Witam wszystkich. Od razu zaznaczam, że użyłem opcji szukaj , przeczytałem sporo wątków, jednak pytam bo albo czegoś nie znalazłem albo potrzebuje klaryfikacji pewnych rzeczy.
Przymierzam się do założenia mojego pierwszego w życiu akwarium (proszę o wyrozumiałość), i będzie to Malawi w zbiorniku 160 litrów. Wzorował się będe na tym akwarium http://www.um-um.pl/malawi/data/media/3/methakva.jpg , które znalazłem na stronie głównej tego portalu (mam nadzieję że autor akwarium nie ma za złe użycia tego zdjęcia w tym temacie). Mam w związku z tym kilka trapiących mnie pytań:
1) Zakupiłem filtr Tetra Ex 700 i z tego co sobie poczytałem na forum, wychodzi że będzie on robił za filtr biologiczny (4 kg ceramiki tam wsadzę, jakiej to nie wiem jeszcze, muszę dokładniej doczytać co jest polecane w innych wątkach). Prosiłbym o poradę jaki filtr wybrać jesli chodzi o filtracje mechaniczną? Zakup całego osprzętowania od zera, oraz rzeczy potrzebnych do stworzenia tła strukturalnego to spory wydatek, także prosiłbym o coś w dobrym wyważeniu wydajność/cena, niestety filtry wewnętrzne nigdy nie budziły mojego zainteresowania i totalnie się na nich nie znam, chciałbym skorzystać z porady kogoś doświadczonego. Zależy mi zeby taki filtr można było ukryć w tle i żebym w miarę nie musiał go czyścic co 2-3 dni.
2) Generalnie bardzo podobały i się akwaria holenderskie, u kumpla podpatrzyłem fajną lampę ustawianą na zbiorniku, jednak po zastanowieniu doszedłem do wniosku ze chyba do Malawi lepiej sprawdzi się pokrywa z oświetleniem (choć te lampy bardziej mi się podobają). Mam tutaj na myśli to że przykryje górną częsc tła i chyba ułatwi regulację oświetleniem (ograniczenie światła w rożnych częściach akwarium, poprzez zasłanianie świetlówki) , jak wy, użytkownicy tego forum, rozwiązaliście ten problem?
3) Wracając do oświetlenia, generalnie większość pokryw z tego co się orientowałem w internecie (nie miałem okazji oglądać na żywo) posiada możliwość zamontowania 2 świetlówek, jakie świetlówki polecacie, wiedząc, że chciałbym osiągnąć efekt jak na obrazku wyżej? Czy w pokrywie jest opcja wyłączenia np. 1 ze świetlówek pozostawiając drugą włączoną, bez konieczności wykręcania jej?
4) Nie bardzo mogę dojść do czego w tłach strukturalnych służy tzw "komin". Czy znajdują się tam ujscia filtra (rurki, grzałki itp), czy jest to miejsce gdzie pyszczaki się chowają/rozmnażają? Podejrzewam, że chodzi o to pierwsze. Tutaj nasuwa mi się kolejne pytanie. Dajmy na to ze w kominie będzię prefiltr od tetraex 700 oraz wąż który będzie wrzucał wodę z powrotem do akwarium, i tak myślałem sobie że po drugiej stronie akwarium zamontuję filtr wewnętrzny. Trapi mnie myśl czy tetra jest w stanie wytworzyć na tyle silny ruch wody nad dnem aby "popychać" kupy rybek w kierunku filtra wewnętrznego, jak to rozwiązać?
5) Czy przy zastosowaniu rozwiązania takiego jak mowa wyżej, gdzie tetra nie będzie wywoływał ruchu wody na powierzchni, potrzebne jest zastosowanie napowietrzania, osobiście nie podobają mi się bąbelki w akwarium Malawi.
6) Czy grzałka może znajdować się w "kominie" ? Oraz czy dno komina powinno być wysypane piaskiem? Czy może lepiej nie, bo wtedy łatwiej byłoby usuwać kupy z niego?
7) Co zastosować pod piasek na dnie aby ułożył się w charakterystyczną falkę? Zwykle pod piaskiem znajduje się "coś" ciemnego i nie moge się doczytać co to jest co nadaje kształt dna. Osobiście myślałem żeby uformować dno za pomocą pianki której chcę użyć do zrobienia tła strukturalnego.
8) Gdzieś wyczytałem, że tło można malować akwarelami, znaczy się takimi zwykłymi akwarelami które mogę kopić w pierwszym lepszym sklepie?
9) Czy do czasu wpuszczenia rybek, ew parę dni przed, akwarium może funkcjonować tylko z filtrem biologicznym? (wyczytałem ze taki filtr potrzebuje 1 miesiąca na rozruch). Mechaniczny kupiłbym nieco później, z gotówką cienko.
Trochę tych pytań wyszło, będę wdzięczny za wszelkie informacje, nawet napisane jasno jak krowie na granicy, wyłożone łopatologicznie . Wiadomo staram sie czytać i szukać informacji, ale często są sprzeczne ze sobą, a biorąc pod uwagę mój brak doświadczenia to nie bardzo jestem w stanie odłowić co ma sens a co nie. Nie chciałbym żeby akwarium okazało się niewypałem, bo to pewnie wiązałoby się z moja 1 i ostatnią próbą, a i rodzinka nie jest przekonana do Malawi, że ciemne i nieciekawe, chciałbym żeby wyszło jak najlepiej i żeby zrozumieli co i mnie urzekło w tym typie akwarium. Ufff to koniec
Pozdrawiam
Edycja:
Ostatni raz gdy byłem na tym forum, nie istniał jeszcze ten dział forum, dlatego ograniczyłem swoje pytania do technikaliów i założyłem topic w osprzętowaniu, gdyż zauważyłem ze osoby zadające pytania z różnych dziedzin, były proszone o zakładanie odpowiednich wątków w odpowiednich działach. Teraz widzę że topik został przeniesiony...
Skoro tak to mam jeszcze pare pytań
10) Na 160 litrach co proponujecie trzymać? Chciałbym miec z 5-7 mniejszych rybek o wyrazistych barwach rozjasniających akwarium, oraz z 1-2 większe osobniki (pyszczak hełmiasty? - ;lub inny podobny gatunek; który występuje w jeziorze Tanganika, ale z tego co czytałem to część rybek się pokrywa z Malawi).
11) Zgodnie z tym co widać na zdjęciu na samej górze mojego posta, w moim akwarium ozdoby kamieniste zrobione z serpenitu w niedużych ilościach, co za tym idzie rybki nie będa mieć zbyt wielu kryjówek, czy to wpłynie na nie negatywnie?
12) Chciałem użyc do wystroju piasku kwarcowego. Bardzo podoba mi się jego barwa oraz struktura, jednak wyczytałem że zle dobrane oświetlenie będzie stresować ryby, i obawiam się że akwarium może stracić urok, co zatem zrobić, inaczej dobrać oświetlenie czy zrezygnować z piasku kwarcowego?