Skocz do zawartości

JBL E1501 Wkłady


prozak

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek jako że jest to mój pierwszy post, witam wszystkich. Przejdę odrazu do rzeczy. Otóż dostałem filtr JBL e1501 za można powiedzieć przysłowiową stówkę. Filtr ma w środku kosze ale nic w nich nie ma. Proszę was o pomoc co mam tam włożyć. Bo jak przeglądam wkłady na allegro to lepiej mi go sprzedać i kupić nowy wraz z wkładami. Z akwarystyką mam do czynienia od jakiś 4 miesięcy. Mam zamiar trzymać pyszczaki baniak to 240l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem już wypełnione kosze (JBL e901), ale wielu forumowiczów poleca ceramikę Matrix Seachema. Załaduj ją we wszystkie kosze. Gąbki, które są na wylocie filtra wywal bo to nic nie daje - ja w to miejsce wsadziłem torebkę Purigenu. Osobiście mam jeden dolny kosz wypełniony ceramiką, a dwa górne kulkami ze spalonego szkła, ale tak już było w oryginale. No i oczywiście Purigen zamiast gąbek na wylocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matrix we wszystkich koszach przy 240l to IMHO przerost formy nad treścią i zbędny wydatek. Zasyp całość zwykłą ceramiką bio np. http://www.aqua-nova.pl/?a=produkty&opcja=show&idprod=89&idkat=5&idpodkat=0

Na zasysie załóż prefiltr np. z korpusu narurowego, do tego cyrkulator http://www.aquario.pl/pl/pompy-akwarystyczne/527-jvp-101-pompa-cyrkulacyjna-3000l-h.html i filtracje masz załatwioną. JBL 1500 powinien dać radę przy takim układzie obsłużyć zarówno filtrację bio jak i mechaniczną. Jeden koszyk możesz zostawić pusty (lub gąbka) na ew. adsorbery typu węgiel, purigen ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze pytanie - Czy ma to być filtr biologiczny z prefiltrem np. korpus narurowy ?


Jeżeli biolog z prefiltrem gąbkowym na rurze to kupiłbym max 500ml matrixa seachemu , a reszte koszy zasypał pierwszą lepszą ceramiką+na górny kosz gąbkę( szkoda kasy na matrixa żeby całego JBL 1501 zasypać kilkoma litrami matrixa taka ilość to na baniak 1000l+ ;-) )

Natomiast jeżeli mam być na nim prefiltr, który mocniej zagłusza przepływ np. korpus narurowy, to w jeden kosz matrix 1000ml w dwa jakąkolwiek ceramikę czwarty kosz pusty( dla lepszego przepływu). W koszu górnym cieniutką gąbkę tak na wrazie czego żeby nic nie wpadło do wirnika pompy filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma to być filtr biologiczny. Ale i mechaniki troszkę nie zaszkodzi. Ponieważ się troszkę pośpieszyłem i kupiłem mechanika który raczej nie będzie dawał rady i przydało by się aby był wspomagany kubełkiem. Mechanik to Eheim Aquaball 180 do tego eheim skim 350 no i e1501. Mam jeszcze e901(w tej chwili pracuje) nówkę który będzie służył jako zapas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontuj na jbl 1501 prfiltr narurowy zrób tak jak Ci pisałem i będziesz miał dwa w jednym mechnik+biolog. Ja tak mam z powodzeniem w 200l akwarium + falwonik jvp100 dla lepszego mieszania wody w akwarium. Do 240l raczej widziałbym falownik jvp101.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.