Skocz do zawartości

KUBSON

Użytkownik
  • Postów

    134
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez KUBSON

  1. Też mam taką filtrację z tą różnicą że napędzam cyrkulatorem. Tak jak Bartek wspomniał mam dwa paski spienionego pvc wklejone pionowo na soudal fix all turbo, na dole mam w poziomie pasek 4cm żeby odzielić piasek od gąbki. Wszystko elegancko funkcjonuje od 3 miesięcy. 

    • Lubię to 1
  2. To u mnie jest jeszcze inaczej. Cyrkulator 4000l wydajności na papierze mam w połowie wysokości gąbki 30ppi 4cm od tylniej szyby skierowany lekko w stronę tylniej szyby i do góry. Nie ma pralki, woda elegancko krąży, wszystko leci w strone filtra i z powieszchni też ładnie zbiera w stronę filtra. Ale filmu bakteryjnego mi nie zbiera, jak odpalę skimer ktury jest tuż obok gąbki po 5 min na tafli nie ma nic. W filtrze mam też dodatkowo pompę do hydroponika. Różnicy w poziomie wody zbiornik/filtr też nie ma.

  3. Zbiornik 120x40x45. Wybrałem kilka gatunków które bym chętnie widział w tym szkiełku, domyślam się że raczej dwa gatunki choć trzy było by fajnie. Ale czy trzy to już nie przegięcie? Prosiłbym was o przykładowe dobory obsady z listy 8 gatunków. 

    LABIDOCHROMIS CHISUMULAE CHISUMULU

    LABIDOCHROMIS MBAMBA

    LABIDOCHROMIS PERLMUTT

    METRIACLIMA ESTHERAE MINOS REEF

    METRIACLIMA KINGSIZEI LUPINGU

    PSEUDOTROPHEUS ELONGATUS MPANGA

    CHINDONGO DEMASONI

    PSEUDOTROPHEUS CYANEORHABDOS MAINGANO

  4. Można by dać dcp 5000 lub dcp 6500 tylko pytanie czy ogarnie zbiornik. W głównym zamyśle ma być tylko ona a falownik dopiero dołożę gdy faktycznie bedzie potrzebny. Chyba że odrazu zdecydować się na słabszą pompę plus falownik. Nie wiem które rozwiązanie będzie lepsze. 

    • Lubię to 1
  5. 13 minut temu, Bartek_De napisał:

    Stelaż stoi we właściwej pozycji? Pytam, bo niepokoi mnie to, że blat będzie miał podparcie tylko na skrajnych profilach (zaznaczone na czerwono) przydało by się podeprzeć go jeszcze na poprzeczkach (żółte) a te są nieco niżej. Nie obawiasz się ugięcia blatu, 70cm to spora szerokość i duuużo wody, a takie ugięcie może mieć opłakane skutki. Jeśli obrócisz stelaż "do góry nogami" będzie ok.

    20200703_190139.thumb.jpg.f072e39afe9108fcc02299d237f25e0b.jpg

    Nie stoi prawidłowo. Ta część górna jest przodem. 

    • Lubię to 1
  6. Po krótkim przestoju czas coś skrobnąć. Nie jestem mistrzem opisów merytorycznych ale postaram się jakoś to wszystko opisać. Stelaż już jest, profil zamknięty 40x40 ścianka 3mm :

    IMG_20200516_133223.thumb.jpg.694b83f9034956b1eb870f2c3eddb8bb.jpg 

    Płyty meblowe też już zamówione (czarny mat) za tydzień będą kręcone do stelaża i pozimowanie, trochę będzie czasochłonne gdyż nośność stopu wymusiła brak nóżek i trzeba całą powieszchnią stelaża obciążać strop. 

    Pokrywa aluminiowa też już czeka. Postanowiłem zakup gotowca w kolorze czarny mat gdyż brak czasu i zdolności nie pozwolił na wykonanie jej samodzielnie. 

    IMG_20200516_133119.thumb.jpg.304ee3f54df64ace4e3c44675833b7f1.jpg

    Z pozostałych tematów, zbiornik za radami kilku osób klei   Marcin akwaria.pro . Po rozmowie z Przemkiem zdecydowałem się na moduł filtracyjny wypełniony pociętymi gabkami na całej prawej stronie, na całej tylniej szybie będzie tło slim. Zarówno moduł jak i tło już Karol rzeźbi. Z reszty gratów wszystko co było w poprzednim zbiorniku przenoszę, jedynie trzeba dokupić pompę do modułu. Nie wiem jeszcze co z podłożem, w sensie jaki piasek. Kamienie na 100% otoczaki z pola bo mam w czym wybrać. 

    15937798746712213619187444763857.thumb.jpg.6513cd0203c4e7246b96893c9cc6cbaf.jpg

    Jest oczywiście kilka zagwozdek. Mam zamiar poziomować stelaż docinanymi paskami z blachy nierdzewnej sukcesywnie podkładając pod profil. Nie jestem pewien czy to dobry pomysł. I jeszcze jakby ktoś podpowiedział jaki odchył od poziomu docelowo może ostatecznie mieć gotowa szafka? Mam zamiar kupić piankę poliuretanową grubości 10mm choć nie wiem czy twardszy styropian nie byłby leprzy. 

    • Lubię to 4
  7. Miałem takie problemy przy filtracji narurowej. Za każdym razem gdy wymieniałem watoline w korpusach (3szt.) miałem skoki no2 do poziomu 0,4-0,6. Dopiero po usunięciu jednego korpusu wszystko było dobrze. Na logikę przy wymianie całej watoliny pozbywałem się dużej części bakterii a te pozostałe w matrixie nie wyrabiały. Może tu jest problem. 

  8. Dokładnie coś takiego. Moim zdaniem dobrze takie ogrzewanie jest zrobić z obwodu ogrzewania podłogówkowego bo w razie awarii głowicy czy zaworu, woda nie nagrzeje się zbyt szybko bo w podłogówce jest niższa temp. wody. Jeśli zawór czy głowica stanie w pozycji otwartej masz czas żeby zareagować, a wiadomo wszystko prędzej czy później się zepsuje. Bardziej pewne jest zastosowanie strownika do pompy c.o z czujnikiem zatapialnym i pompa na osobnym obiegu wpięta w zasobnik ciepłej wody użytkowej w wyjście cyrkulacji i cwu, obieg ci zbiornik grzeje a czujnik w zasobniku daje sygnał do pieca i dogrzewa wode. Wtedy grzeje wodę kiedy jest zapotrzebowanie a nie kiedy c.o się odpali żeby dom dogrzać. Tylko te rozwiązanie droższe, ale pewniejsze. 

    • Lubię to 1
  9. Jako że przyszedł czas na przeprowadzkę, wynegocjowałem zmianę ze 150x50x60 na 180x70x65. Wszystko robię od nowa poza tym że część narurowca wykorzystam ze starego zbiornika w nowym i sterownik z oświetleniem też zostaje (ograniczenie kosztów) . Cała reszta nówka funkiel 😏 Jedyne czego już żałuję, to nic nie zrobię samodzielnie poza zamontowaniem gotowego tła itp. (brak czasu). Zbiornik jeszcze nie zamówiony bo walczę o długość 2 metry ( jest szansa powodzenia 😁) Wysłałem 3 zapytania ofertowe 2 tygodnie temu i tylko e-rybka przysłała wycenę , co mnie bardzo zdziwiło gdyż to renomowani producenci, no trudno (może wina epidemi) nie wiem nie wnikam. W tym wątku chciałbym zawrzeć wszelkie tematy które będą mnie trapiły, doświadczenie co prawda jakieś jest ale nie wszystko się wie a człowiek ciągle się uczy. 

    I mam pierwsze zagwozdki. Czy zbiornik 200/180x70x65 można zrobić ze szkła 12mm? Czy przy tej grubości nie pójść we front z opti? 

    Myślę jeszcze nad zrobieniem kaseciaka napędzanego pompą c.o. Tylko wtedy nie będzie on zbytnio zamaskowany gdyż tło będzie gotowcem 3d.

    Wydaje mi się że rurkę od narurowca będzie łatwiej zakamuflować za większym głazem, ale liczę na wasze sugestie. 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.