Skocz do zawartości

Zygi

Użytkownik
  • Postów

    331
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Zygi

  1. 55 minut temu, bakus_44 napisał:

    tel: 504244893

    Ma właściwie niewiele niewiele, z tego zo zapamiętałem:

    mbuna- labeotropheus trewavasae chilumba (z rarytasów :P ), auratusy, demasoni,  maingano, czasem msobo jak się wytrą.. i jeszcze pewnie kilka standardów.

    z non-mbuny: protomelas taeniolatus, stevenii, sciaenochromis fryeri, jakieś aulonocary,  aristochromis christyi, champsochromis caeruleus, dimidochromis compressiceps.

     

    z tanganiki: frontosy burundii i tropheusy, m.in. kasanga.

    Czy wysyła rybki? a jeżeli tak to czy ma może saulosi i hary?

  2. 4 godziny temu, Piotr775 napisał:

    Osobiscie akwa mi się bardzo podoba. Nawet z taką ilością roślin.Kolego mozesz napisac coś wiecej na temat swojego oświetlenia ?

    Przeczytaj temat od początku. Tam jest wszystko napisane. Jak mi się kilka diod przepaliło (mój błąd belka oświetleniowa była zbyt spasowana - wygięta i dotykała wzmocnienia) wymieniłem je i dodałem 1 pasek biały.

  3. Witam.


    Po dłuższej przerwie chciałbym pokazać jak się toczy życie w moim akwarium.


    Pierwsze co rzuca się w oczy to ekspansja nurzańca. Jest to ten sam co na początku przy zalaniu akwarium go posadziłem. 
    Widocznie wyższe temperatury sprzyjają rozwojowi tej rośliny.
    Jeżeli chodzi o glony to są jak były co bardzo mnie cieszy, rybki skubią i są zadowolone. 
    Co do obsady od początku nie zanotowałem żadnej choroby.
    Jednakże najgorętsze dni lata doprowadziły do zgonu 7 sztuk hary. Niestety skumulował mi się w tym czasie remont, nie miałem dostepu do akwarium i w ciągu 2 dni przyducha załatwiła robotę bo filtry były już przytkane a ruch tafli wody zbyt słaby.
    Z obdady mam 11 sztuk rdzawych(1 uchowany podrostek), 8 sztuk saulosi i 2 samce hary.
    Mierzyłem NO3 i w dalszym ciągu nie przekracza 1 - jest poniżej. Zbiornik żyje swoim życiem, nic nie grzebie nie robie podmian wody tylko dolewam odparowaną, nie używam żadnych żywic jonowymiennych.
    Jedno co robię to raz na tydzień wymieniam watę z prefiltrów.

    IMG_20180904_231032_HDR.thumb.jpg.97fb4d4599c239ee73527cec6edb9a0e.jpg

    IMG_20180904_231054_HDR.thumb.jpg.d45b466c0eb7e125ce1f8e7b4ac337c3.jpg

    • Lubię to 2
  4. 2 minuty temu, egon44 napisał:

    Kiedyś podmieniałem 30-40l tygodniowo i zauważyłem bardzo małe ilości punktowego glonu zielonego... 

    Po zmianie w podmiankach wody na mniejsze ilości nastąpił wysyp glonów zielonych ;) 

    A u mnie jest odwrotnie, w kranie mam NO3 między 5 a 10(bliżej 10) w akwarium niewykrywalne i od sporego czasu w ogóle nie podmieniam i nie dolewałem wody a glony trochę przystopowały. Tzn nie rosną jak opętane - szyby czyszczę rzadziej.

    Każdy zbiornik jest inny. :)   

    • Lubię to 2
  5. 3 godziny temu, piotriola napisał:

    Nic nie dzieje się przypadkowo, może występują u Ciebie specyficzne glony. Jest tego naprawdę sporo i nawet nie wiem jaki to rodzaj, próbowałeś dowiedzieć się jaka jest ich nazwa?

    Niestety nie próbowałem bo nawet nie wiem gdzie zacząć.

  6. 5 godzin temu, piotriola napisał:

    Sporo świecisz , możesz podać więcej danych. Chodzi o wielkość zbiornika, parametry itp. Podejrzewam że będzie sporo naśladowców takiego zbiornika.

    Standardowe 300l zalane 21.05.2017, ryby wpuszczone 11.07.2017, obsada to 27 sztuk(do redukcji), karmię od początku OSI i raz na jakis czas d-allio, od niedawna raz na tydzień mrożony solowiec i ostatnio przyszło mi OCEAN NUTRITION Spirulina Flakes bo osi to już został pył.

    PO4 ostatnio mierzyłem to było 0,1

    GH - 5

    KH - 6

    PH - 7,8

    Co do belki led to taka samoróba pasków led 3xbiałe i 3xRGB wpuszczone w poliwęglan komorowy. Później jak będę miał czas to może cyknę fotkę.

    Co do glonów to na zdjęciu nie widać tego jak na żywo(o wiele więcej) i cały czas rosną bo szyby jak nie wyczyszczę to tragedia.

    Tutaj może trochę lepiej widać ale nagrywane prawie miesiąc temu (jakość słaba ale cóż) a glony na mniejszych kamieniach są wielkości tych na tym dużym.

     

    6 godzin temu, piotriola napisał:

    Stworzyłeś idealne środowisko, czyli zależność podłoża , bakterii , grzybów i glonów. Myślę że kluczowe w twoim zbiorniku jest podłoże, nie działa jednak jak typowe plenum. Sporo robiono doświadczeń z takim podłożem, jednak zawsze po jakimś czasie dochodziło do redukcji siarczanów do siarkowodoru. Tak się dzieje gdy do tego procesu dostanie się białko, a Ty ryby karmisz i jest ok.

    Podłoże to zwykły piasek kreisel 099. Jedna uwaga, w podłożu w ogóle nie grzebie, a rybki tylko w kilku miejscach, Gdy czyszczę szyby i dochodzę do piasku to jakieś bąbelki ulatują ku górze ale zgniłym jajem nie daje.

    Nurzaniec dalej rośnie, nie jest taki duży jak na początku bo ryby go tną namiętnie ale poradził sobie rozrastając się w inne miejsca w zbiorniku.

    Aaaa jeszcze jedno start był według szablonu na WA.

    • Lubię to 1
  7. 9 godzin temu, Jerry_jerry napisał:

    Niestety musisz pamiętać, że każdy kij ma dwa końce. Ja gdy dostałem takie super zielone też się cieszyłem. Moja radość nie trwała jednak długo bo musisz wiedzieć, ze glony porastaja nie tylko kamienie ale też wszystko inne. Ja już doszedłem do takiego etapu, że i Helmety i glonojad u mnie zawitał. Po prostu porastaly wszystko. Były nie do opanowania. Dlatego gdy dzisiaj patrzę na takie akwaria to faktycznie wygląda to pięknie jednak już tak głośno nie myślę aby takie mieć. 

    Natomiast jeżeli @Zygijest z nich dumny to tylko pogratulować i życzyć wytrwałości w czyszczeniu. ;)

    Jak widzisz porosły mi dosłownie wszystko, falownik, który jest miesiąc też został już opanowany, ale.... z glonami się nie walczy, je trzeba pokochać. Prawda od samego początku jak zakładałem malawi pragnąłem mieć zielone glony porastające gęsto kamienie, falujące  w nurcie.

    Uważajcie bo życzenia się spełniają. :P 

    Niestety wolałbym żeby chociaż tło nie było zielone no ale cóż. Nie mam zamiaru wprowadzać helmetów a tym bardziej glonojada.

    Czyszczę tylko i wyłącznie szyby. 

    Z drugiej strony ryby mają co jeść, przez całą dobę, takie akwarium prawie bezobsługowe (tyle że trzeba wymienić raz na tydzień watę w prefiltrze). 

    Purolite mam w szafce nie otwarte od samego początku i u mnie jest raczej nie wskazane bo jak bym je zastosował to glony by znikły z braku pożywki.

    Zamiast żywicy jonowymiennej mam glony, które pochłaniają wszystko. Nawet podmiany nie byłyby pożądane bo w kranie mam gorszą wodę niż w akwarium. no i nie pamiętam kiedy podmieniałem bo odkąd zmieniłem prefiltr HW na wew. eheima to nie spuszczam już wody, gdzie mi była potrzebna do płukania gąbek z prefiltra HW.

    Światło też ma znaczenie przy fotosyntezie. Świecę 15h dziennie.

    Nie każdemu pasują glony a ci co chcą to ich nie mają, tyle gustów co ludzi.

     

  8. Witam.

    Mała aktualizacja. Zrobiłem dzisiaj testy wody w zbiorniku i wody kranowej. Z góry wiedziałem jak wyjdą, ale chciałem się upewnić.

    Akwarium jak wcześniej poniżej skali a woda kranowa między 5 a 10, na zdjęciu wygląda na więcej.

     

    Akwarium:

    akwa.thumb.jpg.3e2350eb8acc02e64ad4b29577971375.jpg

     

     

    Kranówa:

    kran.thumb.jpg.ea855b71ced37d1c111365865b3b501e.jpg

     

    Wygląda na to że rybki mają lepszą wodę ode mnie...  :) 

    Wiecie co jest przyczyną takich parametrów wody? 

    GLONY - czyli zielone malawi. To one wykorzystują całe azotany i inne związki przemiany materii.

    Nurzaniec jeszcze gdzie niegdzie jest, ale to zielsko na kamieniach, tle, sprzęcie i wszędzie gdzie się tylko osiedlą królują.

    A podopieczni nie narzekają jak czasami zapomnę lub nie jestem w stanie ich nakarmić.

    Tylko że szyby jak nie wyczyszczę co najmniej raz w tygodniu to słabo to wygląda.

    IMG_20180311_204917_BURST1.thumb.jpg.0def4d655540baf485d76701d7265b27.jpg

    IMG_20180311_205011.thumb.jpg.49a8117569e74da4023836159d4f682d.jpg

    IMG_20180311_205028.thumb.jpg.8d4878791c17bd11b6ccbc6bb3f710f1.jpg

    Na zdjęciach tego nie widać ale kamienie wyglądają jak żywe gdy glony falują z nurtem wody.

    IMG_20180311_213936_HDR.thumb.jpg.21673b1e47d3f369d8ef72bf4fad2375.jpg

    • Lubię to 1
  9. 58 minut temu, krystiann napisał:

    .Wyciąganie do czyszczenia eheima nie jest niczym skomplikowanym .Mam woda klarowna, JEST BEZPIECZNIE.Przepływ bez zmian

    U mnie przepływ się poprawił widocznie po zmianie na eheima

  10. 2 godziny temu, AndrzejGłuszyca napisał:

    natomiast dla mnie nie są to argumenty na korzyść ale wszystko zależy od wielu innych rzeczy . Zależy do czego chcemy to porównać..Jeżeli do prefiltra Eheim to niestety  mam odmienne zdanie.

    - prefiltr eheim umieszczasz w akwa  bez problemu. Natomiast na prefiltr HW-603  musisz mieć miejsce w szafce a nie każdy ma, ewentualnie stawiasz obok czy za szafką co uroku nie dodaje.

    -  korpus narrurowy wymieniasz w 5 minut. Ja prefiltr Eheim demontuje w ułamku sekundy tak samo jego montaż. Włożenie waty czy też oryginalnej gąbki to minuta czasu.

    - przy prefiltrze zewnętrznym typu HW-603  czy korpusie narurowym   zawsze jest ryzyko  wycieku wody podczas czyszczenia HW603  lub zdejmowania korpusu. Pewnie podczas czyszczenia HW-603  niezbędne jest zatrzymanie pracy filtra ..przy prefiltrze Eheim nie ma takiej potrzeby ( chyba ,że w tym punkcie się mylę jeżeli chodzi o zatrzymanie HW-603)  lub zatrzymanie obiegu wody podczas zdejmowania korpusu. Zakładam ,że raczej przy tego typu narurowymn korpusie  nie masz bypasa.

    - koszt stosowania prefitra Eheim w stosunku do korpusu narurowego jest zdecydowanie niższy ( około 12 zł na pół roku a nawet na dłuższy okres czasu. Co dla mnie istotne to fakt , że jest to  mniej absorbujące bo nie muszę kombinować ze sznurkami czy z samoróbką z fizeliny.

    -  jeżeli chodzi o efekty typu czystość i klarowność wody : porównywalna. No może ze wskazaniem na korpus narurowy ( nie mówię o typowej filtracji narurowej ).

    -  niewątpliwą zaletą na rzecz podanej przez Ciebie skuteczności zastosowania prefiltra HW-603  i korpusu narurowego jest to ,że  masz mniej zbędnego sprzętu w akwa.

    Wniosek: nie ma instalacji najlepszej. Każda jest dobra, w jakiejś mierze skuteczna. Ale musi być dobrana do naszych potrzeb, możliwości i wygody używania ( obsługi). Czyli coś za coś:)

    Miałem przed kubełkiem prefiltr HW i zmieniłem go na wewnętrzny eheima z watą JBL. Taniej, szybciej, bezpieczniej, czyściej.

    • Lubię to 1
  11. 42 minuty temu, raiders napisał:

    Śliczne szkiełko no i te glony ...

     

    Mówisz ze świecisz 15h  białe i rgb ,ale  :

    -Białe  pełna mocą czy skręcone jeśli tak to na ile %

    -RGB  przewaga jakiej barwy czerwonej /niebieskiej  np  do południa czerwonym po południu niebieskim ?

    Wszystko idzie na full. Tylko przy zapalaniu i gaszeniu przez 15 min. natężenie światła wzrasta i maleje do zera.

    I wcale nie jest za jasno, moim zdaniem przydało by się trochę watów dla tego przy następnej belce dołożę po 1 pasku.

    Filmik nagrywany był telefonem a ten nie oddaje tego co na żywo, zresztą widać że światło szaleje.

  12. 9 godzin temu, Deadi napisał:

    Ile bym dał by mieć u siebie taka zieleń ? ile masz watów oświetlenia?

    W sumie nie wiem, są to 3 taśmy białe i 3 rgb włożone w poliwęglan komorowy.

    Parę diod mi już się przepaliło bo wilgoć weszła do środka i będę zmieniał na nową po 4 taśmy. Chodzi tu też o czas świecenia - 15h.

    @Jerry_jerryu mnie też jest pełno glonów i to dosłownie wszędzie, szczególnie na tle mnie nie zadawalają ale za to rybki są przeszczęśliwe i cały czas skubią je.

    Co do testów to wczoraj robiłem - PO4 i NO3 są na niewykrywalnym poziomie.

    Nic nie dodaje ani nie używam do ich zbicia, glony tak się rozrastają że zużywają chyba wszystko, zresztą w podłożu też jakieś reakcje zachodzą.

    Ja akurat marzyłem przy zakładaniu zbiornika o zielonych falujących glonach i je mam, tylko teraz jest zbyt zielono(chodzi o tło).

    Patrzę teraz wzdłuż akwarium i woda kryształ, nie chcę czyścić tła żeby nie stresować ryb i nie syfić wody a co jest za nim to nie chcę myśleć.

    Tam jest całkiem inne życie, rozdętki sobie tam żyją a na dnie  za tłem jest tak jakby dziwny osad, muł. 

  13. Witam.

    Akwarium to standardowa trzysetka diversa,

    kamień dolomit wytargany z lasu,

    piasek kreisel,  

    pokrywa DIY ze spienionego PCV,

    oświetlenie DIY 3 paski białe + 3 paski RGB na sterowniku  led TC-420,

    obsada młoda do redukcji: Chindongo saulosi (3+5), Iodotropheus sprengerae (10szt), Cynotilapia hara gallireya reef (3+6 chyba),

    Filtracja: HW-304A+prefiltr Eheim z watą JBL(biologia)   AC2000+prefiltr Eheim z watą JBL(mechanik),

    falownik JVP-120 3000L/H

    tło strukturalne 3D,

    flora: Nurzaniec + spore ilości zielonych glonów.

    Zbiornik zalany 21.05.2017 a rybki wpuszczone 11.07.2017

    Obsada od FishMagic.

    Z obserwacji zauważyłem że od około tygodnia samce hary obrały rewiry i zaciekle ich bronią. Jedynie one jeszcze nie miały tarła.

    Saulosi inkubują co chwila, co do rdzawych to trzy samice inkubowały jednocześnie.

    Małych się nie doczekam bo są zjadane przez starszą obsadę.

    Zresztą i tak czeka mnie redukcja samców, z saulosi odpadnie jeden, który się pałęta bo nie ma rewiru(dwa wybarwione samce zajęły odległe kąty zbiornika), 

    hary - tu będzie łapanka - na pewno jest 4 samce, jak nie więcej, trzy mają już swoje groty,

    rdzawe - są trzy samce(lub więcej) wybarwiające się ale one nie czują potrzeby zagrzania miejsca co nie znaczy że o dominację nie walczą.

     

    Zielone glony rozprzestrzeniają się gdzie tylko mogą a nic nie robię dodatkowego żeby wspomagać ich wzrost. Falownik, który jest od niecałego tygodnia już zaczyna zarastać.

    Jedynym wolnym miejscem jest prefiltr eheima, który wczoraj założyłem.

    Chciałbym żeby chociaż tło nie było zielone, ale chyba nic z tego.

    Rybki mają darmową wyżerkę przez całą dobę.

     

    • Lubię to 9
  14. 3 minuty temu, AKWA ŁOBUZ napisał:

    Patrzę na piaski. Jak oceniacie KREISEL 099 dekoracyjny kwarcowy? Zastanawiam się, który wziąć bo nie chcę żółtego a tym bardziej białego walącego po gałach.... szukam całkowicie naturalnego. Czy ten kwarcowy 099 jest naturalnie wyglądający? 

    Mam go u siebie, nie jest biały ani żółty, w sumie zależy to od oświetlenia. Teraz gdybym zakładał od nowa to użyłbym o nieregularnej gradacji, choćby taki z rzeki

    • Lubię to 1
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.