Skocz do zawartości

KuśmiR

Użytkownik
  • Postów

    23
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez KuśmiR

  1. Dieta jest dla har + saulosi. Sauloski są bardziej roślinożercami i żywienie ich wyglądało by pewnie trochę inaczej Wypowiadający się w temacie egon44 ma same saulosi i zna się na rzeczy - możesz go o to podpytać:)
  2. Dzięki wielkie jeszcze raz @egon44 za telefoniczną jak i tą na forum pomoc w dobraniu menu dla rybek Dla kogoś kto czytałby ten temat i miał taki sam problem to mój jadłospis wygląda tak: DZIEŃ NOC PON: vividColour/spirulina WT: spirulina/spirulina ŚR: Cichlid/spirulina CZ: spirulina/spirulina PT: Artemia/spirulina SO: D-allio plus ND: głodówka Wszystkie pokarmy prócz spiruliny i dallio od OSI, reszta od tropikala:)
  3. Mam ogólnie 7 sztuk har, więc 2 samce to nie bardzo chyba. Docelowo chcę mieć 1 samca na 4 samiczki Jeśli chodzi o saulosi to obecnie jest 4 samców i 9 samiczek. Tutaj nie jestem pewien jaką ilość samców zostawić - 2 lub 3 max chyba Tobie jak i wszystkim innym udzielającym się w tym temacie dziękuję za pomoc mimo pozostawienia niektórych pytań bez odpowiedzi, chodź wiem że mogły być one męczące Akwarium obecnie wygląda i pozostanie w takim układzie kamieni (już raz ją zmieniałem:P) tak : Czekam teraz na zielone glony (dodałem phosguard do filtra) i będę powoli redukował obsadę:)
  4. Do tego miałbym jednego samca hary i by było gicior nie Ogólnie miałbym 3 samce i 12-13 samiczek. I jeszcze jedno. Jakie samce odłowić? Te które są najbardziej agresywne (czyli zazwyczaj najładniej wybarwione...) czy po prostu te które mi się że tak brzydko napisze najmniej podobają?
  5. 10x saulosi pływa w akwarium już od września. Powiedzcie jeszcze jak to jest z redukowaniem obsady, bo każdy poleca nie spieszyć się z tym i interweniować jeśli zacznie się coś dziać. W chwili obecnej mam pewne 4 samce i 6 "samiczek". Nie mają one jakiś super postrzępionych płetw i nie ma wśród nich jakiejś dużej agresji. Mimo to trzymanie 4 samców z taką ilością samiczek nie jest chyba najlepszym rozwiązaniem nawet jeśli nie ma między nimi specjalnej agresji? Teraz zamawiam do nich jeszcze hary więc liczba samców/potencjalnych samców jeszcze wzrośnie.
  6. A więc pokarmy mam takie: OSI chchlid flakes OSI aqua vivid color falkes OSI artemia flakes Tropical spirulina super forte i nie wiem czy jeszcze tego nie kupić przy okazji jak będę zamawiał spirulinę, bo tej którą mam obecnie jest mało. Karmię dwa razy dziennie - co podawać w dzień a co pod jego koniec? Rozumiem że wieczorami tylko spirulina, a co wcześniej? Może w sobotę za dnia bym podawał artemia flakes, w niedzielę natomiast d-allio plus? Od poniedziałku do piątku za dnia naprzemiennie chchlid i vivid color? Z mrożonkami mam problem, bo nie ma ich u mnie w mieście. Kupiłem więc chociaż artemię w płatkach od OSI.
  7. Kupiłem od tropicala tak: MALAWI chips, Cichlid gran. I mam jeszcze spirulinę super forte granulat. a jakie to mrożoneczki kupujesz to zapytam moze beda mieli w moim ubogim zoologicznym ;>
  8. Cynotilapia afra white top Galileya Reef Hara i Pseudotropheus saulosi. Te dwa gatunki zamierzam trzymać w moich 240l. Pytanie czym je karmić? Kupiłem podczas dotychczasowych zakupów jakieś pokarmy tropicala ale jak niektórzy uważają te pokarmy nadają się do kosza;O. Do kosza ich nie wywalę ale czym powinno się karmić takie pysie? Zarówno jeśli chodzi o jakiś pokarm żywy i nie tylko. Jak chodzi o pokarm suchy to prosiłbym o propozycje pokarmów O.S.I. gdyż tam gdzie będą kupował rybki zakupić również mogę te pokarmy (a czytałem że złe nie są). I czy w ogóle podawanie jakiś specjalnych pokarmów z firm których nazwy pierwszy raz słyszę jest konieczne? Dzięki za pomoc
  9. Chciałbym żeby ktoś rozwiał me wszelkie wątpliwości dotyczące poprawnych parametrów wody do hodowli "pysków" które chcę niedługo kupić:) (Bedą to Pseudotropheus saulosi oraz cynotilapia afra cobue) Akwarium jest już dojrzałe i reszta parametrów jest ok jednak zastanawia mnie KH, GH oraz Ph. Podaję parametry mierzone miesiąc wstecz testami kropelkowymi JBL. KH wynosiło od 4 do 7 stopni. Z GH jest chyba ok bo testy wskazywały wartości 9-10 stopni. Ph było i jest na stałym poziomie 7,5. Podwyższasz coś to KH/Ph/GH czy jest git jak jest;> Jeśli chodzi o testy wody w kranie to: Ph - 7,5 NO2 - 0,05 NO3 - <0,05 NH4 - <0,05 KH - 10 GH - 14 Kolejna sprawa to wkłady w filtrze (unimax 500). Podczas startu włożyłem do niego: lawę wulkaniczną, keramzyt, ceramika i na samej górze gąbki. Wyjmować coś z tego jak akwarium jest już dojrzałe czy zostawić jak jest?
  10. Zaintrygowany tematem jako że w moim dojrzewającym akwa NO2 mierzone testami od JBLa wynosiło non-stop 0,05 postanowiłem kupić testy od zooleka i tak samo jak u pana Andrzeja pokazywał mi on równe 0! Tylko w moim przypadku nie wiem jaki był kolor w odczynniku numer 2 od nowości bo nie zwracałem na to uwagi, jednak teraz rzeczywiście nie jest przeźroczysty. A testy od pierwszego otwarcia ich i użycia jak i po 1.5 miesiąca pokazywały ciągle wartość 0,05. Możesz napisać czy w końcu ten zoolek też zmienił kolor po pewnym czasie podając tym samym błędne wyniki??
  11. No nic to thx za wcześniejszą pomoc. Niedługo zamawiam rybki i będą to jednak saulosi i cynotilapia afra hara lub cobue (jeszcze się zdecydować nie mogę).
  12. Słyszę przepływającą wodę i takie buczenie lekki, a jak ucho dam jeszcze bliżej, na jakieś 3 cm:p to nawet warkot. To normalne? Filtr teraz mam wyciągnięty przed szafką żeby mieć pewność że nic innego nie powoduje tych hałasów.
  13. Czyli jednak nie było żadnej błogiej ciszy jak pisałeś post wcześniej Ja chyba sobie po prostu za bardzo wziąłem do serca niektóre posty o jego "bezgłośnej" pracy, bo pewno każdy filtr w nocy, w pokoju w którym śpisz będzie mniej lub bardziej słyszalny.. A należę do grupy osób którym to bardzo przeszkadza ? Na początku podłączyłem go w ogóle przed szafką, wężyki niczego nie dotykały nie było mowy więc o drganiach, popodkładałem pod filtr jakiś styropian ale pożądanego efektu to nie dało. Wsadziłem go więc do szafki z nadzieją, że wytłumi ona te dźwięki. Dużego efektu to nie dało. Kombinowałem też do tego stopnia że w szafce, dookoła filtra wyłożyłem panele akustyczne (jak i również w miejscu gdzie wychodzą wężyki przez szafkę..;)). Dopiero to dało jakiś zauważalny efekt, najlepiej jest jak drzwiczki od szafki mocno docisnę wtedy ten dźwięk jest PRAWIE niesłyszalny. Pozostaje to prawie.. Filtr już raz oddałem na gwarancję i mimo, że przysłali mi nową pokrywę to nie wiem czy stara była uszkodzona bo nowa chodzi tak samo Tak więc się zastanawiam czy to rzeczywiście możliwe aby filtr był po prostu niesłyszalny w nocy, gdzie szafka stoi 3m od łóżka, bo to chyba nie wina filtra a mojej nadwrażliwości ? Nie jest, filtrem gibałem na różne strony i sporo tego powietrza wyleciało w sumie. Myślałem już o tym żeby na noc włączać tylko falownik na przykład, ale nie wiem czy to przejdzie a poza tym mój obecny hałasuje jeszcze bardziej od filtra:D Trochę lipa bo kupiłem sprzęt itp. zalałem wodą a akwarium stoi :< Jedyny plus taki że chociaż dojrzewa :]
  14. Nowe wirniki wysłali jednak niczemu to nie pomogło. Kazali więc wysłać pokrywę - dostałem nową. Jednak nadal nie widzę żadnej różnicy! ? Pytanie czy to ja jestem tak przewrażliwiony na takie dźwięki czy mam jakiegoś pecha co do tych filtrów. Mam więc pytanie do obecnych/byłych właścicieli tych filtrów, których zacytowałem powyżej Czy filtr mieliście w jakimś miejscu w którym spaliście i jedyna rzecz która mogła hałasować w tym pomieszczeniu to był tylko on? (tak to jest w moim przypadku) Potrzebuję jakiegoś porównania, bo nie wiem czy jak już wspomniałem to ja jestem przewrażliwiony czy może rzeczywiście dostałem wadliwą sztukę, a właściwie już dwie... W dzień dźwięk ten mi nie przeszkadza jednak w nocy mnie to denerwuje..
  15. Ten wirnik po prostu lewituje tak w powietrzu na takim plastikowym, sztywnym patyczku, więc ciężko tu mówić o dokręcaniu czegokolwiek.. wygląda on tak. Wazeliny nie żałowałem Wirnik obejrzałem, obmacałem i nie widziałem żadnych pęknięć. No filtr pracuje już jakieś 2 dni (nie liczę nocy bo wtedy muszę go wyłączać...) więc ile mam czekać, aż ogłuchnę? Dzięki za instrukcję. Bałem się cokolwiek tam grzebać żeby jeszcze gwarancji nie stracić, ale rzeczywiście jest to banalnie proste:) I tak: o ile wirniki o nic nie haczą to nie można powiedzieć, że swobodnie się obracają, bo trzeba użyć troszkę siły aby się obróciły, ale pewnie wiesz o co chodzi bo sam go masz i to naturalne zjawisko jest :] Rurka również jest na swoim miejscu. Czytałem ten temat Ja mam 02.05 , wyprodukowany 05.17 Chyba będę musiał : ] Dzięki wszystkim za takie zainteresowanie tematem, nie spodziewałem się tego ! EDIT: Napisali, że wyślą nowe wirniki. Obawiam się iż to pewnie i tak nie pomoże jak koledze @GOLUMN, no ale zobaczymy..
  16. Nadał go słychać:( Po 7-8 godzinach od uruchomienia. A w szafce podejrzewam będzie jeszcze gorzej. Koszyki właśnie wyczyściłem i zostawiłem jeden z gąbką, reszta jest pusta. Oczywiście, zalałem po korek i nałożyłem pokrywę. Kolejno wg instrukcji, czyli przekrecenie tego uchwytu u góry na "service" kolejno wypompowywanie powietrza ta pompeczką i szybkie przekręcenie go na pierwotną pozycję. Podczas gdy woda w akwarium nalana była do pełna a "zasysy" były w wodzie ofc. Tyle że kubeł stoi teraz PRZED szafką i nadał słyszę jego prace:/ a pod nim położyłem styropian, bo bez niego to już w ogóle hałasuje. To utwierdza mnie w przekonaniu że to mój model jest jakiś nie tegez :/ Bo u mnie o błogiej ciszy nie ma mowy. Siedzę teraz jakieś 4m przy komputerze którego wentylatory dają o sobie znać a tego bydlaka i tak słyszę jak chodzi.
  17. Po zalaniu akwarium wodą i włączeniu owego filtra wedle instrukcji ten znacząco hałasuje :/ Zarówno gdy wstawiony jest w szafce, jak i poza nią. W tej chwili wystawiony jest przed szafkę a jego wszystkie 4 wężyki są luźno podłączone do akwarium. Filtr przechylałem na lewo, prawo, góra dół i już nawet żadne powietrze nie wylatuje. Postawiłem owy filtr nawet na styropianie i nadal lipa. Z tego co czytałem to filtr ten miał być bezgłośny, a jest wręcz przeciwnie. Co mam robić w takiej sytuacji wysyłać go na gwarancję? Bo zwrot raczej nie wchodzi w grę skoro dociąłem ten wężyk na 4 małe.. Czy może ta "bezgłośna" praca o której czytałem to po prostu kit i wtopiłem ponad 5 stówek w błoto?
  18. Mam pytania dotyczące akwarium i jego dalszego funkcjonowania. Akwarium zalałem już w marcu (tutaj nadmienię że nie dodawałem żadnych bakterii ani nic). Świeciłem wtedy 4h świetlówką Juwel HiLite Colour T5 45W. Filtr działał wtedy tylko w dzień z racji na swój hałas. Na początku na tafli wody pojawiła się tak jakby biała skorupka, która po pewnym czasie jak pochodził trochę filtr opadła i została przez niego wciągnięta. 2 miesiące później podmieniona została woda w ilości 70%, do filtra zostały dodane wkłady (kermazyt+lawa+ceramika), a czas świecenia został wydłużony do 5 godzin. Kolejne 2 miesiące później zwiększyłem czas świecenia do godzin 6. Od początku tego miesiąca filtr chodzi non stop, a świetlówka 8h dziennie. Wykonałem wczoraj testy wody i wyglądają one: pH 8,2 NO3 - 5 NO2 - 0,05 NH4 - <0,05 Wszystko się tak przeciągało z racji na to że filtr nie działał tak jak sobie o tym marzyłem, trzeba było go wysyłać na gwarancję kombinować z nim żeby go wyciszyć i zdemotywowało mnie to trochę:P Teraz chcę robić podmiankę wody pytanie w jakiej ilości jeśli jej parametry po tak długim okresie nie podmieniania jej są ok. Kolejnym krokiem było by wprowadzanie rybek, ale czy akwarium mimo tak długiego funkcjonowania dojrzało? Wszystko co działo się z akwarium opisałem powyżej.
  19. Tylko co zrobię z nadwyżką samców Nie da rady przewidzieć na 90% czy to będzie samiec czy samiczka Bo szkoda by mi było potem wystawiać na olx nadwyżki samców które najpewniej trafiły by do akwarium 80l ze skalarami itd. : < A rybki zamawiane byłyby przez internet, bo u mnie w mieście jest jeden, słaby zoolog tylko. No ale ok. W takim razie wziąłbym tego tak jak pisałeś po 10 szt. No może Cynotilapia sp. Hara wziąłbym 8 bo są najbardziej dominujące. Pytanie jeszcze czy znacie sprzedawcę który owe ryby hoduje i wysyła
  20. Czyli finalnie zostało po 3 samców każdego z gatunków tak? A samce innych gatunków nie walczyły między sobą? Czy 30 sztuk to aby na pewno nie będzie za dużo ;>
  21. W jakich ilościach te rybki? No i jak się zachowywały w takim składzie, chociaż wiadomo że moje nie będą musiały mieć takiego samego charakteru. Glonów się tak boję, bo zawsze miałem z nimi problemy, ale nigdy nie miałem w ręku czegoś takiego jak testy wody, a jedyne filtry którymi się posługiwałem to były wewnętrzne, z gąbką, więc nie ma o czym mówić Myślałem też o tej macie którą kładziemy pod akwarium, ale i z nią też by pewnie sobie poradziły:P Koszyki mam 4 więc może lepiej dać ceramikę + lawę + coś jeszcze i trzeci wkład i na końcu jeden cały kosz gąbek :>
  22. Cześć i czołem Nadszedł czas zrobić coś z okazyjnie nabytym 240l akwa:) Akwarium wymiarów 40x120cm (dno), 50cm wysokośći Całą resztę (prócz pokrywy, ale jej stateczniki również będą wymieniane,szafki) będę kupował nowe. To co chciałbym tam trzymać to x lub 1x yellowków (Labidochromis Caeruleus) i do tego taką samą ilość Melanochromis Cyaneorhabdos. Wiadomo jak to każdy chce żeby było kolorowo:P Dlatego chcę żeby było mnw. 50/50 koloru niebieskiego i żółtego:P OK Czas więc na moje pytania . Proponuję wymienić je w punktach 1. Obsada.. Bo z tym mam największy dylemat. Czy wymieniona przeze mnie wyżej będzie ok? Oczywiście w ilościach 2+6/8 itd.. Może jakieś inne propozycje? Coś większego, ale w mniejszej ilości? 2. Oświetlenie - jakiej mocy i o jakiej barwie wyglądają najlepiej? Tak żeby ładnie wyglądało i przy tym nie zrobił się wysyp glonów.. :] Na pewno chcę też mieć jakąś niebieską świetlówkę do obserwacji ryb nocą. 3. Tutaj pewnie zostanę pojechany, ale filtr jaki chcę kupić to jeden jedyny kubełek i będzie to prawdopodobnie Unimax 500 (na 700 nie mam miejsca w szafce:/). Zależy mi na jak najcichszej jego pracy (z racji tego, że akwarium mam w pokoju, w którym śpię) a te z tego co czytałem to te aquaele gwarantują to na super poziomie. Jakie wkłady do niego najlepiej wsypać? 4. W jakie testy wody mam się zaopatrzyć i czy mogą to być najtańsze testy ZOOleka czy konieczne jest kupienie bardziej dokładnych? Kiedy i jakie wykonać podczas startu i jakie oraz co ile wykonywać w późniejszym okresie? 5. Co wyłożyć pod piasek, kamienie żeby zabezpieczyć dno? Czytałem że może to być nawet styropian, ale czy pyszczki nie dokopią się do niego i nie zrobią z niego papki która będzie pływać potem po powierzchni wody? : ]
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.