Skocz do zawartości

efektywne podwyższenie ph


Arkady

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o podanie możliwie najlepszego sposobu i materiału do podwyższenia ph wody.

Chodzi o to, że mam w swoim baniaku ph w okolicach 7,5-7,6. Myślę, że optymalnie dobrze by było dojść do poziomu 7,8-8,0. Nie chcę podwyższać chemicznymi preparatami tylko za pomocą naturalnych metod.

Podpowiedzcie jaki minerał piaskowiec, koralowiec, marmur czy może inny podnosi najefektywniej (tzn. mała objętościowo ilość czynnika zmienia możliwie dużą wartość ph wody). Ponadto rozumiem, że najskuteczniejszym sposobem będzie wrzucenie materiału do kubełka, z uwagi na duży przepływ wody, ale czy ukrycie gryzu czy kamieni w podłożu (u mnie piasek kwarcowy), będzie także skuteczną metodą czy trzeba będzie odpowiednio jego więcej? Jakie rozwiązania macie w swoich baniakach? Proszę o podanie ilości i rodzaju materiału, sposobu jego zastosowania, litrażu baniaka oraz wartości przyrostu ph.

Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie przy takim pH i pewnie wodzie tzw. średnio twardej( bo taka zakładam masz bo tak jest najczęściej w kranie) to bym dał 2-3 łyżki sody na 100l wody i na drugi dzień zmierzył pH. Powinno dobić do tych 7,8. Oczywiście zastosowanie w filtrze grysu koralowego będzie ładnie buforowało wartość pH która osiągniesz za pomocą sody.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć sobie do filtra coś takiego:


ŻWIR KORALOWY 20-30 mm do akwarium ! Tylko u nas ! (3539681182) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img19.allegroimg.pl/photos/400x300/35/39/68/11/3539681182@@AMEPARAM@@19@@AMEPARAM@@35/39/68/11@@AMEPARAM@@3539681182



Najlepiej wypełnić tym jeden koszyk w kubełku i będzie to delikatnie stabilizowało KH a w konsekwencji podwyższało PH. Dobrzeby jednak było przy podmiance co pewien czas podnieść to pH za pomoca sody oczyszczonej. Grys koralowy działa bardzo delikatnie, soda spowoduje podniesienie PH do wyższego poziomu a grys spowoduje, że Twoja ingerencja będzie o wiele rzadsza.

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wypełnisz grysem koszyk to na pewno to działa nie polecę tego w kg bo zawsze działałem na zasadzie jaki koszyk w filtrze tyle grysu, KH spadało jednak o wiele wolniej niż gdy miałem filtr z samą ceramiką. Myślę, że wpływ obok ilości ma przepływ. Nie mierzyłem nigdy ale przykładowo w filtrze Fluval 404 miałem grysem wypełniony jeden koszyk we Fluvalu FX5 zawsze też jeden koszyk. Nie jest to duża ilość grysu i nie oszukujmy się masz rację szału nie było ale dosypywanie sody co miesiąc zamiast przy każdej podmianie to też zysk.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma wątpliwości, że najbardziej dynamiczne i efektywne jest używanie sody ale dzięki grysowi nie musiałem tego robić tak często w 450-tce a teraz wsypałem tylko kilka paczek na początku i ostatnio 2 paczki bo KH zjechało z 10 do 8.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.