Skocz do zawartości

tomaszzt

Użytkownik
  • Postów

    136
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez tomaszzt

  1. U mnie jest wspomniany Eheim 2275 + Aquaszut 750(głowica z gąbką) i mam problem z "wirowaniem" wody. Jak kiedyś włozyłem falownik zamiast tego aquaszuta, to dopiero zobaczyłem tornado. Mimo, że parametry mam niemal wzorcowe (niemal bo NO3-30, w kranie dochodzące do 20). To nie jest tak, Panowie, że falownik to przyrząd do "grubszych imprez" na zbiorniki ok. 2 metrów długości ? Ja nie mogę sobie poradzić ze zbyt mocną cyrkulacją, teraz na wylocie kubełka mam deszczownię i jest trochę lepiej. Myślałem o rezygnacji z tego wewn. mechanika, ale trochę się boję, że mi i biologia i mechaniczna filtracja trochę siądzie....?!

  2. To się dołączę - zawsze i wszędzie słyszę, że kubelkowi raczej powinien towarzyszyć drugi filtr, dla bezpieczeństwa. Ja u siebie (240l) mam kubełek eheima 2275 i wewnętrznego mechanika z gąbką. W akwarium mam.....wirówkę, jak nie pokombinuję z wlotami/wylotami, to i tak fafrocle latają radośnie i omijają zasys. Też myslałem o samym kubełku, nie próbowałem - brakło mi odwagi, może irracjonalnie ? Jak myślicie - da się w stosunkowo małym zbiorniku filtrację ogarnąć tylko mocnym kubełkiem z prafiltrem ?!

  3. A ja wrócę jeszcze do lawy w Twojej aranżacji. Jak wygląda sprawa kaleczenia się ryb o tę lawę ? Jedni twierdzą, że ryby są szczególnie narażone, inni, że tak samo, jak w przypadku innych kamieni. Jesteś zadowolony z aranżacji ? Sam mam trochę lawy (70kg) i planuję zmienić aranż z dolomitu (który mnie zawiódł, jeśli chodzi o wygląd) na taką właśnie lawę.

  4. 2 godziny temu, suricade napisał:

    To może zadziałać. Ale dla przypomnienia,  w hamburgu będzie napęd powietrzny plus Aquaszut i zrezygnujesz Z głowicy z gąbką?

    No właśnie to się nie sprawdziło. Myślałem o Hamburgu z falownikiem plus aquaszut z gąbką po drugiej stronie zbiornika.

    22 minuty temu, przemo-h napisał:

    @tomaszztTunze 6045 ma zapas do 4500l/h i jest to limuzyna, która na pewno cię nie zawiedzie. Sobo widzę odpada po złych doświadczeniach. Kolega Sławek zasugerował SunSun 4000-6000 l/h i widać, że wszyscy myślimy podobnym tokiem. W tym przypadku jest szansa na to, że cała filtracja i cyrkulacja będzie oparta tylko na tym, jednym Hamburgu. Sławek zaproponował inny, tańszy kompromis, niż Sobo, które nie wchodzi w grę po złych doświadczeniach. Moją uwagę w tym SunSun przykuła budowa i uchwyt, które wyglądają podobnie do Tunze, więc jest szansa, że może być cichy. Zresztą Sławek sobie chwalił. Możemy zacząć też od początku. Pisałeś, że zalegają ci jakieś graty w piwnicy. Jaki sprzęt masz dokładnie, prócz tej głowicy aqua-szuta w zbiorniku? Może uda się coś z tego sklecić.

    Rozumiem, że ten Aqua-szut nie zmieści się do Hamburga? Próbowałeś go wcisnąć? To tylko gąbka, więc myślę, że nie będzie problemu, jeśli użyjesz trochę przemocy, aby to zainstalować. 

    Aquaszut na siłę tam wlezie, ale to tylko 750l/h. Falowniki są z reguły mniejsze, zwłaszcza, jak zdejmie się uchwyt 

  5. 8 minut temu, Slawek-meszek napisał:

    Proszę Cię zrób jakis filmik chciałbym to zobaczyć a i innym też się przyda.

    Na początku tematu zamieściłem filmik i zdjęcie z góry na filtr - wiem, marnej jakości.....

    2 minuty temu, przemo-h napisał:

    Ja wychodzę z założenia, że falownik musi mieć większy przepływ w takim filtrze niż pompa. Pompa ma wąski strumień, a falownik dmucha szerokim. Głowica 2000 l/h w zbiorniku autora zrobi konkretną robotę, a falownik o takim przepływie już niekoniecznie. Tutaj trzeba falownika o przepływie + - 3000l/h. 

    Wszystko jedno czy będzie to falownik, czy pompa. Działać będzie i zrobi rewelacyjną robotę. 

    Pocieszające to, co napisałeś, zwłaszcza to z "rewelacyjną robotą" ;) Rozumiem, że Tunze 6020 (2500l/h) będzie za mały ?!

  6. Skoro o ruch tafli chodzi. Do tej pory mam tego hamburga na pompę powietrzną i wylot skierowany jest na równi z powierzchnią wody. Nie istnieje coś takiego, jak film bakteryjny a powierzchnią wody "targa" aż miło. W sumie nie rezygnowałbym z powietrznego napędu, ale widzę gołym okiem, że jest za słaby. Z drugiej strony mam małe akwarium - 110x45x40h więc może Tunze 6020 ogarnie temat ?! Pompy przepływowe i głowice są duże, jak na hamburga-reaktora....

  7. 26 minut temu, Tom74 napisał:

    Jak się zapcha gąbka to i pompa obiegowa nie będzie miała co pompować. Bardzo duża powierzchnia  gąbki powoduje, że woda znajdzie "czystą" przestrzeń i dochodzi tutaj jeszcze do tzw samooczyszczania gąbki.  Przecież są do zakupu hmf oparte na cyrkulatorach. 

    Zgoda, są hmf-y z falownikami, nawet Tunze. Za falownikami jest wielkość, bez problemu wejdzie do mojej gąbki. Ciężko byłoby upchać tam takiego atmana 306. Pytanie, jak sprawdza się taki hamburg na falowniku, jako jedyna forma filtracji w malawi ?!

  8. Andrzej, dołożenie jednego "luftu" niczego nie zmieni, przepływ i wydajność zależy od mocy pompy a ta ma deklarowane 800l na godzinę.

    Godzinę temu, suricade napisał:

     

    Tylko falownik nie powinien leżeć na gąbkach. Ograniczą dopływ wody.

     

    Słuszna uwaga, właściwym medium filtracyjnym ma być gąbka samego hamburga. Mam na dnie filtra 3 woreczki siporaxu, nie wiem, czy one także "spowalniają" przepływ. Jak w takim razie zamontować pompę w filtrze ?

  9. Zdecydowanie nie wejdzie. Zaczynam myśleć o Tunze, tylko czy naprawdę 6045 do 200l  nie jest na wyro?!st ?! Chodzi o to, że trochę funduszy już poszło i , w moim przypadku, trzy stówki to nie jest zachcianka.... Naturalnie nie żałuję, ale jak pomyślę, co leży w piwnicy i za ilę kasy.....

    Przemek - rozumiem, że pompę kładę na jakieś miękkie podłoże, w połowie wysokości filtra z wylotem też w połowie wysokości, czy inaczej to rozwiązuję ?! Przepraszam za mnogość pytań, ale "nie ma głupich pytań" podobno. Tunze ma 7cm średnicy, 5,5 cm do dyspozycji, to jest 0,75cm w gąbkę z dwóch stron, chyba nawet nie powinno być tego widać.

     

  10. Matko Boska - toż miałem 2 falowniki sobo w50, oba warczały jak traktor, nic nie pomagało. Musiałbym kupić kilka sztuk i wybrać dobry - specyfika chińskich (które potrafią być bardzo dobre) wyrobów bez śladu jakiejkolwiek QC. No kurcze nie wiem, co mam robić.

    Jak taką pompę "ustawić" w hamburgu ? Wlot/wylot w pionie, czy poziomo ? Rozumiem, że uchwyt do szyby całkowicie demontuję a rurki to dział łazienkowy w ciastoramie czy innym obi ?!

    Przemo-h - to Tunze strasznie drogie, naprawdę trzeba ten wyższy model ?

    Wracając do cyrkulacji, podpowie ktoś, co jest nie tak z ustawieniem u mnie na dziś ?

  11. Godzinę temu, przemo-h napisał:

     Głowica powinna być zamontowana w połowie wysokości. 

    Zamontowana w połowie wysokości hamburga ?

    33 minuty temu, suricade napisał:

    Jeżeli się zmieszczą to możesz do hamburga dać te 2 głowice Aquaszut, które posiadasz. Albo np. tani falownik o przepływie 3000 l/h. Opcji masz sporo.

    Nie ma szans, przestrzeń w reaktorze to prostokąt 8,5 na 5,5 na całej wysokości gąbki. HMF shop sprzedaje reaktory z Tunze 6015, może tak ?

    Filmik z "dupkofonu":

     

  12. To jest Thead 750, gdy kiedyś miałem 2 takie głowice z gąbką, ogarniały zbiornik bez problemu, woda kryształ i parametry wzorcowe. Teraz zamiast jednej głowicy jest ten hamburg, więc nadfiltracji pewnie nie ma, ale powinno to wystarczyć. W hamburgu jest otwór na całej wysokości 5x8,5 cm. Co do umieszczenia głowicy w reaktorze to:

    plusy - rezygnacja z głowicy.

    minusy - pompa powietrzna jest nad wyraz cicha (wbrew temu, co piszą na rozmaitych forach) i wylot filtra załatwia sprawę natlenienia (ruch powierzchni wody) i spełnia funkcję skimera, o tzw. "filmie" bakteryjnym mogę zapomnieć. Z tego, co wiem głowicę i jej wylot mogę umieścić tylko pod powierzchnią wody.....chyba, że się mylę

  13. Czołem

    Sprawa wygląda tak: z prawej strony hamburg typu "reaktor" napędzany pompą powietrzną, wylot na poziomie powierzchni wody (rurka wylotowa w połowie zanurzona) i wzdłuż tylnej szyby. Lewa strona to mechanik w postaci głowicy z gąbką (Aquaszut) wylot ustawiony po skosie na przednią szybę. Zbiornik tylko 200l, 110cm długi. Rzecz w tym, że jestem mocno niezadowolony z tego, co się dzieje w akwarium, mam wrażenie, że "paprochy" omijają gąbki i sobie radośnie fruwają po zbiorniku. Ma ktoś pomysł, jak to zmodyfikować ?

  14. Godzinę temu, suricade napisał:

    Zależy jak jest długość rurki . Jeżeli mieści się za gąbką to robisz w gąbce nacięcie , "na krzyż" w wybranym miejscu i przekładasz rurkę.

    Coś jak na tym zdjęciu

    post-89-0-97516800-1436711551.jpg

    Ale są różne rozwiązania https://www.google.com/search?q=hmf+filter&client=firefox-b-d&sxsrf=ACYBGNQi-_PGf_1F1MaFfUd1TidVn3RA4w:1570985778258&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwivjoqK2pnlAhVhw4sKHVcCApYQ_AUIESgB&biw=1138&bih=527

    No właśnie, problem w tym, że gdy obniżę wylot o te 3 cm, to rurka nie będzie przechodziła przez gąbkę. Gąbka od mojego hamburga wystaje nad powierzchnię wody tylko centymetr. W linku, który mi podesłałaś, popatrzyłem odpowiedni układ rurek, tylko muszę się rozejrzeć, gdzie mogę je kupić. Dziękuję za podpowiedź. Na marginesie - dlaczego u nas tak mało są te hmaburgi popularne ? A rozwiązanie z pompą powietrzną już niemal w ogóle ?! 

  15. Kochani, po eksperymentach z kubełkiem, głowicami, itd., stanęło na hamburgu tzw. "reaktorze" napędzanym pompką powietrzną. Napisze tak - lepiej być nie może, tego w ogóle nie słychać, to znaczy słychać plusk wody, bo wylot jest 3 cm nad poziomem lustra wody. I właśnie to chcę zmodyfikować tak, aby woda wypływała na tym samym poziomie, co powierzchnia wody. Ktoś poradzi, jak to zrobić ? Rurka wylotowa jest w kształcie litery L, jak mogę obniżyć wylot wody o te 3 cm ?

  16. No właśnie, co człowiek, to opinia. U siebie (podobny zbiornik) miałem ikolę 600maxx i Aquaela AC1500. Jedno i drugie pracowało głośno i mierziła mnie instalacja kubełka oraz to, że jednak woda opuszczała zbiornik. Teraz mam dwie głowice aquaszuta 750 i skimer. Woda czysta, parametry idealne i......mam problem z ustawieniem cyrkulacji, w sensie ustawienia wylotów, mała pralka (taka "Frania" :mrgreen:) się robi. Pomysł poddał mi Darek Gaża na taką filtrację i zdaje egzamin.  Widocznie biologia w gąbkach  to jest na forum temat trochę "tabu".

  17. Z góry przepraszam za fenomenalnej jakości zdjęcie zrobione aparatem do rozmawiania :ph34r:

    Kamienie to dolomit, piasek kreisell099, zawieruszył się jakiś serpentynit. I teraz tak, żałuję, że nie zdecydowałem się w całości na ciemny kamień (serpentynit ?), dużo bardziej kontrastuje z barwami ryb. Jest podobno szansa, że kamień obrośnie glonami i ściemnieje. Ewentualnie  mogę zrobić re-aranżację, ale trochę się boję bajzlu w akwarium i jak wpłynie to na ryby ?! Jak oceniacie sam układ kamieni ?

     

    IMG_20190817_115511.jpg

    • Lubię to 1
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.