Chyba, że jako podstawę zamówić płytę ze sklejki, ale o wymiarze 130x50 cm i zrobić akwarium wystające o 10 cm od obu narożnych ścian. Pomyśl, może to jest dobry kierunek, ale nie wiem, jak z bezpieczeństwem i ciągami komunikacyjnymi przy ścianach. Zabudowa akwarium od góry też musiałaby być wysunięta o te 10 cm. Moim zdaniem mogłoby to dać ciekawy efekt bryły szkła i wody wystającej ze  ściany; serwis byłby łatwiejszy, niż gdyby szyby były zlicowane ze ścianami.
    • Co do wielkości, to strzeliłeś sobie w kolano. Taki baniak mocno ogranicza Ci możliwość doboru obsady i spotka Cię to, co w Malawi najmniej fajne. Wykastrowana obsada, problemy z agresją nawet wśród najspokojniejszych mbuna, bo łagodnych nie ma. O rybach z grupy non mbuna możesz zapomnieć przy takich wymiarach. Nie gniewaj się, brutalnie, ale takie są fakty. Ćwiczę ten biotop jakiś czas i wielkość zbiornika jest lekarstwem na wszystkie problemy, jakie się pojawiają. "Zaczynanie małymi kroczkami" w tej konkretnej sytuacji jest błędem. Złe założenie, które przynosi więcej szkody niż pożytku. I nie musisz na nas robić wrażenia wymiarami zbiornika. To nie konkurs na największe akwarium. Powinieneś stworzyć zbiornik, w którym ryby będą się czuły dobrze, bo tylko w taki sposób Ty będziesz z niego zadowolony. Inna sytuacja, jak wbijasz akwarium do ciasnego mieszkania. Tutaj kompromisy wielkościowe są uzasadnione i zrozumiałe.  Ale jak komponujesz akwarium  z nowo budowanym domem, to taki mały zbiornik jest błędem i tyle. Tak myślę, czysto subiektywnie😉 Szukanie litrażu w podnoszeniu wysokości nie ma sensu. Dla ryb niewielka korzyść, a Ty będziesz miał znacznie utrudnioną pielęgnację zbiornika. Jeżeli ma to mieć sens to zwiększaj powierzchnię dna.
    • Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i zainteresowanie się tematem. Odpowiadając na pytania odnośnie czy będzie to malawi, to tak, taki jest właśnie plan. Z tego co wiem, to w tym biotopie chodzi o jak największą powierzchnię dna. Niestety, ale nie mogę zwiększyć powierzchni podstawy. Na prawo od akwarium jest ściana nośna, które wolałbym nie naruszać, a za akwarium jest wąska ścianka z gazobetonu, podtrzymująca wylane nadproże nad akwarium. Wewnątrz tego wąskiego murka zatopiłem pręty, żeby całość wzmocnić. Jedyny kierunek w jaki mogę iść to do góry, ale też nie ma co przesadzać bo później zacznie widać środek spiżarni oraz będzie utrudniony dostęp do dna. Wy to widzicie z innej perspektywy - ograniczenia jednak są, muszę rzeźbić w tym co mam na tą chwilę. Co do wielkości i tego, że na początku popełniłem błąd to może i macie racje, ale wolę zaczynać małymi kroczkami. Nie wiem jak to się finalnie skończy. Oby bakcyl pozostał. Planuję z czasem urządzić swoje biuro na drugiej kondygnacji i tam będę miał pole do popisu. Akwarium 120x40x60 na Was pewnie wrażenia nie robi, ale na mnie już tak. Widziałem podobne kiedyś u znajomych i strasznie mi się to spodobało. Akwarium zacznie się na około 122cm, do tego wysokość 60cm to już się robi 182cm, a to dosyć wysoko według mnie. Czy może jednak warto iść do góry? Co do tematu sumpa, przelewu itp. to macie racje - lepiej zrobić na zewnątrz i nie zabierać przestrzeni już z tak małego akwarium. Rozumiem, że przez to jestem skazany na akwarium na zamówienie. Jesteście w stanie polecić firmę/osobę, która się specjalizuje w takich tematach? Wolałbym coś sprawdzonego. Najważniejsza informacja, która została wyjaśniona na tak wczesnym etapie, czego się bardzo cieszę, to właśnie te otwory w płycie betonowej. Całe szczęście nie będę musiał ich robić. Dziękuję za porady.   @yaro Płyta granitowa to takie trochę na szybko wybrane rozwiązanie. Muszę się rozeznać cenowo jak to wygląda. Rozważę płytę meblową albo coś podobnego, a pod akwarium gąbeczka, to wiem   @TomekT Widzę, że kolega z Torunia, także rzut beretem. 😛 Dzięki za pomysł z żywicą, jest spoko, ale wymaga szalowania itd. Wolałbym mimo wszystko kupić coś twardego i sztywnego, co mogę jedynie przykleić na klej i wypoziomować delikatnie młoteczkiem. Sklejka wodoodporna brzmi bardzo spoko. Już miałem z takimi do czynienia i są naprawdę bardzo solidne.  
    • Słuszna uwaga☝️Zakładamy jednak, będąc na forum o tematyce Malawi, że będzie to właśnie ten biotop.
    • Uprzejmie założyłem, że tak. 😉 @Lema Najpewniej tak będzie, że szybko akwarium "skurczy" się i będziesz żałował, że nie zaprojektowałeś większego, jak pisali wyżej koledzy. Nie ma już możliwości np. odchudzenia tego słupa, by weszło chociaż 50 cm szerokości akwarium? Pisałeś, że kucie i rozwalanie w granicach rozsądku Ci nie straszne. 😉
    • Również o tym pomyślałem, ale nie o pudełku przelewowym, a o kominie zewnętrznym jak na filmie poniżej. Tyle, że w tym przypadku odpada kupno w sklepie, akwarium trzeba robić na zamówienie, a komin musiałby być na tylnej szybie. Ogólnie projekt fajny, ale jednak, podzielając zdanie @pulpet, nie przemyślany. Mając (prawie) nieograniczone możliwości stawiasz najmniejszy możliwy baniak pod Malawi. Powodzenia  
    • Nie warto, jednak nie rezygnował bym z sumpa, a komin bym zrobił poza akwarium. Z tyłu jako pudełko przelewowe. Po za tym nie wiemy czy to ma być malawi
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.