Skocz do zawartości

rafalniski

Użytkownik
  • Postów

    578
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez rafalniski

  1. Ze swojego doświadczenia powiem, że nagły i niespodziewany skok NO2 może wynikać z niestabilnej biologii w akwarium.
    Nie piszesz nic kiedy startowałeś akwarium, czy cykl biologiczny się zamknął i kiedy wpuszczałeś ryby i ile ich było - to może być tu kluczowe.

    Po drugie, nie bardzo rozumiem po co skręcasz wydajność filtrów?
    Jeżeli oba filtry robią ci pralkę w akwarium, to zamiast mechanika zrób prefiltry do UM i puść go z pełną mocą.

    • Lubię to 2
  2. 9 godzin temu, yaro napisał(a):

    Czy da się w jakiś sposób odłączyć coś, co spowodowało by odłączenie sygnału dźwiękowego?

    Chodzi mi o to, że jak woda dojdzie do pewnego poziomu, to czujnik wyłączyć mi elektrozawór który dolewa wodę, super, że wyłączy, ale dźwięk  cały czas byłby nie do przyjęcia.

    Logika układu zależy od długości elektrod. Jeżeli elektroda od sygnału będzie krótsza to najpierw włączy /wyłączy się 230V a jak woda podejdzie wyżej to dopiero wtedy włączy się sygnał. 

    Można też w ogóle nie lutować elektrody od buzzera albo samego buzzera i wtedy dźwięku nie będzie wcale 🙂

  3. Ostatnio testowałem kolejny kit AVT 1612 jako zabezpieczenie odcinające zasilanie urządzenia w przypadku wykrycia przecieku. 

    https://allegro.pl/oferta/2-poziom-alarm-ostrzegajacy-przed-zalaniem-avt1612-10512578326

    Na poniższych zdjęciach układ już w obudowie z gniazdkiem i kablami (czarny kabel to zasilanie 12V które trzeba zapewnić). 

    Jak widać na filmie, układ ma 2 regulowane poziomy reakcji, pierwszy to dźwięk a drugi to włączenie lub wyłączenie (w zależności od potrzeb) urządzenia 230V.
    Regulacja polega na odpowiednim docięciu długości elektrod.

    20230303_185209.jpg

    20230303_184717.jpg

    • Lubię to 4
  4. Miałem podobną sytuację kilka lat temu przy swoim pierwszym starcie na WA.
    Po 2-3 tygodniach wszystko wyglądało idealnie więc zamówiłem ryby.
    Niestety tydzień czy dwa po wpuszczeniu ryb NO2 podskoczyło z tego co pamiętam aż do 0,8 i konieczna było szybkie działanie - na szczęście zawczasu zakupiłem Kordon Amquel plus i udało mi się uratować obsadę.
    Byłem też wtedy chyba jednym z pierwszych na naszym forum, który testował "przeszczep" biologii z innego dojrzałego akwarium, a dokładniej z dwóch dojrzałych akwariów - koledzy z forum z Gdańska poratowali mnie garścią ceramiki ze swoich filtrów i po włożeniu jej do siebie wszystko się ustabilizowało.

    Moja rada jest więc następująca - nie spiesz się za bardzo i jeszcze chwilę poczekaj z otwieraniem szampana 🙂 

    • Lubię to 1
  5. Pamiętaj żeby ryby zamawiać u renomowanego hodowcy a nie w zoologu za rogiem 🙂 

    Ja zaczynałem z podobnym rozmiarowo akwarium.
    Moja propozycja obsady 3x10 szt. :
    Chindongo Saulosi,
    Cynotilapia Afra Jalo Reef lub Cynotilapia Zebroides Cobue, 
    Melanochromis Maingano

    Generalnie staraj się unikać ryb z tych samych grup żeby się nie krzyżowały i obowiązkowo dobieraj obsadę pod kątem żywieniowym! 

    Z czasem obsada pewnie sama się trochę zredukuje - takie już jest życie w Malawi 🙂 

  6. Unimax 700 ma dwa wloty i dwa wyloty i na papierze 2000l/h.

    Po pierwsze oryginalne rurki przelotowe od Unimaxa mają w środku przewężenia i załamania, które drastycznie tłumią przepływ - proponuje zastąpić je dowolnymi rurkami od Ultramaxa lub innymi na węże 16/22 (ale bez przewężeń).

    Po drugie zastosuj dwa prefiltry HW603 na każdym z wejść - będę one robić za mechanika i dzięki temu nie będziesz musiał otwierać kubełka zbyt często 🙂 
    Prefiltry mają 3 rodzaje gąbek, więc wystarczy dodać tylko jakąś watę lub fizelinę na górę i będzie git 🙂
     

    Do kubła wystarczy ci sama ceramika i dedykowana gąbka od Unimaxa.

    Dwoma wylotami możesz zapewnić właściwą cyrkulację wody w akwarium, a z czasem zobaczysz czy filtr wyrabia, czy może trzeba będzie dodać jakiś cyrkulator.

    • Lubię to 1
  7. 7 minut temu, Pikczer napisał(a):

    No wszystko WOW tylko, żeby te wyniki były normalne.

    Dlatego, z założenia patrzę tylko na NO3 🙂 - w dojrzałym zbiorniku to mi wystarcza - wiem kiedy zrobić większą podmianę a kiedy trzeba zregenerować żywice.

    Niestety każda metoda pomiarowa ma swoje wady i zalety - wybierając jedną z nich trzeba mieć to na uwadze i być świadomym ograniczeń 🙂 

    • Lubię to 1
  8. Generalnie testów po terminie nie powinno się używać - nie są one już wtedy wiarygodne.

    Testy JBL miały dwie wersje (starą i obecną), które różniły się skalą porównawczą - może odczytywałeś oba testy na tej samej skali - stąd dodatkowe rozbieżności.

    Trzeba też uważać przy testach, żeby nie pomylić nakrętki i przez przypadek zakręcić proszku mokrą nakrętką z testów!
    Wielu osobom się to zdarzało i potem okazywało się, że testy przekłamywały i były do wyrzucenia 😞.

  9. 14 minut temu, Pikczer napisał(a):

    Może to od telefonu zależy? 

    Ja używałem i używam flagowców Samsunga:  Galaxy S9+ i S21 Ultra.

    Nie zauważyłem u siebie rozbieżności w testach NO3, ale za to chlor potrafił mi się nagle znikąd pojawić, a w Gdańsku od lat woda nie jest już chlorowana 🙂 

    Dlatego, tak jak już pisałem testy używam właściwe tylko do odczytu NO3 🙂

    14 minut temu, Pikczer napisał(a):

    Też się tym bawiłem i za każdym razem miałem inny wynik.

    A może za każdym razem robiłeś testy w innych warunkach (oświetlenie, czas trzymania paska w akwarium, odczyt za pierwszym razem)?

  10. Ja od 5 lat używam testów JBL ProScan TEST 7w1 - https://allegro.pl/oferta/jbl-proscan-fotocheck-test-7w1-na-smartfona-8334623430
    Urzekło mnie w nich to, że nie muszę już wołać żony czy córek do odczytu kolorów, teraz robi to za mnie aparat w telefonie przy użyciu karty barw. Przed akwarystyką moim hobby była fotografia i tam też stosuje się karty kolorów, szarości czy bieli do ustawiania np. balansu bieli. Dzięki tej karcie barw aplikacja sama dokonuje właściwej analizy kolorów niezależnie od intensywności oświetlenia. To tak na prawdę skusiło mnie żeby kupić ten test :)
    Oczywiście, wiadomo jako to jest z testami paskowymi - ich wskazania różnią się od kropelek i to dosyć znacząco, a dodatkowo ważny jest czas odczytu wskazań - im dłużej zwlekamy z odczytem tym wyniki bardziej odbiegają od rzeczywistości :) Test wprawdzie jest 7w1 ale ja i tak patrzę tylko na NO3 oraz kontrolnie na NO2 i PH :)
    Zanim zacząłem używać tych testów przez kilka miesięcy robiłem pomiary porównawcze (kalibracyjne) z kropelkami JBL. Wskazania pasków wprawdzie się różnią od kropelek, ale są za to powtarzalne!
    W moim przypadku udało mi się "skalibrować" paski, i tak w przypadku NO3 uzyskałem - 10 na pasku to 1 w kropelkach, 25 na pasku to 5-10 w kropelkach, 40 na pasku to 10-20 w kropelkach, a 50 na pasku to 20 w kropelkach. W ten sposób w ciągu minuty mam wynik testu i wiem kiedy działać. W razie czego, gdy poziom jest podwyższony zawsze można wyciągnąć kropelki i zrobić pomiar dokładny.

    Kolejny plus tego rozwiązania to aplikacja, która zapisuje wyniki lokalnie i na serwerze JBL - więc w każdej chwili mamy do nich dostęp i nie musimy szukać tabelki, która zazwyczaj leży gdzieś w walizce z testami w szafce pod akwarium :)

    Oczywiście przy przeprowadzaniu testów trzymam się pewnych reguł (które stosowałem w procesie kalibracji). Pasek trzymam w wodzie zawsze tyle samo czasu (aplikacja ma wbudowany timer, który odlicza czas pomiaru), kartę kolorów z paskiem kładę na białej kartce A4 żeby tło było jednolite, a odczyt robię zawsze w rozproszonym świetle słonecznym i w ciągu dnia - unikam ostrych promieni słonecznych w południe oraz godzin wieczornych.

    • Lubię to 1
  11. 2 minuty temu, E0nNIk napisał(a):

    Jaką masz moc ustawioną w swoim 210cm akwarium?

    U mnie chodzi tak na pół gwizdka. Co jakiś czas go podkręcam bo cyrkulator też zarasta :-) Po czyszczeniu znowu skręcam jego obroty. 

    Wstaw fotkę akwarium oraz jak masz ustawiony wylot. Bez tego ciężko coś powiedzieć. 

  12. 3 minuty temu, E0nNIk napisał(a):

    Właśnie zastanawiam się nad SLW-20, bo z tego co widzę ma dużą regulacje mocy od 800l/h do 10000l/h, a to by rozwiązało mój problem z wyborem MLW. Posiadasz wersje z wifi, czy tą z kontrolerem? 

    Mam wersję z klasycznym kontrolerem (bez WiFi). 

    Czyli nie masz żadnego prefiltra poza tym wbudowanym w filtrze? Może masz za dużo napakowania do filtra i dlatego nie daje rady. Kiedy ostatni raz do niego zaglądałeś? Wirnik w filtrze tak samo może się zaglucić. 

    Sprawdzałeś węże czy nie są zarośnięte? Najlepiej to widać jak podswietlisz je latarką.

  13. Też używałem Jebao RW-4 w akwarium 120cm. Z tego co pamiętam to jego wcześniejszą wersja RW-4 delikatnie buczała - pisałem o tym kiedyś na forum

    Teraz mam SLW-20 w 210cm i nie słychać go wcale. 

    Generalna zasada - cyrkulator musi mieć regulacje, tak żebyś mógł dopasować go do swojego akwarium. Lepiej kupić mocniejszy żeby chodził na pół gwizdka niż taki akurat żeby dmuchał całą parą. 

    Ja u siebie mam ustawiony cały czas tryb sinus tak żeby cyrkulator powodował podwodne fale, które wymiatają kupy spod kamieni. W trybie ciągłym mogą tworzyć się wiry, które też poderwą brudy ale moim zdaniem sinus jest skuteczniejszy. 

    Problemy z cyrkulacja mogą też wynikać z układu skał w akwarium, który zaburza przepływ wody i tworzą się strefy gdzie brud zalega. 

    Zalegające odchody mogą też wynikać z problemów z filtracją. Czy Twój Ultramax jest z nowszej serii na wężach 19/25? Czy stosujesz jakieś prefiltry? Czy czyścisz węże? Jak zarosną to wydajność filtra potrafi spaść do 50-60%! O tym też kiedyś pisałem na forum :-)

    Wstaw foto swojego akwarium na którym będzie widać układ kamieni i ustawienie wlotu i wylotu filtra. 

    • Lubię to 1
  14. Godzinę temu, Galvin_PL napisał(a):

    Wsypałem suchy pokram, gdy wlałem bakterię. Mam nadzieję, że wystarczy?

    Sam pokarm może być za mało, przez co cykl może być zaburzony i tym samym potencjalnie narażasz się na problemy zaraz po wpuszczeniu ryb.

    Proponuję poszukać użytkowników naszego forum pod kątem lokalizacji https://forum.klub-malawi.pl/search/ może ktoś poratuje cię brudem ze swoich gąbek i wtedy będziesz miał pewniejszy start biologii 🙂 

    Na forum jest wprawdzie kilka osób z Konstancina-Jeziornej (6 razem z tobą) ale niestety logowały się one ostatni raz w 2016/8 roku więc to raczej martwe profile 😞 

    Musiałbyś więc poszerzyć zakres poszukiwań 🙂 

    • Lubię to 1
    • Dziękuję 1
  15. Aranżacja prezentuje się super, ale mam nadzieję, że skały leżą na jakimś podkładzie a nie bezpośrednio na szkle albo co gorsza na piasku?
    Jeżeli nie to napraw to jak najszybciej bo czeka cię niemiła niespodzianka jak ryby zaczną kopać!

    16 godzin temu, Galvin_PL napisał(a):

    Zbiornik został zalany 13.02.. Dzisiaj wlałem 2 ampułki Prodibio Biodigest i czekam na rozwój cyklu azotowego.

    Pamiętaj, że same bakterie nie wystarczą - wymagają pożywki - jest na to kilka sposobów, dwa najpopularniejsze masz tutaj:

    • Lubię to 1
  16. Po pierwsze Aquael Ultramax 2000 ma węże 19/25 mm.
    Po drugie HW 604B to wersja z pompą 800l/h i wężami 16/22mm a w środku ma jeszcze konstrukcyjne przewężenia.

    Jeżeli już chcesz wykorzystać HW to tylko i wyłącznie w wersji A - pompa w wersji B, poza tym że strasznie buczy, w niczym ci nie pomoże 🙂.
    Pamiętaj, że HW z pompą czy bez ograniczy ci przepływ do jakichś 700-800 l/h.

    Zamiast HW 604 proponuję użyć dwóch HW 603A połączonych równolegle za pomocą takiego typu trójników:
    https://allegro.pl/oferta/lacznik-plastikowy-trojnik-y-nylon-na-waz-19-mm-9152492092

    Możesz też przy okazji zrobić dwa wloty po obu stronach akwarium.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.