Skocz do zawartości

Tomasz65536

Użytkownik
  • Postów

    11
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

0

Informacje o profilu

  • Lokalizacja
    Warszawa
  • Moje akwarium
    Dopiero planuję budowę akwarium. Tymaczasem zbieram informacje.
  1. W każdym razie bardzo dziękuję za ważne uwagi. PS Jako ciekawostkę dodam odnośnie do filtrów mechanicznych, że podzielam zdanie, że powinien być przez nie pełny przepływ, bez bypassu i z zachowaniem dostatecznej średnicy. W moim przypadku bypass będzie prawdopodobnie na stałe zamknięty. Odkręcę go może kiedyś, jakbym chciał wymusić popmpą od C.O. większą cyrkulację, niż wynika z potrzeb filtracji mechanicznej, ale domyślnie będzie zamknięty. A połączenie filtrów mechanicznych równoległe ma zapewnić możliwie największą przepustowość przez ten element filtracji.
  2. To zapytałbym jeszcze, bo się gubię w obiegowych opiniach nt. pomp od C.O. Czy to prawda, że one lepiej pchają wodę, niż ją zasysają? Bo głównie dlatego nie wstawiłem jej w schemat na końcu. Ale może to tylko mit? Czy pompy obiegowe dedykowane do akwarystyki mogą mieć taką właściwość?
  3. Faktycznie, o ile na biologię i chemię poszłoby to przez bypass, to na mechanika całość przepływu przepychałbym przez 16 mm średnicy wewnętrznej przewodu... Policzyłem sobie właśnie, że dla 375 l akwarium i przepompowania tej objętości 6 razy na godzinę potrzebuję ok. 2250 l/h przepływu. Dla zalecanych prędkości przepływu rzędu od 0,5 do 1,0 m/s potrzebuję w tej sytuacji rzynajmniej rurę (lub wąż) 32 mm (średnica wewnętrzna). Uzyskam wtedy prędkość 0,78 m/s. Zrobię w takim razie tak, że główna magistrala będzie z rury pcv 32 mm, a rozgałęziać się będzie na dwa mniejsze filtry mechaniczne (połączone równolegle) wężami 25 mm. Sumaryczne pole przekroju węży do dwóch filtrów będzie wtedy większe, niż w magistrali. Mam w takim razie pytanie, czy taka prędkość przepływu jest OK?
  4. Dzięki, to ważne informacje dla mnie. Choć kubełki Maxi Kani są sprzedawane z pompą osobno, którą można zamocować przed lub za kubłem. Więc trochę liczę, że producent przewidział pracę z takim ciśnieniem. Ale sprawdzę, przetestuję ciśnieniowo. A czemu mówisz, że wydajność będzie marna? Jestem na etapie projektu, więc wszelkie pomysły na zmiany (m.in. z celu zwiększenia wydajności) bardzo mile widziane.
  5. A jak byłby przed pompą, to będę musiał wyłączać pompę na czas zlewania wody przy podmiance?
  6. 16/22 i takie same musiałyby być w rozdzielaczu. Ale główną magistralę rozdzielacza zrobiłbym z rury 25 mm.
  7. Cześć, co myślicie o takim rozdzielaczu do obsługi kubełków? Krótki opis Rozdzielacz pozwala na połączenie ze sobą kilku kubełków (kubełki są bez pompy lub z zepsutą i wymontowaną pompą). Wszystkie kubełki są zasilane jedną pompą (może być od CO). Dzięki systemowi trójników i zaworów osiągamy dowolność w sterowaniu natężeniem przepływu wody w poszczególnych filtrach. Po co takie coś? Rozdzielacz pozwoli łączyć kilka zalet z różnych rodzajów filtracji: - łatwość sterowania przepływem wody w poszczególnych filtrach, jak w instalacji narurowej, - przy zastosowaniu dużych kubełków, objętość mediów filtracyjnych porównywalna z sumpami, - stosunkowo niski koszt budowy względem możliwej objętości filtracji (kubełki mogą być DIY lub uszkodzone, bez pompy), - w zależności od wielkości akwarium i fantazji można dowolnie rozbudowywać układ, dokładając kolejne kubełki, - mając gotowy rozdzielacz, łatwość podłączenia całości do akwarium porównywalna z montażem gotowego kubełka. Przymierzam się do startu akwarium Malawi o wymiarach: 150x50x50. Myślałem o zastosowaniu w takim układzie trzech kubełków Maxi Kani 500. Każdy z nich ma 6 koszy, po 1,9 l każdy, czyli łącznie 11,4 l na złoża filtracyjne (razy 3 kubełki, to ponad 34 l). Liczę na to, że przy dużych kubłach nie tylko zapewnię wydajną filtrację, ale też nie będę musiał zbyt często czyścić filtra mechanicznego. Zastosowanie kubełków 1. kubełek, to byłaby mechanika, jednocześnie prefiltr przed pompą i pozostałymi filtrami. 2. kubełek, to z założenia biologia. 3. kubełek to miejsce na zabawę chemią i ewentualnie finisz mechaniczny. Czy Waszym zdaniem ma to sens?
  8. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Faktycznie, monitorowanie tego przepływu w sposób ciągły jest trudne.
  9. Cześć, dopiero teraz trafiłem na ten wątek i bardzo podoba mi się ten projekt! Mogę zapytać, jak się sprawuje system po kilku miesiącach użytkowania? Szczególnie interesuje mnie stała podmiana wody, na ile udaję się ją wyregulować. Mam też pomysł na pomiar natężenia przepływu dolwanej wody (niestety, na razie jako amator-teoretyk, więc mogę się mylić). Wystarczy zaznaczyć poziom wody w akwarium, a następnie spuścić trochę wody, żeby poziom spadł np. o 1-2 cm. Potem trzeba by zakręcić odpływ i zmierzyć czas, po którym stała dolewka przywróci pierwotny poziom. Pomiar będzie zakłócony przez parującą wodę. Więc potem trzeba by zakręcić dopływ i odpływ i zmierzyć szybkość ubytku wody przez parowanie. Zmierzona wcześniej prędkość napływu wody, po zsumowaniu z prędkością parowania, da realną prędkość napływu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.