-
Postów
40 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
-
To pcv od razu frezowałem na wymiar z otworami. Podczas rysowania da się to wszystko policzyć. Otwory na węże / rurki lepiej dać większe niż za małe. Jeśli będą za małe a akwarium stoi blisko ściany to potem trzeba się gimnastykować z przekładaniem przez otwory. Warto zwrócić uwagę na to ile dibond ma nachodzić (zakrywać) szyby dookoła. To determinuje gdzie ma się kończyć pcv + grubość uszczelki, które "leżą" na krawędzi szyby. Jeśli mam max poziom wody to pokrywa nachodzi u mnie tylko na 3-4 milimetry wody. Ale jak woda odparuje to zaczyna być widoczne lustro wody i trzeba częściej dolewać wodę. Dzisiaj bym zrobił większą "nakładkę" pokrywa / lustro wody.
-
Nic się nie dzieje. Oprócz oczywiście jakiś przybrudzeń od spodu z powodu wilgoci. Ja użyłem dibondu firmy Ethalbond. To jest materiał markowy i używam go w pracy od wielu lat i się jak do tej pory się nie rozwarstwiał. Ale jeśli o to pytasz to tak, bywają dibondy które się rozwarstwiają. Jeśli otwarta krawędź dibondu będzie długotrwale narażona na dużą wilgoć to odsłonięte aluminium będzie korodować i tym samym odklejać się od polietylenu. Ale to jest proces powolny. U mnie odsłonięte krawędzie są na zewnątrz "na akwarium", więc na nich nie ma wilgoci. Moja obudowa od środka jest wyłożona pcv (oprócz drzwiczek). Czyli woda ma kontakt z pcv. Dobrej jakości dibond nie ma prawa puchnąć, gdyż to są dwie blachy aluminium a między nimi jest polietylen. Z dibondu robi się elewacje niektórych biurowców, czyli materiał jest na dworze kilkadziesiąt lat w temperaturach o bardzo dużej zmienności oraz okresowej wilgoci !!! Dibond tak samo wyglądający (grubości 3mm) może kosztować 55-100zł, więc jakaś rozpiętość jakościowa na pewno jest. Płyty typu dibond są sztywne, hips jest bardziej elastyczny, termoplastyczny i łatwiej go zarysować. Wszystko zależy od wielkości pokrywy jaką chce się zrobić. Można zrobić ze wszystkiego co nie pochłania wilgoci/wody.
-
Nie wiem dlaczego niektórzy akwaryści stosują tak zimne nienaturalne światło ? U siebie mam barwę 6500K, która jest barwą zbliżoną do natury i kolory wyglądają prawidłowo. Ale … co kto lubi. Byleby ryby dobrze się czuły.
-
Tak, mam możliwość przetrzymania go osobno przez jakiś czas. To dobry pomysł i tak zrobię. Dzięki.
-
Dzisiaj robiłem czyszczenie całego zbiornika i cała obsada wyłowiona, więc mam dylemat co wpuścić z powrotem. Zastanawiam z maingano. Teraz są 2 super samce + 3 samice. Samce udają, że się nie widzą i gonią resztę ryb. Dwie samice są mocne a jedną na razie dałem do szpitalika. Nie wiem czy wpuścić z powrotem jednego czy dwa samce ? Może z jednym samcem maigano reszta ryb będzie miała lżej ?
-
Możesz, nic im nie zrobi. Ale jakieś kryjówki powinny być.
-
Redukcja obsady - ale o co chodzi?
chorus odpowiedział(a) na Kemeiz temat w Obsada akwarium z pyszczakami
W dobrej wierze chciałem kolegę odwieźć od Maingano bo ja trafiłem na dwóch gangsterów choć są bardzo piękne. -
Dziękuję za podpowiedzi. Będą Labeotropheus Trewavasae i Maison Reef jako główne gatunki oraz Maingano jako uzupełnienie.
-
Redukcja obsady - ale o co chodzi?
chorus odpowiedział(a) na Kemeiz temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Crabro i Pseudotropheus Cyaneorbabdos (maingano) wykluczone. Cynotilapia jak najbardziej tak. -
Obsada inna niż wszystkie
chorus odpowiedział(a) na Meteoriusz temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Miałem jeden gatunek (Saulosi) w tej wielkości akwarium. Z 12szt po 2 latach zostały dwa nienawidzące się samce - reszta wybita. Ciągle mam wrażenie, że akwarium do malawi powinno być większe. -
To może jeszcze coś dodam. Teraz w zbiorniku oprócz Maingano są też Cynotilapie Afra Cobwe (2+2). Jeden samiec Cobwe ma swój rewir o średnicy 20cm. Ta ryba nie zrobiła żadnej krzywdy innym współmieszkańcom a te dwa samce Maingano również do niej nie podpływają. Nigdy nie widziałem nawet pozorowanych ataków na Cobwe ze strony Maingano - a na pewno wielkością ją przewyższają. Może Maingano widzą jej piękne zdrowe uzębienie PS. A z tym Crabro trochę się boję bo ryba o długości 23cm to chyba trochę za dużo do mojego zbiornika ? Sławek, w Twoim artykule o Luwino Reef przeczytałem, że polecasz Labeotropheus Trewavasae. Może w obsadzie z Maison Reef dać właśnie Trewavasae zamiast Crabro ? Tylko czy Trewavasae da sobie z nim radę ?
-
Nie jest przesądzone, że te Maingano zostaną. Obecnie są dwa równorzędne przepiękne samce (+ 4 samice), które zamiast walczyć ze sobą to wolą gnębić słabsze ryby. Wśród kilku hodowanych gatunków już widzę, że nie tylko gatunek określa temperament ale też indywidualny charakter osobnika. Dlatego zdaję sobie sprawę z pewnej nieprzewidywalności Maisona i Crabro.
-
Szanowni Koledzy Moje akwarium to 500l (200x50x50). Czy Crabro i zebra Maison Reef mogą razem funkcjonować w jednym akwarium o tych wymiarach? Oczywiście chodzi mi o dwa haremy po jednym samcu. Uzupełniająco będą (mogą być) jeszcze Maingano, które od trzech lat pływają i rozstawiają wszystko co pływa. Taki układ jest proponowany w książce przez p. Wojciecha Sierakowskiego (s.278) ale chciałbym poznać Wasze doświadczenia, gdyż nie chcę pochopnie doprowadzić do jakiegoś dramatu.
-
Mi pasują dwie pompy i pracują raczej na niskich ustawieniach mocy. Wysoką wydajność włączam podczas czyszczenia dna, kiedy chcę by syf krążył w wodzie podczas podmiany (spuszczania wody razem z zanieczyszczeniami). Jedna pompa jest nad zasysem filtrów (prawa strona akwarium) a druga z lewej strony. Wg mnie jedna pompa nie zakręci odpowiednio wodą w moim 200cm akwarium. To oczywiście też zależy o aranżacji. Najpierw miałem jedną pompę ale w niektórych miejscach na dnie zalegały śmieci. Po dołożeniu drugiej problem zniknął, więc co akwarium to inne rozwiązanie. A cena ? no cóż. Coś za coś. Dzisiaj pamiętasz cenę a po latach widzisz tylko jakość.
-
Popatrz jeszcze na Tunze 6095 (ze sterownikiem). Mam takie dwie i pracują ponad dwa lata bezawaryjnie i niesłyszalnie.