Skocz do zawartości
**Przypomnienie** Ostateczny termin wpłaty składki członkowskiej za okres 2024/2025 to 15 maja br. Po tym terminie każdy klubowicz, który nie opłaci składki zostanie zdegradowany do rangi użytkownika. ×

Walker

Użytkownik
  • Postów

    49
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Walker

  1. 42 minuty temu, suricade napisał:

    Na początek ten z najmniejszym przepływem.

    Ciężko ocenić który ma najmniejszy przepływ zwłaszcza że dwa z wymienionych są na napowietrzacz. I tak w każdym z nich można regulować strumień.

     

    17 minut temu, Bartek_De napisał:

    Aquael Fan 1 może być za wysoki, ma 20cm wysokości i Twoje akwarium również 20cm. 

    Zawsze można go przechylić ale nawet pionowo się wciśnie. Z 2cm głowica będzie wystawać. 

     

    14 minut temu, suricade napisał:

    Możesz spróbować zamontować filtr tego typu z głowicą od fana lub kaskadą.

    Fan 1 odpada bo on nie ma okrągłej igły ssącej tylko taki szpikulec ala bagnet. 

     

     

  2. Postanowiłem że chcę widzieć narodziny i początek dorastania rybek. Mam zbiornik 32L o wymiarach 80cm x20 x20. Pytanie który z wymienionych  filtrów będzie do tego najodpowiedniejszy. Filtry pochodzą z mojego ,,magazynu" więc kupowanie nowego odpada.  A filtry jakie mam to:

    - Aquael Fan 1 Plus

    - Aqua Nova NSF 120

    - Aqua Nova NSF 200

    - Aquael Versamax FZN-mini (kaskada) - tutaj myślałem o nałożeniu na zasys gąbki z filtra Aqua Nova a kaskade zasypać Matrix. 

  3. 8 godzin temu, Anna napisał:

    Dzwonilam do jednego inspektora budowlanego to powiedział że bez planów nic nie powie.Administracja nie posiada żadnych dokumentów ani planów. 

    Trochę się mu nie dziwię. Lecz wizja lokalna też jest pomocna.  Jak kiedyś malowaliście sufit to na pewno były widoczne na nim fugi od płyt stropowych. Właśnie one wskażą w którym kierunku opiera się płyta.  Nie zawsze ściana nośna jest tą właściwą o której myślisz - układ mieszany oparcia stropów i też był stosowany w starym budownictwie. 

  4. Popatrzyłem na obrazek i taka łamigłówka przed snem.  Przede wszystkim gatunek stali jest tu potrzebny.  Ale założyłem sobie stal  St3sY. Profil h=60mm s=40mm i t = 3,2mm. Ciężar zbiornika 800kg.  Tak pisemnie na szybko z ogólnych wzorów wytrzymałościowych przy przyjętych założeniach gdzie najbardziej wytężony będzie górny profil środkowy wychodzi że:  profil spełnia warunek nośności i ugięcia z tym że ugięcie dla zadanych parametrów wychodzi 5mm.  Nie wiem jak szkło na to zareaguje ale przy akwarium wolałbym ugięcia zerowe.   

  5. 6 minut temu, Bartek_De napisał:

    Z tym czołgiem na tych nóżkach to byłbym ostrożny. 

    Śmiało mogę napisać że po moich może lokomotywa przejechać - 8 nóżek regulowanych na śrubach M30.  To tylko dla wyglądu. Niestety w ofercie handlowej nie ma nic dobrego pod akwarium. Wszelkie specyfiki z tworzywa mnie nie przekonują żeby miały nie wiadomo jaką wytrzymałość i nawet jeżeli u innych się to sprawdza.  

  6. Godzinę temu, suricade napisał:

    Właściciele akwariów roślinnych chwalą sobie ten preparat na glony Femanga Algen Stopp General .

    Paradoksalnie stosuję od 1,5 tygodnia ten preparat w Malawi.  Ja osobiście jestem zadowolony. Przede wszystkim wyczyścił mi piasek na błysk, pozbyłem się zielenic, sinic i krasnorostów. Na polu bitwy zostały okrzemki lecz na siłę nie będę z tym walczył.  Najważniejsze że piasek jest teraz jak na początku. 

  7. 16 godzin temu, mareckee napisał:

     

    Może dajesz za dużo jedzenia skoro wchodzi w szczeliny? Ryby nie są napuchnięte?

    Zaplanowaną porcję rozdziel im na 2 lub 3 razy. Ewentualnie jeśli tego nie robisz, spróbuj na czas karmienia wyłączyć sprzęt który "kręci" wodą w akwarium. Przez te kilka minut biologia nie padnie.

    Moje ryby, bez względu na to czy płatki czy granulki, przy wyłączonym filtrze i falowniku, tak rzucają się na jedzenie że nie zdąży dopłynąć do dna

    Sęk w tym że może problem w ilości pokarmu (być może jeszcze nie umiem karmić). Jak mamy płaską łyżeczkę to daje im od 1/4 do 1/3 takiej łyżeczki. Mam 18 ryb średnia długość z ogonem to 5cm.  A pokarm sypię na raz po całej długości i mam Acei a one to jak odkurzacze.  Zresztą moje ryby to tak jakby miały ustawiony jakiś programator tzn wsypuje i czas start minuta co zjedzą to zjedzą a potem impet opada tzn resztki dojedzą ale w strasznie wolnym tempie. 

  8. Też 3 miesiące temu jak zaczynałem to  miałem topowy zestaw i ślad po nim zaginął.  Absolutnie nie piszę że coś źle.  Dopóki kamienie nie obrosły glonami to ryby spiruline wcinały. Dzisiaj nie chcą na nią patrzeć a jakieś jej ilości mam w innych pokarmach. Dokupiłem OSI dla wszystkożerców a z Nature Food zrezygnowałem. Jakoś jakby woda po nim mętniała. Przerzuciłem się na pokarm tylko w płatkach bo nie opada tak na dno. 

  9. Ja mam ten sam problem tylko dużo większą mgłe mam teraz.  Na początku myślałem że to wina szkła float bo inne mam optiwhite .  Ale nawiązując to pogorszyło mi się znacznie jak wsadziłem matrixa do filtrów. Ale tu się usprawiedliwiam że nie za dobrze go wypłukałem.  Intensywne napowietrzanie nic nie daje (u mnie) bo mam bąbelki w standardowym wyposażeniu.  Parametry wody mam dobre. Wyczytałem że przyczyną mleka w działającym już akwarium jest nadmiar nagromadzonej materii organicznej ( kupy, niezjedzony pokarm). I ja najpierw to będe karmił ryby tylko pokarmem w płatkach a nie takim co opada i wchodzi w szczeliny skalne. Przy czyszczeniu zbiornika (nie mam cyrkulatora) będe odmulaczem bateryjnym dmuchał w szczeliny i potem odkurzał to wszystko.    Jak zabiegi nie pomogą to chyba UV ostateczność.   No i odradzana jest podmiana wody przy mleku i lanie chemii.  Napisałem co wiedziałem bo też gmeram z tym tematem.

  10. Przyznam że z glonami na kamieniach w Malawi na siłę nie ma co walczyć. W tradycyjnym zbiorniku wyciągniesz jakiegoś kamyka wyszczotkujesz i dalej czysty. Tutaj sprawa zdecydowanie bardziej skomplikowana.  Ja od wczoraj zacząłem  walkę na zasadzie testu. Tzn. czy środek Femanga algen stopp general  coś będzie u mnie warty. Zobaczę czy zahamuje lub wybije dany gatunek glonu a mam trzy rodzaje.  Jak nic nie pomoże to daję sobie spokój z glonami. 

    • Lubię to 1
  11. 1 godzinę temu, Bartek_De napisał:

     

    Stabilizator. Serio, wypiłeś??? Szacun:lol::lol::lol:🤣🤣🤣

    No właśnie. A może wiesz jaka ciecz się kryła w butelce. Kranówka a może z akwarium ?

    51 minut temu, mazilo napisał:

    Nie zwróciłem uwagi na wodę ( przeznaczenie ) Faktycznie ,nie jest zalakowane 🤪🤪😂😂😂

     

     

    Dokładnie to samo zwróciło moją uwagę. Ale myślę sobie, smyczka, pokarm gratis to jeszcze dobra Nestle w zestawie.

    50 minut temu, AndrzejGłuszyca napisał:

    Trzeba było stopniowo go wycofać. Mam tylko nadzieje ,że po tak gwałtownym odstawieniu tego akurat pokarmu nie będziesz miał  problemów jak wielu kolegów. 

    Tylko raz podałem ten pokarm na próbę. Po nim niektóre ryby czuły się jak wzdęte. Więc od razu poszedł do kosza. Ale to było ponad dwa miesiące temu.  

    • Lubię to 1
  12. 5 godzin temu, mazilo napisał:

    Rybki zamawiałem w FishMagic . Zero problemów . Dostawa zgodnie z umówionym terminem , mega profesjonalizm .

    Wprawdzie już po fakcie ale mam dwa pytania:

    - czy ta butelka wody w przesyłce jest zdatna do picia czy to tylko stabilizator ( ja wypiłem ale nie wiem co piłem)

    - czy ten pokarm w paczce to jest do namaczania ?  nie miałem pojęcia o jego stosowaniu ale odniosłem takie wrażenie i po pierwszym podaniu go wyrzuciłem

    Oczywiście wszystko jeśli chodzi o dostawę było bardzo dobrze tylko te rzeczy wyżej mnie zaciekawiły po czasie już. 

  13. Czy mógłbym otrzymać podpowiedzi co do oświetlenia. W Malawi mam oświetlenie led sterowane sterownikiem ZooLight.  Lampa led premium white i lampa led premium color +.  Z perspektywy czasu uważam że jest za jasno ( wszystko świeci na max). Lampy do oświetlenia dziennego nie ściemnię bo obsługiwane jest jednym kanałem od sterownika który zasila równocześnie Malawi i roślinne więc tak musi zostać. Natomiast mogę do woli kombinować z RGB.  I teraz przechodzę do konkretnego dla mnie pytania:  Jaki procentowy skład barw używacie w RGB.   Ile procent niebieskiego , ile czerwonego i ile zielonego.  Podstawowe kolory ryb to:  bordowy, filoletowy, żółty. 

  14. Akwarium z mieszkańcami funkcjonuje już 6,5 tygodnia. Są to Acei , Yellow, Rdzawe.  Karmione 2 x dziennie systemem: 

    dzień pierwszy, posiłek pierwszy: nature food plant premium

    dzień pierwszy, posiłek drugi: spirulina JBL 40% premium

    dzień drugi, posiłek pierwszy: nature food cichild premium

    dzień drugi, posiłek drugi: spirulina JBL 40% premium

    I tak na zmianę dzień pierwszy i dzień drugi.

    Od dwóch dni jak podaję spirulinę to ryby zjadają ją w strasznie wolnym tempie nawet z 20 minut im to zajmuje. Ja sobie wywnioskowałem że:

    - znudziła im się codzienna ta sama kolacja 

    - mam już zazielenione kamienie i ryby często je skubią  więc już mają dość glonów na kolacje

    Co radzicie w takiej sytuacji ?

  15. Grzałkę bym sobie darował. Jak masz pokrywę i dołożysz oświetlenie to się zrobi odpowiednia temperatura i będzie się utrzymywać. Głowica od filtra wew też grzeje. 

    Co do uszczelniania pokrywy.  Ja wszystkie zbiorniki mam na aluminiowych pokrywach i robię tak że wsporniki pokrywy smaruje silikonem akwarystycznym i na to kładę pocięte na wymiar pasy z maty pod akwarium 5 mm ( tej prawdziwej maty) . Napiszę że nigdy przenigdy ani kropla mi nie wyciekła poza szybę,  czy to podczas zbierania się wody od parowania czy podczas sprzątania. 

    Piasek sobie weź rzeczny. Wygląda ładnie i naturalnie. 

  16. Godzinę temu, kiler95kx napisał:

     Phosguard zostawić?

     

    Zawsze się zastanawiałem po co takie środki stosuje się w tym biotopie. Dodam że najcięższa broń Seachem-a przeciw krzemianom i fosforanom to Pohsbond. Używam tego środka w innym akwarium z roślinami i wodą demineralizowaną + kranówka i zdaje egzamin. Ale w Malawi gdzie w kranie duże stężenie Sio2 a na dodatek piasek rzeczny to 99% Sio2 nawet sobie głowy nie zawracam.  Okrzemki się pojawiły ale powoli zaczynają się zielenić kamienie. Na dodatek celowo chce mieć większe fosforany aby ten proces zieleni przyśpieszyć.   Takie moje zdanie. 

    • Lubię to 1
  17. 7 godzin temu, mirsto napisał:

    Pomijając kwestie ceny lepszy pod samo akwarium będzie podkład pod panele czy taka pianka 10mm jak niżej:

    https://allegro.pl/oferta/mata-podkladka-10mm-pod-akwarium-180cm-x-60-cm-8315574164

    Kolejne pytanie co najlepiej dać na dno akwarium? Czy może być identyczna pianka jak ta z aukcji?

    Co do tej aukcji to bym uważał. Sporo sprzedawców oferuje maty pod akwarium teraz. Zakupiłem też 10mm , rozpakowałem i ścisnąłem dwoma palcami. Strzelała jak folia bombelkowa i nie powróciła do pierwotnego kształtu. Dałem taką matę za to pod kamienie tylko w kolorze białym.   Pod akwarium dałem dwie maty Juwel po 5mm. Aquael też ma odpowiednie maty.  Podsumowując jak mata to tylko z firm akwarystycznych.  Ewentualnie karimata. 

  18. 43 minuty temu, mirsto napisał:

    2. Planuje zastosować grubą okleine PCV 2mm na obrzeżach. I teraz pytanie - czy blat powinienem mieć 163cm plus okleina obrzeż z dwóch stron czyli będzie 163,4cm czy lepiej zrobić 163cm już z okleiną. Wtedy 2mm bocznych szyb będzie nad okleiną (lekko w powietrzu). 

    Co myślicie?

    Lepiej sobie zrobić blat o takich wymiarach jak akwarium a potem dodać okleinę.  Jeszcze kwestia kto będzie wykonywał szafkę. Jak sam będziesz robił to się na wymiarach nie pomylisz a jak będzie to robił ,,monter mebli" to jest ryzyko że się pomyli.  Piszę to ponieważ mi ktoś taki wykonywał mebel pod akwarium i na długości było aż 4mm za krótko. Teraz mi zwisają szyby po 2mm z każdej strony ale tym faktem się nie przejmuje. Najważniejsze żeby płyta szklana dobrze siedziała. 

  19. Teraz, SlavekG napisał:

    Tetra aqua safe to uzdatniacz do wody, a Seachem stability to kultury bakterii. Możesz je razem stosować ale jak masz dojrzały zbiornik to nie ma potrzeby stosowania stability.

    Wnioskuję że mogę ale nie muszę pod warunkiem że mam dojrzały zbiornik.

    NH3/4 = 0       NO2 = 0      NO3 = 10     to już dojrzały ?

  20. Powtórzę pytanie bo nie uzyskałem odpowiedzi.

    Czy przy podmianie wody dodając Tetra aqua safe do naczynia przygotowującego wodę do podmiany  muszę jeszcze dodawać potem do zbiornika Seachem stablility ?

    Zadaje pytanie ponieważ oba preparaty są stosowane w tych samych okolicznościach a Tetra oprócz uzdatniacza zawiera bakteria nitryfikacyjne. 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.