Skocz do zawartości

tomaszzt

Użytkownik
  • Postów

    136
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

12

Informacje o profilu

  • Lokalizacja
    Kraków
  • Moje akwarium
    Teraz 100l i 300l tanganiki, planowane 300l malawi

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

  1. U mnie jest wspomniany Eheim 2275 + Aquaszut 750(głowica z gąbką) i mam problem z "wirowaniem" wody. Jak kiedyś włozyłem falownik zamiast tego aquaszuta, to dopiero zobaczyłem tornado. Mimo, że parametry mam niemal wzorcowe (niemal bo NO3-30, w kranie dochodzące do 20). To nie jest tak, Panowie, że falownik to przyrząd do "grubszych imprez" na zbiorniki ok. 2 metrów długości ? Ja nie mogę sobie poradzić ze zbyt mocną cyrkulacją, teraz na wylocie kubełka mam deszczownię i jest trochę lepiej. Myślałem o rezygnacji z tego wewn. mechanika, ale trochę się boję, że mi i biologia i mechaniczna filtracja trochę siądzie....?!
  2. To się dołączę - zawsze i wszędzie słyszę, że kubelkowi raczej powinien towarzyszyć drugi filtr, dla bezpieczeństwa. Ja u siebie (240l) mam kubełek eheima 2275 i wewnętrznego mechanika z gąbką. W akwarium mam.....wirówkę, jak nie pokombinuję z wlotami/wylotami, to i tak fafrocle latają radośnie i omijają zasys. Też myslałem o samym kubełku, nie próbowałem - brakło mi odwagi, może irracjonalnie ? Jak myślicie - da się w stosunkowo małym zbiorniku filtrację ogarnąć tylko mocnym kubełkiem z prafiltrem ?!
  3. A ja wrócę jeszcze do lawy w Twojej aranżacji. Jak wygląda sprawa kaleczenia się ryb o tę lawę ? Jedni twierdzą, że ryby są szczególnie narażone, inni, że tak samo, jak w przypadku innych kamieni. Jesteś zadowolony z aranżacji ? Sam mam trochę lawy (70kg) i planuję zmienić aranż z dolomitu (który mnie zawiódł, jeśli chodzi o wygląd) na taką właśnie lawę.
  4. No właśnie to się nie sprawdziło. Myślałem o Hamburgu z falownikiem plus aquaszut z gąbką po drugiej stronie zbiornika. Aquaszut na siłę tam wlezie, ale to tylko 750l/h. Falowniki są z reguły mniejsze, zwłaszcza, jak zdejmie się uchwyt
  5. No dobra, a gdybym zechciał zostawić jeszcze głowicę aquaszuta 750 z gąbką ?!
  6. Na początku tematu zamieściłem filmik i zdjęcie z góry na filtr - wiem, marnej jakości..... Pocieszające to, co napisałeś, zwłaszcza to z "rewelacyjną robotą" Rozumiem, że Tunze 6020 (2500l/h) będzie za mały ?!
  7. Skoro o ruch tafli chodzi. Do tej pory mam tego hamburga na pompę powietrzną i wylot skierowany jest na równi z powierzchnią wody. Nie istnieje coś takiego, jak film bakteryjny a powierzchnią wody "targa" aż miło. W sumie nie rezygnowałbym z powietrznego napędu, ale widzę gołym okiem, że jest za słaby. Z drugiej strony mam małe akwarium - 110x45x40h więc może Tunze 6020 ogarnie temat ?! Pompy przepływowe i głowice są duże, jak na hamburga-reaktora....
  8. Zgoda, są hmf-y z falownikami, nawet Tunze. Za falownikami jest wielkość, bez problemu wejdzie do mojej gąbki. Ciężko byłoby upchać tam takiego atmana 306. Pytanie, jak sprawdza się taki hamburg na falowniku, jako jedyna forma filtracji w malawi ?!
  9. Chodzi o drastyczne zmniejszenie przepływu przez gąbkę, przy zatkaniu gąbki. Podobno pompy obiegowej ze swoim podnoszeniem słupa wody ten problem nie dotyczy. Za dużo skrajnych opinii, zgłupieć można. Tak to wygląda u mnie z góry:
  10. Silikon na mokro, to wróży tylko problemy. "Uklecę" z gąbki zapchajdziurę i tak zrobię. Swoją drogą, ktoś mi odradził falownik do hamburga ze względu na specyfikę pracy. Ta sama osoba proponuje pompę obiegową, tylko, że taka pompa jest dość duża, może się nie zmieścić do wnętrza filtra.
  11. Po wyjęciu rurki, gąbka nie zasklepia się i zostaje mały otwór. Obawiam się, że woda będzie wpływać do środka hamburga.
  12. Aha, dzięki. Mam jeszcze pytanko dotyczące gąbki. Wiadomo, że jest problem z gąbką pod reaktor "na wymiar". W swojej mam nacięcie na krzyż (tak, jak sugerowała Surricade) i tam jest rurka. Gdy ją wyjmę, jednak ten otwór się do końca "nie zasklepia". Jak to zniwelować ? Włożyć tam kawałek gąbki, zakleić silikonem ?
  13. Dziwne to Tunze 6020, jak to ogarnąć w gąbce hamburga ?
  14. Andrzej, dołożenie jednego "luftu" niczego nie zmieni, przepływ i wydajność zależy od mocy pompy a ta ma deklarowane 800l na godzinę. Słuszna uwaga, właściwym medium filtracyjnym ma być gąbka samego hamburga. Mam na dnie filtra 3 woreczki siporaxu, nie wiem, czy one także "spowalniają" przepływ. Jak w takim razie zamontować pompę w filtrze ?
  15. Zdecydowanie nie wejdzie. Zaczynam myśleć o Tunze, tylko czy naprawdę 6045 do 200l nie jest na wyro?!st ?! Chodzi o to, że trochę funduszy już poszło i , w moim przypadku, trzy stówki to nie jest zachcianka.... Naturalnie nie żałuję, ale jak pomyślę, co leży w piwnicy i za ilę kasy..... Przemek - rozumiem, że pompę kładę na jakieś miękkie podłoże, w połowie wysokości filtra z wylotem też w połowie wysokości, czy inaczej to rozwiązuję ?! Przepraszam za mnogość pytań, ale "nie ma głupich pytań" podobno. Tunze ma 7cm średnicy, 5,5 cm do dyspozycji, to jest 0,75cm w gąbkę z dwóch stron, chyba nawet nie powinno być tego widać.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.