Skocz do zawartości

totalny nowicjusz - start zbiornika 450l


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

witam!:)


jako iż jestem nowy na tym forum przedstawie się.


Nazywam się Maciej mam 33 lata i od 15 lat jestem zapalonym TERRARYSTĄ - posiadam sporą kolekcję węży dusicieli, jaszczurek oraz pająków ptaszników - nie będę tu wymieniał wszystkich z gatunku bo nie ma to sensu. Jestem również właścicielem kocurka rasy Maine Coon.


na forum zaglądam od jakiegoś czasu i postanowiłem że czas założyć sobie akwarium i zacząć przygodę z kolejnymi zwierzakami tym razem ryby.


na początek kupiłem szafka pod akwarium oraz zbiornik 450l o wymiarach 150x50x60.

w akwarium chciałbym mieć niewielką ilość ryb a może nawet jedna parkę jakiś dużych pielęgnic!


teraz chciałbym bym nabyć osprzęt techniczny i tu moje pytanie do doświadczonych akwarystów jaki sprzęt jest niezbędny do takiego zbiornika?

wytyczne są takie iż chce mieć jak najmniej osprzętu wewnątrz zbiornika, czyli np jedyne filtry jakie wchodzą w grę to filtry zewnętrzne itd.?


liczę na waszą pomoc oraz poważne i profesjonale potraktowanie tematu ponieważ chciałbym zrobić wszytko jak się należy, tak żeby rybki miały tak dobrze jak reszta moich zwierząt!!!!!!!!


przepraszam również jeżeli wypisałem tu jakieś głupoty ale tak jak mówię jestem w tej materii żółtodziobem.


pozdrawiam MAciej

Opublikowano

Na pewno możesz zrezygnować z filtrów wewnętrznych na rzecz dwóch filtrów kubelkowych lub systemu z narurowcami . Nie wiem jakie są twoje mozliwosci w tym wzgledzie. Prostota przemawia za dwoma kubelkami , kupujesz i montujesz ale cena chyba jednak za narurowcem. Liczy się rodzaj szafki no i chęć do zamontowania naukowca. Napisz co byś wolał. Poza tym czy masz nakrywę ?

  • Dziękuję 1
Opublikowano

posiadam pokrywę aluminiową z miejscem na dwie świetlówki.

szafka ma dwie mniejsze zamykane szafeczki o wymiarach 40x50x70.


wolałbym filtry kubełkowe ze względu na prostotę montażu,a tak jak pisałem jestem w tych kwestiach amatorem także myślę, że z filtrem narurowcem (mam nadzieje, że dobrze go nazwałem) bym sobie nie poradził!


proszę o podanie marek oraz modeli filtrów jakie Pan poleca.


jaki osprzęt jest jeszcze potrzebny (również proszę o podanie konkretnych modeli) poza filtrami, chodzi mi totalnie o wszystko tak, żeby miało ta ręce i nogi.


mam nadzieje że nie wymagam za wiele oraz nie sprawiam swoją niewiedzą kłopotów.


dziękuję za każdą pomoc.


pozdrawiam MAciej

Opublikowano

Jestem Harisimi te Pan brzmi bardzo oficjalnie ;). Kubełki jakie bym polecał to Eheim i Fluval z nimi miałem najmniejsze problemy. Jeden z kubełków powinien być mechanikiem a drugi biologiem. Słabszy zrób mechanikiem. Ja miałem fluvala 404 jako biologa ( wypełnienie jeden koszyk grys koralowy, reszta ceramika, oryginalne gąbki czyszczenie co 4-6 msc ) i eheima 2213 ( wypełnienie na dnie trochę ceramiki, gruba wata perlista i zwykłą wata akwarystyczna czyszczenie co miesiąc ). Starczało. Czy musza być takie ... oczywiście, że nie ... mozesz kupić np Eheima Classica 2217 jako biologa i chińczyka jako mechanika ( tu niech doradza koledzy bo nigdy ich nie stosowałem ). Możesz dać Eheima professionela 2228 jako biologa i chińczyka jako mechanika. Osobiście biologa wybierałbym z filtrów Eheima, JBL, Fluval a mechanikiem na pewno byłby Eheim classic 2213. Mimo tego, że się ciężko odpowietrza jest pewny nie drogi i ma fajnie pod mechanika układane wkłady troszkę podobnie jak w filtrach wewnętrznych.


Świetlówki dałbym jako pierwszą licząc od szyby dałbym jakąś o naturalnym ciepłym świetle np Leucii nature a jako drugą power - glo.


No i nie wiele Ci już sprzetu zostaje. Termometr może być każdy ale żeby było ładnie to najlepiej zewnętrzny aby w baniaku była tylko dioda. Grzałki 2 sztuki po 200 W najlepiej Jager.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

dzięki bardzo! właśnie na taką konkretną odpowiedź liczyłem!


teraz sobie poczytam o tych filtrach co nieco, przestudiuje ceny w sklepach internetowych oraz na allegro i skonsultuje się ponownie czy mój wybór jest dobry.?


mam jeszcze pytanie czy różnica pomiędzy biologiem a mechanikiem polega na różnicy w warstwach wewnątrz kubła czy może różnice są inne: jakiś inny montaż lub coś takiego????

może jest gdzieś na forum możliwość poczytania o tych filtrach (prosiłbym o link do tematu jeżeli to nie nazbyt wiele)


jeszcze raz wielkie dzięki za mega profesjonalne podejście do nowego akwarysty!


pozdrawiam MAciej

Opublikowano

Na szybkiego nie znajdę jakiegoś wątku ale jako zwolennik dwóch kubełków często o tym dyskutowałem. Może ktoś trafi i wklei linka.


Rożnica pomiędzy kubłem - biologiem a kubłem mechanikiem jest wywoływana tylko różnymi wkładami i częstotliwością czyszczenia. Po prostu biolog wypełniony choćby grysem i ceramiką przez 4-6 miesięcy się zamuli ale to wcale nie przeszkadza bo on musi przerabiać amoniak na finalne azotany. Mechanik ma w sobie watę świetnie wychwytująca zanieczyszczenia i dlatego wymaga czyszczenia częściej. Oczywiście prawda jest taka, ze biolog pełni również funkcje mechaniczną a mechanik biologiczną tyle, że wkłady determinują to lub to. Konstrukcyjnie każdy kubełek jest biologiczno - mechaniczny.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

nie ma linku w poprzednim poście!


podsumowując:

2 filtry zewnętrzne (biolog mechanik)

2 grzałki 200W

2 świetlówki

termometr


czy jest może coś jeszcze jest potrzene z techniki?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.