
herosseverus
Użytkownik-
Postów
24 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Reputacja
12O herosseverus
- Urodziny 21.11.1973
Informacje o profilu
-
Lokalizacja
Brodnica
-
Moje akwarium
niestandardowe 396 l
obsada ;Cynotilapia hara Galireya Reef 1+3 , Pseudotropheus saulosi 2+4 , Iodotropheus sprengerae Makokola red 2+2 -
Płeć
Mężczyzna
-
Imię
Darek
Ostatnie wizyty
Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.
-
Trochę po czasie , ale dodam coś od siebie . Mam hary z Fish Magica od około roku . Zakupiłem 10 szt . Na podstawie tego małego stadka dostrzegłem pewna prawidłowość jeśli chodzi o rozróżnienie samca od samicy . Samce posiadają większe atrapy jajowe 2-3 mm , podczas gdy samice max 1 mm. Ilość atrap jest różna , może trafić się samiec z tylko 1 plamką , ale także samica z nawet 3 plamkami. Ponadto u samców jest wyraźniejsza i szersza otoczka wokół tych atrap , u samic jest mało zauważalna. Moje spostrzeżenia poparte są inkubacjami . Zgodność mojej tezy z inkubacjami wynosi 100%. Ale to tylko małe stadko , zresztą już teraz po redukcji do stanu 1+3 Potwierdzam także , że samice potrafią też pięknie się wyświetlić i to na różne odcienie bieli , jasnego fioletu czy nawet jasnego lazuru . Piękna ryba !!! A jej agresja jest nieco przerysowana . Jedynie w obrębie własnego gatunku są ostre starcia i walka o pozycję ale gdy już się ustali dominant szarpaniny jest wyraźnie mniej ,tylko co jakiś czas pretendent do tronu próbuje swoich sił . Samiec potrafi też bardzo szorstko potraktować inkubującą samicę .Innym gatunkom w moim akwarium łomotu nie spuszcza , choć każda ryba wie że samiec hary jest panem zbiornika. Samice hary są mniej agresywne niż samice saulosi.
-
Przeczytałem , doszedłem . Chciałem żeby mnie tylko ktoś utwierdził w przekonaniu że dobrze wybrałem . Dziękuję!
-
Ech! Jak zwykle "zawsze" mogę na Was liczyć . Proszę tylko o kilka wyrazów .:" tak pokarmy ok" lub "nie ,zły dobór" .Chcę się tylko utwierdzić , że dobrze forum przestudiowałem. Chyba że lubicie żółtodziobów z błędów wyśmiewać i mądrości po fakcie prawić.
-
Zbliża się pora zarybienia zbiornika . Obsada będzie taka: Cynotilapia hara Metriaclima sp. Membe Deep Metriaclima sp. elongatus Chewere ( lub Iodotropheus sprengerae tu sie jeszcze waham ) Poprosze o rade w kwestii doboru pokarmu , bo zywienie to kojeny temat rzeka:confused: Rozumiem ze jakis pokarm podstawowy plus wybarwiajacy plus spirulina . Czy taki zestaw jest ok?: DAINICHI CICHLID Ultima Krill Sinking jako podstawowy NATUREFOOD PREMIUM CICHLID jako podstawowy OSI SPIRULINA FLAKES OSI VIVID COLOR FLAKE jako wybarwiajacy czy moze lepiej nie mieszac i jako wybarwiajacy dac DAINICHI CICHLID Color Supreme Sinking Artemia dekapsulowana ( zakupione ryby beda mialy ok 2 cm wiec chyba na start bedzie ok) Prosze opinie , pomoc , a zwlaszcza jakie proporcje miedzy pokarmemem podstawowym a roslinnym. Z gory dziekuje i przepraszam za brak polskich znakow ALT padl .
-
Pomóżcie z obsadą
herosseverus odpowiedział(a) na herosseverus temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Dziękuję wszystkim .Najbardziej cieszy mnie to , że mój typ obsady jest trafny , co oznacza że godziny studiowania tego forum nie poszły na marne.W odpowiednim dziale poproszę jeszcze o doradzenie w kwestii pokarmów. Wiem że akwarium krótkie ale jak pisałem wcześniej zmusza mnie do tego architektura wnętrza.Poza tym to akwarium jest na przetarcie i poznanie biotopu Malawi. W planach jest akwarium około 1000 l ,ALE nietypowe .Chcę wykorzystać martwe miejsce w salonie pod ukośnymi ścianami, a akwarium będzie w kształcie litery L . Mało tego , prawdopodobnie akwarium będzie całe stalowe tylko 2 frontowe szyby będą wklejone. Akceptacja piękniejszej połowy jest , obróbka metalu i spawanie nie jest mi obce ,więc trzymajcie kciuki .Jak wypali to zreferuję całe przedsięwzięcie! -
Pomóżcie z obsadą
herosseverus odpowiedział(a) na herosseverus temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Dziękuję za opinię! Jest tu mnóstwo opisanych zbiorników 120 cm ( czyli dłuższych o zaledwie 10 cm ) za to węższych o 10 czyli chyba aż tak strasznie nie malawijski mój zbiornik nie jest ? Pseudotropheus sp. Acei (Msuli) owszem ładny! Czyli wg ciebie taki układ nie byłby błędem: Cynotilapia sp. hara Gallireya Reef Metriaclima sp. Membe Deep Metriaclima sp. elongatus Chewere ? bo jakoś na tym ostatnim też mi zależy -
W nawiązaniu do http://forum.klub-malawi.pl/powitanie-prosba-t26454.html Z miesięcznym poślizgiem ale się w końcu doczekałem. Prawie 2 miesiące codziennej lektury tego forum, kompletowania sprzętu i jest! Akwarium wystartowane ! Ostatecznie stanęło na zbiorniku 110x60x60 czyli po odjęciu tła , kamieni ,podłoża coś około 300 l wody. Biolog JBL CRISTALPROFI GREENLINE e1501 , mechanik AQUAEL TURBO FILTER 1500 Zbiornik wystartowany AZOO 11in1 SUPER BIO-BACTERIA , pływa w nich teraz kilka molinezji ,które później przekażę znajomemu. Czyli mam teraz ze 3 tyg na wybór obsady. Po wielu wieczorach lektury tego forum i poznawania biotopu Malawi optuję za taką obsadą: Cynotilapia sp. hara Gallireya Reef Metriaclima sp. Membe Deep Metriaclima sp. elongatus Chewere lub pseudotropheus elongatus neon spot Wszystkie 3 gatunki wg bazy ryb Klubu Malawi są wszystkożerne , więc podstawowy warunek jest spełniony . Podpowiedzcie czy jakoś się "dogadają" w jednym zbiorniku. Proszę o ocenę moich typów , ewentualnie podpowiedzi . Aha, czy te 3 gatunki to już max co mogę w moim zbiorniku obsadzić? Docelowe haremy to 1+3-5 . Czy może jeszcze jakiś czerwonawy akcent można wcisnąć? np Iodotropheus sprengera Rusty Cichlid ? Bo na aulonacary to pewnie zbiornik za krótki ? -- dołączony post: Nikt się nie wypowie? Czy tak ciężko pomóc początkującemu malawiście ?
-
temat do zamkniecia na razie studiuje cale forum w razie co bede pytal w odp dzialach najlepszego w Nowym Roku!
-
Święta święta i po świętach. Sporo czytałem odnośnie obsady i doszedłem do wniosku że im więcej czytam tym bardziej mi się w głowie miesza. Za wasza radą , z racji wymuszonych wymiarów zbiornika, akwarium będzie Mbuna Zdecydowałem się na akwarium wielogatunkowe Jakie są zasady właściwego doboru gatunków? Nie mylę się , że głównym kryterium jest poziom agresji( zwłaszcza zewnątrzgatunkowej) i preferencje żywieniowe? Czy zmieszczę w moim akwarium 3 czy może nawet 4 gatunki?( zakładając po 1 samcu plus parę panienek każdego gatunku) ? Czy muszą to być sami roślinożercy lub mięsożercy , lub wszystkożercy? Czy może jednak mogę łączyć wszystkożercę z roślinożercą lub wszystkożercę z mięsożercą ; bo domyślam się że układ mięsożerca z roślinożercą nie ma racji bytu z uwagi na utrudnione karmienie Czy mając 1 gatunek agresywny mogę do niego dołożyć ze 2 łagodniejsze czy raczej nie Wiem że dużo tych "czy" , ale kto pyta nie błądzi . Dopiero startuję w Malawi i nie chcę przygodę z tym biotopem zacząć od niepowodzenia
-
n\No to może o obsadzie później Start zbiornika planuje na koniec stycznia , a na razie studiuję forum , w istocie KOPALNIA WIEDZY!! Korzystając z okazji - zdrowych i wesołych świąt!!!
-
no wycisnąłem jeszcze 10 cm ,akwarium dopiero będę kleił
-
Witam! Dziękuję za dobre rady . Budowę akwarium rozpoczynam w styczniu , no może zahaczę o luty , wiadomo teraz gorący czas świąteczny czyli deficytowy:-( Na ten rok mam ostatnie pytanie , odnośnie obsady. Mianowicie czy mając dość krótkie akwarium jak na Malawi( jak pisalem 110/60/60) ale dość szerokie i wysokie , dobrze kombinuję chcąc połączyć 1 czy 2 gatunki preferujące skalisty wystrój ( to chyba Mbuna tak?) i załóżmy 1 gatunek preferujący strefę wolnej wody czy piaszczystego dna( to chyba nonMbuna ? dawniej Utaka?) Czy jednak myle sie ze dam rade obsadzic akwarium choc trzema gatunkami? Zależy mi jednak na wielobarwnej obsadzie.
-
Dziękuję za szybki odzew! Wymiary takie bo budując dom przewidziane było miejsce na akwarium z pielęgnicami z Amazonii tzn wymurowana z cegły półka z blatem. No ale teraz zaintrygowały mnie pyszczaki i chcę się z nimi spróbować. Kwestia szkła rozwiązana ,więc garść następnych pytań: 1. oświetlenie: w oko wpadło mi LEDowe mix rgb z zimnym białym ile proponujecie watów na mój zbiornik ? 2.sprawa kluczowa czyli filtracja ,zakładam ze filtr musi byc z zapasem , czyli na 500 l chyba będzie dobrze wielu z was poleca różne modele eheima gdzieś czytałem o AQUAEL FILTR UNIMAX PROFESSIONAL 500 , zależy mi polączeniu wydajności z cichą pracą i czy lampa UV jest konieczna? plus oczywiście filtr wew , ale z tym chyba mniejsze rozterki będę miał 3.podłoże : tu z kolei biały piasek kwarcowy a z kamieniami mam dylemat , mianowicie czy mogą być gnejsy, niektóre maja piękną zielonkawą barwę ; czy nie bedą negatywnie wpływać na parametry wody? 4. no i najważniejsze obsada ! przyznam szczerze ze ze sporej ilości gatunków rozpoznaję zaledwie kilka ; jak dobrać ryby pod względem ilościowym , gatunkowym ( czy wszystkie pyszczaki preferują proporcje płci 1 samiec+kilka samic) zależy mi na obsadzie jak najbardziej kolorowej , ponieważ mam sprytny plan zauroczyć małżonkę i sprowokować zakup znacznie większego zbiornika w przyszłości Ponownie dziękuję z góry za odpowiedzi!
-
Witam serdecznie wszystkich pasjonatów wodnego świata. Mam na imię Darek i wiele latek . po 15 latach mam w końcu sposobność powrotu do mojej pasji czyli akwarystyki.W młodości zakochany byłem w pielęgnicach Amazonii , lecz teraz chcę spróbować czegoś innego , więc padło na Malawi. Nie mogłem posta wkleić nigdzie indziej , więc jeśli trzeba to proszę o podklejenie w odp miejscu Doświadczenie jakieś mam ,ale ogólne. poproszę więc o fachową pomoc. Na początek zbiornik : czy 100/60/60 cm ma sens , takie wymiary wymusza na mnie architektura wnętrza. Czy jest sens robić tak wysoki zbiornik? Ile pyszczaków mógłbym posiadać w takim zbiorniku(360 l) i pytanie które mnie najbardziej nurtuje za moich czasów duże kamienie układało sie na szkle na jakiejś podkładce(np cienki styropian) lub spód kamieni podklejało się silikonem , teraz widzę ze układa sie dosc spore kamienie na piasku . Jak jest poprawnie???? Z góry dziękuję za porady , a pytań będzie więcej zapewne.