Skocz do zawartości

radecki

Użytkownik
  • Postów

    139
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez radecki

  1. Dzięki! Obecnie coraz bardziej rozważam oddanie wszystkich osobników Maingano. Wszystkie akcje w zbiorniku czy to potyczki samców czy podejścia do tarła wyraźnie przerywane są przez samce Maingano. Wybarwienie saulosi i hary stoi w miejscu. Z drugiej strony ryby rosną i w zbiorniku zrobiło się tłoczno, może Maingano w niczym by nie przeszkadzało tylko robi się rybom za ciasno. Redukcja Maingano i pozostawienie jednego samca może w efekcie wpłynąć na wzrost jego agresji w stosunku do samic lub samców hary i saulosi stąd chyba zdecyduję się na pozostawienie Hary i Saulosi w obecnym składzie a dla Maingano poszukam nowego właściciela. Przeraża mnie tylko fakt odłowu ryb co z pewnością nie będzie łatwe a nie chcę ruszać kamoli.
  2. tak też zrobię, w sumie najchętniej to bym nie redukował tylko zwiększył zbiornik i zostawił wszystkie ryby......
  3. Dzięki Panowie, tak zatem zrobię. Pozostawię obsadę w obecnym składzie i dam im nieco więcej czasu. Najwięszka aktywność obecnie u Saulosi popchnęła mnie do myśli o redukcji. Trochę martwi mnie słabe wybarwienie u wszystkich samców Saulosi i Hary, może dzieje się tak z powodu Maingano które wydają się rządzić w zbiorniku ale dam im czas, niech się dzieje. Podpowwiedzcie jeszcze tylko ile maksymalnie wszystkich ryb może pływać w 325L ?
  4. Zbiornik 130x50x50 Przerybienie wedle zaleceń howcy od którego brałem rybki. Z tego co ryby pokazały swym wybarwieniem skład obsady prezentuje się następująco: 11szt Saulosi - obecnie 4+7, 11szt Hara obecnie 4+7, 11szt Maingano obecnie 5+6 (pewności nie mam) zdjęcia i filmik w tym poście: Ryby rosną i miejsca coraz mniej, nie chcę już zwlekać z redukcją obsady stąd post z prośbą o podpowiedź jaką obsadę zostawić w zbiorniku. Myślałem nad całkowitym oddaniem maingano jednak szkoda mi pozbywać się wszystkich wariatów Na grupie FB uzyskałem podpowiedź aby pozostawić każdy gatunek w składzie 1+4. Czy to jedyne wyjście ?? jest szansa na zatrzymanie obsad dwu samcowych ? ostatecznie zastanawiam się czy taki skład ma rację bytu Saulosi 2+6-8 Hara 2+6-8 Maingano 1+4 Nie za dużo ? nie za mało ? sprawdzi się ?
  5. Od zarybienia ( kwiecień) w zbiorniku pływa dokładnie ta sama obsada a więc po 11szt Saulosi, Hary i Maingano. Z tego co ryby pokazały do tej pory ich skład wygląda następująco: - Saulosi 4+7. Jeden samiec częściowo wybarwiony od początku. Pozostałe 3 samce pokazały pasy parę dni temu, dwa z nich regularnie podejmują potyczki a trzeci "świeży" samiec osiedlił się z prawej strony zbiornika, trzyma się z daleka od reszty Saulosi które zajęły lewą część zbiornika. - Hara 4+7. Tutaj z wybarwieniem jest różnie, raz są bardzo intensywnie wybarwione a raz prawie w ogóle. Najbardziej widoczne wybarwienie w trakcie drobnych starć lub przy karmieniu. - Maingano 4+7 albo 5+6. Są tak ruchliwe, że na prawdę ciężko je policzyć i ogarnąć oczami. Bardzo aktywne, największy samiec zawsze przegania mniejszych jeśli zczynają walczyć, tak samo przerywa podloty do tarcia Saulosi oraz Hary. W żadnych z gatunków nie zauważam nadmiernej agresji chociaż martwi mnie słabe wybarwianie się Hary i Saulosi, które jak podejrzewam ogranicza dominujący Maingano. Aktywność ryb zdecydowanie zwiększyła się od około tygodnia, zaczęły wybarwiać się kolejne samce Saulosi. Samce wszystkich trzech gatunków uganiają się za samicami, które nie wykazują większego zainteresowania. Poniżej kilka zdjęć obecnej sytuacji w zbiorniku.
  6. cholera życie ostatnio nie ułatwia i brak czasu żeby odpalić kompa tym bardziej zapomniałem o zamówieniu .... robię właśnie przelew ekspresowy więc zaraz będzie u Ciebie
  7. Sam wykonawca zbiornika stwierdził że nic się nie stanie poza wyglądem. Miałem zakładać opaskę dookoła w postaci listewek maskujących podkład pod akwarium oraz wystające boki ale jakoś nigdy nie ma na to czasu, oko się przyzwyczaiło. Mimo wszystko kiedyś opaska zostanie przyklejona.
  8. Jest bezpieczne
  9. Wyłącznie samiec Saulosi tak się zachowuje i to sporadycznie, jeżeli coś w zbiorniku powodowało by ten dykosmfort to czy reakcja nie wystąpiła by u większej ilości ryb ? Zastanawiam się czy natlenienie wody jest odpowiednie, pokrywa nie jest szczelnie zamknięta, woda z filtracji spływa na taflę wody. Kupić testy i sprawdzić o2 ? może dodatkowo warto się zaopatrzyć w jeszcze jakieś testy żeby w świeżym zbiorniku mieć pewność że wszystko gra ?
  10. Dzisiejszego przedpołudnia udało się uchwycić potyczkę dwóch młodziaków Maingano. Zanim dopadłem telefon potyczka była bardziej zacięta. Szeryf zbiornika jednak nie pozwala rozwinąć podrostkom "płetw" i szybko temperuje ich zapędy co widać na filmiku. Samczyk Saulosi nadal w trakcie wybarwiania, szkoda że film tego nie oddaje gdyż na żywo niebieski jest bardziej wyrazisty. à propos wcześniejszych rozważań czy to glony porastają kamienie myślę że można to potwierdzić. Głównie Saulosi podchodzą do skubania i to coraz częściej. Pytanie, czy Samczyk Saulosi uderzając o piasek po prostu się popisuje przed samicami czy coś jest nie tak ? (2min 20sec na filmie) Dzięki. tak, masz rację, na powierzchni tworzy się taki film. Myślałem że uda mi się uniknąć dodatkowego sprzętu w zbiorniku (skimmera) ale chyba jednak się nie obędzie. Falownik śmiga chociaż nie wiele to daje tak jak i woda wypływająca bezpośrednio na taflę wody. Film udało mi się usunąć całkowicie przy podmiance wody stosując wąż z lejkiem a la skimmer do którego woda spływała z powierzchni, mimo to po 2 - 3 dniach jest to samo niezależnie czy falownik pracuje cały czas czy nie.
  11. Fakt może być to problem jeśli chodzi o samo utrzymanie akwarium, moje wystartowane w marcu a 19 kwietnia wpuściłem ryby więc wszystko świeże a i światło mam stosunkowo słabe bo tylko 10W - 10x moduł 3xLed Samsung eco lens. Miało być 15 modułów ale na starcie podłączyłem tylko 10 żeby zobaczyć jak to będzie wyglądało i myślę że jest w sam raz. Po zachodzie słońca nie bije po oczach pomimo że ładnie oświetla centrum zbiornika, boki w fajnym półmroku. Zobaczymy jak to będzie, na razie zapach wody taki sam. Dzięki za szczegółowy opis sytuacji.
  12. Jak dla mnie rewelacja o ile to faktycznie glon zielony a nie sinica. Parę razy coś tam ryby skubały ale bardzo niewiele, rozumiem że gdyby była to sinica to ryby nie były by zainteresowane ?
  13. Z tego porowatego kamienia musiał bym użyć jakiejś gąbki ale z gładkich schodzi lekko, tak samo w piasku przy szybie delikatnie zamieszalem palcem i albo się wymieszał z piaskiem albo rozpłynął
  14. Uważam że przy wcześniejszym zdjęciu ten aranż wygląda słabo, jednak chyba lepiej więcej skałek. Do wcześniejszego ułożenia podniósł bym prawąstronę pod samo lustro wody.
  15. W zbiorniku pojawiło się nowe życie, obawiam się że to nie do końca porządane stąd wrzucam zdjęcia, czy tak wygląda sinica ? Może na zdjęciach nie najlepiej widać ale na najbardziej porowatym kamieniu od jakiegoś tygodnia pojawiły się zielone plamy, dzisiaj są na kolejnym kamieniu oraz w piasku przy samej szybie.
  16. Mała akutalizacja. W zbiorniku dzieje się dużo, ryby bardzo aktywne. Kiedy podchodzę do zbiornika rzucają się ławicą jak atakująca falanga. Saulosi najwyraźniej uważa się za władcę zbiornika jednak od czasu do czasu przeganiany jest przez najbardziej wybarwioną Harę i największego Maingano. Samców nie brakuje, u Hary dwa na bank, u Maingano pewny nie jestem ilości, jeszcze nie ogarnąłem jak dokładnie odróżnić samca od samicy. Saulosi jeden wybarwia się coraz mocniej, niebieski robi się coraz bardziej intensywny. Drugi samczyk który wcześniej lekko nabrał czarniejszych pasów kompletnie zaniechał wybarwiania. Czy samice saulosi mają jednolity żółty kolor czy mogą mieć delikatnie zaznaczone pasy pionowe ? Pływa kilka osobników z widocznymi pasami jednak są bardzo delikatnie zaznaczone. Dzisiaj dwa samce Hary podjęły ostrą walkę, szczepiły się pyskami ale obyło się bez strat, ogólnie obsada jak na razie w tym samym składzie chociaż maingano zaczynają ganiać się po zbiorniku. Saulosi najmniej agresywne poza największym samcem który chyba jest lekko sfrustrowany że samice olewają jego zaloty i gania wszystko co mu wpadnie w oko. Poniżej filmik i kilka zdjęć strzelonych telefonem więc nie oczekujcie mega jakości, w obróbkę rónież się nie bawię Jak dla mnie wszystkie ryby są piękne, zwłaszcza wybarwiający się samczyk Saulosi ale to jednak Hara wygląda najbardziej majestatycznie kiedy wypręży płetwy - w większości wypadków to wystarcza do odstraszenia za nadto zbliżających się współlokatorów, jedynie Saulosi musi dostać dziobem.
  17. radecki

    Malawi 100x40x50.

    Zastanowiłbym się nad grubością szkła, mi wykonawca zbiornika sam polecił 8mm do 130cm, grubsze to niepotrzebne koszty
  18. A więc karmienie ryb przerabiam od tygodnia, nie są ani napchane ani z zapadłymi brzuchami jednak kto pyta nie błądzi także chciałem zapytać czy taka forma karmienia jaką stosuję jest odpowiednia. Pokarmy jakie mam to naturefood Premium chichlid s, supreme artemia m, Premium chichlid plant s, tropical spirulina super forte, tropical D allio plus Przyjąłem taki schemat karmienia aby na zmianę podawać roślinne czyli spirulina i prem. chichlid plant, oraz dwa razy w tygodniu rano mięsne na zmianę prem. Chichlid i supreme artemia, raz w tygodniu rano d allio Tak to wygląda: Pon. - rano prem. Chichlid plant, wieczór spirulina Wt. - prem. Chichlid, prem chichlid plant Śr. - spirulina, chichlid plant Czw. - artemia, spirulina Pt. - chichlid plant, spirulina Sob. - d allio, chichlid plant Nd. - głodówka Czy tak jest w porządku? Ewentualnie co zmienić? Różne czytałem opinie i w końcu robić raz w tygodniu głodówkę czy nie ? Dodatkowo dojdą pokarmy northfin mięsny i roślinny.
  19. JBL, czytałem że niektórzy mnożą x3 ale nawet wtedy no3 u mnie z zbiorniku będzie bardzo niskie a może po prostu filtracja jest tak wydajna i nie ma co kombinować?
  20. Jak najbardziej, zoolek czy polecisz coś innego ? mam test ph 7.4-9.0 od zooleka i po prostu nie wychodzi, zabarwienia nie można dopasować do kolorów z wzornika stąd moje zniechęcenie do zooleka.
  21. Kontynuując temat parametrów... Obsada trafiła do zbiornika (36szt) dokładnie tydzień temu, ph7.6, nh4 i no2 minimum, no3 natomiast tak jak to było przed wpuszczeniem obsady utrzymuje się na niskim poziomie nie przekraczając 5ppm, czy to normalne ? Nie robiłem podmian wody a w filtracji wyłącznie sznurki i ceramika, nie używałem dosłownie nic do zbijania no3. Cieszyć się z tego jak jest i nie podmieniać wody czy jednak coś może być nie tak że no3 nie idzie w górę?
  22. w sumie wcześniej nie mierzyłem, sprawdziłem i nie wiem na ile taki pomiar jest miarodajny ze względu na spory błąd pomiarowy. - I bieg - 1l /4-3.5s, 15-17l/1min, 900-1020l/1h - II bieg - 1l/2-2.5s, 24-30l/1min, 1400-1800l/1h - III bieg - 1l/1.5s, 40l/1min, 2400l/1h Parametry z pewnością nie są dokładne i nie wiem na ile można się nimi sugerować. Bardziej miarodajny byłby pomiar przez 60sekund ale obecnie jest to niemożliwe do wykonania. W każdym razie na III biegu bardziej wzrasta ciśnienie niż wydajność co mija się z celem, przyrost wydajności na III biegu zostaje ograniczony przez małą średnicę rur. Między I a II biegiem różnica jest spora zarówno w wydajności jak i w ciśnieniu. Jeśli pompa miała by pracować stale na II biegu pozbyłbym się falownika albo wylewkę podzielił na dwie rurki. Stała praca na III biegu przy tej średnicy rur myślę że mija się z celem w zbiorniku takich gabarytów chyba że ktoś chce zafundować rybom karuzelę. Dodame jeszcze że nie oszczędzałem na kolankach także też w jakiś sposób można zwiększyć wydajność stosując odpowiednie przejścia, np zamiast kolanek 90* można wykorzystać 2x45* albo łuki. Na filmiku po 10sekund pracy na każdym biegu.
  23. Dzięki Panowie za dobre, motywujące słowa !! Poprawione Jasne, poniżej fotki strony technicznej zbiornika. Co do pokrywy to nie kombinowałem, zrobiłem najprościej jak się dało. Jedyną modyfikacją jaką trzeba zrobić to wklejenie wzmocnień pod klapy i środkową część pokrywy gdyż lekko się uginają, nie rzuca się to bardzo w oczy ale trzeba usztywnić. Wtyczka ze sklepu motoryzacyjnego umożliwia szybkie odłączenie ośiwetlenia i demontaż pokrywy ze zbiornika. Dodatkowo może kogoś zainteresuje filtracja. Świetną sprawą jest swoboda modyfikacji wylewki wody dosłownie w "locie", kształtki samej wylewki nie są sklejone przez co w każdej chwili można coś zmienić i skierować strumień wody w inne miejsce. Przy wejściu do zbiornika przez pokrywę dodałem połączenia gwintowane z uszczelkami, dzięki temu zasys i wylewkę można w sekundę odłączyć od układu aby na przykład zamienić miejscami w zbiorniku. Samą pompę również moża spokojnie odwrócić. Zasys to czarne sitko spływu 25mm. Jako że rura jest tej samej średnicy nagrzałem ją we wrzątku, zrobiła się plastyczna i bez problemu weszła na sitko zasysu. W celu ukrycia białej rury nałożona została koszulka termokurczliwa (nie mogę sobie przypomnieć kto podrzucił ten pomysł), idealnie zlewa się z czrnym tłem. zdjęcia są jakie są, niestety jeszcze nie zaopatrzyłem się w lepszy foto sprzęt
  24. Witam wszystkich Malawistów. Przygoda z akwarystyką została zainicjowana przez starszego syna (3.5roku), którego zafascynowały rybki w małym akwarium siostry, zapragnął mieć kawałek świata podwodnego u siebie. Poszukiwania inspiracji rozpoczęły się na początku stycznia i szybko decyzja padła na biotop malawi. Pragnąc podejść do tematu jak najbardziej ambitnie i profesjonalnie (mówi to amator:P) rozpoczęła się lektura, głównie tutaj na forum. Jako że wiedzę potrzebną do zbudowania akwarium syna nabyłem w 99% dzięki forum i osobom, które cierpliwie i jasno odpowiadały na moje pytania, czułbym się nie w porządu nie dzieląc się z wami tym co na bierząco wyprawia się w naszym zbiorniku. Co więcej jako osoba początkująca zapraszam do dyskusji, z pewnością będzie jeszcze wiele pytań a i wasze uwagi są nieocenione. Korzystając z okazji dziękuję wszystkim którzy zabrali głos i dorzucili coś w moich temat. @Bezprym @egon44 @stan @darkon @SlavekG - Panowie szacu za wyjątkowo dużo poświęconego czasu. Na początek krótko sprawy techniczne. - Zbiornik (130x50x50 przód i boki opti) - po szerokim rozeznaniu w rynku wybór padł na Akwarium Szczecin, trochę czekania się opłaciło, zbiornik igła, piękne równe klejenia, brak najmniejszych niedociągnięć a i sama osoba P. Przemka bardzo pozytywna. - Pokrywa - wykonanie własne ze spienionego pcv, formatki zamówione w fabertec, założeniem było minimum roboty oraz wkładu finansowego - maksimum efektu i funkcjonalności - jakoś to wyszło. Formatki klejone klejem do rur PVCu oraz klejem montażowym. 3 częściowa pokrywa, po środku płyta na stałe sklejona z ramą dodatkowo usztywniająca konstrukcję (do niej zamontowane ledy), z lewej i prawej strony otwierane klapy. W miejscu w którym rama leży na krawędziach szyb przyklejona uszczelka do okien. - Oświetlenie - 10 x Samsung Eco Lens - 9500K -jak dla mnie jest rewelacja, nie bije po oczach, barwa idealna. Zastanawiam się nad sensem wydawania sporej kasy i dobierania światła pod wybarwienie ryb, przy tym oświetleniu ryby wyglądają bajecznie, kolory na żywo na przykładzie maingano robią wrażenie. - Filtracja narurowa na pompie ibo beta 25-60, 2 korpusy mechaniczne przed pompą i 2 korpusy z ceramiką za pompą. - Falownik jvp120 - tandeta niesamowita, drżenie udało się wyeliminować ale buczy niesamowicie, zamówiony rw4, jvp120 wydaje się być za mocny do tego zbiornika. - Grzałka eheim jager 150W spokojnie daje radę utrzymać 26stC - Kamienie Serpentynit, piasek Kreisel 099 - w obu przypadkach był to strzał w dziesiątkę, przy tym oświetleniu wszystko wygląda bardzo ładnie Czas najwyższy na "Życie" Obsada - 12szt Chindongo Saulosi - 12szt Cynotilapia sp Hara - 12szt Pseudotropheus Cyaneorhabdos - Maingano Obsada w całości zakupiona od p. Dariusza Gaży przyjechała 19.04.2018 i tego samego dnia trafiła do zbiornika. Ryby w różnych rozmiarach, największe osobniki około 6cm. Ogromnym zaskoczeniem dla mnie było ich wybrawienie tuż po wpuszczeniu do zbiornika. Jeszcze w workach saulosi jednolicie żółte, maingano i hara można rzec "bez barwne" śledziki. Samczyk Saulosi w mgnieniu oka nabrał ciemnych pasów, wszystkie maingano nagle pokolorwały się bardzo intensywnie ale chyba największe wrażenie zrobił stosunkowo niewielki samczyk Hary, który już teraz wygląda na kozaka. Saulosi od początku zajęły lewą szybę i jak wariaty góra - dół - góra - dół, jedynie wybarwiający się samczyk latał po całym zbiorniku od czasu do czasu zalecając się do samic i przeganiając wszystko co stanęło mu na drodze. Pierwsza noc musiała minąć bardzo ciężko dla drugiego samczyka Saulosi (wydaje mi się że będzie to samczyk gdyż zauważyłem u niego lekko ciemniejsze pasy), rano znalazłem go wciśniętego za rurkę od zasysu wody z płetwą ogonową wciągniętą w zasys .... odchyliłem rurkę i spokojnie odpłynął ale widać było wyczerpanie, długo odpoczywał na piasku co wyraźnie nie podobało się największemu samcowi który nagminnie go zaczepiał. Obecnie zmarniały osobnik odżył - obyło się bez ofiar. Maingano na początku intensywnie ganiały się po zbiorniku od czasu do czasu wdając się w drobne potrzyczki. Jeden z nich przez chwilę pilnował małej jaskini odganiając wszystkie ryby. Na dzień dzisiejszy uspokoiły się i bez nadmiernej aktywności pływają po całym zbiorniku. Hara, z pewnością jest kilka samczyków chyba że źle interpretuję ich barwy. Jednego dnia pływały 3 osobniki wyraźnie bielsze od reszty z zaznaczonymi pasami. Obecenie samczyk który pokazał się na początku króluje nad resztą. Głównie można go zauważyć w środkowej części zbiornika nad gruzowiskiem. Pływa spokojnie jakby nic go nie interesowało, nawet większy samiec saulosi nie robi na nim wrażenia. Jak do tej pory Hara wydaje się być najspokojniejszym gatunkiem Ogólnie cała obsada bez uszczerbku na zdrowiu. Na początku widać było lekką odrębność saulosi od pozostałych, obecnie wszystkie ryby pływają po całym zbiorniku. Są bardzo aktywne ale mimo tego w zbiorniku zapanował spokój, nie widać nadmiernej agresji, jest po prostu spokojnie. Tak to wyglądało w dzień wpuszczania obsady do zbiornika: Rzeczony Samiec Saulosi
  25. Ja niestety mam do p. Darka daleko chociaż wysyłka nie jest bardzo droga to i tak po rozmowie wpuszczam całą obsadę jednocześnie, mam nadzieję że to nie problem? Wszystko będzie pod kontrolą i w razie w mam też odpowiedni środek do neutralizacji nh4 no2 i no3
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.