Skocz do zawartości

dbst13

Użytkownik
  • Postów

    33
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez dbst13

  1. Od ubiegłego czwartku w moim akwarium 120x50x50cm zagościły bardzo młode, bo 3-4cm..... Mylochromis sp. mchuse w ilości 7szt Oraz Exochochromis anagenys yellow 6szt. Oczywiście docelowo trafią do akwarium 180x55x55cm. Bardzo ruchliwe ryby , ciężko je uchwycić żeby zrobić ładne zdjęcie. Póki co pływają w akwarium z młodymi sumami polli white wielkości 5-6cm w ilości 5szt. Myślę jeszcze nad dodaniem jakiegoś jednego gatunku, który docelowo powędrowałby z w/w młodzieżą do docelowego akwarium. Tutaj "chodzi mi" głównie po głowie dimidiochromis strigatus, Ew. protomelas similis lub sciaenochromis fryeri.
      • 1
      • Lubię to
  2. Kontaktowałem się z nimi ok 3-4 tygodnie temu odnośnie aktualnej oferty mailowo dostałem odpowiedź właśnie , że są w trakcie remontu i trzeba czekać na ofertę niestety nie podali jak długo... A ryby planuje nabyć z Tanganiki Konin. Od lat zresztą biorę - tylko wcześniej mięsożerną Tangę.
  3. @TomekT ryba faktycznie z majestatem i piękna. Ale myślę, że nieosiągalna. Na OLX nic, po hodowlach w których pytałem również nikt ich nie posiada. Wgl lethrinopsy gdzieś wyginęły ... Może dlatego, że jednak są dość mocno szarawe? A może po prostu właśnie zbyt delikatne ? A szkoda. Kiedyś u jednego hodowcy widziałem jednogatunkowe z Red capem - coś kapitalnego. A czemu mylochromis mchuse? Bo znalazłem u sprawdzonego hodowcy i po prostu z ryb które posiada on najbardziej mi podszedł do gustu (być może też dlatego, że i samice ma stosunkowo ładne)
  4. Może faktycznie zaryzykuję uroda tej ryby jest tego warta, jako towarzystwo myślę że spróbuję dać copadichromis trewavasae (wydaje mi się być bardzo spokojna rybą i może jakaś aulonocara np. baenschi benga lub undu reef, a może protomelas johnstoni solo (kiedyś je miałem , bardzo spokojne towarzyskie. Jedyny problem w ostatnim gatunku, że póki młode to dość delikatne i przynajmniej w moim zbiorniku większość znikała.
  5. Co wymyślę sobie "coś" to się okazuje, że jest jakieś ale jakiś pech normalnie.. To, że musi mieć mylochromis delikatnych towarzyszy słyszałem, ale że trudność w odchowaniu.... czyli zapewne że jest wrażliwa na parametry wody i potrafi paść ? Jednak ten gatunek będzie mnie sporo kosztował i nie chciałbym tak zakończyć z nim przygody..
  6. Ostatecznie wybór padł na non-mbune i udaje się w najbliższym czasie po obsadę, który póki co będzie sobie podrastac w akwarium 100x40x50. Mylochromis mchuse 3-4cm To będzie trzon obsady i coś do tego chce dobrać w maxie 1,2 gatunki. Ktoś , coś może testował i ma sprawdzone połączenia ?
  7. Raczej nie chce rzeźni w akwarium, ale Maison reef to w sumie ryba, w której oglądając filmiki/ zdjęcia idzie się zakochać. Pewnie dużo też zależy od charakteru danego osobnika. A ponoć im większe akwarium tym łatwiej podjąć decyzję, niestety oglądając te wszystkie piękne zbiorniki idzie "zwariować" Tak na prawdę też przez głowę przechodzi cały czas też typowa non mbuna czy wręcz akwa z drapolem, czyli z poleconym przez @jaras venustusem jako trzon + coś do niego (ale tu nie wiem z czym by najlepiej zagrał) Z drugiej strony podoba mi się mega protomelas steveni taiwan reef, który chyba jednak żywieniowo i charakterem bardziej pasuje do mbuny ? A do tego wszystkiego spodobała się Metriaclima fainzilberi maison reef/ luwino.
  8. @jarasdzięki za informacje w takim razie wyleczę się z mdok, a zrobię mbunarium oparte na 1 gatunku z non mbuny czyli: 1) Protomelas steveni taiwan reef 2) Pseudotropheus acei luwala lub itungi jakaś większa grupa 3) Metriaclima fainzilberi maison reef 4) Maingano lub perlmutt lub rdzawy
  9. Poczytałem , poobserowałem, wziąłem też pod uwagę ryby, które mam w swoich zbiornikach. Z uwagi że posiadam zbiorniki, w których posiadam młode rdzawe, maingano, perlmutty, cynotilapie zebroides cobue (100x50x50 do likwidacji jeśli postawie 180cm) oraz w 120x50x50 copadichromis trewavasae lupingu oraz yellowy. To ostatecznie u mnie będą 2 akwaria. 120x50x50 oraz w/w 180x50x50. Z uwagi że w 120cm mam copadichromis trewavasae lupingu wraz z yellowem od ponad 2 lat pora na jakieś zmiany. Nie ukrywam że z yellowami jestem już od blisko 4 lat i mi się przejadły. Także widzę 2 rozwiązania: -OPCJA 1 W 120x50x50 Zostawić copadichromisa trewavasae lupingu F1 dopuścić np. Labidochromis perlmutt (pasuje pod kątem żywieniowym) w miejsce yellowa. A w 180x50x50 zrobić mbuniaka np. ze stadkiem acei luwala lub itungi. Do tego dokupić sobie "szefa" protomelasa steveni taiwan reef oraz z 2 gatunki mbuny pośród ryb: cynotilapia, maingano , rdzawy lub kolejne marzenie (Metriaclima msobo lub Fainzilberi) - OPCJA 2 W 120x50x50 zrobić typową mbunę pośród rdzawego maingano cynotilapii. W 180x50x50 zakupić placidochromisa mdoke white lips + aulonocare i np. dorzucić pasującego żywieniowo Labidochromisa perlmutta czyli zrobić non mbuniaka ale... wtedy muszę też sprzedać copadichromisy z 300l.
  10. Zbiornik jak w tytule. Narodził się pomysł z nietypową obsadą.... mianowicie połączeniem np. 2 gatunków mbuny z 2 gatunkami non mbuny Szukam gatunków, które mogłyby razem zagrać. Z non mbuny po głowie chodzą mi oczywiście Aulonocary np. lwanda, uni reef, Red flush poza tym protomelas red empress lub steveni taiwan reef-taki trochę must have i Ew. placidochromis otter tsatno rock lub jalo reef. Z mbuny z kolei: maingano, cynotilapia zebroides, acei, Metriaclima msobo magunga lub Fainzilberi maison reef, Labidochromis perlmutt.
  11. @Vrzechuniestety "kąt" jest tylko na 80x50, ale że posiadam również zbiornik 120x50x50 jakoś te ryby pomieszcze. Nie wiem jeszcze co gdzie przeniose , ale to mam chwilę do namysłu. Zawsze zostaje opcja z projektem 180x50x50, który odwleka się u mnie w czasie już 2 rok. Ale to projekt dla non mbuny zarezerwowany.
  12. @Vrzechu dzięki za podpowiedzi. Nie ukrywam, że raczej więcej negatywów niż pozytywów na mnie spadło ale taka już jest akwarystyka. Do tej pory moja "specjalizacja" ograniczała się głównie do J. Tanganiki (muszlowce , szczelinowe, sumy, śledzie, przez chwilę xeny) a teraz czas na koloryt stąd też może i te moje lekkie przeładowanie zbiornika w gatunki. Nie ukrywam, że będę też tworzył w niedalekiej przyszłości regał (prawdopodobnie 2 akwarii o dnie 80x50) także być może któryś z w/w zostanie tam odłowiony, problem tylko pojawią się w tym, że przy obecnym zagraceniu będzie się to równać zniszczeniu aranżacji, bo zapewne inaczej nie uda się któregoś gatunku/gatunków w całości odłowić. Z piaskiem faktycznie może dokupie z 5-10kg żwirku - serpentynitu i dorzuce.
  13. Dzięki za pozytywną opinię, trochę nad tą aranżacją pracowałem tymbardziej że tych ryb mam jednak dużo i starałem się stworzyć jak najwięcej kryjówek,"jaskiń". W domu mam temperaturę+/- 22 stopnie Celsjusza zimą. Co za tym idzie w akwarium aby utrzymać te 24-25 stopni niestety grzałka jest niezbędna. Na wiosnę/lato na pewno grzałkę wyjmę. Akwarium przykryte jest pleksi bezbarwną 4mm ciętą laserowo na wymiar. Zakup z allegro.
  14. Witam. Przedstawiam swoje akwarium 100x50x50cm. Filtracja to kaskada Aquael fzn 1500l/h, do dodania wewnętrzny Aquael turbo 2000 Aranżacja: Serpentynit ok 60kg Piasek rzeczny o granulacji +/- 0,5mm I najważniejsze... OBSADA młodzież wielkości 3-5cm: Iodotropheus sprengarae 9szt Melanochromis maingano 9szt Labidochromis perlmutt 7szt Cynotilapia zebroides cobue 6szt
  15. W sensie, że saulosi może być do nich za słaby ? Myślałem też o taksonie Labidochromis np. Perlmutt lub white nkhata bay bo klasyczne yellowy mam w innym akwarium więc nie chce powielać tego samego gatunku.
  16. Ostatecznie do zbiornika powędrowały maingano i rdzawe w ilości 9szt. Myślę nad dodaniem jeszcze jednego gatunku i tutaj są wahania między saulosim, socolofim, Cynotilapią harą, a Pseudotropheus Red top ndumbim. Tak żeby też to zgrać ładnie kolorystycznie bo narazie brakuje jasności
  17. Witam Stoję przed wyborem obsady do akwarium 130x50x50h Gatunki które sobie wymarzyłem to: 1) Metriaclima msobo lub zebra Red Red 2) Cynotilapia afra cobue lub likoma Red 3) Melanochromis auratus Jest szansa z powodzeniem je hodować ?
  18. Akwarium dojrzewa 165x50x50 ryby też rosną w innym zbiorniku, padło na mdoke. Teraz w planie mam dobór kolejnego gatunku Nie ukrywam że u Darka G. W Żorach bardzo przypadły mi do gustu lethrinops yellow collar masimbwe. Myślicie że biorąc pod uwagę że lethrinops uchodzą za "słaby" gatunek takie połączenie da radę ? Jeśli nie to mam opcje z dodatkiem protomelas johnstoni solo i do tego jako rozjaśnienie np. Aulonocara baenschi benga.
  19. No to możliwe że mam błędne przekonanie. Jednak "uroda" samców non mbuny bardziej do mnie przemawia od mbuny może z uwagi, że kształty non-mbuny są bardziej zróżnicowane. Jedynie co to do non-mbuny może dorzucę te yellowy , gdzie większość je poleca. Jednak tutaj mam fajny żółty kolor i to zarówno u samców i samic. Do tego z 3 gatunki non-mbuny i czekać co z tego wyjdzie. Dzięki za rady.
  20. Wiem że tutaj mógłbym bardziej poszaleć ale... Mbuny nie chce Ew. Jako uzupełnienie myślałem o tzw yellow. Nie lubię roślinożerka. Próbowałem z CA i z jakąś tam Afryka kiedyś gdzie dieta miała stanowić w większości roślinne składniki i chorowalo mi to, padało więc jestem sceptycznie nastawiony.
  21. No tak myślę jeszcze nad doruceniem w takim razie mdok? Czy one muszą być w dużej grupie ? Jeśli nie to może jakaś aulonocara Ew otopharynx. Myślałem o grupie 6-7 szt młodych z każdej z w/w przeze mnie gatunków, a docelowo poczekać co natura przyniesie. Ponadto z tego co widzę to każdy ma jakieś inne doświadczenia z danymi gatunkami
  22. A mam jescze 1 pytanie. Akwarium ostatecznie będzie miało 165cm długości 50szer 50wys. Czy możnaby się pokusić w takim akwarium o obsadę: Copadichromis trewavasae Labidochromis careleus Sciaenochromis fryeri ??
  23. Ok dzięki Panowie za informację
  24. Jeśli mogę się odnieść do tego wątku. Dlaczego tetrastigma odpada a np. lithobates pasuje ? Jest to podyktowane wielkością do jakich dorastają te ryby ? Czy np. partiami jakie zajmują w zbiorniku ?
  25. Jak w tytule 150x50x50cm Z racji, że przerzucam się z Tangi na Malawi szukam ciekawej obsady do w/w baniaka. Z ryb, które mi się podobają Placidochromis mdoka white lips Otopharynx tetrastigma Otopharynx lithobates Aulonocara (tutaj nie wiem jaką doradzicie, bo ponoć są mniej i bardziej agresywne) Ew jescze widzi mi się copadochromis trewavasae Nie ukrywam, że rybą top jest dla mnie placidochromis i otopharynx (oba gatunki samców piękne, aczkolwiek inne) Jak to połączyć żeby zagralo ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.