Jump to content

zbierające się odchody


lufa555

Recommended Posts

Witam,


mam mały problem z odchodami w swoim akwarium.

Akwarium ma 240l, filtracja biologiczna Unimax500 i wewnętrzny aquael circulator 1500 z gąbką. Problem polega na tym, że pod gąbką zbierają się odchody ryb. Nigdzie indziej ich nie ma. Gąbka jest blisko dna. Wcześniej była wyżej i było to samo.

Cyrkulacja wody jest tak ustawiona żeby kupy ściągało do gąbki od mechanika a one zamiast wpadać w gąbkę lądują pod nią.

Gąbka ma grube pory i jest fabrycznie nacinana. Wygląda to tak: głowica jest wysoko a gąbka jest umieszczona nisko na przedłużce rurki, gąbka jest nałożona na koszyk. Ma ktoś jakiś patent jak to poprawić?

Link to comment
Share on other sites

Miałem wielkie plany co do prefiltrów ale spełzły na niczym. Mój Unimax zajmuje 100% miejsca w szafce a za akwarium nie mam miejsca. Na wlotach do kubła mam gąbki żeby mi syf nie wpływał. Coś pokombinuje bo odciągam kupy co 2 dni elektrycznym odmulaczem. Fajnie się sprawuje ale lepiej by było gdybym nie musiał tego robić. Prefiltry czyściłbym raz na tydzień przy podmianie i zero moczenia łapsk w wodzie.

W planowanym akwarium będę miał stelaż pod akwarium więc i miejsca dużo więcej na narurowce. Na razie muszę coś tu pokombinować.

Link to comment
Share on other sites

Też mam aquael circulator 1500 w 112L i odchody mam pod gąbką :) Zasłoniłem filtr kamieniem i odchodów nie widać :). Podczas cotygodniowych podmian robię odmulanie co zajmuje 3 minuty max i po kłopocie. Filtr Ci tego nie poderwie. Nawet jak poderwie to przy jego wyciąganiu kupska wylecą do wody więc moim zdaniem lepiej niech sobie leżą w jednym miejscu, z którego można je łatwo zebrać zamiast przy wyjmowaniu filtra "rozpłynąć" się po akwarium.

Link to comment
Share on other sites

U mnie też jest za kamieniem i od frontu nic nie widać. Tylko, że ja wiem, że tam są i to mnie irytuje. Wolałbym żeby były w gąbce. Gąbki płuczę co 2 tygodnie a woda tylko lekko brudna po płukaniu. Za to wciągam kupy odmulaczem co 2-3 dni, aby nie rozkładały się w wodzie.

Link to comment
Share on other sites

Kupy wciągniete do filtra też się rozkładają. I robią to przez dwa tygodnie, zanim wypłuczesz :)


Mi w kwestii kup pomógł jeden z samców. wykopał dołek pod gąbką, tam się zbierają odchody. Trzeba naprawdę szukać, by je dostrzec - od frontu i widocznego boku nic nie widać.

Link to comment
Share on other sites

Spróbuj zrobić otwory (dużo) na całej długości rurki na którą naciągnięta jest gąbka. A najlepiej dokup jeszcze taki jeden koszyczek. jeśli się nie mylę da się je połączyć razem. Nie będziesz musiał dawać przedłużki a gąbka będzie zbierać całą powierzchnią.

Link to comment
Share on other sites

eljot, ale tak mi się wydaje, że dodanie dziurek na górze gąbki nie pomoże, bo spowoduje tym bardziej osłabienie ciągu spod filtra. Część odchodów zbliża się do filtra sunąc po dnie (lub tuż przy), więc filtr i tak nie podessie ich do gąbki.


Dobrze mają Ci, którzy szyby przy filtrze mają niedostępne dla oczu :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.