
rudolf
Użytkownik-
Postów
20 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Reputacja
10-
Pompy Atman są ok. Tragicznie są wykonane panele w rodzaju tego ferplasta to jest seria AT-881, 882, 883. Plastiki rodem z najtandetniejszej chińszczyzny, jedna komora i nic więcej. Też je oglądałem. Ferpalst 07 kosztuje 270zł a AT-882 widziałem nawet za 180 zł, jednakże różnica w jakości jest tak samo duża jak w cenie. Pompy Atmana może i są dobre, ale te panele tragedia. Sam uzywałem grzałek Atmana i było ok. Jedno daje się zauważyć, od kiedy Atman zaczął produkować w Chinach (bo to przecież Czeska firma) jakość spadła znacząco.
-
Czester Ten Ferplast BlueWave 07 ma jedenaście litrów objętości, odejmując miejsce na grzałkę i pompę niech zostanie nawet 8L., a pewnie będzie troche więcej. To nie wiem, który z najpopularniejszych kubłów ma taką pojemność na pewno nie te wszystkie JBL'e, Fluval'e czy Tetry. A i on nie kosztuje 140zł cena dotyczyła mniejszeo modelu. Ten z mediami kosztuje około 270 zł. Co ciekawe, żeby go wyczyścić nie trzeba całego wyciągać z akwarium. Jeszcze nie widziałem, żeby ktoś się wypowiadał na temat tego Ferplast'a. Podobne konstrukcje ma Sera B 400 i Atman 883, ale też żadnych opinii nie widziałem. Ten Ferplast w stosunku cena jakość jest najciekwaszy, bo Atman ma tragiczne wykonanie, a Sera jest droga. Już go oglądałem w sklepie. Przestestuję zobaczę.
-
Odświeżam temat. Mam nowy pomysł na uniknięcie kubełka. Zamiast tych kaskad i mechanicznego wewnętrznego, dałbym to Ferplast BlueWave 07 http://www.amekon.pl/x_C_I__P_29520964;29510001.html. Panel wewnętrzny bez konieczności jego klejenia w akwarium . Gdyby to nie wystraczyło, to można z niego wywalić gąbki i dać tylko ceramikę oraz wspomóc go pompą z gąbką.
-
no to wroce do ukladu z AT-203 albo AT-202 lub jakis Aqua-Szut i oczywiście 2 kaskady
-
Czyscic raz na tydzien nic nie bedzie. A kubla tez raz na jakis czas trzeba rozebrac i wyplukac, a to bardziej skomplikowane jak w przypadku kaskady. Skoro FZN-3 sie nie nadaje to obejrze Penn-Plax'y. Wydaje mi się jednak, że skoro prefiltr nie zatrzymywal u Ciebie syfu, to miales gabke ze zbyt duzymi otworami. Ja mam bardzo gesta, ktorej obecnie uzywam przy swoich 4 glowicach i w ciagu roku moze raptem raz je rozbieralem, zeby wyczyscic w srodku, a tak tylko plukanie gabek nie czesciej niz raz na 3 tygodnie.
-
No tak, ale na wejściach zamontuje prefiltry, więc woda będzie wstępnie oczyszczona zanim dojdzie do glowicy. Za rozwiazniem na rzecz kaskad przemawia jeszcze to, ze gdy np podczas mojej niobecnosci zona sama musilaby wyczyscic filtry to z kaskadami bedzie zdecydowanie latwiej niz z kublem.
-
Myślę i myślę. Mój pomysł uległ lekkiej modyfikacji. Więc zrobię to chyba tak. 2x FZN-3 lub Penn Plax Cascade 300 i 1x głowica Aqua-El Circulator 1100. W obu kaskadach sama ceramika i prefiltry, rozmieszczone na obu końcach akwarium, dowiedziałem się, że ich pojemność to około 1,7 - 1,9L każdy, Aqua-El z dużą gąbką i długą deszczownicą. Czy ktoś jeszcze uważa, że to nie starczy?
-
Pisałem już coś o zalanych podłogach. Dlatego właśnie żałuję. Może miałem wyjątkowego pecha, ale zdażyło mi się to 2 razy. Na szczęście byłem w domu i w obu przypadkach skończyło się na około 15-20L wody na panelach. Gdy miałem gąbki z pompami w akwariach tego problemu nie było, a ryby również były w dobrej kondycji, tarły się i mnożyły bez potrzeby specjalnych zabiegów, były zdrowe i ruchliwe. Więc skoro wtedy było ok to teraz też powinno. Moje pytanie wynikało stąd, że na malawi się nie znam, gdyż dotąd hodowałem rybki z Ameryki Południowej i Azji. Dzięki informacji, że sporo brudzą, wiem, że muszę wziąć na to sporą poprawkę przy doborze rozmiarów i rodzajów pomp i mediów. W zasadzie to na tyle. Myślę, że wszystko się uda. PS. W tej chwili mam w domu 4 akwaria. Trzy są filtrowane pompami z dużą gąbką, jedno kubełkiem. Różnic specjalnych w jakości filracji nie zauważam, Za to jest jedna inna ogromna. W 3 przypadkach podłoga zawsze była sucha, w jednym 2 razy zalana.
-
Wypróbuje, już to postanwiłem. Skoro u innych działa, np. Eremita, to u mnie też powinno. Jak do tej pory wszystkie moje akwaria były filtrowane tylko gąbką, wyjątek stanowi ostatnie, do którego założyłem kubeł i teraz żałuję.
-
Cieszę się bardzo, że koniec końców mój pomysł spotkał się jednak z aprobatą. Niedługo pewnie zacznę realizować zamierzenia. Szczególne wyrazy uznania dla Eremity, ktory na maila przesłał mi zdjęcia swoich akwariów. Zdjęcia te doskonale udawadniają, że aby skutecznie filtrować nawet spore akwarium, nie trzeba mieć "doskonałego" 12L kubelka.
-
Drogi Lenku widzę, że jednak Danielj miał rację. Jesteś tak zatwardziałym zwolennikiem kubłów, że najchętniej pobiłbyś każdego kto uważa, że nie są one najlepszymi sposobami na filtrację na świecie. Ale nikt na siłę przekonywać Cię nie będzie. Pozwól mieć innym swoje zdanie. A może Twoja miłość do kubła wynika stąd, że nigdy nie próbowałeś innych sposobów filtracji?
-
Dziękuje wszystkim, którzy mnie popierają. I nie wiem dlaczego są tacy, co się przy tych kubłach tak bardzo upierają. Może dlatego, że nie próbowali innych rozwiązań, a ktoś im zasugerował, że kubeł jest najlepszy i tego sie trzymają. Ja miałem 112L filtrowane jedną pompą AQUA-SZUT Turbo 750 z dużą gąbką i było ok, ale ponieważ zachwalano te kubły to sam też w końcu postawiłem i jak jest różnica? Taka, że kilka razy miałem mokrą podłogę i trochę rzadziej podmieniałem wodę. I naprawdę proszę mi nie pisać, że oszczędzam, bo już kilka razy pisałem, że zestaw AQUA-CLEAR 500 + AT203 + dobra ceramika, będzie mnie kosztować więcej niż dobry kubeł !!! Co do gabki będzie naprawdę wielka, także moc pompy może nawet całej nie objąc. A może nawet zrobię rozdzielac i dwa wejścia do pompy maksymalnie od siebie odsunięte, po czym oba wsadzę w naprawdę duża gąbkę.
-
Gąbkę zasłonię trawą, to jak dla mnie to jedyna roślina, która dobrze rośnie bez specjalnego nawożenia. Poza tym widzialem akwaria malawi z trawą i mi się podobały. A że zajmie miejsce to trudno. Jak wszystko sfinalizuję, a zajmie mi to pewnie ze 2 miesiące, to zamieszczę zdjęcia i będzie można wtedy stwierdzić czy ta gąbka wygląda estetycznie czy nie. eremita Dzięki za słowa otuchy
-
danielj Miło w końcu poczytać, że ktoś stosuje gąbkę jako złoże filtracji biologicznej. Jakoś do tej pory nikt nie zwrócił na to uwagi. A faktycznie gabka poza oczyszczaniem mechanicznym może również pełnić rolę złoża biologicznego. Więc na chwilę obecną mój pomysł jest taki, że zamontuję AT-203 z jak największą gąbką (sam ją wytnę - mam gęstą gąbkę o bardzo małych otworkach), do tego dorzucę tego Aqua-Clear 500 i napakuję go jak najlepszą ceramiką. Gąbka na AT-203 oprócz oczyszczania mechanicznego będzie pełnić także rolę złoża bilogicznego. Będę ją płukał tylko w wodzie z akwarium, więc myciem bakterii nie zabiję. Może taki zestaw jednak wydoli? Chyba to przetestuję.
-
Lenek Myślę, że w przypadku 2 tygodniowego wyjazdu, gdy montuje automatyczne karmniki i nikogo nie ma w domu, a wyjazdy takie mam dość często, nawet informacja przekazana drogą satelitarną z dzwiękiem i obrazem nic tu mi nie da. No poczekamy, zobaczymy. Może wypowie się ktoś, kto stosował inne rozwiązania niż kubełek czy sump.