Skocz do zawartości

Sir_Stahu

Użytkownik
  • Postów

    23
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Sir_Stahu

  1. Kolego jezeli ci to cos pomoze to przegladalem rozne watki na niemieckich forach na temat tla DIY i tam przewaznie wszyscy pisza i uzywaja zwyklego kleju do plytek. Tu w niemczech malo kto zna Ceresit CX .... (Atest wody pitnej) znam to z autopsji bo sam go tu szukalem i wszyscy wywalali oczy o co ja pytam a pytalem w wielu sklepach budowlanych. Jak sie nie myle to jedynie w OBI w Niemczech znalezli mi podobny zamiennik z firmy PCI ale bez atestu na wode pitna tylko wolny od jakis tam chlorydow lub tym podobne. Wiec sugerujac sie tymi niemieckimi forami mozesz uzywac zwyklego kleju Chyba ze faktycznie PL i DE klej do plytek roznia sie bardzo skladem ale tego to nie wiem.
  2. Podepne sie pod temat. Pierwsze pytanie czy ktos posiada/znalazl ledy RGB 5630? czy RGB wystepuje tylko na chipie 5050. Drugie pytanie czy zamiast RGB (jak nie bedzie 5630) moge pod sterownik TC420 podpiac trzy kolory oddzielnie (czerwony, niebieski, zielony) i da mi to taki sam efekt wschodu i zachodu jak ledy RGB? Bo jakos nie moglem znalezc info czy ktos uzywal 3 osobnych kolorow, tylko widze ze wszyscy daja RGB i dodatkowo bedzie osobno biale swiatlo na osobnej listwie.
  3. Trochę mnie nie było, jak to bywa na urlopie w Polsce A wracając do tematu. Praktycznie wszystkie części mam już zakupione Ale znalazłem kilka uwag na które warto zwrócić uwagę podczas robienia nawężowca. Dobrze ze jechałem osobiście to gościa co sprzedaje złączki, rurki, zawory PE/PP/PVC zamiast kupować on-line bo tam wyszła najpoważniejsza wada nawężowca, chcąc używać tego węża co parę postów wcześniej podałem lub jakiegokolwiek innego węża 1" nie możemy używać tych zwyklych złączek PE/PP na wcisk za 1.80zł ( post #34) gdyż one mają luz ok 0.5-1mm oczywiście można by użyć taśmy teflonowej do uszczelnienia ale wtedy nie spał bym spokojnie. Na szczęście sprzedawca był bardzo pomocny i pokazał mi specjalne złączki PVC na wąż 1" i fakt wchodzi ten wąż bardzo ciasno (koszt 5zł) Dodatkowo nie miał w ten dzień dużego ruchu to na spokojnie razem z nim składałem mojego nawężowca dzięki temu poskładałem go praktycznie idealnie i tak jak chciałem w dodatku użyłem złączek o jakich nie miałem pojęcia że istnieją. Najważniejsza uwaga ! Wąż 1" ma przekrój 25mm ale zakupione obudowy filtra z przyłączem 1" mają tą rureczkę w środku i wlot/wylot tylko 20-21mm czyli już praktycznie cały układ będzie zdławiony do 20mm przez filtry zamiast 25mm to samo tyczy się zaworów kulowych 1" pełno przepływowych DIN25 one też mają ok 20mm przelotu, no i oczywiście złączki na wcisk ograniczą nam najbardziej przepływ gdyż złączki mają średnicę wewnętrzną 18-19mm. Dane z pierwszej ręki czyli nie ma najgorzej ale trzeba budować wszystko na 1" i DIN25 aby przepływ był jak największy. Dlatego w moim układzie wyszła taka mieszanina rozmiarów gdyż dobierałem już elementy aby przelot wewnętrzny był na te 18-20mm ponieważ większe przeloty zaworów byłyby bez sensu gdyż i tak filtr by zadławił ten przelot. Cały układ i wszystkie wymiary elementów możecie zobaczyć na załączonych zdjęciach poniżej. No i jeszcze dzięki zastosowaniu Czwórnika 1" M-F-F-F mam idealną możliwość ustawienia wszystkiego w poziome gdyż tam są śrubunki co bardzo ułatwia skręcenie tego w jedna całość a dodatkowo na zdjęciach na czwartej końcówce jest zaślepka ale tam będzie zawór spustowy który dopiero dziś dokupiłem też 1" bo ciężko go było dostać W razie pytań piszcie no i podziękowania do Pana co wytrzymał ze mną 2 godziny doradzania i co chwile zmieniania części aby układ wyszedł jak najlepiej Jakby ktoś się zdecydował na zakup tych części to ostatnie zdjęcie jest z tym co zakupiłem a adres mogę na PW podesłać wtedy wystarczy mu przemailować moją składankę i gotowe bo też wysyła towar a sklep ma w Częstochowie. --- edit --- PATIO Architektura krajobrazu ul. Ludowa 197 42-200 Częstochowa http://www.sklep.ogrodypatio.pl Trochę się rozpisałem ale myślę że komuś przydadzą się te informacje.
  4. Mieliscie racje dzis rano jeszcze przed praca zadzwonilem do 2 sprzedawcow proszac ich o wymiary tej kulki/przeslony w srodku bo nie moglem znalezc nigdzie rysunku technicznego tych zaworow i obydwoje mi potwierdzili ze przy 25mm zawor ma ok 10mm w srodku, czyli niestety nie nadaja sie te zawory bo za duze zwezenie i co za tym idzie za bardzo beda dlawic wode, a szkoda bo mysle ze by idealnie sie nadawaly do nawezowaca bo i cena byla w granicach 3zl/szt. No nic szukam dalej nowych rozwiazan bo w poniedzialek planuje wszystko pokupic bo juz bede w PL mam max 2 tyg na skompletowanie wszystkiego (wzgledy ekonomiczne w PL taniej )
  5. Wlasnie wpadlem na pomysl aby w nawezowcu uzyc zamiast standardowych metalowych zaworow kulowych po 2 na filtr, uzyc plastikowych zaworow na wcisk. Obydwa maja cisnienie robocze do max 4 bar czyli w zupelnosci wystarczy i wtedy mozna je bezposrednio na wezu zamontowac. Co sadzicie o tym pomysle ??? "...Zawór zaprojektowany jest tak aby minimalizować straty ciśnienia przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnej szczelności (trzy uszczelki NBR). Charakteryzuje się bardzo wysoką kulturą pracy - nie wymagają użycia siły podczas otwierania lub zamykania. Maksymalne ciśnienie robocze to 4 bar (PN4). Zawory wykonane są z polietylenu co zapewnia im bardzo wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV jak i środki chemiczne."
  6. Mowisz i masz Na szybko zagiolem o 180 polalem i na chwile do zamrazarki (pare sek) oto efekt koncowy. Oczywiscie mozna to dokladniej zrobic i bedzie duzo lepszy efekt ale fakt na najprostrze rzeczy czasem najtrudniej wpasc Grunt ze to dziala i zachowal ksztalt.
  7. Niestety tu musze cie rozczarowac gdyz na potrzeby sfotografowania tego luku uzylem tasmy klejacej aby ten luk byl zachowany, niestety ale nie zapamietuje ksztaltu ten waz. Tutaj na wylocie z akwarium ja planuje ze waz wewnatrz bedzie razem z tlem DIY zespolony + ok 20-30 cm dluzszy aby te 180 stopni zawinal sie w dol potem przedluzka 1" polaczony z dalszym wezem. a aby utrzymal ten luk to mam 3 opcje(od wewnatrz tlo bedzie go trzymalo) a poza akwarium. 1. obejma i przylepiec(ssawka, to co sie klei do szyby na sline ) 2. drucik albo opaska zaciskowa na tym luku aby to trzymalo kat. 3. znalezc jakis kolnierz na weza 1" w ksztalcie U (taki jak do zmywarek, pralek) Albo poprostu nic nie trzeba bedzie bo wystarczy odstep akwarium od sciany 9cm jaki jest teraz i wszystko sie samo ulozy i dodatkowo luk nie bedzie taki ostry. Ja ze wzgledu na mala ilosc miejsca w szafce jestem zmuszony to zastosowania weza zamiast rurek, a juz i tak 1/3 miejsca tam zajmuje mi moj EHEIM 2080 XL ktory bedzie robil za biologa, a nawezowiec bedzie glownym mechanikiem + absorberem NO3 dzieki TMBT. Dodatkowo do Eheim'a (2x zasysy) planuje tez dac po korpusie jako prefiltr mechaniczny aby kubel jak najrzadziej otwierac i tez nie wiem gdzie je tam zmieszcze :?: Ogolnie planuje ruszac z projektem mojej Malawi od 2016r. Za tydzien wyjezdzam do PL na swieta i odpoczynek = latanie za rzeczami do akwarium bo nie oszukujmy sie tu w DE jeden kapletny korpus kosztuje w granicach 25€ a w PL juz mam zamowione po 25zł a potrzebuje 8 korpusow do mnie (4x-nawezowiec 2x-prefiltr Eheim 2x-na waz do dolewek) Jak juz bede cos tam majstrowal i zaczynal to napewno podziele sie z wami moimi fotami, doswiadczeniami i uwagami podczas budowy. P.S. Sory jak popelnie jakis blad ortograficzny ale po 12 latach juz nie dokonca wszystko pamietam bo na codzien operuje DE i NL jezykiem
  8. Wiec wyglada na to ze moj narurowiec bedzie jednak nawezowcem A wiec ja bede uzywal tego weza do oczek wodnych 1"=25mm gdyz sprawa wyglada nastepujaco, elegancko sie zagina, czarny = zero glonow, wieksza mozliwosc manewrowania w ciasnej szafce. Podrzucam 2 foty pogladowe zalamania o 180 stopni i wnetrza przy tym zalamaniu gdzie tworza sie ok 1mm zagiecia lecz to az tak nie bedzie przeszkadzac go tak extremalne zagiecia beda tylko na wlocie i wylocie z akwarium. Ktos tam potrzebowal mniejszej srednicy wiec odrazu mowie ze u mnie w de na stronie obi.de tez nie bylo info ze maja inne rozmiary a na miejscu okazalo sie ze jest ich w sumie 4 od 19mm(3/4") do 3" I teraz moje najwazniejsze pytanie czy plastikowe zlaczki do korpusu wystarcza czy musza byc jednak metalowe ? Te plastiki sa z PE czyli bardzo wytrzymale.
  9. A co sadzicie aby te dwa pierwsze filtry z wkladem sznurkowym 100 mikronow zamienic na filtry z dolnym spustem i zamiast sznurka dac wklad siatkowy 100 mikronow? Gdzies wyczytalem ze takie rozwiazanie jest duzo wygodniejsze niz uzywanie sznurka bo z wkladem w zaleznosci ile zanieczyszczen jest wystarczy troche wody spuscic i najwiekszy syf wylatuje, a co 2-3 miesiace wystarczy przeplukac ten wklad jak bedzie zabrudzony. W sumie jakby to dzialalo to jeszcze mniej trzeba by przy tych filtrach grzebac, czyli nie trzeba by bylo co 2 tygodnie rozkrecac korpusow. Podejrzewam ze niektorzy napisza ze to max 15 min i po problemie, ale tu moze ograniczylo by sie ta obsluge tylko do 2 min Ma ktos juz jakies doswiadczenie z uzywaniem takich wkladow ? Bo w sumie tu i tu jest te 100 mikronow czyli syf powinien byc wylapany i dalej sie nie przedostawac. Tak jak pisalem zdaje sie na wasze doswiadczenie bo chce jak najmniej problemow miec ale juz taka moja natura ze ciagle cos musze kombinowac i (moze) udoskonalac
  10. Cena za metr ok 10-12zl niestety z tego co ogladalem to 25mm jest najmniejsza srednica.
  11. Nie on jest gladki w srodku, karbowany tylko jest po zewnetrznej stronie, jak sie robi zagiecie np 180 stopni to lekko wyczuwalne jest karbowanie przez zagiecie ale tylko minimalnie, zagiecie 90 stopni w srodku nadal gladko. Ortografia się kłania kolego.
  12. A oprocz tych obejm ktore i tak beda w szafce niewidoczne to waz ma jeszcze jakies wady bo tak jak pisalem ten waz nadawal by sie idealnie ze wzgledu na duze mozliwosci manewrowania nim.
  13. Wlasnie ten waz co pokazalem idealnie nadaje sie na wejscie i wyjscie z akwarium, nie idzie go zalamac chyba ze by sie na niego stanelo. to pierwsze to realne foto z OBI bo tam testowalem ten waz i musze powiedziec ze te scianki wydaja mi sie bardzo cienkie bo ma moze z 1mm ale skubany wytrzymaly jest bo wyginalem go na wszystkie mozliwe strony, robilem zagiecie 180 stopni i nie zalamal sie. Dlatego rozwazam aby narurowca zrobic calego na tym wezu bo jest wiecej mozliwosci niz waz z PCV bo on potrzebuje troche miejsca na zakret gdyz jest sztywny a znow weze PEX maja mniejsza srednice wewnetrzna 19mm a tu mam pelne 25mm czyli 1". Niestety z tego rodzaju weza co szukalem to najmniejszy jest wlasnie ten 25mm=1"
  14. Jako ze buduje narurowca i jeszcze moja wiedza nie jest az taka duza jak niektorych ale staram sie na biezaco uczyc mysle ze w nawezowcu taki waz do oczka wodnego by wystarczyl (zdjecie w zalaczniku) bo chyba jak dobrze mysle duze cisnienia tam nie wystepuja bo w sumie to uklad otwarty. Myslicie ze ten waz mozna by z powodzeniem stosowac w narurowcu i nawezowcu ? jego zaleta jest to ze sie nie zagina i mozna nim piekne zakrety robic a w opisie np w OBI pisze "Odporny na działanie ciśnienia" ..."Wąż karbowany do oczek wodnych, 25 mm (1"). Przeznaczony do łączenia pompy wodnej z filtrami i innymi urządzeniami wykorzystywanymi do obsługi stawów ogrodowych i oczek wodnych. Nie obrasta wewnątrz glonami. Jest wytrzymały, giętki, nie załamuje się, można go dowolnie zginać."
  15. Witam Ja osobiscie uzywam "JBL Floaty Blade" I musze powiedziec ze z czystym sumieniem moge ten czyscik polecic, elegancko wszystko sciaga z szyb ta brzytwa, uzywam go jakies 6 msc i jeszcze mi nie porysowal szyby a czyszcze nim tez bardzo blisko dna i najlepsza zaleta tego czyscika ze jak przechodze nim w wodzie z bocznej sciany na przednia i zrobie to zle to ta czesc w wodzie nie spada na dno tylko wyplywa na powierzchnie wody i odrazy mozna go zlapac spowrotem, to wg. mnie najwieksza zaleta tego czyscika. Uzywam go na szybie 12mm.
  16. A wiec moj narurowiec ze wzgledu na spore NO3 bedzie wygladac tak: Co do Biologa Eheim 2080 posiada 2x zasysy i 1 wylot to chce na jego zasysach tez podlaczyc po jednym korpusie z sznurkiem 100μm aby jak najmniej kup dostalo sie na zloza i jak najmniej otwierac kubel, mysle ze to najlepsze rozwiazanie. Jak w sobote mi sie uda to przebadam wode i dam znac jakie sa dokladne parametry. -----/Edit/----- Ok parametry kranowy i wody gruntowej zmierzone testem kropelkowym JBL. Parametr: Kranowa _ Gruntowa pH _______ 7,5 ______ 6,2 NO3 ______ 15 _______ 20 NO2 ______ 0,0 ______ 0,0 PO4 ______ 0,0 ______ 0,0 KH ________ 8 _______ 4 μS/cm ____ 650 _____ 390 Wynika z tego jednoznacznie ze woda kranowa jest najlepszym rozwiazaniem do dolewek i ogolnie, tylko ze bede musial na weza dolewajacego zamontowac 2 korpusy jeden z wkladem 5 μm a drogi z weglem aktywowanym. -----/Edit/----- Jeszcze jedno pytanie ktore nie daje mi spokoju a nie moge znalezc jednoznacznej odpowiedzi, Jak u was wygladaja zasysy/wloty w akwarium ? Wiem juz ze musza byc otwory nawiercone wiertlem 4mm ale nie mam pojecia jaka dluga i gdzie musi byc ta rurka. Musi on byc na calej dlugosci bocznej sciany ? czy moze byc np. kawalek 20cm na tylnej scianie Planuje do tego uzyc ruru 1" i chce aby byla jak najmniej widoczna dla obserwatorow. Jak mozna prosic podeslijcie mi fotki waszych Wlotow bo te co znajduje tu na forum to albo zdjecia juz nie sa dostepne albo wogole nie widac zasysu Bede wdzieczny za pomoc.
  17. tzn. ze mam je odwrotnie podlaczyc, nie tak jak strzalka tylko na odwrot (do pewnosci pytam) i dac taka rurke aby woda wylatywala u spodu korpusu i przechodzila przez media ? Mam u siebie 15.8mg/l - (zmienia to cos?) uaktualnilem tabele z wartosciami bo byly tam 2 podobne nazwy wczoraj zrobilem test na paskach (tak wiem malo dokladne ) i wychodzilo 15 mg/l ale przebadam ja jeszcze kropelkowo. Ale mam jeszcze mozliwosc wlewania wody gruntowej tylko musialbym dokladne testy kropelkowe zrobic, podajcie jakie wartosci lub co mam przebadac bo mam mozliwosc darmowej analizy na testach kropelkowych JBL wody tylko musze powiedziec co chce. A nie wystarczy 12l zloza z kubelka Eheim'a bo to tylko biolog bedzie.
  18. Ok a musza byc 2 filtry za pompa bo chcialem daj jeden na koncu tylko nie wiem czy nie bedzie za malo? Jezeli jeden wystarczy to musi byc bajpas ? NO3 mam na poziomie 15.8 w kranie i mysle ze do dolewek bede uzywal osobnego weza z 2 filtrami 1- mechaniczny 5 mikronow i 2 - z wkladem weglowym aby pozbyc sie jak najwiecej zanieczyszczen.
  19. Tak przedstawia sie sytuacja z moja woda kranowa. Mozecie powiedziej jak sytuacja wyglada u mnie czy nadaje sie na bezposrednie dolewki czy trzeba cos kombinowac. Dane z Lipca 2015r. -- dołączony post: A wiec niech ktos mnie poprawi na temat mojego narurowca bo chce juz ten temat z nim na 100% miec zamkniety i miec gotowy jego schemat jak to ma wygladac a potem bede sie zastanawiac jakim systemem to popodlaczac. Tak jak pisalem bedzie w szafce pod akwarium a wiec ja to widze tak: Wlot -> zawor kulowy -> 2x filtr 100 mikr. polaczone rownolegle -> zawor kulowy -> Pompa C.O. -> zawor do podmiany wody (spuszczanie i wlewanie) -> 2x filtr (narazie puste ) polaczone szeregowo -> zawor kulowy -> Wylot do akwarium I teraz moje pytanie czy tak moze byc? lub czy : 1. zawor do podmian wody jeden wystarczy za pompa ? czy musza byc 2 2. 2 ostatnie filtry moga tak byc puste aby tylko woda przez nie sie przelewala i uzywac ich tylko na wypadek leczenia itp. i czy dac tam bajpas lub jest zbedny? 3. uzyje polaczen 1" i weza 1" tj srednica wewnetrzna 20mm zew. 25mm Bede bardzo wdzieczny za odpowiedzi bo tak jak pisalem chce w koncu ukonczyc ten schemat narurowca
  20. A wiec po kilku dniach kombinowania wymyslilem system narurowy oparty na zlaczkach PE/PP i wezu PE do wody pitnej, bo zalezalo mi na tym aby jak najmniej metalu bylo i bylby w razie czego rozbudowywalny/zmienialny w przyszlosci jak bedzie taka potrzeba (tak wiem lubie kombinowac ) Wygladac bedzie to tak ja na zalaczonym obrazku. Uzyje nastepujacym rozmiarow materialow: - Filtry na gwincie 3/4" - Laczniki 3/4" na waz 25mm - Waz 25mm - Pompa C.O. DIAMOND RS 25/60 180 (Identyczna co Grundfos ALPHA2 25-60 180 taka sama wydajnosc, zuzycie pradu) tylko o ponad 150zl tansza Ogolnie cala instalacja bedzie na wezach 25mm i 3/4" wedlog opisow taka instalacja PE/PP wytrzymuje cisnienie do 10bar czyli grubo ponad to co potrzebuje. Ostatni filtr bedzie pusty i poprostu bedzie przez niego woda przeplywac, uzywac bede go do podmianek wody tam bede wtedy wkladal filtr weglowy aby zatrzymal jak najwiecej chloru i tych innych zanieczyszczen z wody kranowej, po zakonczeniu poprostu go wyjme i znow woda swobodnie bedzie przeplywac. te 3 zawory powinny wystarczyc to wymian filtrow. Tak sie tez zastanawiam i licze na wasza pomoc czy czasem przed pompa nie zrobic wszystkiego na wezach 32mm i 1" a za pompa zredukowac to na 25mm, mysle ze w ten sposob uzyskam troche wieksze cisnienie na wylocie tylko nie wiem czy czasem 1" do zasysania kup nie bedzie za duzy i w rezultacie "za slabo bedzie ciagnac". Albo poprosu nie kombinowac za duzo i wszystko zostawic na 25mmi 3/4" W tej kwesti licze na wasza pomoc. P.S. Jednak cala instalacja bedzie pod akwarium w szafce aby nie tracic na wydajnosci/wysokosci podnoszenia wody.
  21. Ok dzieki, to zostawie za pompa dwa puste korpusy na przyszlosc jakby byla potrzeba wpakowania tam czegos. A zamiast rurek moge uzyc weza? bo tak myslalem ze wtedy woda nie bedzie miala ostrych katow do pokonania i mniejszy opor bedzie lub cos w tym stylu, czy jednak lepsze beda rurki. I co z tymi wkladami w Biologu moge uzyc obecnych wkladow z rozwinieta flora bakteryjna czy trzeba bedzie nowe wklady wlozyc?
  22. Witam I od razu przepraszam za brak Polskich znakow ale mieszkam za granica. Tak jak w temacie zamierzam od przyszlego roku wystartowac z Malawi, dlatego wole popytac zanim popelnie bledy. A wiec spedzilem juz tu na forum z 20h w ciagu 2 dni i co nieco sie podszkolilem, dowiedzialem, nauczylem . Obecnie posiadam akwarium 576l 160x60x60 slodkowodne wiadomo roslinki, korzenie, mieczyki, neonki itp. Posiadam filtr "Eheim professionel 3 2080 xl" Moc 25W Pojemność akwarium 400-1200 l Wydajność pompy 1700 l/h Pojemność filtra 25l (12l zloza filtracyjne) Mam w nim 8l substrat pro i 4l eheim biomech - chce go zostawic jako biologa w przyszlym Malawi, moge go zostawic z obecnymi bakteriami ? czy musze kupowac nowe wklady bo jak narazie jestem bardzo zadowolony z jego dzialania. Jako filtr mechaniczny po przestudiowaniu tych (prawie) wszystkich tu dzialow chce zrobic "Filtracje narurowa" tylko jako Mechanika. ---------/Edit/--------- Chce tego narorurowca trzymac w piwnicy zaraz pod akwarium bo mam taka mozliwosc i tu sugeruje sie tym co zrobil kolega "skresz" : http://forum.klub-malawi.pl/attachment.php?attachmentid=5166&d=1413916197 ---------/Zmiana koncepcji/--------- Filtr narorurowy bedzie trzymany w szafce pod akwarium aby jak najmniej stracic na wydajnosci pompy. Chce to zrobic na rozmiarze 1 cal i zamiast rurek pcv chce uzyc weza pcv przezroczysty 1cal (25/31mm) i wymyslilem takiego mechanika jak w zalaczonym obrazku: Wlot - 2x szurek 100 - pompa CO - 1x sznurek 50 - 1x sznurek 10 lub 5 Bedzie ok ? czy ten ostatni filtr sznurkowy 10 zbedny bo naprawde chce miec krysztal woda Acha i jaka moc pompy czy "GRUNDFOS ALPHA 2L 25-60" faktycznie da rade? Tlo bede robil z steropianu + Ceresit i tam schowam w nim 2x wloty do Eheima (1 z lewej 2 kolo srodka) i wlot do narorurowca (po prawej) tam bedzie kierunek gdzie beda kupy zbierane, a 2 wyloty wody beda po lewej, + oczywiscie jakis cyrkulator 3000l/h. Do tego dojdzie jeszcze oswietlenie Ledowe na nowych chipach (4300 lumenow na metr, barwa 12000k) + niebieska No i jakies jeszcze dodatki co wyjda w praniu Moj pierwszy post i troche sie rozpisalem ale tak jak mowilem chce teraz wszystko zrobic na TIP-TOP dlatego chce sie na 100% poupewniac czy tak ma byc, bede wdzieczny za wszelkie uwagi i poprawki. Pytam tak szybko poniewaz za miesiac bede w PL a tam wiekszosc materialow kupie o 50% Taniej niz w DE :D (sam filtr wody w PL za 40zl = 10€ a w DE 22€ najtanszy)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.