Skocz do zawartości

Mętna powierzchnia wody w nowym akwarium


Quass1m

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów


Niedawno postanowiłem założyć pierwsze od dawna akwarium i padło na malawi. Zbiornik zalałem 7.10.2013. Tego samego dnia wlałem JBL Denitrol i Aqua-art Safe Water. Niestety mam obecnie problem ze zmętnieniem powierzchni wody zbiornika. Wyglądem przypomina to nieco rozlaną benzynę. Na dodatek widoczne są bąbelki.


Oto link do filmu:

www.youtube.com/watch?v=kdmA-Jd31Sk


I dzisiejsze zdjęcia zbiornka:

http://image.bayimg.com/d2195df3abe13b93af69781b7fb615bdfb9c98ea.jpg

http://image.bayimg.com/75dfe0dd92654110a9016e4dc31762e4473d677b.jpg


Zmianę zauważyłem wczoraj rano, tj 15.10.2013. W stosunku do filmu ilość bąbelków się nieco zwiększyła. Woda mimo to pozostaje idealnie czysta. Kontrast czarnego tła i niemal białego podłoża na zdjęciu nieco to przekłamuje. Co do zmian to nie wiem czy nie mają one związku z WYŁĄCZENIEM lampy UV 12.10.2013. Na początku wlałem dużą dawnę Denitrol'a (zalecaną na start). Aż do dzisiaj dolewałem po ok. 10ml dziennie też wg instrukcji. Nie wiem niestety jaki dokładnie wpływ ma światło UV na rozwój bakterii nitryfikacyjnych.


Co do zbiornika:


  • 120x50x50cm 300l OptiWhite

  • Oświetlenie LED Diversa Intenso 33,1W

  • Filtr zewnętrzny HW303B z lampą UV 9W. Lampa włączona od zalania do 12.10.2013. Obecnie wyłączona.

  • Filtr wewnętrzny AquaEl Circulator 1500l/h ze średnią gąbką. Na ten moment ma przede wszystkim ruszać wodę oraz zbierać pył z piachu.

  • Kamienie zebrane nad wybrzeżem Chorwacji (Nie wiem jakiego pochodzenia). Wyczyszczone ze skorupiaków w szczelinach i następnie wygotowane.

  • Podłoże - piasek 'z atestem' z OBI (oczywiście dobrze przepłukany).



Parametry wody niestetey (na razie) niezbyt dokładne. Do dyspozycji mam tylko test kropelkowy Zoolek NH3 i niewiele warte paskowe Easylife 5in1 więc reszta parametrów tylko orientacyjna.


  • pH 8

  • KH 16

  • GH 16

  • NO2 0

  • NO3 10ppm (gdzieś pomiędzy 0 a następnym oczytem ze skali)

  • NH3 0



Takie same parametry ma woda kranowa i utrzymują się one od założenia zbiornika.


Jak widać na filmie tafla wody się załamuje. Jutro postaram się zostawić akwa z założonym napowietrzaniem ale nie wiem czy to coś zdziała. Proszę o pomoc z tym problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy film bakteryjny powoduje takie ilości bąbelków na powierzchni?


Nic nie bój tak tez się robi ;-) !! Ja jak miałem film bakteryjny to właśnie też się takie robiły. Montuj skimmera czy bąbelki i po kłopocie lepsza wymiana gazowa będzie w wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej przez kilka dni nie widzałem żadnych bąbelków. Nawet 1 sztuki. W filtrach niczego nie zmieniałem. Ten film bakteryjny wygląda na żywo naprawdę paskudnie i trochę mnie wystraszył. W takim razie zamontuję pewnie skimmer i będę czekał na zmiany.


BTW, czy ktoś wie ile dojrzewa podobny zbiornik przy zastosowaniu wyłącznie JBL Denitrol?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz obejrzałem filmik. Widzę,że masz wylot z filtra pod taflą wody,i tafla jest łamana za słabo! ustaw go na równi z taflą wody lub ciut ponad taflę,tak żeby wyrzut wody z filtra powodował powstawanie bąbelków na tafli.Ja mam tak u siebie,i nie mam filmu bakteryjnego.

Ponad to powinieneś założyć prefiltr,na rurkę ssącą od kubełka:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem problem i filmem bakteryjnym.

Jednak z radą przyszedł mi jeden z forumowiczów i powiedział o tzw. gwizdku. Zrobiłem go sam z kawałka węża od odmulacza założyłem na wylot z filtra kubełkowego i film się skończył ;)

Proszę o to link do tematu, pokazane jest jak go zrobić i założyć:

http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/topic/diy-skimmer-powierzchni-wody-27140.html


Pozdrawiam,

Krzysiek

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Myślę, że na dobry początek 4 gatunki to będzie dobry wybór. Obsada też dość oryginalna, także będzie na co patrzeć. Po jakims czasie sam oceniasz czy ilość ryb jest wystarczająca. Przy świeżym zbiorniku też nie ma co szarżować z ilością ryb wpuszczonych na początek, bo zalążki biologii łatwiej to zniosą. Oczywiście ustalanie ilość gatunków bez wspomnieniu, a liczebności osobników poszczególnych gatunkow jest mocno umowna bo można próbować z więcej niż jednym samcem i większą ilością samic, a można docelowo celować w jednego samca i np 2 samice. Ja zdecydowanie wolę jak moje ryby mają przestrzeń życiową i w zamian częściej mogę obserwować ich naturalne zachowania. Mocno przerybione zbiorniki to jakoś nie moja bajka (oczywiście w Twoim przypadku przy racjonalnej ilości ryb w obrębie gatunku nie ma mowy o przerybieniu). Tysiąc litrów to już kawał szkła i super możliwości, choć wiadomo litrów zawsze będzie za mało i to myślenie, że jakbym tu dorzucił 50cm, a tam 20 oooo wtedy to by dopiero było Sam jestem na etapie wybierania obsady (można powiedzieć, że ta się już nawet wyklarowała), z tą różnicą, że zbiornik o 400l większy, od Twojego, a w planach pierwsze podejście do drapieżników. Zobaczymy jak ta przygoda się potoczy. Tobie też życzę powodzenia
    • Jak to mówią "nie znam się, ale się wypowiem"  @TomekT jak wiesz sam jestem na podobnym etapie rozmyślań. Przeczytałem cały wątek Iquitosa o jego akwarium i doszedłem do wniosku, że Mylochromisa trzeba byłoby hodować z naprawdę spokojnymi gatunkami. Sam nad nim mocno się zastanawiałem, ale doszedłem do wniosku, że jakikolwiek typowy, średniej wielkości drapieżnik to już będzie dla tego gatunku zbyt wielkie obciążenie. W. Sierakowski w książce również wspomina o wyjątkowej delikatności tego gatunku. Jeśli chodzi o dodawanie L. Caeruleus to odpuściłbym po prostu ze względu na to, że wg mnie szkoda pakować tak rozpowszechnionej ryby do obsady, która składa się z tak nieczęsto spotykanych okazów. Ja bym stawiał na zestaw: D. Strigatus, S. Tolae, L. Lethrinus oraz P. Milomo  P. Milomo wygląda super  
    • Witajcie. Na razie w dość odległych planach zbiornik o wymiarach jak w temacie, 1008 l brutto. Wymiary dość nietypowe ze względu na wnękę salonu, jest to raczej maksimum, które dam radę upchnąć. Po wielu dywagacjach, czytaniu, zadawaniu pytań na forum pomysł na obsadę ewoluuje od schematu opisanego przez @tom77 w artykule o non-mbuna w akwariach 200 cm do gatunków, jak poniżej. Pomyślałem, że założę nowy temat.   Dimidiochromis strigatus Stigmatochromis tolae Lethrinops lethrinus  /  Mylochromis sp. Mchuse  jako kopacze/grzebacze - mogą być oba gatunki?           Placidochromis milomo  /  Protomelas sp. johnstoni solo  (tu na pewno zamiennie ze względu na pasiaste ubarwienie. Milomo bardziej przypomina mi N. Livingstonii, johnstoni solo bardziej regularne pasy; milomo chyba bardziej pasuje do tego typu obsady, większy i mocniejszy)    Pomysł na strigatusa ze względu na to, że D. compressiceps jest chyba mocniejszy, agresywniejszy i może raczej nadawałby się do bardziej drapieżnej obsady. Stigmatochromis tolae jako inny średniej wielkości drapieżnik (mniejszy od strigatusa), który po prostu jest ładny, a mało popularny. Bardzo chciałbym mieć ryby kopacze, które jak np. Lethrinops lethrinus szukają pokarmu w piasku również sensorami ruchu - myślę, że zakopywanie żywego pokarmu, który hoduję, w piasku i obserwowanie, jak ryby go znajdują będzie dużą frajdą. 🙂 Być może więcej niż jeden kopacz to będzie zbyt wiele, ale oprócz "must have" w postaci lethrinusa podoba mi się Mylochromis sp. Mchuse - ale pytanie, czy nie za delikatny/strachliwy. Chciałbym też dodać pasiasty akcent w postaci Placidochromis milomo albo Protomelas sp. johnstoni solo.   Czy takie 4, 5 gatunków to jest maksimum, którym można by zarybić planowane akwarium o takich wymiarach? Dno miałoby niecałe 1,5 m2 (dokładnie 1,48). Szczerze pisząc, doświadczenie z tymi gatunkami mam zerowe, starałem się dobrać tak, by nie było zbyt dużej przepaści między największym gatunkiem, a jakimś delikatnym słabeuszem, któremu reszta nie da żyć. Rozumiem, że dodatki w postaci Labidochromis caeruleus trzeba sobie odpuścić ze względu na wielkość D. strigatus? Będę wdzięczny za uwagi, również krytyczne, wszelkie wskazówki mile widziane. 😉👍
    • Dzięki za odpowiedź, planuję na driverach, będzie miks 10w i 3w diód,  oczywiscie w odzielnych szeregach. Zamówiłem już drivery z ali, jak ogarnę to napiszę, może komuś się przyda.
    • Mea culpa, puściłem szybko przelew i zapomniałem dodać. 👍
    • Tak Już ok, dla potomności innych również proszę o podawanie w tytule nicka
    • O mnie się rozchodzi? 😉
    • 1. @ziemniak 2. @TomekT 3. @lukBB 4. @Zbyszek 5. @bobasxx 6. @yaro 7. @sergio74 8. @BombeL 9. @Robson79 10. @bobanr 11. @Gucio2003 12.
    • Nie wiem co tam na wyjściu tego sterownika jest, ale jak stworzony do modułów np. 12v to możesz w szeregu z rezystorem. Kalkulator https://www.elektroda.pl/calculators/resistor-for-led-calculator-advanced dioda napięcie znasz z noty, dla power led ja przyjmuje 4V, prąd też znasz jak się nie myle 900mA, wklepujesz do kalkulatora i wiesz jaki rezystor i jakiej mocy. Innym rozwiązaniem może być np driver LDD-1000L(dla diody którą podałeś) można nim sterować sygnałem PWM. Podejrzewam sterownik ten jest na mosfetach, tak więc rozkręcił bym i wyprowadził sygnał PWM. Chyba że można inaczej ale tego nie wiem. Pytaj Romka napewno podpowie. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Niestety, ale ten driver nie zadziała z leddimmerem.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.