Skocz do zawartości

Lee

Użytkownik
  • Postów

    49
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Lee

  1. Udzielałem się wczesnej więc dodam coś więcej od siebie jako, że mam u siebie Saulosi (3+7).

    Masz zdecydowanie niełatwe zadanie kompromisowego ułożenia kamieni tak aby:

    1. Samce saulosi obrały jak najwięcej rewirów.

    2. Tobie i synowi  się podobało.

    3. Przepływ wody i zamiatanie nieczystości był akceptowalny. (kolejność dowolna)

    Do pkt 2 już coś od siebie pisałem wcześniej, pkt 3 pewnie mógłbym się uczyć od Ciebie. Więc dodam coś do pkt 1.

    U mnie 2 samce Saulosi podzieliły zbiornik. 3ci tez się wybarwia, ale nie ma rewiru. Dodatkowo rewir ma jeszcze dominująca w zbiorniku Hara. (Zbiornik 260L 120*40*60)

    Z moich obserwacji wynika, że Saulosi ne kopią pod kamieniami. Wręcz przeciwnie mają dziury w piachu, o średnicy około 7-10cm i ich pilnują, wabiąc samice.

    Najlepiej więc zagrałoby takie rozłożenie kamieni, żeby spróbować stworzyć im miejsca do kopania dziur, tak aby się z nich wzajemnie nie oglądały. Zakładając, że pod kaseciakiem będzie super miejsce, to 2gie optymalne będzie w rogu po przekątnej akwarium. Dlatego:

    1. Odsunął bym kamienie od szyb bocznych, bardziej ku środkowi akwarium, tak żeby tam zrobiły się piaszczysta miejsca. Zwłaszcza prawa strona wydaje się być za blisko bocznej szyby.

    2. Zróżnicowałbym bardziej odległość kamieni od frontu akwarium. Prawy bok bliżej przedniej szyby.

    3. Największy kamień przed kaseciakiem, obróciłbym odwrotnie do ruchu wskazówek zegara o max 45 stopni. Tak żeby za nim było trochę więcej miejsca, na rewir pod kaseciakiem a jednoczenie, żeby tworzył naturalna granice rewiru.

    Wydaje mi się, że 2 wybarwione samce przy takich ustawieniach są osiągalne. Wyzwaniem będzie stworzenie 3'ciego rewiru. Ale to możesz działać późnej. Pozdrawiam.

     

  2. Jeśli największy ma zostać, to rozważ czy nie podłożyć coś pod jego prawy bok, tak żeby unieść go wyżej i zróżnicować wysokość z przylegającym. Albo odwrotnie podnieść 2gi od lewej, np przez podłożenie pod niego kilku warstw spienionego pcv. Tak czy inaczej, jest dobry początek :). Pozdrawiam.

  3. 2 ka wygląda najlepiej, bo kamienie po prawej stronie dobrze, że sobą grają. Zdecydowanie najciekawszym jest 2gi kamień od lewej. Tworzy z tym największym fajną szczelinę. Mimo tego zamieniłbym, ten największy "kwadratowy" kamień pierwszy od lewej. Wg mnie jest za duży i razem z tym leżącym na nim mają taką samą wysokość.  

  4. Mnie się tam marzy malawi z otoczakami. Kamienie masz świetne, idealne dla naszych ryb. Praktycznie między każdym jednym tworzy się grota do zasiedlenia.  Jednak to bardzo trudny budulec :) Zgadzam się z przedmówcami, że jest za nisko. Ja bym ułożył z nich wyższe gruzowisko, dodając następne warstwy  przy tych 2ch największych kamieniach po prawej. Masz sporą szerokość do wykorzystania, a przy wysokości akwarium 60 cm, kamienie powinny być przynajmniej na wysokość 35, nawet 40 cm. Zluzuj trochę środek akwa a dodaj kamieni na wysokość po prawej. Piach tez fajnie kolorystycznie pasuje do kamieni. Tło DIY to całkiem nie moja bajka. Kolor nie gra z resztą i mocno daje po oczach. Załączam foto znalezione w sieci z otoczakami, tak dla inspiracji.

    NewTank1.jpg

  5. Moje 10 szt. saulosi wpuszczone 05/05, jako młode od Malawiana.

    Status na dziś: 3 samce, 2 w trakcie wybarwiania + 1 zdominowany, największy z nich i najszybciej się wybarwiający, do czasu. 7 samic z czego 4 już noszą/nosiły ikrę.

    Jeśli byłbyś zainteresowany, chętnie odstąpię zdominowanego samca, do odbioru we Wrocławiu.

  6. Witaj,

    Mam takie samo akwarium i chciałem dopytać o oświetlenie.

    1. Świecisz jedną standardowa świetlówką z zestawu glossy?

    2. Ustawiona jest tak aby świeciła w górę, w pokrywę akwarium?

    Faktycznie głębia i czerń wyszła fajnie. Zgadzam się z przedmówcami odnośnie wyższych kamieni. Choć wiem, że przy tak wysokim i wąskim akwarium, jest to wyzwaniem.

  7. Witaj,

    O filtrach, wodzie i piachu koledzy już Ci wszystko napisali.

    Jako użytkownik takiego akwarium mam kilka praktycznych rad co do samego szkła:

    1. Obejrzyj dokładnie silikon i sposób w jaki jest położony, wliczając kontrole pod światło. Przeszedłem przez reklamację 2ch takich baniaków.

    2. Wymiar akwarium, nie jest optymalny dla tego biotopu. Pomijając to, że powierzchnia dna może być większa przy tym litrażu, wyzwanie przy urządzaniu stanowi wysokość. Będziesz potrzebował wysokich kamieni, żeby to jakoś wyglądało. Uwzględnij to przy ich poszukiwaniu.

    3. Białe wewnętrzne wykończenie akwarium, i wycięcia w tylnej szybie na rurki od węża są istotne przy decyzji o tylnej szybie. Oklejenie szyby na czarno, tak samo jak czarna PCV będzie kontrastowała z białym silikonem w narożnikach. Dodatkowo jeśli zdecydujesz się na PCV będziesz musiał rozwiązać jakoś mocowanie zasysów do filtra, bo producent przewidział na nie otwory na tylnej szybie.

    4. Te białe spoiny od wewnątrz wymagają później częstego czyszczenia, żeby całość wyglądała estetycznie.

    Powodzenia!

    Jak mi się coś jeszcze przypomni to dopiszę.

     

    • Dziękuję 1
  8. Kożystając z przymusowego odłączenia filtra przeprowadziłem mały test. 3 kosze zasypane + jeden kosz z gąbkami, 1,5l butelkę filtr napełnił w 8 sekund. (Większej butelki w domu nie miałem). Daje to przepływ 675 litrów na godzinę. Znaczy powaznie go zatkałem. Zamierzam opróżnić jeden z koszy i zastąpić biologię gąbka. Z tego co wyczytałem na forum, do około 200l netto, 2l biologi to i tak za dużo. Czy zredukować jeszcze wiecej? Dodam, że akwarium dojrzało i czeka na zamówione ryby.



    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  9. Witam,

    Wróciłem wlasnie z delegacji podchodzę do Akwa a tam cisza. Filtr nie pracuje. Złoże przełożyłem w ponczochy i włożyłem do akwarium. Cieżko stwierdzić ile czasu nie chodził, bo nikogo nie było w domu. Ponoć rano pracował. Po wyjęciu wirnik był ciepły. Słychać buczenie z głowicy po podłączeniu do prądu, ale innej reakcji brak. Dodam ze filtr jest nowy, pracuje w akwarium od 2/04/2014. Akwarium wlasnie dojrzało i miało byc zarybione w przyszłym tygodniu.

    Czy mogę sie jakos przekonać czy bakterie żyją?

    Nie miałem w planach filtra wewnętrznego, co na szybko kupić zeby zapewnić natlenienie wody? Czy jakas mała pompka załatwi sprawę?



    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

    post-17002-14695728845067_thumb.jpg

  10. Cześć,


    Akwarium 260l, 120*40*55cm.


    Trzon mojej obsady już wybrany:

    1. Cynotilapia sp. hara Gallireya Reef

    2. Pseudotropheus Saulosi


    Zaproponujcie co dodać jako 3ci gatunek, żeby było zgodnie z dietą?


    Ile ryb kupić jeśli:

    1. Saulosi w rozmiarach 4-6cm, umożliwiających ponoć wstępne rozróżnienie samców - czy 2+6 na początek będzie ok? Może więcej gdyby okazało się, że wybarwią się kolejne samce?

    2. Hara w rozmiarach 4-5cm, ponoć nie umożliwia rozróżnienia płci - czy 6 szt wystarczy do utworzenia docelowego haremu 1+2/3?

    3. ???


    Pzd.

  11. Mały aktualizacja.

    Akwarium na podmianę czeka w garażu. Tymczasem dzisiejsze testy NO2 wystrzeliły w kosmos.

    Po 2 tygodniach od startu:

    NO2 - poza skalą JBL

    NO3 - 20

    Woda się klaruje, kryształ to jeszcze nie jest, ale z mleka już nic nie zostało.

    Narurowiec z wkładem węglowym do dolewki wody złożony.

    Prefiltr do JBLa, który ma pracować jako mechanik, również czeka gotów do podłączenia.

  12. Nie bardzo rozumiem też o jaką reklamację chodzi bo nigdzie tego nie napisałeś, a na zdjęciach nic nie widać (jeśli chodzi o jakieś uszkodzenia szkła) i o jaką wymianę chodzi.

    MatiK, nie opisałem powodów reklamacji, żeby nie sprowadzić rozmowy tutaj na załatwione już z producentem akwarium tematy. Najważniejsze dla mnie było zrozumieć jak i kiedy zorganizować przeprowadzkę i ewentualnie co poprawić przy tej okazji.

    Obsada oo której się odniosłeś, faktycznie będzie skorygowana, ale o tym już w odpowiednim dziale. Ciesze się, że akwarium Ci się podoba.

    -- dołączony post:

    [deccorativo]

    jeśli już tak nie jest:


    - temperatura 30C

    - silne dodatkowe napowietrzanie wody kostką[deccorativo].



    Dziękuję za pomoc.

    Temp i napowietrzanie podkręcone. Czekam na zbiornik aż dojrzeje. Wymianę szkła wykonam zgodnie z Twoimi sugestiami.

    Swoją drogą jak to szybko można akwarium zlokalizować we Wrocławiu po parametrach kranówki.


    Przy okazji planuję dokładkę serpentynity z lewej strony zbiornika.

    Producentowi akwarium pozwolę udowodnić szybkość reakcji na reklamację, zanim ją opiszę, ku przestrodze innych.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.