Skocz do zawartości

kaszaluk

Użytkownik
  • Postów

    11
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez kaszaluk

  1. Zdecydowałem się na komin zewnętrzny. Prośba o pomoc w zaprojektowaniu wielkości przelewu bocznego. Boczna ściana akwarium na której będzie komin ma wymiar 50 x 60 cm, poziom wody planuje na 58 cm. Jakiej szerokości oraz wysokości wykonać przelew? Czy 3 cm poniżej poziomu wody będzie wystarczająco (zakładam że grzebień doda 1 cm wysokości)? Komin planuje wykonać z plexi, czy ktoś ma doświadczenia jak ten materiał zachowuje się po dłuższym czasie użytkowania w akwarium?
  2. Witam Jestem w trakcie budowy akwarium 450l + 160l sump. Akwarium już mam, ale bez komina czy przelewu. Zastanawiam jaką wybrać opcję, komin czy przelew. Akwarium będzie widoczne z dwóch stron, przodu i prawej. Pozostałe ściany będą zabudowane, więc preferowałbym przelew (komin zewnętrzny). Nie zajmuje miejsca w wewnątrz akwarium, dzięki temu w akwarium nie będą widoczne praktyczne żadne instalacje. Proszę o wasze opinie o porównaniu obu rozwiązań. A może zamiast przelewu - pudełko przelewowe? Poniżej projekt zabudowy akwarium.
  3. Wstępnie policzyłem koszty wykonania zbiornika - wynoszą około 1300 zł (stal + szkło). Dojdą koszty żywicy oraz farby. Wydaje mi się że koszty będą jednak niższe w porównaniu do szkła. Jednak cena nie jest najważniejszym dla mnie argumentem więc nie specjalnie szukałem informacji o cenie takiego akwarium. CIEKAWOSTKA Wyliczałem że zbudowanie zbiornika ze stali o jeszcze większych wymiarach - 200x100x80 cm będzie nieznacznie droższe. Koszt nie powinien przekroczyć 1600 zł. Docelowego wymiaru akwarium jeszcze nie mam określonego, muszę dokładnie to przemyśleć. W ciągu ostatnich 2 lat rozszczelniły mi się dwa akwaria. Mimo że miały już parę lat - to brak zaufania do szklanych akwariów pozostał Stąd moje poszukiwania innej techniki budowy zbiornika. Co do szczelności to wydaje mi się że jedynym problemem może być połączanie szkła z warstwą żywicy którą będzie pokryte wnętrze zbiornika. Czy klej do akwariów sprawdzi się w połączeniu z laminatem? Może ktoś ma pojęcie? Drewna w budowie zbiornika nie biorę pod uwagę. Mam spore doświadczenia (jak na amatora) w konserwacji oraz budowie jachtów, i wiem że stal jest łatwiej chronić oraz konserwować przy stałym kontakcie z wodą. Planuje wykonać na próbę zbiornik około 500l. Postaram się na bieżąco pisać o moich próbach i doświadczeniach.
  4. Witam Myślę na budową zbiornika o wielkości 900l, 160x80x70cm (może większy). Przyszedł mi do głowy pomysł aby wykonać jego ramę ze stalowego kątownika. Dno, boki oraz tył planuje wykonać z blachy stalowej odpowiedniej grubości. Szklany miał by być tylko front. Dla lepszego uszczelnienia oraz zabezpieczenia stali, chciałbym całe wnętrze przed wklejeniem szyby za laminować żywicą poliestrową z dodatkiem maty szklanej. Dlaczego zdecydowałem się takie rozwiązanie: 1. Konstrukcja taka wydaje mi się pewniejsza niż standardowe szklane akwarium. 2. Koszty wykonania mogę być niższe niż zamówienie akwarium o takich wymiarach (jeszcze nie policzone) 3. Większe możliwości aranżacji wnętrza - można opierać DUŻE skały o boki i tył akwarium bez obawy uszkodzenia szkła Moje pytania: 1. Czy ktoś ma doświadczenia z podobnymi konstrukcjami, jeżeli tak to proszę o podzielenie się wnioskami? 2. Czy żywica poliestrowa będzie miała negatywne działanie na zdrowie ryb? Ewentualnie jakiej farby użyć do pomalowania wnętrza akwarium. Mile widziane wszelkie komentarzem, sugestie, podpowiedzi
  5. Zebrałem trochę informacji na temat planowanego zbiornika. Zdecydowałem się ostatecznie na metal + laminat. Wybrałem tą metodę ponieważ: + w planowanym domu mam zamiar umieścić bardzo duże akwarium z żelbetonu laminowanego od wewnątrz (projekt domu będzie już uwzględniał tą konstrukcję) więc ten zbiornik będzie zapoznaniem się z wykorzystaniem żywicy w akwarystyce. +można śmiało poukładać wewnątrz duże kamienie bez obawy o szkło Ostateczne wymiary akwarium 140 x 70 x 55 cm Rama będzie wykonana z kątownika 3cm ze wzmocnieniami z płaskownika o tej samej szerokości. Ceny nie znam ponieważ dysponuje takim materiałem. Ściany metalowe będą wykonane z blachy stalowej o grubości 2 mm ( około 70 pln/m2), dno 3mm (100 pln/m2). Przędna szyba o wymiarach 140 x 55 cm brutto (wliczając ramę) będzie wykonana ze szkła 10 lub 12 mm (jak sądzicie czy 10 wystarczy ?) Całość będzie wypiaskowana a następnie polakierowana (czym i jaką metodą to dopiero zdobywam wiedzę). Na końcu położę jedną warstwę laminatu o gramaturze 450 + dodatkowo 10 cm paski w wszystkich rogach zbiornika. Co sądzicie o tym pomyśle?
  6. Witam Pomysł ze sklejką jest moim zdaniem chybiony. Mam spore doświadczenie związane z budową elementów drewnianych mających stały kontakt z wodą ponieważ jestem amatorem-szkutnikiem (mam na koncie budowę jednego jachtu i kilka remontów). Nie da się zabezpieczyć tak drewna aby nie wymagało późniejszej konserwacji, której z resztą nie wyobrażam sobie w przypadku akwarium. Koszt wcale nie będzie mniejszy. Musiał byś użyć grubej sklejki dobrej jakości, co już nie jest tanie. Laminat też jest drogi, żywica kosztuje minimum 30 pln/kg nie wliczając włókna szklanego (do takiego zbiornika potrzeba z 15 kg albo i 20, zależy to od umiejętności w jej nakładaniu oraz grubości samej sklejki). Ja obecnie myślę nad zbiornikiem z metalu. Jest wątek na forum. Konstrukcja ramowa + 3 ściany z blachy, wnętrze laminat. Uważam ze nie ma tańszej metody budowy akwarium niż ze szkła, tak aby była tak samo trwała i estetyczna. Mocno się zastanów nad ta technologia, bo może się okazać ze w perspektywie kilku lat taki zbiornik okaże się dużo droższy od szklanego.
  7. Czy nie zaszkodzi to rybom? Myślę ze nie ponieważ cała "metalowa skrzynka" będzie pokryta laminatem więc woda nie będzie miała kontaktu z metalem (w teorii ). Widzę dużą zaletę takiego rozwiązania, będzie można bez obawy opierać duże kamienie o ściany akwarium.
  8. Dzięki za odpowiedź. Dlaczego przy zastosowaniu kontownika aluminiowego można użyć cieńszej szyby? (jeżeli dobrze zrozumiałem) Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł. Za rok mam zamiar rozpocząć budowę własnego domu, projekt będzie uwzględniał akwarium wykonane z żelbetonu wylaminowanego od wewnątrz o litrażu około 3500 litrów. W związku z tym pomyślałem że mógłbym przeprowadzić teraz testy z budową zbiornika w tej technologi. Myślę o zbudowaniu ramy i wspawaniu 3 ścian + dno z blachy stalowej, następnie oblaminować całość i wkleić przednią szybę. Jak tylko zbiorę wszystkie koszty to przedstawię za i przeciw zarówno zbiornika ze szkła jak i z metalu. pozdrawiam
  9. Moim zdaniem jest spora różnica ponieważ w akwarium klejonym, silikon pełni rolę konstrukcyjną, natomiast w ramowym pełnić będzie tylko i wyłącznie rolę uszczelniającą. Gdyby nawet wystąpiła nieszczelność można ją w prosty sposób naprawić, a w akwarium klejonym raczej jest to trudna operacja
  10. Witam Wczoraj odkryłem że rozkleiło się moje akwarium 240 litrów (akwarium miało 10 lat), w związku z tym myślę o nowym akwarium. Jako że niecały rok temu rozkleiło mi się akwarium 150 litrów, postanowiłem poszukać alternatywy dla zbiorników klejonych. Przypomniałem o zbiornikach ramowych. Planuje budowę akwarium o wymiarach 140x60x50 cm, może trochę większe. Czy macie jakieś doświadczenie z takimi akwariami? Ich największą wadą o jakiej słyszałem było to że uszczelniano je kitem, ja planuje silikonem akwarystycznym, woda nie będzie miała kontaktu z metalem. Akwaria które się rozkleiły stały na równym podłożu, na styropianie, więc uważam że silikon po prostu puścił ze starości. pozdrawiam i czekam na wszelką pomoc
  11. Zastanawiam się nad hodowlą w przyszłości mbuna razem z Dimidiochromis compressiceps. Chce połączyć stado dorosłych mbuna ( kilka gatunków które obecnie hoduje ) z młodymi drapieżnikami. Czy ktoś eksperymentował w ten sposób, ewentualnie ma doświadczenie z Dimidiochromis compressiceps ? Nie podaje wielkości zbiornika ponieważ dopiero mam dopiero go nabyć więc jest to sprawa otwarta.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.